Вхiд
Головна / Події

Гроші під ногами: на видобутку самоцвітів кмітливі люди заробляють

5-11-2016, 19:00

Гроші під ногами: на видобутку самоцвітів кмітливі люди заробляють


Яшма та агати, гірський кришталь та опали, гранати й карпатити -- усе це можна знайти, прогулюючись горами. Самоцвіти є в гірських річках, розломах порід, балках, скелях чи навіть стежках, пише газета Експрес. Декілька видів трапляються лише на Закарпатті. За один такий оброблений камінь місцеві отримують приблизно 200 гривень.
"У краї можна знайти майже 20 видів самоцвітів, кольорових або безбарвних, переважно у вигляді кристалів", -- розповідає Руслана Джахман, завідувач відділу природи Закарпатського краєзнавчого музею. На околиці Ужгорода, у селі Оріховиця, є кар'єр, де видобувають корисні копалини. Тут частенько зустрічається різновид опалу -- унгварит (від старої назви Ужгорода -- Унгвар). Цей самоцвіт знайти найлегше.
"Краса цього каменя залежить від того, наскільки майстерно його обробить майстер, -- каже Мирослава Козарь, ювелір із Мукачевого. -- Найчастіше він коричневий або зелений, але іноді трапляється жовтий, білий, бурий, червоний і навіть блакитний".
...На полювання вирушаємо вдосвіта. Із собою беремо молотки, зубила, кайла та багато терпіння. Місце видобутку треба визначити заздалегідь. "Більшість мисливців на каміння орієнтуються на праці відомого українського геолога Євгена Лазаренка, -- зазначає Юрій Вашкович, найвідоміший місцевий видобувач самоцвітів.
-- У путівнику "По вулканічних Карпатах" названі конкретні місця, де варто шукати камені. Тому за його допомогою навіть початківець може зібрати непогану колекцію. Зазвичай самоцвіти мають вихід на поверхню. Ми починаємо "рубати" цю жилу, аж поки не побачимо саме джерело. Іноді процес може тривати до 8 годин. Кількість добутого каменю залежить від щастя: якщо натрапити на плодовиту жилу, то додому можна забрати приблизно 30 кілограмів за один раз. Хоча не кожен камінь підійде для обробки. Тому багато зі здобутого ми просто викидаємо".
Ще одна багата на самоцвіти місцевість розташована неподалік селища Перечин. Тут є річка в урочищі Бабаєво, в якій можна намивати напівкоштовний камінь -- гранат. При цьому використовується вже інша технологія.
"Треба вибирати дуже багато породи з води до появи зерен яскраво-червоного каменя, -- пояснює Юрій Вашкович. -- Потім знахідку треба пересипати в сито і рухати ним, аж поки залишиться тільки самоцвіт". Хлопець пояснює, що гранат -- важкий мінерал. А отже, рухати ситом треба за допомогою певної тактики для того, щоб добитися його осідання. На оброку самоцвітів може йти від декількох годин до декількох днів. Усе залежить від величини каменя та бажаної форми. Найважче виготовити круглі прикраси, оскільки вони потребують неабиякої точності та уважності майстра.
"Усе, що нам знадобиться, -- це лобзик, напилок, надфіль, наждачний папір, річковий пісок та масло, яким потім треба буде покрити камінь, -- зазначає Юрій. -- Проте з першого разу, скоріше за все, не вдасться надати бажаної форми. Майстерність приходить із практикою". Ціна на такі камені стартує від 200 гривень. Наприклад, камінь яшми можна продати за 350 гривень, карпатський аметист -- 300 грн., кристали -- 200, кварц -- 1000, унгварит -- 450, пірит -- 200, кальцит -- 350, гірський кришталь -- 150 гривень. Хоча купують лише дуже якісно оброблені камені. Будучи вправним ювеліром, на цій справі можна заробляти приблизно три тисячі гривень за місяць.
До слова, "щоби видобувати самоцвіти офіційно, людина повинна мати ліцензію приватного підприємця і, звісно, сплачувати податки за видобуте й продане каміння, -- розповідає Сергій Бондаренко, юрист. -- Оскільки самоцвіти -- не коштовне каміння, а порода, то цією справою можуть займатися і геологи, а також ювеліри, співробітники музеїв. Ці категорії вже є ліцензованими. Крім цього, займатися видобутком самоцвітів можна за умови володіння земельною ділянкою, на якій вони розміщуються".
Олена АСТАХОВА, фото Юрія ВАШКОВИЧА


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду