Вхiд
Головна / Суспільство / Колонка головного редактора

Маємо право ... мати право. До Міжнародного дня прав людини

14-12-2017, 01:28

Маємо право ... мати право. До Міжнародного дня прав людини
10 грудня - Міжнародний день прав людини. Цей день було засновано 4 грудня 1950 року на засіданні Генеральної Асамблеї ООН.
Загальна декларація з прав людини була прийнята двома роками раніше.

На Декларації ґрунтується значна кількість міжнародних договорів із прав людини, які мають обов'язкову юридичну силу у сфері прав людини у всьому світі. У ній закріплено загальне визнання того, що кожна людина народжується вільною у своїй гідності та правах.

28 червня 1996 року Верховна Рада України прийняла Конституцію України. В ній відображені всі норми, які проголошені Загальною декларацією прав людини та зазначено, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави.

Але ... Права громадян, які закріплені в Конституції, з боку держави порушуються на кожному кроці.

Одне з основних прав - на життя. Скажемо одразу, що закарпатці живуть дедалі бідніше, втягуючись у злидні. Таких боргів із зарплатні, як тепер, "бюджетники" вже й не памятають. Посудіть самі: заборгованість перед працівниками бюджетних установ, зокрема техперсоналом загальноосвітніх навчальних закладів і дитсадків, а також медустанов – колосальна. Стабілізаційна дотація, яка повинна надійти в область для покриття цих боргів – 47,65 млн грн. – все ще десь у дорозі з Києва. Геннадій Москаль випрошує-вимагає цю субвенцію від середини листопада. Є обіцянки, а коштів - нема.

"... Всі пам'ятають буревій, який пронісся Закарпаттям 17-18 вересня. Тоді на об’єктах соціальної сфери (школи, дитсадки, амбулаторії тощо) та в приватному секторі позносило дахи, пошкоджено інфраструктуру. «Усі збитки підраховані, задокументовані й передані в Кабінет Міністрів. Постанова про виділення коштів із резервного фонду на ліквідацію наслідків стихії проголосована на засіданні уряду, але досі не підписана прем’єр-міністром, - написав голова ОДА Геннадій Москль на своєму сайті. - У результаті гроші не виділяються, область їх не отримує. Ми попросили місцевих підприємців зробити ремонти на пошкоджених об’єктах у борг, інакше школи, дитсадки й багатоповерхівки залишилися б на зиму з дірявими дахами. Тепер треба розрахуватися за виконану роботу».

"Словом, за три місяці, відколи буревій пронісся Закарпаттям, область не отримала ні копійки" - робить висновок Москаль.

Очевидним порушенням прав людини є і наступ на закарпатські профспілки. Обласні ЗМІ вже не раз писали про те, як Закарпатський окружний адміністративний суд присудив собі Будинок профспілок в Ужгороді. Законне право на цей будинок, якмй завжди належав профспілкам - зневажено. Що тут ще можна казати?!

Українська Гельсінська спілка з прав людини щороку публікує матеріали правозахисних організацій “Права людини в Україні”. Щорічний звіт правозахисних організацій включає найактуальніші дослідження в галузі дотримання прав людини та основних свобод в Україні (Права людини в Україні – 2016).

Звіт Гельсінської спілки за 2017 рік ще лише готується, тож у нашому розпорядженні є підсумкові дані за 2016-ий.

Право на життя становить основу всіх прав людини, вказується в цьому звіті. «Обов’язок держави — захищати життя людини». Дане положення Конституції відповідає і нормам міжнародного права. Так, Європейська Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод у ст. 2 закріплює право кожної особи на життя.

... В Україні вже понад десятиліття смертність значно перевищує народжуваність. В останні кілька років така тенденція панує і в Закарпатті. Спеціалісти зазначають, що такий високий рівень смертності пов’язаний і з екологічною ситуацією в країні, зокрема – із забрудненим повітрям. Інша розповсюджена причина смертності в Україні – смертність від ДТП. Так, лише за перше півріччя 2016 року у ДТП загинуло 1,4 тис.осіб. Невтішною є і статистика смертності від самогубств.

"Україна завжди належала до країн з високим рівнем суїцидів. За останні 2-3 роки кількість суїцидів зросла. Психологи та науковці підрахували, що Україна посідає перше місце серед європейських держав за кількістю самогубств – на 100 тисяч осіб у нас припадає 22 самогубства... Лідируючі області – Донецька і Луганська, - читаємо в звіті. - Психологи і соціологи заявляють, що офіційна статистика самогубств значно відрізняється від реальних цифр у 2-4 рази".

Та повернемося до 2017-го. У цьому році продовжували зростати ціни на продукти харчування, а також тарифи на оплату житла. При цьому динаміка збільшення мінімальної заробітної плати залишалася невтішною.

А що казати про медичну реформу, прийняту зовсім нещодавно?! У Конституції записано: всі види медичних послуг в Україні надаються безоплатно. Тим не менше народні депутати - "слуги народу" дружно підтримали ініціативу громадянки іншої країни пані Супрун, запровадивши платне лікування. Виходить, Основний Закон у нас лише для декларацій, і ним можна вертіти на власний розсуд. І це - теж очевидне порушення наших основоположнних - конституційних прав. (Хоча цим документом ті ж самі депутати пишаються як найбільшим своїм досягненням у законотворчості).

Нині Закарпатська область за рівнем середньомісячної зарплати перебуває на одному з останніх місць в Україні. Зате за рівнем цін на продукти харчування ми попереду всіх - разом зі стольним градом Києвом і Донецькою областю.

Перед нами - лише кілька фактів, які свідчать про порушення прав людини, зафіксованих у Загальній декларації прав людини.

В Загальній декларації права людини аналізуються "під лупою". У щорічному Звіті Гельсінської спілки ці права досліджуються в 31 пункті. Серед них – рівність усіх перед законом, право на звернення до суду, право на свободу переконань, право на мирні збори, права людини в галузі охорони здоров’я, право на працю, права громадян на політичний протест в Україні тощо.

Кожен може сам для себе відповісти, наскільки в Україні додержуються ці та інші права людини. Втім, рівень добробуту українців, «досягнутий» в останні три-чотири роки, говорить сам за себе.

На папері і в нас усе виписано так, як у цивілізованих країнах. Але ж папір - він усе стерпить...

Та чи є хоча б бажання політиків змінити ситуацію на краще? Бюджет на 2018-ий не передбачив підвищення мінімального рівня зарплат, як і зростання економічних показників. Зате вчергове підвищено зарплати депутатів і міністрів.

Це – чіткий сигнал нам, що право на життя залишається лише побажанням.

Довідково.

Починаючи від 1950 року, 10 грудня у світі відзначають Міжнародний День прав людини. Цього дня проводиться пленарне засідання ООН і всесвітня організація відзначає тих, хто зробив вагомий внесок у захист людських прав і свобод, а Норвезькій Нобелівський комітет в Осло вручає 10 грудня Нобелівську нагороду миру.

Загальна декларація прав людини спонукала людство до розробки та укладення численних конвенцій, декларацій та протоколів з прав людини: у 1948 р. було ухвалено Конвенцію про попередження злочину геноциду та покарання за нього, в 1949 р. – Женевські конвенції про захист прав людини під час збройних конфліктів, 1950 р. – Європейську Конвенцію захисту прав людини та основних свобод, 1959 – Декларацію прав дитини, в 1966 р. – пакти про права людини тощо. Також було створено різноманітні установи та посади для більш об’єктивного дотримання державами прав людини – Комісія ООН з прав людини та Уповноважений з прав людини.
Маємо право ... мати право. До Міжнародного дня прав людини
Василь ШЕТЕЛЯ


коментарі

Brusanorase

12 червня 2018 16:54
Народ кто желает играть в современные игры на высоких настройках с динамичными теняими
даже на самых слабых ПК или ноутах. Без лагов и фризов (Но нужен более менее нормальный интернет).
<a href=http://www.roamflorida.net/photoshop/actions/195106-pleykey-patch-v122-hac
ksoft-gammer.html#.Wsegky5uaM8>Читайте статья по настройке компа здесь.</a>
<a href=https://youtu.be/6hal9jqONSo>Видео по установке и настройке смотрите тут.</a>
Играю уже пол года на ведре 2005 г. Буду рад кому помог разорить буржуев игровой индустрии!!!
Залишити коментар
    Имя
    Почта
    оновити, якщо не видно коду