Незаконне зберігання, виготовлення та придбання наркотиків та психотропних речовин

Tags: наркотики • наркоманія

Питання незаконного поширення наркотиків для нашого суспільства звучить актуально і в багатьох аспектах залишається нерозв'язним. Він посилює і без того патову ситуацію, пов'язану з масовою наркотизацією. До сих пір дискусійним залишається і питання декриміналізації наркоспоживання.

З одного боку, це б знизило статистику випадків інфікування серед наркоманів і полегшило муки тих, хто переживає абстинентний синдром. З іншої ж позиції, декриміналізація може позитивно відбитися на наркоіндустрії, яка представляє собою успішний бізнес з багатомільярдними оборотами, розвиненою інфраструктурою і наркотрафіком.

Міжнародний досвід

Практично у всіх країнах поширення, виробництво і зберігання наркотичних речовин заборонено законом. Тільки в Нідерландах, Північній Кореї, американських штатах Колорадо і Вашингтон так звані «легкі» наркотики наділені легальним статусом.

У деяких країнах (Ірані, КНР, Сінгапурі) такі порушення караються особливо суворо – аж до страти. У Російській Федерації, наприклад, масштабна наркоторгівля чревата покаранням у вигляді довічного ув'язнення.

У Білорусі кримінальне покарання наркоторговцям становить до 25 років позбавлення волі з обов'язковим вилученням майна.

Подібно європейським країнам, зберігання і розповсюдження наркотиків (Україна) переслідується законом, тому знаходиться в площині адміністративної та кримінальної відповідальності.

Так, якщо зафіксований факт зберігання наркотиків до 0,005 грама, людина несе адмінвідповідальність. Якщо кількість знайденої наркоречовини перевищує встановлену норму – автоматично настає кримінальна відповідальність.

Наприклад, в країнах Європи ця норма становить 1 г для опіумних наркотиків і 5 г – для марихуани.

Експерти Міжнародного центру в сфері наркополітики переконані що розглядати дану проблему необхідно не тільки з позиції законодавства, а й охорони здоров'я.

Українська законодавча база

Незаконне зберігання, виготовлення та придбання наркотиків та психотропних речовинВ Україні особи, які вчинили правопорушення, пов'язане з обігом наркотичних речовин, психотропних засобів або їх аналогів, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством. Даний факт регулюється статтями Кримінального кодексу України, представленими в розділі 8 «Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров'я населення» (Посилання: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/2341-14/print1443093680806278). Давайте детальніше розглянемо статті, що регламентують аспекти даного питання:

Стаття 305. Контрабанда наркотиків карається шляхом позбавлення волі на термін 3-12 років з конфіскацією майна.

Стаття за поширення наркотиків в Україні, а також їх виготовлення, придбання та зберігання (№307) говорить про те, що людина, яка вчинила такий злочин, може бути ув'язнений до 8 років.

Якщо подібні факти зафіксовані без мети заробітку, особі можуть запропонувати кілька варіантів покарання: штраф у розмірі 50-100 НМДГ; виконання соціально значущих робіт протягом 2 років; арешт до 6 місяців; позбавлення волі до 3 років.

Ще раз відзначимо, якщо обсяг вилученої наркоречовини не перевищує встановленого граничного значення (0,005 г), особа понесе не кримінальне, а адміністративне покарання. Згідно зі статтею 44 Кримінального кодексу, незаконне вирощування, придбання, зберігання і розповсюдження наркотиків в невеликих дозах карається наступним чином:

 • штраф (25-50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян);
 • суспільно корисні роботи (20-60 годин);
 • адмінарешт до 15 діб.

Присвоєння, викрадення і вимагання наркотичних речовин карається позбавленням волі на строк 3-6 років (згідно зі Статтею 308).

Спроби в домашніх умовах виростити коноплю чреваті штрафом (до 50 НМДГ), піврічним арештом або перебуванням у в'язниці протягом 3-7 років (Ст. 310).

Факт схиляння до наркоспоживання також переслідується законом (ст. 315) і загрожує 5-річним тюремним ув'язненням. Ще жорсткіше він карається у випадку з неповнолітніми. До позбавлення волі строком на 5 років додається неможливість обіймати керівні посади і штраф.

У разі несанкціонованої видачі рецепта на придбання в аптеці наркотичного препарату порушнику загрожує штраф в розмірі до 50 НМДГ, виправні роботи (160-240 годин) або тюремне ув'язнення до 3 років. Про це говориться в статті 319 КК.

Підсумуємо.

У кожному конкретному випадку порушення закону може інтерпретуватися по-різному з урахуванням всіх умов, при яких воно відбувалося (наприклад, особа діяла в особистих цілях або мала на меті заробіток; яку кількість наркотиків було вилучено; затримувалася чи особа раніше за подібні злочини і т. д.). Якщо вам необхідна допомога в лікуванні наркотичної залежності – сміливо звертайтеся до Всеукраїнського наркологічного центру «Медікон». Тут вам гарантують абсолютну конфіденційність і анонімність.

Источник: https://nonarcotic.com.ua/uk/statti/251-pravovyi-aspekt-nezakonnoho-zberihannia-i-rozpovsiudzhennia-narkotykiv

Зберігання отруйних, наркотичних лікарських засобів, психотропних речовин та прекурсорів, безпека праці під час їх зберігання

 • Особливості зберігання отруйних і сильнодіючих лікарських засобів
 • Отруйні та сильнодіючі лікарські засоби, які підлягають предметно-кількісному обліку повинні зберігатися в замкнених вогнетривких сейфах в окремій матеріальній кімнаті, двері якої оббиті залізом, на вікнах металеві решітки.
 • Сейфи після закінчення робочого дня опечатуються або опломбовуються, а ключі від них, печатка і пристрій для пломбування повинні знаходитися у завідувача аптекою або у матеріально відповідальної особи, яка уповноважена на це наказом по аптеці.
 • Видача особливо отруйних і сильнодіючих лікарських засобів, які підлягають предметно-кількісному обліку, з матеріальної в асистентську для поточної роботи проводиться тільки завідувачем аптекою або уповноваженою на це матеріально відповідальною особою.
 • Запаси цих засобів у матеріальних  аптек не повинні перевищувати місячної потреби, а в асистентських не повинні перевищувати п’ятиденної потреби.

В чергових аптеках ці лікарські засоби знаходяться  в окремому сейфі, зачиненому на замок, в кількостях і асортименті, необхідних для надання невідкладної медичної допомоги. Після закінчення чергування сейф опечатується та пломбується.

Інші лікарські препарати, що містять отруйні і сильнодіючі лікарські засоби, незалежно від лікарської форми повинні зберігатися в окремих дерев'яних шафах, які після закінчення роботи повинні зачинятися.

Особливості зберігання наркотичних і психотропних речовин та прекурсорів списку №1.

  Зберігання наркотичних і психотропних засобів та прекурсорів  списку № 1 регламентується наказом МОЗ України № 11 від 21.01.2010р.

Незалежно від лікарської форми вказані препарати повинні зберігатися в окремій матеріальній кімнаті, двері якої оббиті залізом, на вікнах – металеві решітки.

Крім цього, матеріальна кімната повинна бути обладнана світлозвуковою охоронною сигналізацією, яка виведена на пульт служби охорони державних об’єктів.

Наркотичні і психотропні лікарські засоби та прекурсори списку№1 зберігаються в замкнених вогнетривких сейфах, їх запаси в аптеках, що знаходяться в одному населеному пункті з аптечним складом, не повинні перевищувати двотижневого нормативу зберігання. В інших аптеках норматив зберігання встановлюється ОКП  „Фармація” чи аптечними управліннями держадміністрацій в залежності від відстані аптек до аптечних складів.

  Для зберігання  прекурсорів списку № 2 можуть бути використані замкнені металеві шафи, надійно прикріплені до підлоги чи стіни.

  На внутрішній поверхні дверцят сейфа, в якому зберігаються наркотичні і психотропні лікарські засоби та прекурсори списку № 1, повинні бути надписи  „Наркотичні засоби”,  „Психотропні засоби”,  „Прекурсори” з переліком усіх засобів та зазначенням їх вищих разових і добових доз.

 Доступ до матеріальних кімнат мають право лише особи, які безпосередньо допущені до роботи, пов’язаної з обігом наркотичних і психотропних лікарських засобів та прекурсорів списку №1.

Порядок доступу і перебування в матеріальній кімнаті та перелік посадових осіб, які мають право займатися такою роботою, визначається письмовим наказом завідувача аптеки.

В матеріальній кімнаті повинні бути терези, ручні ваги, лійки, ступки, циліндри, інший посуд і інвентар, їх миття та обробка здійснюється тільки під контролем фармацевтичного фахівця, окремо від іншого посуду.

  Матеріальна кімната, сейфи і металеві шафи після операцій з наркотичними і психотропними лікарськими засобами та прекурсорами списку № 1 зразу ж повинні замикатися, а після закінчення робочого дня опечатуватися чи пломбуватися і здаватися під охорону. Ключі від матеріальної кімнати, сейфів і металевих шаф повинні знаходитися у завідувача аптеки або матеріально відповідальної особи, уповноваженої письмовим наказом по аптеці.

  В асистентських кімнатах запаси наркотичних і психотропних лікарських засобів та прекурсорів списку № 1 повинні зберігатися в зачиненому вогнетривкому сейфі тільки протягом робочого дня в кількостях, необхідних для роботи.

Видача вказаних засобів з матеріальної в асистентську для поточної роботи проводиться тільки завідувачем аптеки або уповноваженою на це наказом по аптеці матеріально відповідальною особою. В робочий час ключі від сейфа зберігаються у матеріально відповідальної особи, уповноваженої письмовим наказом по аптеці.

Після закінчення робочого дня невикористані засоби повертаються в матеріальну кімнату.

    В чергових аптеках (на ніч) запаси наркотичних і психотропних лікарських засобів та прекурсорів списку № 1 не повинні перевищувати кількості, необхідної для надання невідкладної допомоги. Вони зберігаються у сейфі, який після закінчення чергування опечатується чи пломбується.

See also:  Как защититься от незаконного выселения - консультация адвоката москаленко а.в.

Источник: http://ifreestore.net/1362/53/

3.Кримінально – правова характеристика незаконнного виробництва, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів

Стаття
307 Кримінального кодексу України
передбачає кримінальну відповідальність
за незаконне виробництво, виготовлення,
придбання, зберігання, перевезення,
переселання чи збут наркотичних засобів
або їх аналогів [5,
ст.307]
.

1)Обєктом
зазначеного злочину є встановлений з
метою зачисту здоров’я
населення порядок обігу наркотичних
засобів або психотропних речовин.

Закон
України «Про заходи протидії незаконному
обігу наркотичних засобів, психотропних
речовин і прекурсорів та зловживання
ними» від 15.02.1995 р.

, дає визначення
незаконному обігу наркотичних засобів,
психотропних речовин і прекурсорів, а
саме – це діяння, пов’язані з культивуванням
рослин, що містять наркотичні речовини,
а також із розробкою, виробництвом,
відпуском, виготовленням, придбанням,
зберіганням, розподілом, торгівлею,
використанням на території України та
за її межі зазначених засобів і речовин,
які здійснюються на порушення вимог
Закону, що регламентує в Україні обіг
наркотичних засобів, психотропних
речовин і прекурсорів [6,ст.1].

На думку
М.І.

Хавронюка протиправна сутність цих
діянь полягає у тому, що вони вчиняються
поза державним замовленням, пов’язані
із задоволенням немедичних потреб у
наркотичних засобах, психотропних
речовинах і прекурсорах, або створенням
умов, які сприяють їх потраплянню до
осіб, котрі займаються незаконною
торгівлею чи зловживають ними. Перелічені
діяння вважаються незаконними у разі
їх вчинення суб’єктами,
які не мають на це права, або ж які діють
на законних підставах, але допускають
певні порушення встановлених правил
обігу наркотичних засобів, психотропних
речовин і прекурсорів [4,
стор.819
].

Предметом злочину
передбаченим ст.307 КК України є наркотичні
засоби, психотропні речовини і їх
аналоги.

2)Обєктивна
сторона
передбачає
незаконне виробництво, виготовлення,
придбання, зберігання, перевезення чи
пересилання з метою збуту, а також
незаконний збут наркотичних засобів,
психотропних речовин або їх аналогів.
Для наявності складу злочину досить
вчинення хоча б однієї із зазначених
дій.

Постанова
Пленуму Верховного Суду України №4 від
26 квітня 2002р.

«Про
судову практику в справах про злочини
у сфері обігу наркотичних засобів,
психотропних речовин, їх аналогів або
прекурсорів»,
дає рекомендації щодо правильного
розуміння незаконного виробництва,
виготовлення, придбання, зберігання,
перевезення, пересилання, а також
незаконного збуту наркотичних засобів,
психотропних речовин або їх аналогів.

Під
незаконним
виробництвом

слід розуміти дії, пов’язані з серійним
одержанням наркотичних засобів та/або
психотропних речовин із хімічних речовин
та/або рослин. Причому виробництво
передбачає систематичну, постійну
злочинну діяльність, що здійснюється,
як правило, на професійній основі і з
професійним обладнанням. М.І.

Хавронюк
також зазначає, що виробництво наркотичних
речовин та психотропних речовин
промисловим способом (тобто з додержанням
норм, зразків, якості, хімічних та
фізичних властивостей та інших показників)
поза обліком на підприємствах, які
випускають подібну продукцію за наявністю
ознак варто додатково кваліфікувати
за ст.308 КК України.

Незаконне
виготовлення


це будь-які дії, внаслідок яких були
отримані наркотичні засоби, психотропні
речовини або їх аналоги. Під виготовлення
підпадають і дії з переробки, рафінування
(очищення) з метою підвищення їх
концентрації або наркотичного ефекту.
Відповідальність за ст.

307 настає
незалежно від способу виготовлення (в
домашніх чи лабораторних умовах, шляхом
хімічних реакцій тощо), їх вигляду та
кількості.

Незаконне виготовлення
утворює закінчений склад злочину з
моменту, коли почали вчинятися дії,
спрямовані на одержання таких засобів
чи речовин, готових до вживання, або на
рафінування чи підвищення у препаратах
їх концентрацію.

Наприклад, зрізання
зелених головок маку, їх надрізи та
вилучення опію-сирцю, висушування
зрізаних стебел, коробочок маку всіх
видів
після вилучення з насіння, подрібнення
та інші дії з метою одержання концентрованого
засобу є виготовленням наркотиків.
Способи виготовлення на кваліфікацію
не мають.

Закінченим
злочин вважається з моменту фактичного
отримання (виходу) наркотичних засобів
або психотропних речовин.

Придбання

це отримання наркотичних засобів або
психотропних речовин у самого виготівника
або інших осіб (купівля, отримання в
обмін, в рахунок сплати боргу, в дарування
або позики, а також привласнення
знайденого). Причому придбання може
бути як відшкодувальним, так і безвідплатним
[7,п.3]

Під
придбанням розуміється також збирання
залишків наркотиковмісних рослин на
поживних земельних площах після зняття
з них охорони, на земельних ділянках
громадян, а також збирання таких
дикорослих рослин чи їх частин на
пустирях.

Не визнається незаконним
придбання наркотичних засобів або
психотропних речовин за виданим на
законних підставах рецептом лікаря, а
також відповідно до статті 5 Закону
України «Про заходи протидії незаконному
обігу
наркотичних засобів, психотропних
речовин і прекурсорів та зловжживання
ними»,
для одержання доказів злочинної
діяльності, пов'язаної з незаконним
обігом наркотичних засобів, психотропних
речовин і прекурсорів, працівникам
органів (підрозділів), яким надано право
здійснювати оперативно-розшукову
діяльність, за постановою начальника
відповідного органу, погодженою з
прокурором, дозволяється проведення
операції щодо придбання наркотичних
засобів, психотропних речовин або
прекурсорів –
оперативної
закупки. Порядок проведення оперативної
закупки визначається нормативним актом
Міністерства внутрішніх справ України,
Служби безпеки України, погодженим з
Генеральною прокуратурою України та
Міністерством юстиції України [8,ст5].

В
таких випадках у діях осіб, які придбали
ці засоби й речовини, складу злочину не
має.

Придбання
є закінченим злочином з моменту фактичного
отримання наркотичних засобів або
психотропних речовин.

Під
зберіганням
слід розуміти фактичне володіння
наркотичними засобами або психотропними
речовинами (при собі, в приміщенні, в
тайнику чи інших місцях). Причому для
кваліфікації вчиненого не має значення,
чи є винний власником чи ні, здійснюється
зберігання тимчасово або постійно, а
також місце зберігання.

Зберігання
може здійснюватися як таємно, так і
відкрито. Під зберігання підпадає також
носіння наркотичних засобів і психотропних
речовин. Зберігання цих предметів є
триваючим злочином. Він вважається
закінченим вже з моменту первинного
фактичного володіння ними.

Перевезення
– це переміщення наркотичного засобу
або психотропної речовини з одного
місця в інше будь-яким транспортним
засобом, по землі, воді або у повітрі.

Цим поняттям охоплюється переміщення
зазначених засобів або речовин як з
одного населеного пункту в іншій, так
і в межах однієї адміністративно-територіальної
одиниці.

Для визначення перевезення
незаконним не має значення чи є особа
власником або користувачем транспортного
засобу, а також спосіб транспортування,
відстань на яку перевезено зазначені
засоби і речовини, та місце їх зберігання.

Від перевезення наркотичних засобів,
психотропних речовин і прекурсорів
потрібно відрізняти їх перенесення з
одного місця на інше, при якому транспорт
не використовується. Перенесення
необхідно розглядати як одну з форм
зберігання цих засобів і речовин.

Пересилання
здійснюється у вигляді відправлення
багажем або поштою. Закінченим злочин
вважається з моменту відправки, незалежно
від того, чи отримав адресат наркотичні
засоби або психотропні речовини, чи ні.
Якщо ж особа була затримана при оформленні
документів на відправку, то його дії
належить кваліфікувати як замах на
пересилку (статті 15 і 307).

Збут
це будь-яка форма передачі або реалізації
наркотичних засобів або психотропних
речовин, в результаті якої вони переходять
у володіння і розпорядження інших осіб
(продаж, дарування, обмін, передача і
оплата в борг, і навіть введення ін'єкцій
іншій особі тощо).

Про
умисел на збут наркотичних засобів,
психотропних речовин, їх аналогів або
прекурсорів може свідчити як відповідна
домовленість з особою, яка придбала ці
засоби чи речовини, так і інші обставини,
зокрема: великий й особливо великий
розмір; спосіб упакування та розфасування;
поведінка суб'єкта злочину; те, що особа
сама наркотичні засоби або психотропні
речовини не вживає, але виготовляє та
зберігає їх; тощо. При
цьому слід мати на увазі, що відповідальність
за збут таких засобів і речовин настає
незалежно від їх розміру.

Збут
вказаних речовин, поєднаний із схилянням
до їх вживання, належить кваліфікувати
за сукупністю злочинів, передбачених
статтями 307 і 315.

У
разі коли, винний під виглядом наркотичних
засобів або психотропних речовин збуває
будь – які інші засоби або речовини з
метою заволодіння грошима або майном,
його дії утворюють склад шахрайства
(ст.190 КК України).

У
випадку коли наркотичний засіб або
психотропна речовина або їх аналоги
були виготовлені одночасно і для
особистого вживання, і для збуту, вчинене
діяння кваліфікується за сукупністю
злочинів, передбачених статтями 307 та
309 Кримінального кодексу України. При
цьому слід мати на увазі, що за ст.309
повинні кваліфікуватися дії винної
особи лише в частині виробництва,
виготовлення і зберігання цих засобів
та речовин у тому розмірі, в якому він
їх ужив або планував ужити.

Гроші
або інщі речі, одержані особою за
релізовані наркотичні засоби, психотропні
речовини або їх аналоги, передаються в
дохід держави, за винятком отриманих
під час оперативної закупки, які згідно
закону належить повернути їх законному
власнику.

Збут
є закінченим злочином з моменту передачі
наркотичного засобу і психотропної
речовини іншій особі, незалежно від
того, розпорядилася вона ним чи ні.

See also:  Під києвом вперше за часів незалежної україни можуть знести незаконну будову – подробиці

Противоправна
сутність
вказаних
дiянь
полягає у тому, що вони вчиняються поза
державним замовленням, пов'язанi

задоволенням немедичних потреб у
наркотичних засобах, психотропних
речовинах i
прекурсорах або створенням умов, якi
сприяють потраплянню їх до осiб,
котрi
займаються нелегальною торгiвлею
чи зловживають ними. Перелiченi
дiяння вважаються незаконними вразi їх
вчинення суб'єктами, якi не мають на це
права або дiють на законних пiдставах,
але допускають певнi порушення встановлених
правил обiгу наркотичних засобiв,
психотропних речовин i прекурсорiв.
Дiяльнiсть пов'язана з обiгом особливо
небезпечних наркотичних засобiв i
психотропних речовин (наприклад, ЛСД,
героїн) на територi України взагалi
заборонена. За загальним правилом
дiяльнiсть, пов'язана з обiгом наркотичних
засобiв, психотропних речовин i прекурсорiв,
здiйснюється пiдприємствами державної
та комунальної форми власностi при
наявностi в них лiцензiї на здiйснення
вiдповiдних видiв дiяльностi. Такi лiцензiї
видаються Кабінетом
Міністрів
України або уповноваженим органом у
порядку, встановленому Кабінетом
Міністрів
України, пiдприємствам, що мають вiдповiдну
матерiально – технiчну базу, квалiфiкований
персонал, умови для забезпечення облiку
та схоронностi наркотичних засобiв,
психотропних речовин i прекурсорiв.

3)
Суб
єкт
злочину
загальний. При вчинені злочину із
залученням неповнолітнього або
малолітнього (ч.2 і 3 ст.307 КК України)
може бути суб’єктом
лише повнолітня особа.

4)
Суб’єктивна сторона злочину
характеризується
прямим умислом і метою збуту при
виробництві, виготовленні, придбанні,
збереганні, перевезенні або пересиланні
особою наркотичних засобів, психотропних
речовин, або їх аналогів.

Про умисел на
збут наркотичних засобів, психотропних
речовин або їх аналогів може свідчити
як відповідна домовленість з ообою, яка
придбала ці засоби чи речовини, так і
інші обставини, зокрема: великий або
особливо великий їх розмір; спосіб
упакування та розфасування; поведінка
суб'єкта злочину; те, що особа сама
наркотичні засоби або психотропні
речовини не вживає, але виготовляє та
зберігає їх; тощо. При
цьому слід мати на увазі, що відповідальність
за збут таких засобів і речовин настає
незалежно від їх розміру.

У
більшості випадків цей злочин вчинюється
з корисливих мотивів і з корисливою
метою. Мотиви поведінки для кваліфікації
значення не мають.

Источник: https://studfile.net/preview/2414572/page:3/

Протидія незаконному обігу наркотичних засобів психотропних речовин і прекурсорів та зловживанн (стр. 1 из 7)

 • МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ УКРАЇНИ
 • СУМСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
 • КУРСОВА РОБОТА
 • на тему :
 • «ПРОТИДІЯ НЕЗАКОННОМУ ОБІГУ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ, ПСИХОТРОПНИХ РЕЧОВИН І ПРЕКУРСОРІВ ТА ЗЛОВЖИВАННЮ НИМИ »
 • Студента 3-го курсу
 • економічного ф-ту
 • групи Ю-71

Б. Д.В.

 1. СУМИ 1999р.
 2. ПЛАН
 3. 1. Вступ

2. Характеристика міжнародного антинаркотичного законодавства на сучасному етапі.

3. Кваліфікація злочинів в сфері незаконного вироблення , виготовлення , придбання , зберігання , перевезення , пересилання чи збут наркотичних засобів або психотропних речовин.

4. Характеристика Закону України «Про заходипротидії незаконному обігу наркотичних засобів , психотропних речовин і прекурсорів та зловживання ними».

ВСТУП

Нелегальний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в Україні набуває все більш значних масштабів, стає досить серйозним соціальним чинником, який негативно впливає на стан здоров'я і благополуччя людей, розвиток суспільства в цілому.

Різко збільшується кількість осіб, які незаконно вживають наркотики і психотропні речовини. Швидкими темпами зростає число зло­чинів, пов'язаних з наркотичними засобами.

Прогресуюче зловживання ними і різке зростання цін на такі засоби створюють сприятливі умови для формування організова­них груп, які займаються нелегальним наркобізнесом.

Стає реальністю включення у ці процеси міжнародної нарко-мафії та її злиття з внутрішніми злочинними угруповання­ми, що призводить до появи, існування і розвитку нарко-мафії на території України. Все виразніше проявляється прагнення українських та іноземних наркоділців до “відмивання” наркогрошей у різних комерційних структурах, корумпування представників органів влади та управління.

 • В умовах соціально-політичної та економічної нестабіль­ності перехідного періоду, складного морально-психологіч­ного клімату в суспільстві, переоцінки соціальних орієнтирів у свідомості мас, зростання злочинності, особливо у молодіжному середовищі, розширення незаконного попиту на наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори та їх протиправного пропонування на “чорному ринку” стають тією силою, що реально загрожує безпеці суспільства.
 • Масштаби та темпи поширення зловживання наркотиками і психотропними речовинами, широкий розмах їх нелегального обігу свідчать, що заходи, які вживалися право­охоронними органами у цьому напрямі, були недостатньо ефективними.
 • Багато в чому це зумовлювалось тим, що боротьба з нелегальним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, у тому числі й зі зловживанням ними, не мала необхідного організаційного та правового забезпечення.
 • Велике занепокоєння викликає зловживання наркотика­ми, одержуваними з наркотиковмісних рослин, що незаконно культивуються на території України, оскільки це створює реальну загрозу погіршання не тільки генотипу особи, а й генофонду суспільства в цілому.

Складні проблеми пов'язані зі вживанням сучасних синтетичних засобів з наркотичною та психотропною дією, які створюються вченими-фармакологами і виготовляються медичною промисловістю.

До них належать такі препарати з високою терапевтичною активністю, як наркотичні засоби опійноподібної дії, а також препарати з широким спектром психотропної активності, які вживаються як стимулятори діяльності центральної нервової системи (ЦНС), седативні засоби, снотворне, транквілізатори та ін.

Сучасні синтетичні ліки дають полегшення багатьом людям, які від­чувають потребу в них. Проте їх безладне і надмірне вживання є причиною занепокоєння наркологів.

Відомо та­кож, що ці препарати викликають залежність організму від них і досить часто стають предметом зловживання, а це, в свою чергу, народжує великі проблеми для системи охорони здоров'я та соціальні проблеми, пов'язані з проникненням таких медикаментів на “чорний ринок”.

 1. Не менш складні проблеми виникли з поширенням нелегального вироблення наркотиковмісної сировини з снотворного маку та конопель, виготовлення з неї кустарним способом иеочищених наркотиків з досить небезпечними властивостями, а також виготовлення синтетичних речовин з наркотичною дією (прекурсорів) у підпільних лабораторіях з використанням різні хімікатів промислового та побутового призначення.
 2. Ось чому одним з центральних завдань у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів є створення ефективного механізму правового контролю за діяльністю як юридичних осіб, так і громадян, які беруть участь у виробленні, розподілі, обігу, застосуванні та вжи­ванні таких продуктів і торгівлі ними.
 3. Протягом 77 років існування української республіки було прийнято багато нормативних актів, пов'язаних з регу­люванням суспільних відносин у цій сфері, а також із заходами протидії нелегальному попиту на наркотичні за­соби, психотропні речовини і прекурсори та пропонуванню
 4. Міжнародне антинаркотичне законодавство на сучасному етапі

Метою прийняття названих конвенцій було вирішення низки завдань, що стояли перед державами.

Перш за все вони повинні були замінити міжнародно-правові документи, прийняті раніше, протягом більш ніж піввікового періоду, спростити наявну систему міжнародного контролю за наркотичними засобами, психотропними речовинами і прекурсорами, привести її у відповідність до соціально-економічних змін, що відбулися у світі. Необхідно було також скоротити кількість міжнародних органів, які займалися контролем за зазначеними засобами. Нарешті, треба було створити ефективну систему контролю за виробництвом сировинних продуктів (опійного маку, необробленого опію, листя коки, каннабісу), виготовленням, розподілом, експортом та імпортом наркотиків, психотропних речовин і прекурсорів, а також удосконалити заходи боротьби проти їх незаконного обігу.

Механізм міжнародного контролю був спрощений злит­тям Центрального постійного комітету з опію і Контрольного органу з наркотичних засобів та створенням на їх основі Міжнародного комітету з контролю над наркотиками (МККН), який згодом став здійснювати контроль й над психотропними речовинами і прекурсорами.

Система контролю за культивуванням' опійновмісного маку була поширена на кокаїновий кущ та коноплі. Запроваджено між­народну монополію на сферу обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, створено спеціальні установи, завданням яких є втілення в життя положень вищеназваних конвенцій.

В результаті прийняття Єдиної конвенції 1961 р.

See also:  Незаконне вивезення дитини за кордон одним з батьків (шлюби з іноземцями)

такі шкідливі звички, як куріння опію і внутрішнє його вживання, жування листя коки та куріння гашишу, були заборонені (після перехідного періоду, під час якого Сторони повинні були подолати труднощі, що мали виникнути внаслідок заборони цих звичаїв, нерідко дуже давніх).

Завдяки запровадженню спеціальних поло­жень про лікування та реабілітацію наркоманів і токсико­манів було внесено новий елемент у боротьбу зі зловжи­ванням наркотиками та психотропними речовинами (ст. 38 Єдиної конвенції 1961 р., ст. 20 Конвенції 1971 р., пп. 2, 4 ст. З Конвенції 1988 р.).

Конвенції посилили роль МККН. У них наголошено на його відповідальності за забезпечення балансу між попитом на такі речовини та їх пропозицією, у тому числі за – запобігання незаконному культивуванню наркотиковмісних рослин, виробленню, виготовленню, використанню наркотиків і психотропів та міжнародній торгівлі ними (стат­ті 9—21 Єдиної конвенції 1961 р. і ст. 19 Конвенції 1971 р.).

Важливим кроком стало включення до конвенцій регу­лятивних норм з визначенням термінів, які використову­ються у міжнародному антинаркотичному законодавстві (статті 1),i, що дало змогу усунути розбіжності у тлума­ченні позначених ними понять.

Конвенції містять 118 статей, які регулюють різні сторони діяльності, пов'язаної з наркотичними засобами, пси­хотропними речовинами та прекурсорами.

Не розглядаючи детально кожну з них, зупинимося на основних проблемах, зокрема на класифікації цих засобів і речовин, регламентації окремих видів діяльності у сфері обігу останніх і заходах боротьби з їх незаконним обігом, а також протидії зловживанню ними.

Міжнародна класифікаціянаркотичних засобів,психотропних речовин та прекурсорів

Нині у міжнародному обігу перебувають понад 100 наркотиків і така ж кількість психотропних речовин, у тому числі 22 прекурсори. Усі вони класифіковані у відповідних списках або таблицях. Наркотичні засоби та психотропні речовини зосереджені у чотирьох списках, а прекурсори — у двох таблицях (Конвенція 1988 р.).

 • Критеріями класифікації є дві взаємопов'язані ознаки:
 • 1) ступінь шкідливості наслідків, які може викликати той чи інший наркотик або психотроп при зловживанні ним;
 • 2) інтерес, який та або інша речовина становить для використання з медичною метою .
 • Залежно від цього визначена і суворість заходів контро­лю над відповідними наркотичними засобами та психотропними речовинами і суворість покарання за порушення встановленого режиму контролю.

У Єдиній конвенції 1961 р. наркотичні засоби класифікуються у чотирьох списках. Це пронумеровані переліки таких засобів або препаратів, до яких час від часу на підставі ст. З цієї Конвенції можуть вноситися зміни.

Список № 1 є основним документом, який містить перелік всіх наркотичних засобів, одержуваних з опійно-вмісного маку, листя коки та конопель, а також синтетич­них наркотиків. Засоби такого роду підлягають всім захо­дам контролю, передбаченим ст. 2 Конвенції, і, зокрема, заходам, переліченим у статтях 4, 19—21, ЗО—34 та 37. Ці заходи можна згрупувати таким чином:

оцінка потреб у наркотичному засобі, яка враховує не­обхідність використання останнього з медичною та науковою метою; подання докладних даних про його виробництво і виробників, складські запаси і площі земель, що вико­ристовуються для культивування опійновмісного маку;

Источник: https://mirznanii.com/a/44824/protidya-nezakonnomu-obgu-narkotichnikh-zasobv-psikhotropnikh-rechovin-prekursorv-ta-zlovzhivann/

Курсовая работа: Кримінальна відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів в теорії та судовій практиці

 • · Єдиної конвенції про наркотичні засоби 1961 р.,
 • · Конвенції про психотропні речовини 1971 р.,
 • · Конвенції ООН про боротьбу проти незаконного обігу наркотичних засобів і психотропних речовин 1988 р.
 • 2. ПОНЯТТЯ НАРКОТИЧНИХ ЗАСОБІВ, ПСИХОТРОПНИХ РЕЧОВИН ТА ЇХ АНАЛОГІВ

Наркотиками визнаються речовини, які за трьома критеріями (медичним, соціальним, правовим) завдають величезного лиха як собі, так і суспільству в цілому.

Наркотик – це те, що заборонене, чого, звісно немає у вільному продажу (або є, але використовується не за медичним призначенням) і що може змінювати свідомість.

Наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори передбачені Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів (далі – Перелік), який складений відповідно до законодавства і міжнародних зобов’язань України і затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2000 р. № 770. Перелік складається з чотирьох таблиць

Згідно з наказом Комітету контролю за наркотиками при МОЗ України від 01.08.2000р.№188, затверджено таблиці невеликих, крупних і особливо крупних розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться в незаконному обігу.

Таблиця 1.1. Невеликі, крупні і особливо крупні розміри наркотичних засобів, які знаходяться в незаконному обігу.

Таблиця 1.2. Невеликі, крупні і особливо крупні розміри психотропних речовин, які знаходяться в незаконному обігу.

Таблиця 1.3. Крупні і особливо крупні розміри прекурсорів, які знаходяться в незаконному обігу.

 1. Максимальної кількістю наркотичних засобів, гранично високими для невеликих розмірів, є наприклад: 5 грам марихуани у виді висушених квітучих верхівок і листків верхньої частини різних сортів коноплі або 0,25 грам не висушеної марихуани; 0,5 грам гашишу (анаши, смоли каннабісу); 0,03 (3 ампули 1%-ого розчину) грама морфіну в вигляді основ та солей.
 2. Крупним розміром наркотичних засобів вважається, наприклад: від 500 до 2500 грам висушеної марихуани або від 2500 до 12500 грам не висушеної;від 40 до 500 грам гашишу (анаши, смоли каннабісу); від 2,5 до 12,5 грам (від 250 до 1250 ампул 1%-ого розчину) морфіну; від 1 до 10 грам героїну; від 3 до 50 грам ефедрину.
 3. До мінімальної кількості наркотичних засобів, які є значно низькі для особливо крупних розмірів, відносить, наприклад: 2500 грам висушеної марихуани або 12500 грам не висушеної, 500 грам гашишу і 100 грам гашишного масла, 10 грам героїну, 50 грам ефедрину.
 4. Розміри наркотичних засобiв визначені на пiдставi iснуючої практики боротьби з незаконним обiгом наркотичних засобiв.
 5. Пiд невеликими розмiрами слiд розумiти ту їх кiлькiсть, що не перевищує зазначеної граничної величини.
 6. Розмiри виготовлених наркотичних засобiв у виглядi екстрактiв, витяжок, вiдварoв, iнших рiдин, у тому числi i кустарно виготовленi з ефедрину та норефедрину, згiдно з iснуючими методиками кримiналiстичних дослiджень визначаються в перерахунку на суху речовину.
 7. У таблицю включенi наркотичнi засоби, що на сьогоднi використовуються в Українi в незаконному обiгу.
 8. Вiднесення наркотичних речовин та їх сумiшi, кустарно виготовлених з ефедрину, норефедрину i псевдоефедрину, до вiдповiдних кiлькiсних категорiй здiйснюється за аналогiєю з меткатиноном (ефедроном).

КК України містить розділ XIII «Злочини у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інші злочини проти здоров’я населення», абсолютна більшість статей якого прямо чи опосередковано передбачає відповідальність за вчинення злочинів пов’язаних з наркотичними засобами та речовинами (ст.305-324).

· наркотичні засоби (ст.ст. 305-309, 313-320);

· психотропні речовини (ст.ст. 305-309, 313-314, 315, 317-320);

· прекурсори (ст.ст. 305, 306, 311, 312, 318, 320);

· аналоги наркотичних засобів та психотропних речовин (ст.ст. 305-309, 313-315, 317, 320);

· снотворний мак і конопля (ст. 310).

Що ж таке наркотичні засоби?

Наркотичні засоби – це включені до Переліку речовини природного чи синтетичного походження, препарати, рослини, які становлять небезпеку у разі зловживання ними.

Наркотичні засоби рослинного походження – похідні різних сортів конопель (анаша, марихуана, гашиш тощо), опійні препарати, кокаїн; синтетичні наркотики – це наркотики, синтезовані в хімічних лабораторіях (часто в кустарних) з різних хімічних речовин (наприклад, пер витин, метадон, фентаніл, фенамін, мелоквалон та інші).

Психотропні речовини – це включені до Переліку речовини природного чи синтетичного походження, препарати, природні матеріали, які здатні викликати стан залежності та чинити депресивний або стимулюючий вплив на центральну нервову систему або викликати порушення сприйняття, емоцій, мислення чи поведінки, і становлять небезпеку для здоров’я населення у разі зловживання ними.

До психотропних речовин відносять: амфітамін, барбітал, діазепам, феназепам, ЛСД тощо.

Прекурсори наркотичних засобів та психотропних речовин – це речовини та їх солі, що використовуються при виробництві, виготовленні наркотичних засобів і психотропних речовин, включених до Переліку. Так, до прекурсорів відносять: ацетон, етиловий спирт, соляну кислоту, сірчану кислоту, толуол.

Аналоги наркотичних засобів і психотропних речовин – це заборонені до обігу в Україні речовини природного чи синтетичного походження, не включені до Переліку хімічна структура і властивості яких подібні до хімічної структури і властивостей наркотичних засобів і психотропних речовин, психоактивну дію яких ці речовини відтворюють.

Источник: https://cwetochki.ru/ref-kursovaia-rabota-kriminalna-vidpovidalnist-za-nezakonne-virobnitstvo-vigotovlennia-pridbannia-zberigannia-perevezennia-peresilannia-chi-zbut-narkotichnikh-zasobiv-psikhotropnikh-rechovin-abo-yikh-analogiv-v-teorii-ta-sudovii-praktitsi.html?page=2&per-page=30

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*