Вхiд
Головна / Події

На курорті-гіганті під назвою «Свидовець» окружним адмінсудом покладено ... хрест

12-01-2018, 11:53

На курорті-гіганті під назвою «Свидовець» окружним адмінсудом покладено ... хрест

10 січня в Ужгороді відбулося чергове, третє за рахунком засідання Закарпатського адміністративного окружного суду, на якому розглядалася доля гігантського гірськолижного комплексу, який невідомий інвестор збирається будувати по обидві сторони Свидовецького хребта.

Величезні масиви – 14 тисяч гектарів – які забудовник планує використати під комплекс, підприємців підштовхують до роздумів. Невиправдана гігантоманія? Замаскована земельна афера? А в природоохоронців - закономірні побоювання про нанесення непоправного удару, про втрату екологічної рівноваги в витоках ріки Тиса, в зоні басейну кількох інших великих карпатських річок.

Тож розглядався позов підприємців і депутатів Лопухівської сільської ради з вимогою відмінити розпорядження голів Тячівської та Рахівської районних державних адміністрацій Василя Дем'янчука і Павла Басараби. Їхня назва ідентична - «Про затвердження детального плану території туристично-рекреаційного комплексу «Свидовець» за межами населених пунктів». Позивачами виступили підприємці Михайло Сойма, Валерій Павлюк і Василь Фабрицій.
На курорті-гіганті під назвою «Свидовець» окружним адмінсудом покладено ... хрест
Представники відповідачів з Тячева і Рахова проігнорували судове засідання. На суд ніхто з них, як і минулого разу, не з'явився.

Закономірно, з аргументами виступала лише представник позивачів – адвокат, провідний юрисконсульт міжнародної благодійної організації «Екологія. Право. Людина» Софія Шутяк.

Адвокат вказувала на непроведення громадських слухань відповідно до вимог закону. У Лопухові на Тячівщині їх провели суто формально, з планами будівництва курорту ніхто не ознацомлював. Голосували за вказівкою сільського голови. Відомості про які-небудь слухання в Ясінях і Чорній Тисі, що на Рахівщині, відсутні взагалі...

Ще один і, мабуть, найважливіший аргумент - детального плану будівництва на екологічно вразливих територіях Свидовецького хребта не підготовлено, не зроблено аналізу можливого негативного впливу на довкілля численних об'єктів, які планують розмістити на цій території. З цього виходить, що замість обіцяних владою і забудовником інвестицій (до речі, відомостей про інвестора позивачам так і не надали), нових робочих місць поява курорту-гіганта може обернутися великою екологічною бідою.

У суді виступила і свідок – лідерка всеукраїнської організації «Шлях українців» Олена Оксютенко. Вона приїхала з Києва, щоб засвідчити: обговорення плану побудови курорту «Свидовець», як того вимагає законодавство, у Лопуховому не проводилося. А ті збори селян, на яких ішлося про «покращення життя» місцевих після зведення гігантського гірськолижного комплексу – такий собі фарс. В цьому вона особисто переконалася, перебуваючи на зборах. За словами Олени Іванівни, грандіозні плани ініціаторів «Свидовця» не підкріплені нічим, окрім бажання задовольнити свої амбіції і претензії на незаймані полонини.
На курорті-гіганті під назвою «Свидовець» окружним адмінсудом покладено ... хрест
У заключному слові адвокат Софія Шутяк привернула увагу слуг Феміди на особливій цінності льодовикових озер, якими багатий Свидовецький хребет. Порушення існуючого гідрологічного режиму, яке може статися після появи тут величезного курорту, може призвести до зникнення цих озер і до перетворення цих місць у засушливу, без ознак життя територію. Такий крок міг би стати наслідком порушення Україною взятих на себе міжнародних зобов'язань про охорону водних об'єктів.

Ну і, звичайно, пані Софія згадала про сільський зелений туризм. У запропонованому варіанті «Свидовця» ні про які сільські оселі не йдеться, а лише про готелі і кемпінги. І це не відкриває для місцевого населення жодних перспектив - розвитку їхніх населених пунктів, створення робочих місць тощо.

Судді взяли до уваги всі аргументи позивачів. Відповідачам слова не надавали, бо їх ... просто не було.

... Після нетривалої наради слуги Феміди повернулися з готовим рішенням: розпорядження голів Рахівської і Тячівської райдержадміністрацій Павла Басараби і Василя Дем'янчука є незаконними. Їх рішенням суду відмінено.

Рішення суддів засвідчило повну перемогу захисників довкілля і здорового глузду.
Після завершення судового розгляду автор цих рядків Софію Шутяк , яку заслужено вважають героїнею дня в Закарпатському окружному адмінсуді, поділитися думками про цю справу..
На курорті-гіганті під назвою «Свидовець» окружним адмінсудом покладено ... хрест
Софія ШУТЯК, провідний юрисконсульт міжнародної благодійної організації «Екологія. Право. Людина», м. Львів:
- Ми - єдина в Україні правозахисна організація, яка надає безкоштовні послуги у сфері охорони довкілля. Ми також проводимо навчання для суддів, навчаємо їх такі справи не футболити, а думати про майбутнє. Крім того, випускаємо книжки і саме з цього живемо, а не з високих зарплат і гонорарів.
Нам треба думати не так про закони, як про право. Тому що право – це набагато ширше поняття, це, якщо хочете, філософія. Рада, що ми цю справу виграли. І надалі запрошуємо всіх не мовчати, коли твориться беззаконня в довкіллі. Не давати владі спокою! Всі разом ми маємо думати про довкілля і захищати його. Разом нам легше добиватися в цьому справедливості.

Вл. інф.


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду