Вхiд
Головна / Суспільство / Відео

Для професійного оволодіння польською мовою не треба виїжджати за межі області: її вже вивчають в УжНУ

18-07-2017, 14:28

Для професійного оволодіння польською мовою не треба виїжджати за межі області: її вже вивчають в УжНУ
Польська мова дотепер на Закарпатті звучала лише на зустрічах делегацій і в сфері туризму. Нинішній рік стане у цьому відношеннні переломним: філологічний факультет УжНУ запровадив вивчення мови Міцкевича і Сенкевича як окрему спеціалізацію.

Польську мову та літературу вивчатимуть поряд із російською на кафедрі слов’янської філології та світової літератури УжНУ. В дипломах студентів значитимуться обидві ці мови та літератури. Випускники кафедри, професійно ними оволодівши, зможуть працювати викладачами, перекладачами, науковцями-дослідниками.

Це стало можливим і завдяки тісним зв’язкам УжНУ з ЗОШ № 5 м. Ужгорода. Про ці зв’язки, а також перспективи вивчення польської в університеті - телеканал УжІнформ.



Далі - текстовий варіант телесюжету

Уже майже 20 років при 5-й ужгородській ЗОШ діє польська суботньо-недільна школа ім. Юзефа Тішнера. Нею опікується Товариство польської культури на Закарпатті. У ній працюють ті ж учителі, котрі проводять уроки польської у звичайній школі. Але якщо в загальноосвітньому закладі цю мову можуть опановувати тільки учні до 11 класу, то суботньо-недільну школу відвідують навіть люди похилого віку.

Олександра ГОРБАЧ,
вчитель польської мови

- Суботньо-недільна школа для діточок віком від шести років і до 70-80 ,але тільки для тих, хто має польське походження. Вона безкоштовна. Ніхто не оплачує. Ми діємо на громадських засадах. Наприклад, ж бабуся або дідусь. І є в них засвідчення, що вони поляки. Приходять, показують, що дійсно в них є польське походження. Або мають карту поляка. Тоді займаються тут повністю безкоштовно.
Польська суботньо-недільна школа почала діяти ще в кінці 90-х років минулого століття. Із 2003 року Ужгородська міська рада коштів не виділяє, тому все, що вдалося придбати (книги, парти та інші речі) — це заслуга Генконсульства Польщі та небайдужих жителів сусідньої країни, які надсилають усе необхідне. Загалом учні займаються годину в тиждень. Один із випускників суботньо-недільної школи Ернест Завадський згадує про роки навчання тільки найкращі моменти.

Ернест ЗАВАДСЬКИЙ,
випускник польської недільної школи

- Цікавим було також те, що вчителі не знали української мови, тому мова вчилася досить легко, бо спілкуватися з ними ми могли тільки польською. І потім уже майже щороку я їздив до Польщі і в кінцевому результаті зробив усі документи, які стосуються мого походження. Виявилося, що не тільки за прізвищем, а й за походженням я поляк. Я отримав карту поляка, яка і є підтвердженням приналежності до польського народу.

Освітню програму польської мови започаткували також в Ужгородському національному університеті. Цього року до правил прийому студентів додали нову спеціальність «Російська мова та література, польська мова та література». Передусім на кафедрі слов’янської філології замислюються про перспективи, які матимуть студенти після закінчення навчання.

Тамара СУРАН,
доцент кафедри слов’янської філології та світової літератури філологічного факультету УжНУ

- Наші випускники одержать кваліфікацію не тільки вчителя, викладача російської, польської мов, а й світової літератури. Такий комплекс. Ну і магістри також мають ширше поле: ми випускаємо і магістрів за спеціальністю «Освіта» (вони здобувають фах викладача мови і літератури), і за спеціальністю «Філологія» (дослідники за цією спеціалізацією і перекладачі)

Наталія БЕДЗІР,
завідувач кафедри слов’янської філології та світової літератури філологічного факультету УжНУ

- Нам трошки хотілося бігти за 5-ю школою, яка має вже польську мову. По-дурге, хотілося розвивати саме слов’янський сегмент на філологічному факультеті. Ви знаєте, що в нас вивчається словацька, чеська, російська, українська. А чому б до неї не долучити ще слов’янських мов? Наш університет підписав угоду з Поморською академією в Польщі, яка допомагає, іде на співпрацю дуже щиро. Ми вже набрали студентів. У нас уже перший курс учить польську в повному обсязі. А ось із цього року ми вже будемо набирати студентів саме для кваліфікації та спеціалізації.
Студенти починають вивчати російську та польську мови з нуля. Для того, аби вступити, абітурієнтам необхідно скласти ЗНО з української мови та літератури, історії України а також на вибір з іноземної чи географії. Найбільше до вподоби першокурсникам викладач польської Іван Зимомря.

Вікторія ПОБІГАЙЛО,
студентка І курсу філологічного факультету УжНУ

- Ми провели з ним половину семестру. Його методика викладання полягає в тому, що він не женеться за програмами чи книжками. Він проводить живу пару. Це дуже добре, адже те, що не розуміють студенти, не завжди прописане в книжках чи у планах. Він акцентує на тому, що ми розуміємо і що не розуміємо. Я дуже добре за ним запам’ятовую. Всі пари, що він у нас провів, заклалися в голові на довгі роки.
Навчальні заклади Ужгорода запрошують вивчати польську активніше, адже це відкриває нові перспективи для випускників. Є можливість продовжити здобувати освіту за кордоном, обмінюватися культурним досвідом, ефективно співпрацювати з іноземними колегами та спілкуватися без мовного бар’єру.


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду