Вхiд
Головна / Суспільство

Село Кротона, Пітри, Ільницької, Копинця і Гіги – це все закарпатські Білки

29-11-2016, 21:55

Село Кротона, Пітри, Ільницької, Копинця і Гіги – це все закарпатські Білки

Ще пахне фарбою добротно видана книга «Білки. Славетне село славетних родин». Подарував мені її автор – Петро Пітра, син славетного кукурудзовода Юрія Пітри.
Вона -- про земляків, які в різні роки прославляли і продовжують славити рідне село в Іршавському районі.
Історико-краєзнавчі нариси з чисельними фотографіями про село в центрі Боржавської долини, про долю білківських родин видано на 280 сторінках у видавництві «Карпати».

– Історія Білок – складна і в усі десятиріччя драматична, як і всього Закарпаття, - наголошує Петро Юрійович. - Тут живуть, мріють і трудяться красиві душею, в усіх поколіннях віддані рідній землі люди, що завжди пам’ятають про своє родове, праотче, національне коріння. І всі при цьому з такими унікальними долями, що кожна з них заслуговує принаймні на окрему главу в літописі про село над Боржавою.

Перед читачем розгортаються цікаві розповіді про орденоносців – Юрія Пітру, Марію Симканич, Михайла Феннича; про славетного Івана Фірцака (Кротона), про артистів сцени – народного артиста України Степана Гігу, заслужених артистів України Марію Ільницьку та Федора Копинця; майстрів пера – Олександра Сенинця та Юлію Зейкан, а також про лікарів, вчителів, людей праці, служителів церкви. З висоти прожитих літ ділиться мудрістю 103-річна Емма Чорба.

Петро Пітра – не лише син славетного кукурудзовода, академіка поля, двічі Героя Соціалістичної праці Юрія Пітри. Він – постать знакова: протягом багатьох років досліджує минувшину рідного села, району, його матеріали регулярно друкуються в пресі. До речі, він є активним дописувачем районки та обласних видань 60 років. Так-так, почав журналістку діяльність у 15 років з благословення відомого земляка Федора Потушняка, який і привив любов юнака до отчого краю.

За своє життя П.Пітра створив кілька музеїв, але всі вони згодом перестали діяти. Все цінне і безцінне зберігає вдома. Лише історичних фотографій має п’ять куфрів! В окремій кімнаті батьківської хати створив родинний музей. Тут дбайливо зберігаються видання, вирізки з газет, журналів, альбоми, фото, починаючи з 1946 року, пов’язані передусім з життям славетного хлібороба. А ще є велика фільмотека та фототека. Чи не найважливішим є те, що у музеї зберігаються систематизовані, доступні, вдало дібрані матеріали про інших відомих людей села. Експозиція постійно оновлюється.

Тетяна Грицищук, фото автора
На фото: автор книги Петро Пітра


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду