Вхiд
Головна / Суспільство / Фото

Перші підсумки вступної кампанії-2017 у Закарпатті: плюсів більше, ніж мінусів

19-08-2017, 22:48

Перші підсумки вступної кампанії-2017 у Закарпатті: плюсів більше, ніж мінусів
Цьогорічна вступна кампанія до вищих навчальних закладів України відбувалася на тлі «революційних змін» в умовах прийому на навчання. У закарпатських вишах позитивно оцінили скорочення кількості заяв, які абітурієнт може подавати на місця, виділені за держзамовленням, до 9 спеціальностей і 4 навчальних закладів. Щоправда, відзначають: це пом'якшило, але не зняло гостроти проблеми, яка полягає в тому, що після оприлюднення списків рекомендованих до зарахування, починається процес відтоку абітурієнтів. Конкурсна картина змінюється настільки, що оголюються навіть місця, гарантовані державою для безплатного навчання. Настає час звернень, нескінченних дзвінків з тим, щоб заповнити гарантовані державою місця. Якщо цього не буде, то наступного року у такому ж обсязі виш їх не матиме.

Перші підсумки вступної кампанії-2017 у Закарпатті: плюсів більше, ніж мінусів
Вищий рубіж за торішній узяв УжНУ

У найстарішому в Закарпатській області Ужгородському національному університеті кількість місць за держзамовленнями до минулорічної майже не змінилася. Таке становище забезпечується високим місцем у консолідованому рейтингу вищих навчальних закладів: разом із Львівським національним медичним університетом імені Данила Галицького розділяє в ньому 20 і 21 місця. Впевнено почувати себе на «освітньому ринку» УжНУ дозволяє склад науково-педагогічних працівників, серед яких 134 доктори наук, 675 кандидатів, 900 викладачів. На 17 факультетах навчаються 13 тисяч студентів, що в підсумку робить ужгородський виш одним із провідних в Україні.

– На всі спеціальності бакалаврату і магістратури подано більш ніж 18 тисяч заяв, – розповідає ректор, доктор медичних наук, професор УжНУ Володимир Смоланка. – Це перевищує показник минулого року. Ще понад 800 заяв абітурієнтів маємо до Природничо-гуманітарного коледжу УжНУ, тож за загальною кількістю вступників ми на 13-14 місці в Україні.

Бажання навчатися в УжНУ засвідчили багато абітурієнтів із високим конкурсним балом. Так, 15 вступників із максимальним конкурсним балом 200 надали перевагу (1-й та 2-й пріоритети) саме цьому вишу. Загалом Ужгородський національний отримав 70 заяв від абітурієнтів із конкурсним балом 200 і 213 заяв із балом 195 і вище.

До провідного закарпатського вишу подав документи Олександр Сабовчик, котрий при складанні ЗНО отримав по 200 балів із двох предметів. Він, так само як ще троє вступників із найвищим конкурсним балом і першим пріоритетом, буде навчатися на медичному факультеті. Ще одним свідченням зростання престижності Ужгородського національного університету є те, що до нас подано понад 20 заяв абітурієнтів, що стали переможцями IV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад.

Володимир Смоланка також зазначив, що цьогоріч у виші відкрито ряд нових спеціальностей, збільшено ліцензійний обсяг на вже існуючі.

Навчатися в своєму регіоні тепер у тренді

Якщо УжНУ ще на початку 90-их був одним-єдиним вишем на Закарпатті, то сьогодні лише в обласному центрі є п'ять вищих навчальних закладів; ще по одному - у Мукачеві, Берегові та Хусті. В усіх них навчаються понад 23 тисячі студентів. Шість із восьми вишів є державними, стільки ж із них мають у структурі по одному чи й більше коледжу, завдяки чому кількість спудеїв зростає ще на кілька тисяч.

Позиції багатьох закарпатських вишів, не лише УжНУ, на загальноукраїнському тлі є міцними. Мукачівський державний університет і Закарпатський угорський інститут імені Ференца Ракоці ІІ у консолідованому рейтингу вишів обіймають 171 і 179 місця серед майже трьохсот учасників. Закарпатська академія мистецтв розділяє у цьому переліку 133-134 місця з іншим вишем; має кращі позиції, ніж будь-який інший мистецький навчальний заклад.

До слова, поява нових вишів дозволила Закарпаттю залишити останній рядок у переліку регіонів із найменшою кількістю студентів на одиницю населення, що було характерним для нього в минулі десятиліття. Побільшало в краї і «ступеневих» викладачів – кандидатів і докторів наук; є й нові академіки.
Нинішня вступна кампанія засвідчила, що навчання вдома обрали для себе більшість закарпатських абітурієнтів. Сюди подалися і багато вступників з інших регіонів.

Перші підсумки вступної кампанії-2017 у Закарпатті: плюсів більше, ніж мінусів

Заяви «з дивану» - не завжди з користю

Поки абітурієнти просто очікують на остаточний розподіл щасливих місць, бажано за держзамовленнями, то в організаторів вступного марафону напружена робота не припиняється (зарахування за контрактом завершиться 30 вересня). Першими підсумками вступної кампанії ми попросили поділитися очільників вишів, які зазвичай є і головами приймальних комісій.

Розповідають, що їх змусив понервувати не менш, ніж абітурієнтів, збій у комп'ютерній мережі. Зависання сервера Єдиної державної електронної бази з питань освіти, який не витримав навантаження першого ж дня, призвело до непрацездатності ЄДЕБО впродовж тижня. Через збій у цій системі близько 40 тисяч заяв абітурієнтів для вступу в масштабах усієї країни зникли. Таку цифру озвучив перший заступник міністра освіти на науки Володимир Ковтунець. Виявилися прогалини в програмуванні окремих блоків електронної системи, через що виправлення в документах вносили в ручному режимі.

Хтозна, скільки потенційних студентів у ті дні ми втратили, - розповідає директор Ужгородського торговельно-економічного інституту Київського національного торговельно-економічного університету, професор Петро Гаврилко. – У віддалених селах далеко не завжди є доступ до інтернету, і частина заявників могли повторно не подавати документи. Не через небажання навчатися, а через те, що недоступність електронної бази даних.

Перші підсумки вступної кампанії-2017 у Закарпатті: плюсів більше, ніж мінусів
Експеримент з повною відмовою від «паперового» і переходом на «електронний» вступ, навіть враховуючи непередбачені труднощі, можна б вважати вдалим. Якби не те «але», яким поділився ректор Закарпатської академії мистецтв, професор Іван Небесник.

– Члени приймальної комісії в напруженому очікуванні майже два місяці спостерігали за поточними змінами на сервері ЄДЕБО, – зауважує Іван Іванович. – Провели їх у без особливої користі. Чому? Бо раніше, особисто спілкуючись із вступниками, могли надати інформацію вступникові щодо його професійних уподобань. Нині цього немає, заявник спілкується з сервером, сидячи на дивані, і це не завжди є корисним. Доходить і до казусів.

Як наслідок, у мистецькому виші зашкалює кількість заяв на одні спеціальності, і гостра їхня нестача – на інші. Так, навчатися за фахом «дизайн» виявили бажання десятки вступників заяв, а «дерево», «метал», «кераміка» цікавили одиниці.

– В розмові зі вступником члени приймальної комісії могли б пояснити, що великих відмінностей між цими спеціальностями немає, адже обробка матеріалів – це той самий дизайн, виявлений у конкретному матеріалі. За відсутності прямого контакту з вступниками немає змоги пояснити їм усіх тонкощів, що, зрештою, могло б вплинути на їхній вибір. А в результаті і їхні плани можуть бути зруйновані, і викладацький склад під загрозою. Викладачі зі спеціальностей, на які подано недостатньо заяв, не матимуть навантаження, а, можливо, і роботу втратять.

Перші підсумки вступної кампанії-2017 у Закарпатті: плюсів більше, ніж мінусів
Регіональний коефіцієнт себе не показав?

Директор УТЕІ КНТЕУ Петро Гаврилко не захоплений цьогорічними змінами в практиці виділення «бюджетних» місць. «Вони виділяються відповідно до рейтингу навчального закладу, а таким невеликим, як наш, закладам складно конкурувати зі столичними, - розповідає. – Там і ширший контингент вступників, і матеріальні можливості кращі. Але ми не поступаємося в наданні професій, потрібних тут, на місці. І хоча не потрапляємо в рейтинги, проте серед наших випускників – десятки керівників відомих компаній, переможців європейських першостей із кулінарної та кондитерської майстерності, серед яких і знаменитий шоколатьє Валентин Штефаньо. Видаємо дипломи європейського зразка українською та англійською мовами. Тим не менше, у цьому році отримали лише одне (!) місце за держзамовленням. Для порівняння: ще 5 років тому мали 198 «бюджетних» місць.

Петро Гаврилко каже, що не справдилися надії на регіональний коефіцієнт, запроваджений для підрахунку конкурсного балу. Він вигаданий для того, щоб мотивувати абітурієнтів навчатися у своїх регіонах і не квапитися вступати до столичних навчальних закладів. Нині в цьому виші сподіваються лише на контрактну форму. В минулому навчальному році зі стін вишу випустили майже півтисячі фахівців із дипломами, а в наступному навчальному році вже очевидно, студентська сім'я втратить у кількості.
Перші підсумки вступної кампанії-2017 у Закарпатті: плюсів більше, ніж мінусів

Закордонна освіта - міна під вітчизняною?

В розмовах із керівниками вишів ми не могли оминути теми навчання випускників шкіл за межами України. Масштаби цього явища наростають і перетворюються в міну сповільненої дії під вітчизняною освітою, вважають співбесідники. Закарпаття в цьому сенсі особливо вразливе. Враховуючи, що мовних бар'єрів у спілкуванні з закордонними словаками, чехами, угорцями, румунами, німцями не існує, бо представники цих національностей живуть у краї десятками тисяч, переїзд на навчання за кордон – буденне явище.

Питання в іншому: чи варто безпечно спостерігати за тим, як здібна молодь виїздить за кордон, чи якось протидіяти цьому. Поки що ми є свідками безперешкодних закликів навчатися в закордонних вишах, які лунають звідусіль, а найбільше в інтернеті.

Враховуючи, що навчання в державних вишах сусідніх Словаччини, Угорщини, Чехії, Румунії для українців є безплатним, спокуса поїхати туди велика. У Словаччині, наприклад, обіцяють «за скромний, у європейському розумінні бюджет в 100-150 євро жити та харчуватись цілий місяць». За успішне навчання обіцяють навіть стипендії, знижки у наданні послуг студентам; словом – не гризьба науки, а суцільний пряник.

У Польщі державні виші не пропонують українцям безоплатного навчання, і ціни за проживання там вищі, але й це не зупиняє потік охочих. За даними ЗМІ, цьогоріч там навчалися понад 30 тисяч наших молодих співвітчизників, що становить 53% від усіх студентів з-за кордону.
Перші підсумки вступної кампанії-2017 у Закарпатті: плюсів більше, ніж мінусів
Перші підсумки вступної кампанії-2017 у Закарпатті: плюсів більше, ніж мінусів
– Їдуть туди переважно з наміром не просто отримати диплом, а залишитися працювати, рідко хто повертається додому, – каже директор ужгородського вишу, Заслужений працівник освіти України Петро Гаврилко. – Тому я не підтримую озвучених міністерством фінансів намірів скоротити кількість отримувачів стипендій, збільшивши при цьому їх величину. Заплановані зміни – на користь того ж таки закордону. Краще залишити все так, як є, і це дасть змогу краще відстоювати наші інтереси перед освітньою експансією сусідів.

Попри певні розбіжності в оцінках елементів вступної кампанії, яка цьогоріч набула кардинально зміненого вигляду, ніхто з очільників закарпатських вишів не відкидає їх необхідності змін. На тому, що потрібно й надалі вдосконалювати її та продовжувати шукати оптимальні для освітньої сфери варіанти – сходяться всі.
Перші підсумки вступної кампанії-2017 у Закарпатті: плюсів більше, ніж мінусів
На фото: вчорашні абітурієнти дійшли фінішу в стінах Ужгородського торговельно-економічного університету Київського національного торговельно-економічного університету, де нещодавно вручали дипломи магістрів;
відомому в Україні і за кордоном шоколатьє Валентину ШТЕФАНЬО диплом вручає Петро ГАВРИЛКО;
доктор економічних наук, Заслужений економіст України, професор УТЕІ КНТЕУ Михайло ЛЕНДЄЛ на врученні магістерських дипломів випускникам УТЕІ КНТЕУ;
підкидання шапок – це традиція.


Василь БЕДЗІР
«Урядовий кур'єр»
Фото автора


коментарі
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду