Вхiд
Головна / Колонка головного редактора

Маленькі дива невеличкого села

20-07-2017, 20:24

Маленькі дива невеличкого села
Ми зазвичай поспішаємо побачити чудеса деінде — Чорногорії, Хорватії, навіть у бідній Болгарії. Але не на рідній землі. Тому прикро було під час недавнього перебування в Сваляві, що ближнє довкілля аж волає про злобну безкультурність місцевих людей. При наявності легального сміттєзвалища, дехто жене машину до підніжжя гори Чонка прямо за районним центром і вивалює різнокаліберне сміття там. А онде ентузіасти облаштували гарне джерельце.

Б’є цівочкою з патрубка чиста водиця, поряд саморобна альтанка, лавиці, де можна відновити душу після щоденних турбот. Але буквально за метр те саме — сміття, сміття і… неприємні висновки про своїх же земляків. Соромно! На жаль, останнє питання не культивується масово ні в дитсадках, ні в школах, ні в засобах масової інформації. А слід би згадати про ці моральні засади. А то нам винні і Президент, і прем’єр, і міський голова. Тільки ми — святі і божі, а хата наша традиційно скраю.

Тож не забуваймо, що ми маємо честь ходити по істинній красі, користуватися нею. Тому маємо обожнювати її, а не зневажати дикунськими діями. Кожне місце Закарпаття варте уваги і поваги. Беру з полиці книгу. Просто дива зумів відкрити старожил цього поселення на ймення Ворочево, що в Перечинському районі, знаменитий учений-хімік Юрій Цмур. Його книга — історико-краєзнавчий нарис «Сім чудес Ворочова» гарно ілюстрована, змістовна за текстом і фактами, викладеними в ньому.

У виданні йдеться про історію та сьогодення, унікальну природу, сім чудес Ворочева (або, як його офіційно називають із 1995 року за місцевою вимовою — ВОРОЧОВА) — неповторного села Ужанської долини із його сімома чудесами — загадковим Синім озером, Ведмежою горою, Криницею під скульптурними Ведмедями, горою Плішка, Малими полонинами, Золотою студньою, Ворочовськими скелями, які стали відомими усьому світу завдяки таланту народного художника СРСР Йосипа Бокшая тощо. А ще село, приязне для всього світу в усіх відношеннях, славиться своїми флорою та фауною, лісом і сріблястими водними багатствами, які благодатно впливають на здоров’я та настрій місцевих мешканців і гостей краю, забезпечуючи цілеспрямованих і випадкових мандрівників екзотичними і незабутніми враженнями. Саме для них Ю.Цмур детально описує туристичні маршрути околицями села Ворочово.

5 серпня 2012 року громадськість Ворочова вперше святково відзначила ювілей — 460-ліття від дня заснування села опришками гір Сінаторія та Темник. Відтоді День села стараються відзначати щорічно у першу неділю серпня. Тим більше, що в цьому році Ворочову — 465.

Пращури нинішніх ворочовців проживали в районі Грабини, що в складі теперішнього села. У 1769 році на пагорбі урочища Потічки (Потучки) було збудовано дерев’яну греко-католицьку церкву з двома дзвонами. Як пам’ятка про неї — залишки кам’яного Хреста. Теперішня типова кам’яна церква базилічної форми збудована у 1850-1859 роках і також із двома дзвонами. Розмалював її о. Сіон Сільвай, син відомого просвітителя о. Івана Сільвая (псевдонім Уріїл Метеор), а новий іконостас виготовив народний умілець Іван Павлишинець із Мукачівщини. У цій церкві парохами працювали відомі греко-католицькі священики Олександр Митрак (1892-1990), Сіон Сільвай (1913-1925). Там же парохом був Степан Ортутай (1930-1949), котрий далі був ув’язнений у сталінські концтабори.

Нині функціонує православна церква святого Миколи Чудотворця. Завершується будівництво народним методом Свято-Миколаївської греко-католицької церкви. Організатор її будівництва — парох греко-католицьких вірників о. Микола Дербак.

…Автор Юрій Цмур стільки цікавого розповідає про рідне село, що здається ніби мова йде про цілу планету, раніше незнану для нас. Скажімо, говорить він про одне з прикметних і екзотичних місць: «Урочище Світильник — майже прямокутної форми і рівної поверхні, займає площу 34 га і за розмірами найбільше серед ворочовських «Малих полонин». Дуже гостинне, зелене, екологічно чисте місце для тривалого (на все літо) випасу тварин (практикувалось раніше!) та для туристів, з духмяними квітучими лікарськими травами, доступними водними запасами з кришталево чистих гірських джерел, в оточенні густих і буйних лісів….»

І ще чимало цікавого зможете почерпнути ви з описів семи чудес Ворочова від Юрія Цмура. Не дивно, що такі приязні ліричні місця порушили струмочок поетичного дару в автора цього колоритного нарису. Свої вірші він подає в додатку до багато ілюстрованої книги. Урочисто звучать над усім краєм рядки Ю.Цмура:

Розвіваю сум у гаї,
Чую пісню верховинську,
В світі долю свою маю,
Щастя й ласку материнську.


…Тож опам’ятаймося, коли раптом забажається «розгорнути» все гірше зі своєї душі на природі, не палімо шкідливі матеріали, знесімо до місць сміттєзбору. Будьмо чемні з матінкою Природою. Вона народила нас, людей. Вона має жити в загальній повазі люду.

Василь ЗУБАЧ


коментарі

Бродяга

22 липня 2017 12:11
Мусор это болезнь всей Украины!!!
И бороться с этой болячкой не хочет ни кто - ни власть, ни люди!!!

r-z-r_Drese

9 травня 2018 00:34
Приветствуем Вас, предлагаем Вам профессиональное продвижение Вашего сайта, подробнее о нас http://r-z-r.ru/rackrutka_cayta.html
.

abba-trans.com

28 травня 2018 00:42
Аренда автобуса с водителем на 25 чел

http://abba-trans.com/page/arenda-avtobusa-s-voditelem-na-25-chel/
.

Chaweb-model.info

8 липня 2018 14:27
требуются девушки на высокооплачиваемую работу иркутск

http://web-model.info/page/trebuyutsya-devushki-na-visokooplachivaemuyu-rabotu-
irkutsk/

Chaweb-model.info_Sak

13 липня 2018 22:56
быстрый заработок онлайн без вложений

http://web-model.info/page/bistrij-zarabotok-onlajn-bez-vlojenij/
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду