Вхiд
Головна / Суспільство

Землі «за межами» наближаються до громад: чи буде за першим кроком наступний

12-09-2017, 09:07

Землі «за межами» наближаються до громад: чи буде за першим кроком наступний
Одним із найболючіших питань у землекористуванні впродовж останнього десятиліття є неможливість місцевих рад розпоряджатися землею поза межами населених пунктів. Земля фактично вилучена від них і контролюється Держгеокадастром. Його "голова" знаходиться в Києві, в регіонах - лише "руки", тож і вплив на "геокадастрівців" на місцях - практично відсутній.

Через це сотні гектарів закарпатських земель перейшли у власність людей, які не мають із нашим краєм нічого спільного, зате мають знайомства або вплив на служюовців Держгеокадастру. Для прикладу, величезні масиви нероздержавлених земель в радгосп-заводах на Ужгородщині, Берегівщині та інших районах без погодження з місцевими громадами передані людям, які ніколи не працювали на цих землях, і не будуть на них працювати.
Навіть полонинами на Рахівщині, Міжгірщині, Воловеччині, Тячівщині громади не можуть розпоряджатися через те, що вони знаходяться «за межами».

Споконвіку громадські пасовища у високогір'ях Карпат були у користуванні громад, а новими законодавчими нормами ці угіддя перейшли у власність держави – вони тепер підконтрольні Держгеокадастру.

Держегеокадастр наділяє землями всіх, кого вважає за потрібне, а громади позбуваються свого природного ресурсу, який для мільйонів українців є єдиним джерелом для існування.

Таку ситуацію роками «не помічало» керівництво держави, до якого зі скаргами зверталися громадські організації, жителі населених пунктів, члени Асоціації міст України (АМУ). Інтереси громад відверто ігнорувалися.

Нарешті, в законодавчому полі крига скресає. Законопроект під назвою «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо надання повноважень об’єднаним територіальним громадам розпорядження землями державної власності за межами населених пунктів та передачу даних земель до комунальної власності». АМУ передала Кабінету Міністрів цей законопроект ще 10 серпня з відповідними супровідними документами.

На основі розробленого Асоціацією міст законопроекту Кабінет Міністрів 6 вересня схвалив законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин». Він буде поданий парламенту в порядку законодавчої ініціативи.

Законопроект передбачає розширення повноважень органів місцевого самоврядування у галузі земельних відносин, наділення сільських, селищних, міських рад ОТГ повноваженнями розпоряджатися землями державної власності в межах території відповідних територіальних громад
На засіданні уряду Володимир Гройсман зазначив: «Ми внесемо законопроект у парламент і будемо просити розглянути його наступного пленарного тижня. Це потрібно, аби громади мали повне право розпоряджатися землями поза межами своїх населених пунктів. Законопроект очікують давно». Також глава уряду попросив публічно підтримати схвалення цього законопроекту, який надасть можливість збільшити фінансову спроможність територіальних громад, чітко і прозоро управляти земельним фондом ОТГ та сприятиме розвитку місцевого самоврядування.

Тепер м'яч на полі законодавців. Чи захочуть вони позбавити Держгеокадастр необмежених повноважень у розпорядженні землею «за межами»? чи буде за першим кроком наступний Відповідь залишається відкритою.


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду