Вхiд
Головна / Суспільство / Колонка головного редактора

Генотип нації — в її не спотвореній народній пісні!

7-07-2017, 08:14

Генотип нації — в її не спотвореній народній пісні!
Співачка Мирослава Копинець та музикант Леонтій Ленарт підготували народження крайового гурту «Автентика»

Колоритні, глибоко народні виступи дивовижної вокальної зірки крайового небосхилу, лауреата Всеукраїнського фестивалю «Червона рута» 2013 року в жанрі популярної музики помітили давно і в нашій області, і на всеукраїнських теренах та і в сонячному зарубіжжі. Не можна ж не побачити вартісного. Закарпатські народні пісні дивують і голосом виконавиці, і тим, що виконуються під акомпанемент старовинних музичних інструментів — дримби, ребра, телинки, сопілки, трембіти, окарини, цимбал. Публіка, незвична останніми роками до справжньої мистецької глибини, зрештою проймається під час виступів оригінальної М.Копинець чистим духом пісенної висоти з етнічною проекцією.

Запрошувати знакову закарпатку почала не хтось, а ідеолог минулорічного фестивалю «Polyana Music Fest 2016» Євгенія Стрижевська. А щоб ви знали про Стрижевську більше — то розповімо дещо й про неї. Починаючи з 2004 року, остання організувала та спів-організувала понад три десятки локальних та міжнародних фестивалів, близько чотириста концертів. Працювала зазвичай із ліпшими музичними колективами, виконавцями, продюсерами. Щодо її місця на Закарпатті, під його незрівнянним сонцем — то з березня 2016 року Євгенія Стрижевська, як ми вже зазначали, є ідеологом, організатором і директором Polyana Music Festival. Це музикальний фестиваль світового рівня сучасних етно та електроніки. Він вже проходив і буде спалахувати ще поблизу курортного поселення Поляна. Концепція його — якісна світова та українська музика, що звучить просто неба в зоряних Карпатах. Перший фест у Поляні в 2016 році зарекомендував себе у всіх відношеннях дуже позитивно. Його відвідало біля семи тисяч осіб. Було багато схвальних відгуків від артистів, гостей і преси. Вперше в Україні, до речі, на цій сцені виступив легендарний гурт «Deep Forest»…

Хоча останньому, як повідомив їх фанат і палкий шанувальник Борис Корнієнко з сонячного Виноградова, вдалося долетіти на літаку лише до Кошиць, а звідти в закарпатську глибинку діставатися «на перекладних», вивчаючи особливості національного транспортного зв’язку. Нічого про нього не казали, бо ж перед тим попоїздили різними місцинами Африки, де асфальт ще скрізь не прокладений.
А поряд із ними блискуче виконали народну пісню «Долино, долино…» Мирослава Копинець у супроводі цимбаліста Леонтія Ленарта.
Нам вдалося зустрітися, в куцій перерві між чисельними виступами, з нашою Мирославою Копинець. Від неї дізналися, що готується до остаточного ствердження на крайових теренах їх дітище — новий гурт «Автентика». Він сам по собі виріс на базі напрацьованого величезного масиву автентичних пісень. Пані Мирославу в цьому, звісно ж, цілком підтримав її соратник — музикант Леонтій Ленарт, заслужений працівник культури України. У їх спільному виконанні в багатьох містах і селах України вдячні слухачі змогли прослухати в різних варіаціях понад сотню автентичних етнічних співанок Срібної Землі, які записані від старожилів краю.

- Унікальні живі слова, що вживаються у збережених народною пам’яттю монументальних піснях, — говорить М.Копинець, — активізують генетичний код нашої багатої нації, сприяють істинному патріотизму та духовно-культурному розвитку молодого покоління, пробуджують струми пам’яті і в людей більш старших. Слухаючи мелодику та унікальну карпатську ритміку (синкопований ритм тощо), в душі людини під час концерту відтворюється і вібрує відгоміння духовних вібрацій їхніх предків, відбувається так звана «вібрація спадкоємних коренів». А це сприяє духовному оздоровленню народу, звільненню його від усього наносного, глобалістичного.

Не можна не погодитися. Повернімося до того ж гурту «Deep Forest». Французи перестали бачити виходи для своїх мелодичних пошуків у мистецтві в звичному світі, де кожна особа — набір наскрізь звичного: банківських карток, смартфонів, електронних пошт, резюме, соціальних виплат, загалом розписаного розкладу до останньої хвіртки з цього світу в інший. Тому вихід знайшли в автентичних співанках африканських країн, обробили їх і вразили цивілізацію, здавалось би, чимось трохи диким і нецивілізованим. Та ба, в нецивілізованому часто-густо зустрічається значно більше цивілізації, ніж у здобутках новітніх комп’ютерних технологій.

Тому й «Автентика» М.Копинець та Л.Ленарта має сприйнятися на вітчизняних теренах, а перед тим, звісно ж, бути підтриманою владою. Вікторія Фролова, начальник управління культури Закарпатської облдержадміністрації, готова прийняти пологи, тобто привести на світ Божий «Автентику». Мирослава дуже шанує пані Вікторію, вважає розумним організатором, бо ж і за освітою В.Фролова не хтось, а — режисер. Тому має чуття до вартісного, неодноразово допомагала в становленні творчим колективам та виконавцям нашої області.

Керівництво краю, віриться, теж посприяє в фінансуванні «Автентики», щоб Закарпаття продовжувало бути оригінальною квіткою у вінку нашої України.

Василь ЗУБАЧ


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду