Подвійне громадянство: різні країни, різні закони

Подвійне громадянство: різні країни, різні закони

Конституція України передбачає наявність лише єдиного громадянства, подвійне громадянство в Україні заборонено. Закон «Про громадянство України» зобов’язує відмовитися від українського громадянства у разі отримання іноземного громадянства, що також є підставою для його примусового позбавлення Президентом України.

Цікаво те, що досі жодної відповідальності за подвійне громадянство в Україні не передбачено, хоча неофіційно від 5% до 10% громадян України (а це біля 500 тисяч українців) вже мають паспорт іншої країни. Експерти стверджують, що такій ситуації сприяє те, що виявити наявність подвійного громадянства в Україні вкрай складно.

“Закон про громадянство ґрунтується на принципі невизнання подвійного громадянства. Україна не забороняє подвійне громадянство – вона його не визнає“, – це слова минулого Міністра внутрішніх справ України, які відображають всю суть нинішньої ситуації.

Читайте також: «Як діяти, якщо ви загубили паспорт громадянина України?»

Подвійне громадянство в україні має свої плюси та мінуси:

Мінуси

Мінуси полягають в тому, що наявність другого громадянства іншої країни підриває безпеку української держави, адже сценарії, коли країни, які бажають анексувати території інших держав шляхом роздавання свої паспортів, а потім нібито під приводом “визволення” власних громадян захоплюють землі Південної Осетії, Абхазії, Грузії, а зараз ще і Криму, є відомими і потребують попередження в майбутньому.

Плюси

Плюси полягають в тому, що другий паспорт – це шанс отримати привабливу ​​роботу, як наслідок – гідний заробіток. Крім цього, це спрощує можливість отримати якісну зарубіжну освіту у кращіх ВНЗ світу.

Подвійне громадянство в Україні: яку країну обрати?

Країни, що пропонують отримати громадянство, можна розділити на дві великі категорії:

 1. Автоматичне отримання громадянства за інвестиції. Паспорт буде оформлений приблизно через декілька місяців, причому для цього відвідувати країну не потребується.
 2. Строгіші умови. Після інвестицій в певний сектор економіки держави претендент на громадянство отримує лише посвідку на постійне проживання (ППП). Потім необхідно чекати ще від 3 до 36 місяців, щоб стати власником постійного місця проживання (ПМП). Подавати документи, щоб отримати статус громадянина, можна по закінченню 5-річного терміну проживання на території держави.

Категорія №1: інвестиції-громадянство

Домініка

Подвійне громадянство: різні країни, різні закони

Крім того, у безвізовому режимі відвідувати 50 держав, включаючи Швейцарію, Ірландію, Великобританію, Ліхтенштейн.

Візу доведеться оформляти тільки для подорожей в країни-учасниці Шенгенської зони.

Сент-Кіттс і НевісПодвійне громадянство: різні країни, різні закони

Уряд острівної держави не вимагає мешкати в країні. Досить інвестувати або до Цукрового фонду (мінімум 250 тисяч доларів), або купити тут нерухомість (мінімум 400 тисяч доларів, але знайти пропозицію за такою ціною вже проблематично).

Паспорт видається максимум через 6 місяців. Гарантований безвізовий в’їзд до 94 країни, включаючи держави Шенгенської зони.

Антігуа і Барбуда

Подвійне громадянство: різні країни, різні закони

Крім того, на території Антігуа і Барбуда треба мешкати не менше 75 днів за 5 років або ж 15 днів за рік.

Громадянство чекають 3-6 місяців. Безвізовий режим з 129 країнами, в т.ч. Шенгенської зони.

Буде цікаво:  «Секс в громадському місці: де не можна і що за це буде?»

МальтаПодвійне громадянство: різні країни, різні закони

Видавати громадянство в обмін на інвестиції тут почали нещодавно – з весни 2014 року. Пожертвувати треба мінімум 650 тисяч євро, гроші йдуть до Фонду національного розвитку.

Але потрібно буде додатково купити нерухомість – це ще 350 тисяч, а також придбати пакет цінних паперів – 150 тисяч євро.

Громадянства доведеться чекати від року до 14 місяців. Безвізовий в’їзд доступний в 163 країни, включаючи США.

Кіпр

Подвійне громадянство: різні країни, різні закони

Але можна стати власником нерухомості на 2,5 мільйони євро, продавати її не можна до тих пір, поки паспорт залишається у власності.

Чекати вирішення питання з громадянством необхідно 2-5 місяців. Безвізовий режим зі 151 країною.

Категорія №2: інвестиції- ППП, ПМП

БолгаріяПодвійне громадянство: різні країни, різні закони

За інвестиції тут видадуть ПМП, через рік – громадянство. Вкласти доведеться не менше 512 тисяч євро в державні облігації і ще стільки ж в пріоритетні проекти інвестування.

Громадянство можна отримати, якщо інвестиції (512 тисяч) підтримуватимуться ще не менше 2 років.

Болгарія забезпечить пільги безвізового режиму з 81 країною, включаючи держави Шенгенської зони.

Коста-Ріка

Подвійне громадянство: різні країни, різні закони

Подавати на ПМП дозволяється тільки через 3 роки проживання в державі, а претендувати на громадянство – тільки через 5 років проживання, обов’язково на законних підставах. З часом можна розраховувати на іспанський паспорт, ПМП Євросоюзу (через 5 місяців) і громадянство ЄС (через 2 роки).

Безвізовий режим з 120 країнами, включаючи всі держави ЄС.

СШАПодвійне громадянство: різні країни, різні закони

Для участі в програмі інвестування по візі ЕВ- 5, яка діє з 1990 року, необхідно створити свій бізнес або підтримати інвестиціями той, що вже функціонує. Сума – не менше 1 мільйона доларів (або 500 тисяч доларів – для програми цільового розвитку регіонів).

Бізнес повинен створювати не менше 10 робочих місць, причому для громадян країни. Отримуючи візу, інвестор також стає власником грін-карти на 2 роки.

Потім фахівці Департаменту імміграції здійснять перевірку умов цієї програми і приймуть рішення про видачу інвесторові постійної грін-карти. Претендувати на громадянство можна через 5 років.

Безвізовий режим з 172 країнами.

Великобританія

Подвійне громадянство: різні країни, різні закони

Що стосується ПМП, шанси на отримання залежатимуть від суми, яку претендент може інвестувати : більше 10 мільйонів фунтів – ПМП видають через 2 роки, 5-10 мільйонів фунтів – через 3 роки. П’ятирічний термін проживання у Великобританії дозволяє подавати прохання на підданство.

Буде забезпечений безвізовий в’їзд до 174 країни, в т.ч. в США, Японію і Європу.

Португалія

“Золотий” ППП обіцяють в обмін на прямі інвестиції в об’ємі 1 мільйона євро, створення десятка робочих місць, а також за купівлю об’єктів нерухомості на 500 тисяч євро, не менше.

Річну програму можна подовжувати 2 рази на 2 роки, у результаті виходить 5 років, після чого подають документи на громадянство. Перебувати в країні досить до 7 днів щорічно.

Як висновок хочеться наголосити, зважаючи на числені плюси, яке має подвійне громадянство в Україні, не потрібно забувати про національні інтереси нашої держави, можливо, варто дозволити українцям мати два і більше паспортів, але лише з тими країнами, які не послабляють безпеку України.

Про спробу легалізації та покарання подвійного громадянства в Україні на відео:

Правова Консультація2019-03-10T12:47:55+02:00

"Подвійне громадянство узаконять": як Рада хоче змінити правила

Віталій Червоненко BBC News Україна

Подвійне громадянство: різні країни, різні закони Копирайт изображения Getty Images/UNIAN

 • Верховна Рада може вже незабаром проголосувати президентський законопроєкт, який змінює правила отримання українського громадянства.
 • У науково-експертному управлінні парламенту попереджають, що документ призведе до поширення в Україні “узаконеного подвійного громадянства”, що, на їхню думку, суперечить Конституції.
 • Опозиція критикує проєкт, а у “Слузі народу” визнають, що це таки є узаконенням подвійного громадянства, чого давно прагнули мільйони українців за кордоном.

Президент Зеленський пропонує полегшити отримання громадянства для української діаспори та військових. І найголовніше – прибрати необхідність обов'язкової відмови від громадянства іншої держави після отримання українського паспорту. Також фактично зникає потреба здавати український паспорт після отримання іноземного громадянства.

Однак експерти нарікають на погану якість і складність формулювань проєкту.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!

А багато опозиціонерів остерігаються, що полегшення доступу до українського громадянства може бути пов'язаним із запровадженням ринку землі. Мовляв, іноземцям закриють доступ до землі, тому можуть полегшити доступ до громадянства.

Проте у “Слузі народу” заперечують це й обіцяють доопрацювати проєкт.

6 лютого голова фракції “Слуги народу” Давид Арахамія обіцяв, що з ухваленням закону про громадянство не затягуватимуть. Але це вже станеться після епопеї із законом про ринок землі.

Присяга і декларація

Володимир Зеленський запропонував розширити коло осіб, які можуть отримати громадянство через родинний зв'язок з людьми, які жили на території УНР та інших українських державних утворень часів визвольних змагань 1917-1920 років та УРСР.

До цих родичів додають прабабу та прадіда.

У проєкті хочуть спростити отримання українського громадянства для багатьох категорій людей, яким не треба буде надавати документи про відмову від першого паспорту. Вони зможуть просто подати новий вид документа – власну декларацію про відмову від попереднього громадянства.

Це стосуватиметься військових ЗСУ, осіб, які мають визначні заслуги перед Україною або становлять державний інтерес.

Копирайт изображения UNIAN

 1. Також за такою процедурою український паспорт можуть отримати громадяни Росії, “що зазнали у країні своєї громадянської належності переслідувань через політичні переконання”.
 2. Експертне управління у своєму висновку відверто написало, що запровадження “декларації про відмову” сприятиме узаконенню “подвійного громадянства”.
 3. “Спрощений порядок прийняття до громадянства України шляхом подання окремою категорією осіб лише декларації про відмову від іноземного громадянства, на наш погляд, потенційно призведе до поширення в Україні випадків “узаконеного” подвійного громадянства”, – вказали експерти.
 4. Вони наголошують, передбачається, що добровільне набуття громадянства іншої держави перестане бути підставою для втрати громадянства України.
 5. “Це свідчить про втілену у проєкті ідею більш лояльного ставлення до подвійного (множинного) громадянства в Україні”, – йдеться у висновку.
 6. Інша важлива новація – для громадян низки країн світу, перелік яких визначить Кабмін (окрім Росії), можна буде отримувати український паспорт через процедуру складання присяги громадянина України.
 7. У цій процедурі знову ж таки не потрібно буде надавати документи про відмову від попереднього громадянства.
See also:  Как часто границу украины пересекают незаконно (инфографика)

Копирайт изображения UNIAN

 • Багато українських організацій за кордоном та діаспора давно просять владу знайти механізм, який би дозволив їм не втрачати українське громадянство, отримуючи паспорт в ЄС чи США.
 • Проте, як вказують у науково-експертному управлінні парламенту, наразі такий дозвіл все ще суперечить Конституції України, зокрема, статті 4.
 • Одним з головних захисників проєкту у Раді є депутат від “Слуги народу” Святослав Юраш.

“Це фактично і є узаконення численного громадянства в Україні. Це нарешті узаконення ситуації, в якій перебувають наші громадяни по всьому світу. Вони нарешті узаконять своє становище з кількома громадянствами”, – заявив ВВС News Україна пан Юраш.

 1. Він вказує, що це давнє прохання української діаспори.
 2. “Ми святкуємо і радіємо, що це є узаконенням численного громадянства в Україні”, – додав депутат.
 3. Політик каже, що фактично узаконюється нинішній порядок речей, коли люди і так не здавали українське громадянство, коли брали іноземне.
 4. “Наші громадяни мають бути в безпеці, коли їдуть до України, не боятись, що в них щось заберуть”, – вважає пан Юраш.
 5. На думку політика, порушення Конституції в цьому не буде.

Також він заперечує, що проєкт щодо громадянства пов'язаний із землею. За його словами, документ розробляли давно й реально він не зможе стати інструментом спекуляцій із землею.

Складний для розуміння текст

Не підтримують документ у такому вигляді опозиційні фракції.

Копирайт изображения UNIAN

 • У розмові з ВВС News Україна депутат від “Голосу” Леся Василенко розповіла, що у нинішньому вигляді проєкт може відкрити “скриньку Пандори”.
 • “Я сподіваюсь, всі депутати свідомі того, що законопроєкт у такому вигляді відкриває “скриньку Пандори” під назвою “подвійне громадянство”, – вважає пані Василенко.
 • Вона вказує, що подвійне громадянство може стати “подарунком” Росії, додатковим аргументом у їхніх заявах про захист прав своїх громадян в Україні.

“Я абсолютно погоджуюсь, що ми маємо спростити процедуру набуття громадянства певним категоріям осіб, особливо тим, які стали на захист України! Але нам нав'язують положення, які несуть пряму загрозу національній безпеці та порушують Конституцію України”, – вважає депутатка.

Окрім того, документ жорстко розкритикували за складну мову і заплутаність формулювань, що може призвести до проблем з різночитанням норм.

“Текст поданого законопроєкту є досить складним для сприйняття та тлумачення, оскільки чимало приписів проєкту викладені у громіздких реченнях, зрозуміти зміст яких досить важко. Наприклад, єдине речення, з якого складається нова ч. 3 ст. 25 Закону в редакції проєкту, містить більше 60 слів”, – вказано у висновку експертного управління Ради.

Хочете отримувати головне в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber.

Не можна, але якщо хочеться, то можна: Як працює заборонене подвійне громадянство в Україні

Чи можливе подвійне громадянство в Україні? Чи законно?

112.ua

 • Питання подвійного громадянства в Україні піднімалося не раз, наприклад, після скандалів з угорськими паспортами, коли співробітники угорського консульства видавали паспорти своєї країни українцям.
 • На днях, 16 березня, міністр закордонних справ Павло Клімкін, який і раніше підтримував ідею про кілька паспортів, виступив за введення такого громадянства для представників української діаспори.
 • Чому взагалі піднімається це питання і чи так нелегальне подвійне громадянство в Україні?

Що таке подвійне громадянство

З відкритих джерел

Подвійне, воно ж множинне громадянство – статус людини, яка одночасно має громадянство двох або більше держав. Важливо те, що кожна з цих держав може вимагати від людини виконання всіх обов'язків.

Такий статус можливий для мешканців тих країн, які уклали між собою договір про взаємне визнання обох громадянств. Таких небагато, найчастіше подібні договори існують між державами, які були метрополіями та їх колоніями.

Наприклад, Велика Британія підписала договір про подвійне громадянство з Австралією, Індією і Канадою. У Франції договір укладено з Канадою, у Португалії з Бразилією, а в Іспанії з декількома країнами Латинської Америки.

При цьому, подвійне громадянство не поширене в міжнародній практиці.

Крім цього, подвійне громадянство можливо отримати за так званого “праву грунту” чи за правом народження від батьків – за фактом народження в якій-небудь країні. В Європі такого права немає, але воно існує в Аргентині, Бразилії, Канаді, Мексиці, США та деяких інших країнах.

Тим не менш, багато держав не вимагають відмови від колишнього громадянства, надаючи своє. У США, наприклад, можна мати будь-яке громадянство в доповнення до американського, однак влада його просто не визнає – на території Штатів ним користуватися не можна.

Принцип єдиного громадянства затверджується в Конституції і 2 і 19 статтях закону про громадянство. Згідно з ним, в Україні діє єдине громадянство, а за умови, що українець отримав ще одне – українське громадянство втрачається.

При цьому законів, які хоч якось наказують за подвійне громадянство, не існує – Україна просто не визнає факт другого підданства.

“Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України”, – гласить стаття 2 Закону “Про громадянство України”.

Тобто, власника паспорта України та Аргентини на території України будуть вважати українським громадянином, на території Аргентини – аргентинським. При виїзді в інші країни людина може сама вибрати, який паспорт надавати.

Проблеми можуть виникнути у державних службовців – згідно статті 19 Закону України “Про державну службу”, громадяни інших країн не можуть займати державні посади.

Як можуть виявити наявність другого громадянства

З відкритих джерел

Ніяк. Вся справа в тому, що в Україні не існує закону, який би зобов'язував повідомляти владу про отримання другого паспорта. Саме повідомлення може вважатися підставою для припинення громадянства, однак навіть при наявності такого процедура не відбувається автоматично.

Більш того, позбавити українського громадянства може виключно президент.

Подвійне громадянство в світі

Безліч країн не забороняють своїм громадянам бути громадянами іншої країни. У світі на даний момент двойне громадянство не визнають близько 80 країн. Більшою мірою, це країни Азії та Африки, в Європі “проти” Австрія, Литва, Норвегія та Нідерланди.

При цьому в Німеччині вимагають відмови від колишнього громадянства при прийнятті німецького шляхом натуралізації, але і тут бувають винятки.

Чи можливе подвійне громадянство Росія-Україна

Незважаючи на відверто холодні стосунки керівництва Росії та України, викликані військовим конфліктом в Донбасі, громадяни обох країн продовжують зберігати дружні, родинні та сімейні зв’язки.

Як і раніше, багато росіян проживають на території України, а українці – в Росії. Між країнами продовжує діяти спрощений режим перетину кордону і перебування на обох територіях.

А що щодо подвійного громадянства: допустимі два паспорти і якщо так, то як отримати подвійне громадянство Росія-Україна?

Подвійне громадянство: що це

Інститут множинного громадянства виник ще в римському праві та з того часу позначається як юридичний статус людини, що володіє одночасно паспортами двох і більше держав, кожна з яких визнає особу як свого громадянина. Від множинного слід принципово відрізняти інститут подвійного громадянства.

Останнє, в силу міжнародно-правової доктрини, можливо лише при наявності між конкретними країнами відповідного міжнародного договору, яким вони будуть визнавати статус біпатридів на своїй території.

Як правило, така договірна база розробляється і приймається між державами, нерозривно пов’язаними історичними зв’язками: наприклад, як Франція і Канада, Великобританія і Північна Ірландія.

Тому такі договори – рідкість у міжнародній практиці.

За відсутності таких договорів країни, не забороняють своїм громадянам мати два паспорти, виходять з принципу «сплячого паспорта», тобто на своїй території визнають тільки свій паспорт, незалежно від громадянства або підданства. Протилежне подвійного громадянства є апатризм, коли у людини немає громадянства.

Позиція України: під забороною чи біпатризм

Тепер пропонуємо розібратися, чи може громадянин України мати подвійне громадянство. Позиція української сторони з приводу як подвійного, так і множинного громадянства, досить суперечлива і неоднозначна, що знаходить відбиття в деяких протиріччях українського законодавства.

Офіційна позиція керівництва країни: будь-яке інше громадянство, крім українського, для громадян України неприпустимо.

Прихильники такої позиції посилаються на ст. 4 Конституції, згідно з якою в Україні існує єдине громадянство. Ця ж стаття говорить, що підстави для набуття та припинення українського паспорта повинні визначатися на підставі окремого закону.

Таким є Закон України «Про громадянство», ст. 19 якого визначає підстави для втрати українського паспорта. Одне з них – добровільне придбання іншої громадянської належності, якщо українець досяг повноліття.

Тобто законодавець навіть визначив певні негативні наслідки (у вигляді втрати правового зв’язку) для українців, які зважаться отримати паспорт будь-якої іншої країни.

Виходячи з цього, напрошується очевидний висновок: Україна не визнає біпатризм. Але чи це так?

Читайте також:  Як і куди найпростіше емігрувати з України

Підмога для сумнівів закладено в ст. 2 ЗУ «Про громадянство», що визначає основні принципи українського законодавства. Згідно з нею, законодавство проповідує принцип єдиного громадянства держави України, одночасно пояснюючи, що це виключає можливість існування громадянства окремих адміністративно-територіальних одиниць.

У цій же статті викладено принцип «сплячого паспорта»: якщо українець отримує паспорт іншої країни (країн) або якщо іноземець набуває український паспорт, владою України він сприймається лише як українець.

Таким чином, закон не тільки не забороняє подвійне громадянство в Україні – навпаки, він прямо це передбачає. Правда, одночасно передбачаючи й наслідки: можливість позбавити біпатрида українського паспорта.

See also:  Что предусматривает закон о концессии

Але, знову ж таки, автоматичної процедури не передбачено: щоб позбавити громадянина правовому зв’язку з Україною, президент повинен підписати відповідний указ, а до цього моменту для України така людина буде залишатися виключно українцем.

Окремо звернемо увагу на умови отримання українського паспорта, визначені ст. 9 ЗУ «Про громадянство». Згідно з п.

2 статті, зробити український паспорт можна лише за умови подання декларації про відсутність іншого громадянства (для осіб без громадянства) або зобов’язання відмовитися від нього, якщо воно існує.

До закінчення дворічного строку з моменту вступу в громадянство України колишній іноземець зобов’язаний надати документальне доказ виходу з іншого правового статусу. Якщо такий доказ не може бути надано, людина подає декларацію про відмову від іноземного паспорта.

Таким чином, виникає правова колізія: множинне громадянство в Україні заборонено, але можливо одночасно – як мінімум протягом двох років з моменту набрання українське громадянство власник іноземного паспорта може законно їм користуватися. Проте законодавство може змінитися.

Можливі зміни

У березні 2017 року президент України, в цілях виключення існуючих для національної безпеки ризиків, вніс в парламент законопроект № 6175, яким пропонувалося внести зміни до ЗУ «Про громадянство». Ключові зміни, передбачені проектом закону, свідчать:

 • українець, який прийняв іноземне громадянство, автоматично відмовляється від українського паспорта;
 • біпатриди протягом півроку повинні відмовитися від закордонних паспортів, інакше втрачають українські документи;
 • іноземці, які зважилися на імміграцію в Україну та отримали її громадянство, відмовляються від чужого: термін надання підтвердження скорочується до 1 місяця.

Читайте також:  Який бізнес організувати в Європі

Тобто держава Україна посилює законодавство для біпатридів. Однак документ знаходиться на стадії розгляду і не є прийнятим. Тепер розберемося, що з цього приводу російський законодавець передбачив.

Біпатризм: позиція Росії

Росія в цьому питанні куди більш поступлива і демократична. Згідно зі ст. 62 російської Конституції, наявність у росіян другого паспорта аніскільки не зменшує обсяг їх цивільних прав і обов’язків, забезпечених їм російським паспортом. Більш того, в силу дії ст. 6 ФЗ «Про громадянство», в Росії може діяти як подвійне, так і множинне громадянство.

За загальним правилом, росіянин, який володіє іноземним паспортом, визнається на території Росії виключно росіянином. При наявності відповідної договірної бази (яка, до речі, на сьогодні існує лише з Таджикистаном) допускається подвійне громадянство – тоді він визнається біпатридом.

Росіянин, отримує іноземне підданство, незалежно від країни, не втрачає російського паспорта і не зобов’язаний відмовлятися від іноземного.

Таким чином, українські закони не забороняють своїм громадянам мати громадянство РФ і України одночасно, обмежуючись лише тим, що вони не визнають український паспорт біпатрида на своїй території (оскільки між країнами відсутня договірна база).

Наслідки біпатризму

Як можна було зрозуміти з вищесказаного, законодавство обох країн розглядає і подвійне та множинне громадянство з абсолютно різних точок зору. Враховуючи це, радикально відрізняється і можлива відповідальність, передбачена для біпатридів в тому чи іншому випадку законодавством обох країн.

На подив багатьох, незважаючи на більш лояльну позицію російського керівництва до подвійного громадянства, законодавством РФ безпосередньо для біпатридів передбачена набагато більш жорстка відповідальність, ніж в Україні. Враховуючи суттєву різницю, вважаємо за доцільне розглянути їх окремо.

В Україні

Як ми могли побачити, що українське законодавство прямо забороняє біпатризм, одночасно передбачаючи можливість наявності в українців другого паспорта.

Які наслідки чекають громадян України в такому випадку? В теорії, єдиною формою відповідальності, згідно зі ст.

19 ЗУ «Про громадянство», є позбавлення українського паспорта: біпатрид, у разі добровільного набуття документів іншої країни, втрачає правову зв’язок з Україною.

Однак така втрата можлива лише після підписання президентського указу, що само собою процесуально важко в багатонаціональній країні, де сотні тисяч, якщо не мільйони мають паспорти Угорщини, Румунії та Польщі.

Таким чином, реального дієвого механізму втрати громадянства українцями-біпатридами не існує, що, однак, може змінитися у разі прийняття президентського законопроекту.

Якоїсь іншої форми відповідальності або покарання не передбачено.

Читайте також:  Розміри заробітної плати в Європі

В Росії

У Росії ситуація принципово інша. Російське керівництво лояльно до біпатридів, тому за наявність другого громадянства законодавством РФ не передбачено і не може бути передбачено будь-якої відповідальності.

Однак, згідно зі ст. 6 ФЗ «Про громадянство», у біпатридів з моменту набуття іноземного паспорта виникає обов’язок його реєстрації в місцевих міграційних органах.

Він повинен це зробити протягом 60 днів з моменту отримання паспорта або протягом 60 днів після в’їзду в РФ.

Якщо громадянин, що має і російське, і українське громадянства, проігнорує таку обов’язок, він може бути притягнутий як до адміністративної, так і до кримінальної відповідальності.

Зокрема, якщо він повідомить міграційні органи з порушенням строків, надасть недостовірні або неправдиві відомості, направить недіючі або підроблені документи, то його дії можуть бути кваліфіковані за ст. 19.8.3 КПАП. Вона передбачає накладення на порушника штрафу у розмірі 500-1000 рублів.

Ті ж, хто й зовсім відмовляться проходити реєстрацію, можуть бути залучені до кримінальної відповідальності за ст. 302.2 КК. Її санкція передбачає штрафи у розмірі до 200 тис. рублів, річного окладу або до 400 год обов’язкових робіт.

Але при цьому потрібно пам’ятати, що відповідальність настане лише у разі, якщо міграційні органи отримають відповідну інформацію про громадянина, що на практиці відбувається вкрай рідко.

Враховуючи це, біпатриди з російсько-українським громадянством вільно і безкарно можуть використовувати обидва свої паспорти, керуючись головним правилом: у Росії користуватися виключно російським паспортом, в Україні – українським.

Висновок

Резюмуючи все вищесказане, зазначимо, що законодавства України та Росії кардинально протилежно дивляться на біпатризм: росіяни можуть мати друге громадянство, а українці через другий паспорт можуть позбутися власного.

Тому подвійне російсько-українське громадянство неможливо. Це, однак, не заважає громадянам обох країн мати по два паспорти.

Пов’язано це з відсутністю в Україні реальних механізмів притягнення до відповідальності за біпатризм, втім, як і з відсутністю самої такої відповідальності.

Закон про подвійне громадянство: Відео

Солодка небезпека подвійного громадянства

Проблема подвійного громадянства – явище не нове, і є воно не лише в Україні. Власне, подвійне громадянство є результатом взаємодії законів двох країн.

У деяких державах люди можуть отримати подвійне громадянство автоматично (зазвичай при народженні чи вступі до шлюбу) або після успішної натуралізації.

Коли справа доходить до подвійного громадянства, то, як правило, думки у світі розділяються. Є країни, де закони дозволяють своїм громадянам отримувати громадянство іншої держави, не втрачаючи при цьому свого першого. На відміну від інших країн, де не дозволяється мати інше громадянство.

І якщо таке все ж стається, то це автоматично призводить до втрати першого громадянства.

Нині сучасна постановка питання про права людини обумовлена рівнем розвитку і характером світової цивілізації. Але вона спирається на попередню практику людства і насамперед на практику правової організації суспільного життя людей. Права громадянина – це права, які здобуває особа в державі. Причому права громадянина не поширюються на все населення.

Ними володіють лише ті, хто має громадянство. Власне, громадянство – це не що інше, як встановлені державою політико-правові умови належності особи до тієї частини населення країни, на яку поширюються державні гарантії виконання визначених законом прав людини. Воно може виникати за фактом народження або в результаті отримання громадянства іншої держави.

Громадянство для людини має принципове значення, оскільки визначає її політичний і соціальний статуси, матеріальне і духовне благополуччя. Завдяки громадянству для людини розширюється суверенітет держави і особливо її можливість користуватися державними гарантіями своїх прав і законних інтересів як всередині країни, так і поза її межами.

Інакше кажучи, громадянство – це правова категорія, котра тісно пов'язана з поняттям «населення держави», але відрізняється від нього. Населення – це всі люди, що проживають на території країни: громадяни, особи без громадянства, іноземці. До громадян належать як ті особи, які живуть на території країни, так і ті, хто проживає поза її межами, але має громадянство.

У світі є держави, які допускають можливість подвійного громадянства.

Це, зокрема: Австралія, Бангладеш, Бельгія, Бразилія, В'єтнам, Канада, Колумбія, Кіпр, Домініканська Республіка, Сальвадор, Фінляндія, Греція, Гренада, Угорщина, Ісландія, Іран, Ірак, Ірландія, Ізраїль, Італія, Йорданія, Латвія, Ліван, Литва, Македонія, Мальта, Мексика, Чорногорія, Нова Зеландія, Сербія, Швеція, Сирія, Велика Британія, Сполучені Штати Америки.

На сьогодні отримання подвійного громадянства становить пряму небезпеку для Української держави і загрожує національній безпеці нашої країни. Однак попри те, що згідно з Конституцією подвійне громадянство в Україні заборонене, українці де-факто дедалі частіше отримують таке громадянство з Румунією, Угорщиною та Росією, а також і з низкою інших країн.  

See also:  Всу: документи видані контрагентом засудженим за фіктивне підприємництво не підтверджують реальність господарських операцій платника податку навіть, якщо мають всі передбачені законом реквізити

Американський досвід

Не маючи можливості проаналізувати ситуацію в усіх країнах, котрі допускають подвійне громадянство, спробую розглянути лише деякі з них. наприклад, 1894-го і 1906 року в Америці були ухвалені імміграційні закони, які забороняли американським громадянам перебувати в іноземному громадянстві. Прикметно, що нині ці закони не скасовано, але водночас вони й не охороняються жорстко органами влади.

У США 1940 року було ухвалено Закон про громадянство, котрий обмежує права американських громадян, які беруть участь у політичних виборах іншої держави.

При цьому чинна юридична практика дає можливість американському громадянину також залишати громадянство іншої країни.

Наприклад, іноземець, котрий став громадянином США за допомогою натуралізації, може зберегти своє колишнє громадянство за умови, якщо його рідна країна не вимагає, щоб він відмовився від нього.

Аналогічно, громадянин США може стати громадянином іншої країни і при цьому зберегти своє американське громадянство, але лише в тому випадку, якщо інша країна не зобов'язує його відмовитися від громадянства США.

Прикладом такого протиріччя є традиційний текст присяги для осіб, котрі отримують американське громадянство, який вимагає від того, хто присягає, не лише вірності новій батьківщині, а й відмови від попереднього громадянства.

Водночас в американському законодавстві немає поняття «подвійне громадянство».

Але американська влада не переслідує тих, хто прийняв присягу, зберігши при цьому за собою колишнє громадянство, а Державний департамент у інтересах розширення міжнародної співпраці не звертає увагу на те, що багато нових американців, які подорожують світом, також не відмовилися від старої батьківщини. Хоча в американському паспорті прямо вказано, що «власник його не визнає більше жодного громадянства».

У ЄС немає чіткого підходу до цього питання

Якщо ж говорити про Європу, то в Європейському Союзі немає чіткого підходу до питання про подвійне громадянство. Одні європейські країни відкидають його, натомість інші дозволяють. Ірландія визнає подвійне громадянство, а Австрія відкидає.

У Німеччині необхідно виконати особливі умови. У Голландії та Італії органи влади на подвійне громадянство заплющують очі – закон не дозволяє, але й не забороняє.

А от у Туреччині та Греції подвійне громадянство законом дозволено, тоді як у Норвегії та Швеції – ні.

В Іспанії дозволено мати «додаткове» громадянство лише деяких країн. Швейцарія поводить себе щодо цього питання так: швейцарський громадянин може придбати паспорт іншої країни, але при цьому він раз і назавжди втрачає свій. Будь-яка людина, котра отримала швейцарський документ, повинна за законом відмовитися від усіх своїх колишніх паспортів.

У Південній Америці майже така сама ситуація. Болівія та Уругвай не визнають подвійного громадянства. В Аргентині можна мати, крім аргентинського, лише іспанський або італійський паспорт.

Бразилія лише в певних випадках дозволяє мати інший, окрім бразильського, документ, що посвідчує особу. Ямайка і Домініканська Республіка дозволяють подвійне громадянство. Гондурас і Мексика – ні.

Чилі уклала угоду про подвійне громадянство виключно з Іспанією. ПАР, Японія і Філіппіни не визнають подвійного громадянства.

Донедавна європейськими лідерами з отримання другого громадянства були британці, але тепер у цьому їх випередили французи, бельгійці, громадяни скандинавських країн та Іспанії, що пояснюється бажанням уникнути сплати податків.

При цьому в Європейському Союзі свідомі того, що підштовхує європейців обзаводитися подвійним громадянством.

Тому двері до країн, які називають «податковим раєм», –- Монако, Гібралтар, Андорра, Домініканська Республіка і Гренада, Брюссель планується зачинити законодавчо.

А арабські держави, наприклад, надають громадянство лише уродженцям цих країн і для іноземця майже неможливо стати в цих державах повноправним громадянином, особливо в Алжирі, Саудівській Аравії та Арабських Еміратах. Вважається, що стосовно цього набуття другого громадянства найліберальнішою країною у світі є Австралія, однак при цьому тут, мабуть, найжорсткіше імміграційне законодавство.

Також не дозволяють мати подвійне громадянство Австрія, Бруней, Венесуела, Данія, Китай, Еквадор, Індонезія, Японія, Кенія, Кувейт, М'янма, Малайзія, Маврикій, Норвегія, Непал, Перу, Польща, Португалія, Румунія, Україна, Саудівська Аравія, Сінгапур. 

Україна – найсмачніша страва у меню російського ведмедя

На перший погляд, подвійне громадянство має гарантувати захищеність румунської, угорської чи російської національних меншин. Це начебто додає їм упевненості в забезпеченні їхніх фінансових і майнових прав. Крім того, «подвійники» можуть відвідати свою другу батьківщину в будь-який час, що створює кращі для них умови для розуміння повсякденних подій в країнах, до яких вони тяжіють.

Солодка небезпека подвійного громадянства полягає в тому, що ці особи можуть будь-коли дуже просто перетнути державний український кордон. А це становить небезпеку, адже в такому разі вони можуть заробляти і сплачувати податки в казну інших держав і, відповідно, стати об’єктом пильної зацікавленості спецслужб цих держав.

Це ніби, коли одна людина має одночасно дві батьківщини, одна з яких для неї, як тягар, і вона не любить тієї країни, але з якихось причин поки що не бажає залишати її територію. А насправді прихильна до тієї віддаленої батьківщини, яка є об’єктом її прихильності і духовного поклоніння.

Зокрема, в Україні, наприклад, такі власники подвійного громадянства становлять загрозу для країни свого перебування тим, що для них її національні інтереси зовсім не є пріоритетними і таким чином у них немає зацікавленості у процвітанні та розвитку України.

В той час, коли Українська держава є не лише головним гарантом дотримання прав громадянина, а й цементує українське суспільство, надаючи йому можливість об'єднатися, створити певну спільноту і захистити її, що і з ким створюють такі «подвійники», коли вони не бажають ідентифікувати своє майбутнє з Україною?

Громадянин – це людина, яка свідомо бере участь у розбудові своєї держави на місцевому, регіональному та загальнонаціональному рівнях.

Але про яку участь у побудові Української держави може брати особа, котра добровільно обирає подвійну національну тотожність і робить свій усвідомлений вибір на користь сусідньої чи віддаленої країни та її стратегічних інтересів? Адже свідома маніпуляція громадянством – це прямий шлях до відторгнення і зради інтересів українських.

Внутрішній плюралізм частини українського соціуму у ставленні до подвійного громадянства створює в українському політичному житті зовнішні загрози, котрі з часом легко можуть перетворитися на територіальні претензії та бажання відколоти частину українських територій, наприклад, нашими сусідами. До того ж це розмиває солідарність українського суспільна і його бажання до консолідації в усіх напрямках.

Вочевидь, за сучасних геополітичних умов масове надання другого громадянства громадянам України може сприйматися як акт агресії проти Української держави сусідніх країн.

Адже й досі ситуація залишається вибухонебезпечною в українському Криму і по всій Східній Україні, коли Росія провокує отримання жителями цих регіонів російських паспортів.

А заплановане перевантаження Севастополя кораблями російського Чорноморського флоту зовсім не додає позитивних емоцій до ситуації, яка складається навколо України.

Загалом тактика «паспортного тиску» росіян і надання російських паспортів громадянам України, котрі стверджують, що вони мають російське походження, не нова.

Росіяни, по суті, вдаються до досвіду Гітлера 1930-х років, коли він надав німецьке громадянство етнічним німцям Судетської області в Чехословаччині та Силезії в Польщі. Гітлер зробив те саме у Гданську, польському місті та порту на Балтійському морі, яке німці називали Данциг.

У Чехословаччині влітку 1938-го Гітлеру вдалося спровокувати судетських німців на збройні виступи проти центральної влади. Потім туди начебто на захист співвітчизників рушив багатотисячний «добровольчий» корпус.

А після розгрому «добровольців» чехословацькою армією в дію вступила дипломатія – мовляв, дивіться, як чехи знущаються з німецьких громадян. Врешті-решт завдяки Мюнхенській зраді лідерів Британії та Франції Чемберлена і Даладьє гітлерівська тактика спрацювала.

Цю саму тактику росіяни використовували і в Грузії. І також доволі успішно, відірвавши від цієї держави чималі території і перетворивши 400 тис. грузинів на біженців. Цю ж тактику Росія, схоже, нині «перекинула» на Україну.

Етнічні росіяни чи «російськомовне населення», яке Москва офіційно вважає «співвітчизниками» (фактично так само Гітлер вважав «фольксдойчами» всіх німців за кордоном), є в усіх країнах, які були або частиною Радянського Союзу, як Литва, Естонія і Латвія, чи частиною радянського блоку, як Польща, Чехія і Словаччина.

Тому цілком імовірно, що якщо Росії вдасться підкорити Україну (частково чи повністю), то російські геополітичні апетити поширяться і на ці країни.

Здається, Україна нині є найбільш ласим куснем у меню російського ведмедя, і якщо ніхто не допоможе Українській державі зупинити агресію Кремля, то не виключено, що можуть знайтися нові чемберлени й даладьє, які допоможуть кремлівським політичним реваншистам стерти Українську державу із мапи світу або суттєво обкарнати її територію. Але якщо Україна капітулює, то хто ж може гарантувати, що на цьому домаганням Росії буде покладено край?..  

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. громадянство, закон, паспорт

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*