Вхiд
Головна / Суспільство

Чому Угорщина не сприйняла український Закон про освіту - думка українця в Угорщині

13-09-2017, 21:48

Чому Угорщина не сприйняла український Закон про освіту - думка українця в Угорщині
Не припиняється жваве обговорення прийнятого ВРУ Закону про освіту. Наводимо пост, вміщений у мережі Фейсбук українцем із Запорізької області (м. Михайлівка), який нині проживає в Угорщині, Юрієм Кравченком.

"Шановні друзі!
В зв’язку з прийнятим Верховною Радою Законом про освіту та різко негативною реакцією угорського уряду, хочу пояснити, чому таке негативне сприйняття цього закону в Угорщині та в угорській меншині на Закарпатті.

Не маю на меті якось оцінювати чи взагалі обговорювати цей закон, а лише спробую пояснити, чому міністр МЗС Угорщини Петер Сійярто, сказав: «Так відчуваємо, що нас Україна вдарила в спину». Справа в тому, що від самого початку війни з Росією Угорщина послідовно підтримувала Україну (правда, не роблячі гучних заяв, і на що були свої причини).

Угорщина:
-перша дала реверс газу, тоді, коли в Україні було самнайбільш скрутно, і Росія перестала постачати газ в Україну.
- завжди голосувала в Європарламенті за продовження санкцій проти Росії, не зважаючи на негативні наслідки в сфері економіки для самої Угорщини та шаленний тиск Росії.
- на всіх форумах підтримувала договір про Асоціацію.
- добивалася скасування віз для українців.
- брала на лікування воїнів АТО.
- вже 3 роки поспіль діє програма реабілітації українських діток, батьки яких постраждали в війні з Росією. А це близько 3 000 дітей за 3 роки! Більше ніхто в усьому світі не брав на оздоровлення таку кількість наших діток.
- підтримала українські проекти «Діти за мир у всьому світі» та «Книга Добра».

А це широкомаштабні всеєвропейські проекти, які дають змогу зустрічатися очільниками європейських держав, напряму з українськими чудовими і талановитими дітками дивитися їм в очі та обіцяти, що будуть і надалі підтримувати Україну. А обіцянки, дані дітям, це зовсім друге, ніж обіцянки політика - політику!

Похання до України єдине - не приймайте такого закону про освіту, який відбирає у меншин вже набуті права. Тому от така негативна реакція.

Для довідки:

В Угоршині за фінансування уряду існують німецькі, словатські, румунська, хорватська, болгарська, польська та словенська школи та гімназії. В усіх школах та гімназіях угорська мова та літератора є обов’язковими (також на випускних екзаменах) але вивчається як іноземна. А всі останні предмети, всі 12 років вивчаються рідною мовою нацменшин.

Просто в Європі неможливо приймати закони, які стосуються наменшин, без їхньої згоди.
Україна декларуючі європейський напрямок розвитку, приймаючі закони мала б вичати європейський досвід та адаптувати нові закони до європейського правового поля.

Дуже надіюсь, що Президент не підпише, а відправить на доопрацювання цей закон.

І останнє:
Мені задають запитання - чому в Угорщині немає української школи?Тому що Угорщині немає компактного місця проживання українців, ми живемо в розпорошенні.

Є недільна школа при Державному самоврядуванні українців Угорщини і в цьому році ми спробували відкрити перший український клас при угорскій школі, практично в центрі Будапешту. Зараз в ньому почала навчальний рік 1 (одна) дитина (бо батькам далеко возити своїх діток і вони посилають їх в ближчі до місця проживання школи).

Безперечно, треба захищати і розвивати українську мову в Україні! Як це не парадоксально звучить. Але це треба робити мудро і виважено, щоб використання української мови було престижним, а не примусовим. На мій погляд, це повинно починатись з переходу на українську мову спілкування у владних структурах, міністерствах та у Верховній Раді".

Пряме посилання на публікацію в ФБ Kravcsenko György


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду