Вхiд
Суспільство / Відео / Волошина ТБ

Семан — художник, який випередив час

26-03-2017, 14:41


У обласному Художньому музеї ім. Йосипа Бокшая відкрито виставку творів закарпатського образотворця-авангардиста Ференца Семана. Назва виставки — "In Memoriam" — говорить сама за себе. Адже художника немає серед нас ось уже 13 років, а всього доля відміряла йому 68.

Представлені твори зримо говорять тим, хто не знав Ференца Семана, про його щирість, життєлюбність, природний гумор. А тим, хто знав Ȍchi, як його називали друзі, полотна нагадують про нестримну в своїх пориваннях натуру, бажання відходити від стандартів, ніколи не зраджувати своєму творчому «я».

Семан через його бажання вийти за межі рамок соціалістичного реалізму називали модерністом, а його творчість — хибною і навіть шкідливою. Тісна дружба з іншим експериментаторому образотворчому мистецтві Закарпаття Павлом Бедзіром ставить їх поряд, і у художніх пошуках вони випередили свій час. А ще про неординарність Семана свідчить те, що його товаришем був відомий режисер Сергій Параджанов.

Семана недолюблювали, йому перекривали кисень у мистецтві, навіть оголошували неблагонадійним. А він тримався свого курсу, не здавався. Прийшли 90-ті — і справедливість узяла гору. Семан став авторитетом, а його роботи стали бажаними у престижних галереях.

У 1991-му Ȍchiстав лауреатом угорської Міжнародної премії імені Шимона Холлоші.
В полотнах Семана вчуваєтьсявітер свободи, дух аристократизму, тож і нині вони не втрачають своєї свіжості, а його особистість — глибини.

Виставку, яка триватиме до кінця березня, вже відвідали сотні шанувальників. Загалом у ній — понад 50 полотен. Їх доповнюють фотоколажі з часів молодості Ференца, проведеної в побратимстві з художниками Аттілою Дунчакомі Атанасом Фединцем. Вони ж допомогли зібрати значну частину документальних матеріалів, публікацій, представлених у залах музею.

Семан — художник, який випередив час


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду