Вхiд
Головна / Колонка головного редактора

День корінних народів світу обіцяє визнання русинам України

9-08-2017, 22:15

День корінних народів світу обіцяє визнання русинам України

Рівно п'ятнадцять років тому вперше був відзначений Міжнародний день корінних народів світу, який заснувала Генеральна Асамблея ООН. Саме 9 серпня 1992 року почала свою роботу група з корінних народів Підкомісії ООН із питань заохочення та захисту прав людини.

Цей день заснований для того, щоб віддати належне всім оригінальним культурам світу і подякувати представникам усіх народностей за внесок у розвиток людства. Цього дня в усьому світі проводять безліч заходів, мета яких – розповісти про багатство культур корінних народів і особливому внеску, який вони вносять до сім’ї народів світу. Також це свято є нагадуванням про ті труднощі, з якими в сучасному світі можуть стикатися представники різних націй. Це і масова бідність, і расова дискримінація, і позбавлення базових прав людини.

За даними ООН, у світі до корінних народів належать 370 мільйонів осіб у більш ніж 70 країнах, багато хто з яких перебувають на межі зникнення. Суттєвою характеристикою корінних народів є також і те, що вони, незалежно від правового стану, зберігають деякі або всі свої соціальні, економічні, культурні і політичні інститути. Обов'язковою ознакою приналежності до корінних народів є самоусвідомлення самих народів як корінних на цій території. Завдяки появі такого свята, як Міжнародний день корінних народів світу, міжнародне співтовариство стало частіше звертати увагу на проблеми невеликих народностей. Крім Міжнародного дня корінних народів світу, багато країн іноді відзначають і рік корінних народів світу.

Досі не визнаним корінним народом України залишаються підкарпатські русини. Про необхідність надання цій національній групі такого статусу говорить самоідентифікація основної спільноти корінного населення Закарпаття. Про це ж говорить і визнання національності «русин» Закарпатською обласною радою, Організацією непредставлених народів, спеціалізованих комітетів ООН та інших авторитетних міжнародних інституцій, наявність такого статусу в одноплемінників, що проживають за кордоном (у русинській діаспорі).

З цього приводу народний депутат IV скликання, доктор філософських наук, професор Іван Мигович у своїй статті, опублікованій парламентським журналом «Віче», висловлюється з абсолютною визначеністю. А саме - що «влітку 2006 року Комітет ООН з ліквідації расової дискримінації ухвалив резолюцію, в якій, зокрема, висловив стурбованість відсутністю офіційного визнання в Україні русинів, попри їхні явні етнічні особливості. Також нашій державі як учасниці відповідної міжнародної конвенції було запропоновано розглянути це питання та до 6 квітня 2010 року доповісти про виконання згаданої рекомендації (п.п. 20, 24). 13 вересня 2007 року ООН ухвалила Декларацію про права корінних народів. До них за наведеними ознаками належать і русини» (Іван Мигович. Русини в Україні: статус, проблеми та перспективи // Віче, 2009, № 4, с. 50–54).

Далі Іван Мигович вказує на обґрунтованість вимог русинського етносу: «Русинів можна й слід по-людському зрозуміти. Адже вони домагаються елементарних прав і свобод на рідній землі, бодай таких, які мають угорці, румуни чи словаки, не кажучи вже про українців. Русини хочуть відверто спілкуватися материнською мовою й без примусу опановувати інші, розпоряджатися ресурсами краю, мати самоврядність (як, приміром, сусіди-словаки), своїх представників у парламенті України, вільно пересуватися світом, берегти й розвивати самобутню культуру. Русинам історично чужі ксенофобія, антисемітизм чи расизм». ...
День корінних народів світу обіцяє визнання русинам України

Роздуми колишнього народного депутата-закарпатця, оприлюднені ним у парламентському виданні, не втрачають актуальності. Ба більше, через вісім років ще більш вагомо звучить заклик до представників влади визнати корінний народ України – русинів – уповні його прав. Про це екс-нардеп, немовби передрікаючи складні часи в будівництві демократії в Україні, написав: «Русини – не націоналісти й не сепаратисти, а справжні патріоти та свідомі громадяни своєї вітчизни. Це головне в русинському русі, а не мусовані провладною пропагандою вигадки про «антиукраїнські підступи» тощо. Але русини впродовж століть прагнули не до такої України, як нинішня: обкрадена, збезчещена, пригноблена. Вони не збираються полишати її в біді, розуміють, що однаково страждають трудящі всіх національностей. Водночас не бажають терпіти далі принизливе становище. Вони вимагають не якихось преференцій, а природного права на національне визнання й самоврядування. Це не суперечить Конституції, жодним чином не загрожує етнічним українцям. Русини хочуть бути господарями на своїй історичній прабатьківщині, повноправним суб’єктом поліетнічної нації, будівничими громадянського суспільства в Україні».

Василь ЗУБАЧ


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду