Вхiд
Головна / Суспільство / Колонка головного редактора

«Свидовець» уже на стадії судів і ... репресій

28-11-2017, 04:57

«Свидовець» уже на стадії судів і ... репресій

Заробляти в лісі – знаємо як, а на готелях...

Ми знову – про курорт-гігант «Свидовець», який повинен змінити ритм життя двох найбільших районів Закарпаття. Поки влада і громадські активісти, екологи обмінюються взаємними звинуваченнями, які в кого тут інтереси, і як їх узгодити, простих закарпатців, а найперше жителів Усть-Чорнянського куща хвилює питання: як вони житимуть після можливого втілення «свидовецького» плану в життя. А головне – за що вони існуватимуть, адже ті, кому цей курорт принесе прибутки, аж ніяк цим питанням себе не обтяжують і доля простих верховинців їх не обходить.

В гірських селах Тячівщини (пишемо про неї, бо ситуацію тут знаємо добре) люди звикли спиратися на самих себе. Хоч і важко працюють у лісі, але знають: ця праця буде винагороджена, і в кого руки звідти ростуть - від голоду не помре ні він, ні родина. (Те, що Лопухів є рекордсменом у Закарпатті і, можливо, в Україні за кількістю багатодітних сімей і матерів-героїнь – відомий факт).

Нагадаємо, що сьогодні сукупно в селах Усть-Чорна, Лопухів, Руська Мокра і Німецька мокра живуть понад 7 тисяч чоловік, а разом із найближчим селом Красна кількість населення доходить до 10 тисяч. Всі, окрім «бюджетників» і поодиноких підприємців-торгівців, живуть із лісу: він тут є основним і практично єдиним ресурсом як для ведення бізнесу, так і місцем працевлаштування працездатної частини населення – лісорубів, деревообробників, єгерів, лісників, працівників розсадників тощо.

Як із Лопухова, так і з сусідніх сіл місцеві не виїжджають (винятки – рідкісні) на заробітки в інші регіони або країни. І це лише підтверджує відомий факт: люди тут живуть із лісу і свої надії пов'язують із ним.

Чим вони займатимуться після будівництва курорту і вимушеного скорочення або й припинення (бо – курорт) лісозаготівель – над цим ніхто не думає. Де вони зароблятимуть ту середню зарплату, яка нині в держлісгоспі і в приватних підприємствах становить щонайменше 5 тисяч гривень, в багатьох випадках - 7-8 або й більше тисяч?

Економічний ефект – під знаком запитання

Чи здатні будуть компенсувати ті надходження, що нині спрямовуються в держбюджети різних рівнів лісозаготівельниками і деревообробниками, майбутні податки від готелів і витягів «Свидовця»? Відомо, що ці заклади зазвичай сплачують єдиний податок, тобто – до бюджету замість нинішніх мільйонів надходитимуть ... тисячі.

Як зреагує екосистема від зміни характеру господарської діяльності на цій території, яку позбавлять від лісів, що росли тут тисячоліттями, формуючи і місцевий клімат, і водний баланс? І чи не станеться так, як нині на Драгобраті – набудували готелів, а далі – нас нічого не цікавить. І стікають усі готельні нечистоти гірськими потоками в низовину, поповнюючи замість кришталево чистої води фосфатами, фнкаліями Тису і людські криниці...

Де діватимуть сміття буде від «28 тисяч людей за один день»? Викидатимуть у зворину, як тепер часто-густо буває. Але ж це – не якісь ганчір'я чи недоїдки, а тонни твердих побутових відходів щодня.

Чи збережуться в нинішньому вигляді чорничні, брусничні природні плантації, які нині щедро обдаровують місцевих людей на територіях і «Брустурянського», і «Мокрянського» лісгоспів? За зібрані в сезон ягоди, а ще гриби місцеві вторговують стільки, що дітлахам вистачає і на те, щоб придбати собі все необхідне до школи, і на смартфон чи навіть мотоцикл.

Все це – сьогодні, а як буде завтра? Ніхто над цим не думав і, схоже, не збирається думати. Головне – дати старт новому будівництву! Все інше, мовляв, вирішуватимемо по ходу.

Нам здається, що кавалерійського наскоку тут не вийде. Тому й не дивно, що лопухівців, усть-чорнянців, мокрянців не радує перспектива, якою так перейнялися в Тячеві та Ужгороді.

Без чіткого плану і детальних розрахунків ...

Чому б, скажімо, не винести для вивчення громадськістю – і місцевими людьми, і екологами детальні плани будівництва – де і що буде розміщено, скільки людей працевлаштовано? З іншого боку - який економічний ефект буде від курорту, чи співвідносний він із нинішніми доходами від лісогосподарської діяльності? Цей план мав би дати чіткі відповіді – як зміниться життя місцевих? Чи не стануть вони з їхнім одвічним заняттям – лісозаготівлями - зайвою спицею в колесі? Як-не-як для готелів потрібні менеджери, адміністратори, покоївки і сантехніки, а не люди з лісівничими дипломами, бензопилами та мотиками (в лісорозсадниках).

Вглиблюватися в ці питання у майбутніх забудовників бажання "Свидовця" немає, а є лише - забудувати 1400 (за іншою версією – 1200) гектарів, що будуть розчищені від лісу .

Враження таке, що саме цього – публічного - підходу з усебічним зважуванням «за» і «проти» ініціатори спорудження «Свидовця» бояться. Інакше не зробили б бутафорні громадські слухання, на які в Лопуховому запросили аж ... 24 працівників бюджетної сфери. Без присутності депутатського корпусу, з вимкненим мобільним зв'язком (щоб хтось не просигналізував, що відбувається «епохальне» слухання) голосували питання, яке може стати доленосним у житті цього й сусідніх сіл. Звичайно, що за такої ситуації всі були лише «за». Жодного – «проти».

На цій підставі і оголосили рішення – громада Лопухова підтримує майбутнє масштабне будівництво!

Місцеві активісти стверджують: якби були реальні обговорення, то були б і обґрунтовані рішення. В підсумку громада була б упевнена – її інтереси враховані. Вони є прихильниками круглого столу з залученням широкого кола фахівців з різних галузей.

Наша думка: такий захід украй потрібен. Хай люди усвідомлено приймають рішення. Тоді, можливо, і підтримка з їхнього боку буде, а не лише спротив, як сьогодні. Бо спротив є і від незнання.

Для контрасту: зовсім по-іншому охарактеризував громадське обговорення сільський голова с. Чорна Тиса Іван Павлючок. "У нас люди підтримали нормально, у нас було 200 чоловік у клубі, то 2 чоловіка були проти. Решта всі були "за". Зразу зупиниться вирубка лісу. Вони візьмуть свої, де там їм треба, напрями на ті підйомники, ірешта все вони будуть охороняти", - сказав очільник чорнотисівської громади.

Наголошуємо, що така позиція панує по інший бік Свидовецького хребта. А ми – про Усть-Чорну та довколишні села. Настрій людей, зокрема тих, котрі «в темі», тут зовсім інший.

В Лопухові вдалися до санкцій

Що в Лопухові відбувається останніми днями?

Не маючи відповідей на всі озвучені вище запитання, активісти подали позов до Закарпатського окружного адміністративного суду щодо визнання незаконними, а відтак – скасування розпоряджень Тячівської та Рахівської РДА «Про затвердження детального плану території туристично-рекреакційного комплексу «Свидовець» за межами населених пунктів Ясіня, Чорна Тиса та Лопухів». Позивачі вважають ці рішення такими, що не відповідають схемам планування області, не мають чіткого планування. Звідси є незрозумілим, як виглядатиме майбутній курорт.

Позов до суду – початок боротьби за відстоювання жителями Усть-Чорнянського куща своїх інтересів. Про те, що ця боротьба буде жорсткою і непростою, свідчить тривожний телефонний дзвінок з Лопухова.

- Нас почали пресувати, причому більше, ніж будь-коли, - телефонував заступгник директора ТОВ «Бирть» Володимир Фабрицій. – Якщо раніше отоварювали лісом дві-три машин на тиждень (деревини, що придбана на аукціоні – ред.), то тепер за весь тиждень – жодної. Нам почали мстити за позицію щодо «Свидовця», за те, що ми покликали сюди для аналізу ситуації екологів і журналістів. Крім того, на нас надсилають різні перевірки, щоб не мали часу займатися виробництвом, а лише ходити з перевіряючими.

За гарним словом «Свидовець» криється купа утаємничених, а здебільшого просто невідомих самим ініціаторам будівництва планів. Тому – не воювати один із одним варто, а, мабуть, об'єднатися. Хоча б для з'ясування істини – потрібен закарпатцям, а особливо Усть-Чорнянському кущу курортного «блага», чи ні. Від такого знання від цього виграли б усі, не лише купка тих, хто має гроші і не має куди їх подіти. Якби було так, то можна рухатися вперед, не маючи ворогів.

До такого висновку підштовхують і об'єктивні обставини. А вони в тому, що рішення про зміну призначення лісових угідь та про будівництво на них споруд гірськолижного курорту повинен прийняти Кабінет Міністрів. Такого рішення досі немає, а отже, є поле для маневру, і для вивчення питань, які цікаві всім сторонам.

Василь ШЕТЕЛЯ


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду