Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

10 липня, 14:27

Народні депутати на початку відпускного сезону зробили невеличкий подарунок всім сім'ям, які перебувають у розлученні.

У Верховній Раді у другому читанні прийнятий закон, який регулює проблему невиплати аліментів одного з батьків того, хто фактично проживає з дитиною, і вводить ряд жорстких покарань у разі несплати, аж до відчуження власності і автоматичного арешту, який накладається на майно боржника.

З дитиною за кордон

Важливим аспектом у документі є норми, які регулюють виїзд дитини за кордон. Одному з батьків, який хоче поїхати зі своїми дітьми в іншу країну, більше не потрібно буде отримувати нотаріальне дозвіл від другого з батьків.

Згідно з новими правилами, той з батьків, який проживає з дитиною, може супроводжувати його за кордон за наявності заборгованості зі сплати аліментів другого з батьків більше чотирьох місяців.

При цьому закон передбачає можливість виїзду дитини за кордон строком до одного місяця з тим із батьків, з ким вона проживає, не тільки на лікування, навчання або відпочинок, а й на дитячі змагання, фестивалі, олімпіади та конкурси, в тому числі у складі організованої групи дітей.

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

Популярні новини зараз Показати ще

«Зараз я зможу вільно вибудовувати і планувати відпустку з дітьми, – розповіла Знай.ua мати двох дітей Віра Макарова.- Не розшукуючи колишнього чоловіка і не виконувати всі його забаганки, щоб заслужити дозвіл».

За її словами, у минулому колишній чоловік, знущаючись, говорив, що дасть дозвіл тільки на одну дитину.

«Колишній чоловік і його мама, таким чином, мстилися за те, що я його вигнала, – впевнена Віра Макарова. – І в моєму оточенні 90% таких ситуацій».

З нею згодна ще одна мама двох дітей Ніна Куценко, яка також дізналася на собі «подяку» екс-подружжя.

«Я, як і ще 1000 мам, скажу, що для колишніх чоловіків це спосіб« покарати »або маніпулювати, – повідомила вона нам. – Не зробиш так – не дам дозвіл, або взагалі морозитися буде, тому що злий на колишню дружину».

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

 • А про батька забули
 • У той же час деякі громадські організації, зокрема ГО «Батько має право» вважають, що даний закон дає привілеї лише одному з батьків.

«Якщо ми даємо привілеї тільки одному з батьків, то фактично ми порушуємо право дитини на контакт з іншим. А чи повернуть дитину? А не вивозять , наприклад, дитину на продаж за кордон?», – каже голова цієї організації Олександр Швець.

За його словами, ніхто з опонентів цього закону не проти того, щоб дитина була переміщена за кордон на відпочинок або лікування. Однак повинні бути механізми повернення таких дітей на Батьківщину.

«Тому ми просили повернути законопроект на повторне читання. Фактично про це говорить і головне юридичне управління, у якого багато зауважень до даного законопроекту.

Треба посилити інструменти щодо захисту прав дітей, а також посилити відповідальність для тих, хто не платить аліменти, наприклад, застосовувати адміністративну відповідальність до тих, хто не платить аліменти навіть місяць-два, але Міністерство з нами не погоджується», – підкреслив Швець.

Як це працює

І нехай в Міністерстві юстиції не згодні з цими доводами, разом з тим голова відомства Павло Петренко робить все, щоб роз'яснити нюанси цього нового закону. Особливо детально він зупинився на питанні вивезення дитини за кордон.

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

«Одна з новацій стосується подорожей дитини за кордон строком до 1 місяця з одним з батьків без дозволу іншого. Поширюється це на тих дітей, які виховуються у неповних сім'ях, – написав міністр у себе в соціальній мережі. – І хоч ця норма набуде чинності тільки через місяць після підписання Президентом, я вже зараз хочу роз'яснити деякі деталі на практиці ».

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

 1. Якщо ж однин з батьків старанно виконує свої обов'язки, і у нього немає заборгованостей по аліментах, діяти потрібно так.

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

 • Ну, а якщо все ж заборгованість по аліментах є, то тоді слід зробити такі кроки.

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

Раніше Знай.ua повідомляв про те, що Верховна Рада підтримала законопроекти, які дозволять посилити соціальний захист дітей.

Источник: https://znaj.ua/society/zakon-pro-vyvezennya-dytyny-za-kordon-sho-potribno-znaty-i-yak-pravylno-diyaty

В україні дозволили виїзд дитини за кордон за згодою лише одного з батьків

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

Дуже часто під час планування подорожі за кордон із дітьми батьки часто стикаються із досить заплутаним законодавством щодо виїзду неповнолітніх за кордон. Питання виникають стосовно того, чи потрібен дозвіл одного чи двох батьків, як бути, якщо батьки розлучені, яким є термін дії дозволу батьків на виїзд дитини за кордон тощо.

Особливі труднощі виникають у розлучених пар, коли дитина проживає тільки з одним із батьків. В таких ситуаціях іноді отримати дозвіл на виїзд дитини за кордон від другого батька (чи матері) буває складно, а іноді це навіть стає приводом для шантажу. В кінцевому результаті, дитина не може виїхати за кордон, а стосунки між батьками можуть і зовсім зіпсуватися.

Однак вже відтепер все зміниться: на днях Міністерство юстиції України ввело норму, згідно з якою один із батьків, з яким проживає дитина, має право вивозити її за кордон без дозволу іншого.

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

Виїзд дитини за кордон без згоди одного з батьків: що змінилося у 2018 році?

Раніше неповнолітній особі покинути Україну без згоди батька або матері на виїзд дитини за кордон можна було лише в тих випадках, якщо батько (або мати) є іноземцем або особою без громадянства, коли один з батьків є недієздатним, безвісно відсутнім, позбавлений батьківських прав, або ж за наявності довідки про смерть другого з батьків.

В лютому цього року Верховна Рада підтримала законопроект, який значно спрощує процедуру виїзду дітей за кордон. Відповідно до цього законопроекту, в статтю 161 Сімейного кодексу України вносяться поправки, де чітко прописані умови, за яких дитина до 16 років може виїхати за кордон без дозволу одного з батьків. 

Передбачено, що дитина може покинути межі України без згоди одного з батьків у наступних випадках:

 1. для лікування хвороби за наявності обґрунтування необхідності надання медичної допомоги за межами України;
 2. для участі в міжнародних олімпіадах;
 3. для участі в міжнародних програмах обміну школярів;
 4. для участі в міжнародних музичних, художніх та інших творчих конкурсах;
 5. для участі в міжнародних екологічних, наукових, технічних, художньо-естетичних, туристичних, освітньо-культурних заходах, міжнародних дитячих змаганнях;
 6. для участі в спортивних заходах.

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

Крім того, за відсутності згоди одного з батьків, рішення про надання дозволу на виїзд дитини за кордон може надати суд, при наявності законної підстави для його надання.

Однак, на цьому нововведення не припиняються. На днях Міністерство юстиції України запровадило норму, згідно з якою один із батьків, з яким проживає дитина, має повне право вивозити її за кордон на термін до одного місяця і дозвіл іншого з батьків для цього більше не потрібен. 

Чи може дитина перетнути кордон без згоди одного з батьків?

3 липня 2018 року Верховна Рада України прийняла новий закон, що стосується виплати аліментів та правила виїзду дітей за кордон. Окрім іншого, закон передбачає суттєві спрощення в процедурі оформлення необхідних документів для виїзду неповнолітніх за межі України.

Це хороша новина для розлучених пар, оскільки тепер дитина може перетинати кордон без згоди одного з батьків. Зокрема, новий закон впроваджує наступні норми:

 • той з батьків, з ким залишається дитина після розлучення, може самостійно приймати рішення про вивіз дитини за кордон і дозвіл іншого з батьків для цього не потрібен

Однак в такому випадку дитина зможе виїхати за кордон на термін не більше одного місяця. Власне, цього цілком вистачає для того, аби поїхати у відпустку, в літній табір чи на міжнародні змагання.

 • якщо дитина виїжджає за кордон на термін більше 1 місяця, то в такому випадку все ж буде необхідно мати дозвіл від іншого з батьків на вивіз дитини

Але і тут є певні винятки: якщо той із батьків, з ким не живе дитина, заборгував виплату аліментів більше, ніж на 4 місяці, дозвіл на вивіз дитини за кордон від нього не потрібен. Тобто, якщо батько (чи мати) не сплачують аліменти довше, ніж протягом 4 місяців, інший з батьків має повне право вивозити дитину за кордон без його згоди.

 • тому із батьків, з яким після розлучення дитина не живе, для виїзду із нею за кордон необхідно отримати нотаріально завірену згоду іншого з батьків

Якщо такої згоди батькові (чи матері) не дають, він може  звернутися до суду – але лише в тому випадку, якщо в нього немає заборгованостей по виплаті аліментів.

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

 • Отже, відтепер планування поїздки за кордон разом із дитиною стане не таким проблематичним, а сама процедура виїзду значно спроститься. 
 • Читайте також:
 • Дитячий закордонний паспорт. Документи та особливості оформлення
 • В Україні спростять процедуру виїзду дітей за кордон
 • Топ-10 місць для відпочинку з дітьми в Польщі

Источник: https://vsetutpl.com/v-ukrayini-dozvolyly-vyyizd-dytyny-za-kordon-za-zgodoyu-lyshe-odnogo-z-batkiv

Нові правила вивозу дітей за кордон 2019

Рейтинг користувача: 5 / 5

З 28 серпня 2018 року в Україні набрав чинності закон, який містить положення, що регулюють виїзд дитини за кордон. Відтак, батькові чи матері, що бажає вивезти дитину за кордон, у деяких випадках, більше не потрібно буде отримувати нотаріальний дозвіл від іншого з батьків.

Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

У цій статті пропонуємо до детального розгляду норми Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання», які саме стосуються виїзду за кордон. 

Що змінилося у законодавстві щодо вивезення неповнолітніх за кордон?

Насамперед варто відзначити, що революції у перетині кордонів «малолітками» не відбулося. Вони не можуть поїхати куди їм забагнеться. Один з батьків, що розлучений з іншим не зможе просто так, взяти та виїхати за кордон з дитиною, якій не виповнилося 16 років. Для цього потрібні підстави.

Зазначений вище закон розширив можливості одного з батьків у вкрай необхідних випадках не чекати нотаріальної згоди минулого чоловіка/дружини, або у просто необхідних випадках не чекати згоди минулого, якщо він/вона не сплачує аліменти. У таких випадках виїзд з дитиною дозволяється, як і раніше – тимчасово! На 1 місяць, іноді більше.

Що спрощено у новому законодавстві для неповнолітніх дітей та їх батьків щодо виїзду за кордон?

Взагалі, ідея законотворців полягала у зміні деяких положень Сімейного кодексу України щоб встановити можливість того з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина з інвалідністю чи тяжко хвора дитина самостійно вирішувати питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою її лікування, навчання, а також відпочинку за наявності заборгованості другого з батьків зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці.

Як це реалізовано у дійсному Законі? Його положення не вимагають тяжкої хвороби, або інвалідності.  Відповідно до закону, якщо дитина офіційно проживає з вами, то ви маєте можливість без погодження з іншим батьком вивезти її за кордон строком на 1 місяць у наступних випадках: 

 • – лікування;
 • – навчання;
 • – участі дитини в дитячих змаганнях, фестивалях, наукових виставках, учнівських олімпіадах та конкурсах;
 • – участі дитини в екологічних, технічних, мистецьких, туристичних, дослідницьких, спортивних заходах;
 • – оздоровлення та відпочинку дитини за кордоном, у тому числі у складі організованої групи дітей.
 • Як ми бачимо, перелік доволі «розмитий», у нього є можливість підтягнути все, що завгодно.
See also:  Сделка со следствием. как можно договариваться в уголовных делах не нарушая закон

Але є застереження: якщо вам відомо місце перебування батька/мати вашої дитини, при цьому він/вона не ухиляються від сплати аліментів, то ви зобов’язані поінформувати його/її шляхом надсилання рекомендованого листа (системою Укрпошта – прим. ред.) про тимчасовий виїзд дитини за межі України, мету виїзду, державу прямування та відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.

Як вивезти дитину строком більше, ніж на 1 місяць без погодження?

 1. У тих же випадках, що зазначено вище, але строком більше чим на 1 місяць можливо вивезти дитину без погодження з одним з батьків у наступних випадках:
 2. – наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за чотири місяці;
 3. – наявності заборгованості зі сплати аліментів за три місяці, якщо аліменти сплачуються на утримання дитини з інвалідністю, дитини, яка хворіє на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, або на утримання дитини, яка отримала тяжкі травми, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, що підтверджується документом, виданим лікарсько-консультативною комісією лікувально-профілактичного закладу в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері охорони здоров’я.

Чи потрібна згода на виїзд дитини для батьків, які проживають окремо?

Так, така згода, як і раніше потрібна. Слід врахувати, що питання про згоду може бути порушено лише у разі сумлінної сплати аліментів цим батьком. А якщо він/вона не сплачують аліментів, про таку згоду не може бути й мови.

Для отримання згоди на вивезення дитини за кордон батьками, які проживають окремо треба  звернутися рекомендованим листом із повідомленням про вручення до того з батьків, з яким проживає дитина, за наданням згоди на виїзд дитини за межі України.

Що робити, якщо таку згоду не надають? Сплатити всі борги по аліментах та звертатися до суду. Іншої процедури законодавцями не передбачено. Ось така дискримінація сумлінних в відповідальних батьків, які проживають окремо від дитини.

Поняття «дитина проживає з» – має на увазі місце проживання за рішенням суду, а не просто, якщо ви так домовилися!

Довідка про наявність заборгованості зі сплати аліментів для виїзду дитини за кордон

 • На вимогу одного з батьків, орган державної виконавчої служби має протягом десяти днів видати довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів, що дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.
 • Цю довідку треба пред’явити на кордоні прикордонникам для тимчасового виїзду дитини за кордон.
 • Зразок заяви щодо видачі довідки про наявність заборгованості зі сплати аліментів
 • Начальнику ВДВС Головного територіального управління юстиції у _______ області  __________________
 • від _____________________________ 

П.І.Б.

стягувача (представника стягувача–згідно паспортних даних)

 1. ________________________________
 2. Ідентиф. номер  __________________
 3. Адреса для листування  ____________
 4. Номер телефону   _________________
 5. Електронна пошта  ________________
 6. ЗАЯВА
 7.      Прошу згідно ст. 71 ЗУ «Про виконавче провадження» надати довідку про наявність заборгованості зі сплати аліментів з боржника _______________________________________________________________________________________________________________________________________________
 8. (ПІБ, адреса мешкання, місце роботи, ідентифікаційний номер, контактний телефон)
 9. внаслідок ухилення боржника від сплати аліментів на утримання дитини _____________________________________________________________________________
 10. (ПІБ дитини)
 11. у розмірі _______ частини доходу щомісячно по виконавчому листу №_________________  від _____________ виданого ______________________________судом.
 12.        Довідка необхідна за період з ___________________ по ____________________ року для  пред'явлення в _______________________.
 13. Дата.
 14. Підпис.

Источник: https://za-kordon.in.ua/uk/statti/oformlennia-dokumentiv-shchodo-vyizdu-za-kordon/894-novi-pravila-vivozu-ditej-za-kordon-2018

Виїзд дитини за кордон в 2020 році

Законодавством України, зокрема п. 3 ст. 313 Цивільного кодексу, передбачено право дитини, яка досягла шістнадцяти років, на вільний самостійний виїзд за межі країни.

Однак, незалежно від мети подорожі (лікування чи оздоровлення за кордоном, туристична екскурсія, поїздка до родичів тощо), діти до 16 років мають право на виїзд за кордон тільки за згодою батьків і в їх супроводі або разом з особами, які уповноважені батьками дитини.

Стаття присвячена особливостям виїзду неповнолітніх громадян за межі України у супроводі мами і тата, одного з батьків або з іншими членами сім’ї.

В статті розглянуто найбільш актуальні питання і проблеми, що супроводжують вивезення дитини за кордон.

Консультація про документи, які потрібні для перетину кордону разом з неповнолітніми дітьми, охоплює короткострокові і довгострокові виїзди, включаючи ПМЖ.

Який порядок вивезення дитини за межі України?

Процедура вивезення дітей, які не досягли шістнадцяти років, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених ними, відповідно до Правил перетинання державного кордону громадянами України, здійснюється за нотаріально посвідченим дозволом другого з батьків. Документ обов’язково повинен містити маршрут прямування і часові рамки запланованої поїздки.

Покинути Україну без згоди батька (матері) на виїзд дитини за кордон можна в таких випадках:

 • батько є іноземцем або особою без громадянства та відсутній у пункті пропуску
 • є підтверджена заборгованість по сплаті аліментів терміном більше чотирьох місяців
 • в закордонному паспорті матері або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України до іншої держави чи відмітка про взяття на постійний консульський облік (Постанова Кабінету Міністрів України від 19.10.2016 № 733)

З 29 серпня 2019 року виїзд з дитиною за кордон на строк до 1 (одного) місяця можливий з тим із батьків, з яким постійно проживає дитина. При цьому обов’язковою умовою для перетину дитиною держкордону разом з матір’ю чи батьком є наявність рішення суду або органу опіки та піклування про постійне проживання дитини з мамою або татом відповідно.

Перед виїздом разом з дитиною мати або батько повинні обов’язково повідомити другого з батьків про вивезення дитини за умови, що той не ухиляється від сплати аліментів і належним чином виконує свої батьківські обов’язки. Зазначені зміни в порядок виїзду дітей з України прийняті в рамках ініціативи Мін’юсту «Чужих дітей не буває».

Згода батька на вивезення дітей за кордон не потрібна при пред’явленні таких документів:

 • довідка про народження дитини, видана органом РАЦСу, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини 1 статті 135 Сімейного кодексу України
 • довідка про наявність боргу по аліментам, видана державним або приватним виконавцем
 • рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України
 • судове рішення про визнання другого з батьків недієздатним
 • рішення суду про визнання батька безвісно відсутнім
 • судове рішення про позбавлення батьківських прав
 • свідоцтво про смерть другого з батьків

Як оформити довіреність на виїзд дитини за кордон?

Нотаріальна згода батьків на вивезення дітей за кордон є юридичним документом, що запобігає незаконному вивезенню (викраденню) дітей з України. Дозвіл батька (матері) на перетин дитиною кордону потрібен тільки громадянам України. Діти, які мають громадянство інших держав, виїжджають з України без пред’явлення довіреності.

Процедура оформлення довіреності (заяви) на вивезення дітей за кордон займає близько 15-20 хвилин. Для цього нотаріусу потрібно надати такі документи: оригінали паспортів батьків, їх ІПН та свідоцтво про народження дитини.

При цьому, форма довіреності залежить від того, хто супроводжує дитину в подорожі.

Якщо донька або син виїжджає з країни в супроводі близьких родичів (бабусі, дідуся, дядьки, тітки, брата, сестри), нотаріально завірений дозвіл на перетин дитиною кордону повинен надаватися і батьком, і матір’ю.

При складанні нотаріально завіреної заяви на виїзд малолітньої (неповнолітньої) дитини з України обов’язково вказується інформація про особу, що супроводжує малюка (довіреність оформляється на її ім’я) та країни подорожі (включаючи транзитні), а також цілі і терміни поїздки.

Увага! Перетин кордону здійснюється виключно за оригіналом довіреності (згоди) на виїзд.

Який термін дії довіреності на вивезення дитини за кордон?

Строк довіреності на дитину для виїзду за рубіж прописується індивідуально, так як період її дії безпосередньо залежить від цілей подорожі.

На законодавчому рівні передбачено оформлення батьківської згоди на кожну поїздку окремо, однак в деяких випадках (лікування, навчання, спілкування з родичами тощо) довіреність може бути оформлена на кілька поїздок.

Вартість довіреності на виїзд дитини за кордон у 2020 році становить близько 250-300 гривень.

Чи може дитина їхати за кордон по ID-картці?

Громадяни України, які отримали внутрішній біометричний «АйДі» паспорт, можуть виїхати за кордон без оформлення закордонного паспорта тільки в обмежений перелік країн. Наприклад, поїхати з дитиною по ID-карті можна в Туреччину і Прибалтику — Латвію, Литву й Естонію (після підписання договору).

Таким чином, виїзд дитини за кордон по «АйДі» картці істотно обмежений, а в переважну більшість країн ЄС — заборонений.

Однак важливо знати, що за технічними характеристиками український ID-паспорт у формі картки можна використовувати для того, щоб їхати за кордон без наявності біометричного закордонного паспорту.

Докладніше про оформлення дитиною id-картки в 14 років і заміну паспорта у 18 років.

Які документи потрібні для поїздки за кордон з дитиною?

Неповнолітні діти можуть перетинати межі України за допомогою закордонного паспорту, проїзного документу або за закордонним паспортом батьків (з внесеними даними про дитину).

Слід зазначити, що Міграційна служба України припинила виготовлення проїзних документів для дітей, а також їх внесення в закордонні паспорти батька або матері.

Дійсний проїзний документ дитини може використовуватися для виїзду за кордон до закінчення терміну дії, але не пізніше, ніж до 1 жовтня 2020 року (можлива зміна дати).

Актуальна інформація про умови вивезення дітей і необхідні для цього документи надається батькам з урахуванням дат запланованих поїздок за номером телефону гарячої лінії «Довіра» Прикордонної служби України (044) 527-63-63.

Таким чином, переймаючи європейську практику, найближчим часом закордонний паспорт для дитини буде єдиним діючим документом для перетину кордону. При цьому оформити його можна і новонародженим, але термін дії документа для дітей, які не досягли 16 років, обмежений чотирма роками. Після досягнення 16-річного віку закордонний паспорт видається на 10 років.

Як і де оформити закордонний паспорт для дитини?

Для отримання паспорта громадянина України для виїзду за кордон слід звернутися до територіального підрозділу Державної міграційної служби та подати повний пакет документів для виготовлення закордонного паспорта на дитину, список яких наведено нижче:

 • заява-анкета, заповнена дитиною (якщо їй виповнилося 16 років) або одним з батьків (для оформлення закордонного паспорта особам, які не досягли шістнадцятиріччя)
 • 2 кольорові фотографії розміром 3,5 на 4,5 см, а також фотографія розміром 10 на 15 см портретного формату (для відцифровування зображення особи шляхом сканування)
 • паспорт громадянина України або свідоцтво про народження
 • квитанції про оплату адміністративного збору
See also:  Незаконные задержания: есть ли выход?

При оформленні документів на виготовлення дитячого закордонного паспорта присутність малюка до 12 років не обов’язкова. Діти старшого віку повинні з’явитися у відділ ДМС особисто.

Скільки коштує дитячий закордонний паспорт для вивезення дитини?

Вартість виготовлення закордонного паспорта для дитини в Україні визначається такими документами:

 • Постанова Кабінету Міністрів України № 1098 від 26 жовтня 2011 року про «Деякі питання надання підрозділами Міністерства внутрішніх справ, Національної поліції України та Державної міграційної служби платних послуг»
 • Постанова КМУ № 795 від 04 червня 2007 року «Про затвердження переліку платних послуг, що надаються підрозділами Міністерства внутрішніх справ та Державної міграційної служби, і розміру плати за їх надання» (в редакції від 03.11.2016)

Источник: https://LawPortal.com.ua/procedura-viizdu-ditini-za-kordon.html

Катерина Іщенко про вивезення дітей за кордон

Досить часто туристи, а іноді навіть турагенти, не знають, які документи потрібні для виїзду за кордон з дитиною.

Про всі нюанси з дитячої документацією

      Дитина, яка досягла 16 років, має право на вільний самостійний виїзд за межі України. Особливості виїзду з України дітей до 16 років визначені Правилами перетинання державного кордону громадянами України, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 1995 р. №57.

       У будь-якому випадку, дитина повинна мати чинний закордонний паспорт з наявними візами, якщо вони необхідні у країні транзиту чи призначення. Одночасно, треба подбати  і про додаткові документи, без яких прикордонна служба не випустить дитину з України:

 1. Якщо дитина виїжджає в супроводі обох батьків – додаткові документи не потрібні.
 2. Якщо дитина виїжджає без батьків – потрібно мати нотаріально посвідчену згоду обох батьків на вивіз дитини визначеною особою із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі (це можуть бути окремі документи від кожного з батьків).
 3. Якщо дитина виїжджає в супроводі одного з батьків – потрібно мати нотаріально посвідчену згоду другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі;

Без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків можна виїхати:

 • якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;
 • якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон дитина, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві або консульській установі України за кордоном;
 • у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій:

– свідоцтва про смерть другого з батьків;- рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків;- рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім;- рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним;- рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків;- довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (під час виїзду дитини за кордон у супроводі одинокої матері);

– виданої органом державної виконавчої служби довідки про наявність заборгованості із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.

      Окремо регулюється виїзд з України дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Зокрема, їх виїзд попередньо повинен бути погоджений із службою у справах дітей відповідної місцевої держадміністрації або міської ради.

      Іноді прикордонні органи просять надати також і свідоцтво про народження дитини для підтвердження зв'язку з батьками. Попри те, що така вимога не ґрунтується на нормах закону, для пришвидшення проходження формальностей можна рекомендувати брати із собою свідоцтво чи його нотаріально засвідчену копію.

      Повертатися в Україну можна в будь-який час без будь-яких обмежень.

      Документ, який посвідчує згоду батьків на виїзд дитини за кордон, оформлюють будь-які нотаріуси. Для цього потрібна присутність одного або обох батьків, які не будуть супроводжувати дитину, а також оригінали документів – паспорта батьків, довідки про присвоєння податкового номера, свідоцтва про народження дитини. Ціна послуг не фіксована і в середньому складає 250-600 грн.

      На практиці нотаріуси згодні оформлювати згоду на вивіз дитини на тривалий строк і широке коло країн, але деякі притримуються думки, що згода має надаватися на кожну конкретну поїздку. На нашу думку, можливе оформлення загальної згоди, якщо у ній зазначити конкретний період часу (нехай і на 3 роки вперед) та вичерпний список країн, у які дитина може виїхати.

      Варто взяти до уваги, що не існує механізму відкликання даної згоди на вивіз дитини (тобто, не можна піти до нотаріуса скасувати її, як це відбувається з довіреностями). Єдиний спосіб запобігти вивозу дитини, якщо змінилися обставини, – фізично забрати оригінал документа, у якому зафіксована згода.

 •       Додатково нагадуємо, що відповідальність за правильність оформлення документів для поїздки покладається на самих подорожуючих – тож ні туристичне агентство, ні авіакомпанія, ні готель не зобов’язані компенсовувати Ваші втрати у разі скасування чи відкладення поїздки.
 •      Якщо дитина – громадянин іншої держави, на неї вищезазначене не розповсюджується (наприклад, якщо у дитини громадянство батька-іноземця, то мама громадянка України може безперешкодно вивозити її з України сама).
 •      Вважаємо, що зміни у порядок виїзду дітей за кордон доцільно було б проводити у двох напрямках:
 1. переведення процесу надання згоди у електронну форму і надання згоді динамічного характеру, а саме:
 • забезпечення можливості надання згоди з використанням ЕЦП або в центрах надання адміністративних послуг;
 • створення бази наданих згод, аналогічно як з базою довіреностей, до якої могли б мати доступ нотаріуси, центри надання адміністративних послуг, прикордонна служба, поліція;
 • забезпечення можливості оперативно скасовувати надану раніше згоду у разі зміни обставин (початок процедури розлучення і т.п.).
 1. застосування спрощеного механізму судового розгляду у справах про надання згоди про виїзд дітей за кордон і встановлення презумпції добросовісності того з батьків, який хоче отримати згоду. При чому, можна встановити додаткову градацію за віком – якщо мова йде про свідому дитину 10-16 років, її бажання теж мають братися до уваги. Це дозволило б припинити маніпуляції дітьми під час розлучень і надало б одному з батьків дієвий механізм подорожувати з дитиною незалежно від свавільної заборони іншого чи відсутності з ним контакту.
 1. З повагою,
 2. Катерина Іщенко
 3. Старший юрист Юридичної фірми «Анте»,
 4. Информация – турпрофи.

Источник: http://tour-point.com.ua/27.06.2018-pro-vivezennya-ditey-za-kordon.html

З 29 серпня змінюються правила виїзду дітей за кордон

Про це повідомляє прес-служба Міністерства юстиції.

Заступник міністра юстиції з питань виконавчої служби Світлана Глущенко поінформувала, що згідно з новими правилами той з батьків, з ким проживає дитина і який не перешкоджає другому з батьків бачитися з дитиною, зможе виїхати з нею за кордон на термін до місяця без нотаріальної згоди іншого, якщо має рішення суду або органу опіки і піклування, яким підтверджено, що дитина проживає з ним. Таке рішення треба буде показати прикордонникам при виїзді.

 • Окрім того, один з батьків, хто вивозить дитину, обов'язково має повідомити про виїзд рекомендованим листом другого з батьків, у разі наявності інформації про місце проживання другого з батьків, якщо той не ухиляється від сплати аліментів та належно виконує батьківські обов'язки.
 • Згідно з новим законом на термін більше одного місяця можна виїхати за кордон без згоди другого з батьків, якщо останній має заборгованість зі сплати аліментів, розмір якої перевищує у сумі сплати аліментів за 4 місяці та 3 місяці, якщо дитина є тяжкохворою або з інвалідністю (у цьому випадку ще потрібно мати довідку, що підтверджує хворобу чи інвалідність), та необхідно пред'явити довідку, видану органом ДВС чи приватним виконавцем, про наявність заборгованості зі сплати аліментів.
 • У всіх інших випадках нотаріально посвідчена згода необхідна, наголошують у Мін'юсті.
 • “При цьому, якщо, наприклад, батько дитини іноземець або не має громадянства і відсутній у пункті пропуску, його нотаріальна згода, як і раніше, не потрібна”, – уточнила Глущенко.
 • За її словами, довідку про заборгованість можна отримати, попередньо звернувшись до державної виконавчої служби Мін'юсту або до приватного виконавця.
 • “Якщо немає нотаріально посвідченої згоди батька, а при розлученні питання щодо визначення місця проживання дитини не вирішувалося, єдиний варіант – звернутися до органів опіки та піклування або до суду для отримання рішення про визначення місця проживання дитини”, – зазначила заступник міністра.

Читайте також: Неплатникам аліментів радять гасити борги, поки сума не зросла на 20%

Вона також додала, що у разі, коли один з батьків відмовляється давати згоду на виїзд дитини за кордон строком більше місяця, але при цьому справно сплачує аліменти, один з батьків може отримати одноразовий тимчасовий дозвіл на виїзд малолітньої дитини за межі України без згоди та супроводу батька. Для цього потрібно звернутися до суду. “З 29 серпня такі справи розглядатимуть не довше 2 місяців”, – уточнила Глущенко.

Вона нагадала, що той із батьків, хто проживає окремо від дитини, також має можливість вивезти дитину за кордон, якщо не має заборгованостей з аліментів та отримав нотаріально посвідчену згоду того з батьків, з ким проживає дитина (для цього необхідне письмове звернутення до того з батьків, з ким проживає дитина). Якщо ж протягом 10 днів останній не надасть нотаріально посвідченої згоди, то для вирішення питання необхідно звернутися до суду, де це питання вирішуватимуть за скороченою процедурою.

Як відомо, 3 липня Верховна Рада ухвалила закон №8296 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання”, що передбачає нові правила виїзду дітей за кордон.

Источник: https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2509881-z-29-serpna-zminuutsa-pravila-viizdu-ditej-za-kordon.html

Сімейні конфлікти: як вивезти дитину за кордон без згоди одного з батьків – Юридична Газета

Відповідно до ч. 3 ст. 313 Цивільного кодексу України, фізична особа, яка не досягла 16-то років, має право на виїзд за межі України лише за згодою батьків (усиновлювачів), піклувальників та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, які уповноважені ними.

Маєте Телеграм? Два кліки – і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!
See also:  Як не стати співучасником злочину, купивши незаконно легалізований автомобіль

Питання перетину державного кордону України регулюється Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», у ст.

2 якого зазначено, що документами, які дають право громадянину України на виїзд з України та в’їзд в Україну, є паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, посвідчення особи моряка, посвідчення члена екіпажу, посвідчення особи на повернення в Україну (дає право на в’їзд в Україну).

Згідно з п. 3 Постанови від 27.01.1995 р.

№57, затвердженою КМ України «Про затвердження правил перетинання державного кордону громадянами України», визначено, що виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, здійснюється за згодою обох батьків (усиновлювачів) (далі – батьки) та в їхньому супроводі або в супроводі осіб, уповноважених ними, які на момент виїзду з України досягли 18-річного віку.

Виїзд з України громадян, які не досягли 16-річного віку, в супроводі одного з батьків або інших осіб, уповноважених одним із батьків за нотаріально посвідченою згодою, здійснюється:

 • за нотаріально посвідченою згодою другого з батьків із зазначенням у ній держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі, якщо другий з батьків відсутній у пункті пропуску;
 • без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків.
 • Отже, для вивозу дитини одним із батьків необхідно мати дозвіл другого з батьків, що оформлюється у формі нотаріально посвідченого дозволу із зазначенням держави прямування та відповідного часового проміжку перебування у цій державі.
 • Водночас чинне законодавство не містить обмежень щодо виїзду неповнолітньої дитини за кордон, а лише встановлює певний порядок її виїзду за кордон за згодою батьків або з дозволу суду у разі відсутності згоди одного з батьків.
 • Виїзд дитини за кордон без нотаріально посвідченої згоди другого з батьків можливий лише за наявності однієї з підстав:
 • якщо другий з батьків є іноземцем або особою без громадянства, що підтверджується записом про батька у свідоцтві про народження дитини, та який (яка) відсутній у пункті пропуску;
 • якщо у паспорті громадянина України для виїзду за кордон, з яким перетинає державний кордон громадянин, що не досяг 16-річного віку, або проїзному документі дитини є запис про вибуття на постійне місце проживання за межі України чи відмітка про взяття на постійний консульський облік у дипломатичному представництві чи консульській установі України за кордоном;
 • у разі пред'явлення документів або їх нотаріально засвідчених копій: свідоцтва про смерть другого з батьків; рішення суду про позбавлення батьківських прав другого з батьків; рішення суду про визнання другого з батьків безвісно відсутнім; рішення суду про визнання другого з батьків недієздатним; рішення суду про надання дозволу на виїзд з України громадянину, який не досяг 16-річного віку, без згоди та супроводу другого з батьків; довідки про народження дитини, виданої відділом реєстрації актів цивільного стану, із зазначенням підстав внесення відомостей про батька, відповідно до ч.1 ст. 135 Сімейного кодексу України.

Досить часто виникають ситуації, коли один із батьків через ті чи інші причини не надає такого дозволу. Що робити у такому випадку? Мабуть, кожен розуміє або принаймні здогадується, що потрібно звертатися до суду.

Звичайно, що звертатися до суду з позовом про позбавлення батьківських прав того з батьків, хто не надає дозволу на виїзд за кордон, не зовсім доцільно, оскільки незгода другого з батьків, щоб дитина виїхала за кордон, не є підставою для позбавлення батьківських прав та не свідчить про те, що другий з батьків не виконує свої обов’язки належним чином.

Зазвичай, ситуація незгоди другого з батьків на виїзд дитини за кордон пов'язана з конфліктом батьків та певними принципами кожного. Як завжди, під час внутрішніх конфліктів подружжя (особливо колишнього подружжя) страждають діти, які можуть бути позбавлені відпочинку в курортних зонах за кордоном.

 1. Як правило, для отримання дозволу матері або батьку для виїзду з дитиною за кордон без згоди другого з батьків потрібно звернутися до суду за місцем проживання відповідача з відповідним позовом.
 2. У таких випадках варто враховувати, що для отримання відповідного рішення суду про надання дозволу на виїзд знадобиться певний час і необхідно буде дочекатися розгляду справи як в суді першої інстанції, так і в суді апеляційної інстанції (адже може бути подана апеляційна скарга, а позитивного рішення без набрання законної сили не буде достатньо при перетині кордону).
 3. Обставини, які суд враховує у процесі розгляду спорів щодо надання дозволу на виїзд дитини за кордон, є такими:
 • строки виїзду (припадає поїздка на час навчання дитини або на канікули, чи на довгий період);
 • наявність чи необхідність оформлення віз та інших дозволів;
 • необхідність такого виїзду до певної країни з метою оздоровлення;
 • наявність грошових коштів у позивача для забезпечення дитини всім необхідним на час виїзду за кордон;
 • відсутність порушень прав другого з батьків на спілкування з дитиною.

Доказами у таких судових справах можуть бути договір на туристичне обслуговування з метою відвідування певних країн, придбання путівок, письмові рекомендації лікарів на лікування чи оздоровлення, довідки з навчальних закладів, довідки з місця роботи батьків тощо.

Важливим є питання періоду, на який надається дозвіл, а також визначення країн, для виїзду до яких надається дозвіл. Як правило, суд обмежує дозвіл періодом, на який придбані путівки або заплановане оздоровлення чи лікування, або періодом канікул у дитини, якщо вона навчається.

Щодо країн, для виїзду до яких надається дозвіл, також все залежить від наданих суду доказів про необхідність відвідування тієї чи іншої країни. Додатковим аргументом, який може посприяти задоволенню позову, може стати безпідставність відмови другого з батьків надати відповідний дозвіл, яка ґрунтується виключно на неприязних відносинах між батьками.

У будь-якому випадку до вирішення цього питання варто підійти з повною відповідальністю та з урахуванням інтересів дитини.

Найбільш поширеними випадками задоволення позовів про надання дозволу на виїзд дитини за межі України без згоди одного з батьків є обставини, за яких суд надає таку згоду, коли шлюб між батьками розірвано, а один із батьків ухиляється від надання дозволу на виїзд дитини без обґрунтованих підстав, або коли місцезнаходження другого з батьків не відоме і така особа не з’являється на судові засідання. У такому випадку суди найчастіше ухвалюють заочне рішення, яким надають дозвіл на вивезення дитини за кордон.

Зустрічаються судові рішення, в яких суд надає дозвіл на виїзд дитини за кордон одразу обом батькам, якщо вони виявляють бажання виїжджати з дитиною за кордон та не надають на це добровільної згоди одне одному.

Однак нерідко суди відмовляють у наданні такої згоди. Найчастіше це відбувається у зв’язку з тим, що сторона не наводить та не підтверджує доказами ті обставини, на які посилається.

Так, часто суди відмовляють у позові про надання дозволу у зв’язку з тим, що позивач не наводить доказів на підтвердження необхідності – мети виїзду дитини за кордон (наприклад, на лікування, оздоровлення, відпочинок дитини, відвідування близьких родичів), або якщо немає доказів, що відповідач невмотивовано відмовляє у наданні згоди на строковий виїзд дитини та виготовлення дитячих проїзних документів за кордон.

Суди відмовляють у наданні дозволу, коли не наведено конкретного періоду, на який планується вивіз дитини, та не зазначено країни прямування.

Як правило, у разі відмови у позові суди зазначають, що надання за рішенням суду дозволу на майбутнє на постійні виїзди дитини за кордон без згоди батька до дати закінчення дії закордонного паспорта, без зазначення конкретного періоду виїзду та конкретної країни, суперечить вищевказаним нормам матеріального права, які визначають рівність прав та обов'язків батьків щодо виховання дитини, чим батько дитини фактично позбавляється можливості брати участь у його вихованні та можливості спілкування з ним.

Так, ненадання позивачем доказів на підтвердження посилання на те, що відповідач відмовляється надати нотаріально посвідчене клопотання про оформлення проїзного документа дитини, є підставою для відмови у позові, про що свідчать судові рішення у справі №783/14/15-ц.

Деснянський районний суд м. Києва своїм рішенням від 11.08.2017 р.

у справі №754/7320/17 зазначив, що вважає за необхідне задовольнити позов, тому що в ньому визначено державу прямування та відповідний часовий проміжок часу перебування в цій державі, позовні вимоги спрямовані на якнайкраще забезпечення інтересів дитини, оскільки метою заявлених вимог є подальший її відпочинок, оздоровлення та розвиток.

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ наголошує на тому, що суди, порушивши вимоги ст.

 212-214, 303, 315 ЦПК України, не визначилися з правовою підставою надання дозволу на виїзд дитини без згоди батька; не зазначили конкретну країну, до якої дозволяється виїзд дитини без згоди батька; не врахували визначеної ст.

4 Закону України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України» можливості ухвалення судом рішення на разовий виїзд без згоди батька, не позбавленого батьківських прав; не взяли до уваги той факт, що надання за рішенням суду дозволу на майбутнє на постійні виїзди дитини за кордон без згоди батька суперечить вищевказаним нормам матеріального права, які визначають рівність прав та обов'язків батьків щодо виховання дитини, чим фактично позбавили батька дитини можливості брати участь у його вихованні та можливості спілкування з ним.

В одній зі справ Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ висловив думку щодо необхідності обов’язково враховувати причини виїзду за кордон, зокрема скасував рішення судів першої та апеляційної інстанції, оскільки суди, порушивши вимоги ст.

 213, 214, 303 ЦПК України, не перевірили належним чином всіх обставин у справі, а саме не звернули уваги на те, що робота позивача за своїм характером пов'язана з потребою відрядження до Французької Республіки та тимчасовим проживанням у цій країні.

При цьому дитина від народження проживає разом із матір'ю, з якою у неї склався тісний емоційний зв'язок, розірвання якого може завдати шкоди інтересам дитини, що є неприпустимим, виходячи з вищезазначених положень Конвенції про права дитини.

Деякі суди першої інстанції у процесі розгляду спорів про надання дозволу на виїзд дитини за кордон у супроводі одного з батьків без дозволу другого залучають у ролі третьої особи Службу у справах дітей для отримання відповідного висновку стосовно того, чи відповідає такий виїзд дитини за кордон її інтересам, хоча висновок органу опіки та піклування не є обов’язковим у таких спорах.

Отже, щоб отримати позитивне рішення суду про надання дозволу на вивіз дитини за кордон без згоди одного з батьків, потрібно обґрунтувати обставини того, що другий з батьків добровільно не надає згоду на вивіз дитини за кордон, що такий виїзд відповідає інтересам дитини, а також визначити чіткі терміни та країни, куди планується виїзд.

Источник: https://yur-gazeta.com/publications/practice/simeyne-pravo/simeyni-konflikti-yak-vivezti-ditinu-za-kordon-bez-zgodi-odnogo-z-batkiv.html

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*