Вхiд
Головна / Суспільство

Колишні екзоти - вже аборигени Закарпаття

31-10-2016, 15:15

Колишні екзоти - вже аборигени Закарпаття


Тридцять років я вже займаюся хурмою. Спробував усе, що тільки дозволяє людська фантазія. Почав із сіянців, далі колекціонував різні сорти, а вже двадцять років займаюся селекцією цієї культури від вільного запилення, адже бджолам дорожні знаки – куди і звідки нести пилок – не розставиш.

Серед майже 100 сортів декілька мають однодомні форми, тобто на одному дереві розташовані й чоловічі, й жіночі квіти. Перші працюють як запилювачі, і тоді не потрібно тримати суто чоловіче дерево, позаяк воно плодів не дає.

Утворення плодів у хурми (і не тільки) може проходити й без запилення, це явище в науці називають партенокарпія. Але якщо на вашому дереві, а таких сортів дуже багато, ростуть тільки жіночі квітки і в плодах з’являється насіння, – це вже матеріал для селекційної роботи. Я за двадцять років отримав двадць два сорти (сіянці, що з насіння, за 5 – 16 років почали плодоносити). Їх залишилося «похрестити» – дати їм їм’я. Серед моїх міжвидових гібридів уже плодоносять три покоління, але найбільше задоволення отримав цьогоріч від сіянців сорту Гора Говерла – плоди «дітей» Говерли за діаметром перестрибнули «маму» (на фото – хурма діаметром 8 см). Але як поведуть себе аборигени в зимовий період? Адже за 37 років спостереження на моїй сортодільниці тричі відзначалася температура -25 градусів. Окремо хотів би сказати про сорт Нікітська Бордова – вона за смаковими якостями серед сортів східної хурми. Це дуже продуктивна «мама», її чотири сіянці дають урожай, і якість плодів навіть краща, ніж у неї. Саме один із них, Шельмі Дізел, має однодомну форму, високу морозостійкість і великі плоди у формі видовженого конуса. Сіянець почав плодоносити в дев’ятирічному віці й часто дає гермафродитні квіти, з яких зав’язуються плоди, але трохи менші за розміром.

Михайло ЗЕЛДІ,
керівник ГО «Persimon»


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду