У зсу більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

07:57
сьогодні, 07:57

У десять разів більш діяльні? кабмін шмигаля попередив раду про свої плани

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

07:47
сьогодні, 07:47

Онука Софії Ротару несподівано заговорила про кохання – “Тіло чує усе”

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

07:37
сьогодні, 07:37

Курс валют на 14 червня – гривня починає просідати, українці збиті спантелику

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

07:27
сьогодні, 07:27

Шедевральний сніданок – простий рецепт французького омлету від шеф-кухаря

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

07:17
сьогодні, 07:17

Анфісу Чехову звинуватили у брехні і зраді – “Ти обіс*ала наші відносини”

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

07:07
сьогодні, 07:07

Чому дим від багаття завжди летить на вас? Вчені змогли пояснити і це

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

06:58
сьогодні, 06:58

Гірше, ніж в Африці — незаконні добувачі бурштину наплювали на карантин в Україні і закон

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

06:48
сьогодні, 06:48

Розлучений Остапчук випадково засвітив квартиру, у якій живе з новою пасією – “Це жесть”

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

06:38
сьогодні, 06:38

Тельці відчують ейфорію, Водолії скучать за колишніми — любовний гороскоп на 14 червня для всіх знаків Зодіаку

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

06:28
сьогодні, 06:28

Фітофтору дуже легко подолати, ваші помідори будуть вдячні цьому препарату з аптеки

06:18
сьогодні, 06:18

Катя Осадча в шортах і на шпильці похизувалась розкішною роботою – на терасі на фоні заходу сонця

06:08
сьогодні, 06:08

Найкращі анекдоти на 14 червня змусять вас переплюнути Дункана МакЛауда

05:58
сьогодні, 05:58

Слідом за Зеленською тести на коронавірус здали Резніков і Єрмак

05:43
сьогодні, 05:43

Шерон Стоун зробила відверте зізнання про удар блискавки – відкинуло через всю кухню

05:28
сьогодні, 05:28

Російська модель зганьбилася на весь світ – влаштувала гарячу фотосесію на мітингу, тепер їй погрожують

Нові військові звання в ЗСУ, або "Куди подінуться прапорщики"

Журналістка 112 каналу Ірина Сампан підготувала матеріал “Нові військові звання в ЗСУ, або “Куди подінуться прапорщики” про законопроект 6372, що передбачає зміну військових звань військовослужбовців, тому подаємо його в оригіналі:

Якщо пощастить і законопроект приймуть, це буде великим кроком у розбудові сержантського корпусу в ЗСУ. Принаймні, так кажуть його автори. Мова йде про зміну військових звань військовослужбовців і документ, який гуляє коридорами Верховної Ради вже рік

Головний сержант, штаб-сержант, майстер-сержант. Це звання, які з’являться, якщо законопроект № 6372 пройде, а також зникнуть центральні герої армійських анекдотів – прапорщики.

Справа в тому, що це не просто заміна назв одних на інші – це перебудова усієї сержантської вертикалі, структуризація кар’єрного зросту і підвищення матеріального та соціального забезпечення сержантів. Відхід від радянської моделі та перехід на стандарти НАТО.

Зупинятися на тому, хто такі сержанти і чому в армії раптом почали про них “піклуватися”, не будемо. Про це детально ми описали у статті “Роль сержанта в ЗСУ. Чому це важливо і як готують лідерів за стандартами НАТО?”

На нашій інфографіці зображена порівняльна таблиця відповідності старих та нових військових звань для військових пенсіонерів і тих військовослужбовців, які звільнилися зі Збройних Сил, перебуваючи у старих званнях.

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання Зміна армійських військових звань Інфографіка: 112 канал У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання Зміна корабельних військових звань Інфографіка: 112 канал

Також сержантський склад поділяється на “молодший сержантський склад” і “старший сержантський склад”. Як у офіцерів. Крім того планується додати ще два звання – старший майстер-сержант і головний майстер-сержант. Отже, після прийняття закону такий вигляд матиме вся структура військових звань у ЗСУ.

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання Перелік військових звань у ЗСУ Інфографіка: 112 канал

Якщо ви не дуже розбираєтеся у військових званнях, у вас, мабуть, виникло запитання, “а яка різниця, як вони будуть називатися”.

Логічне запитання, бо завжди можна людям просто підвищити грошове забезпечення і, здавалося б, усі будуть щасливі.

Або ще можна припустити, що “роблять просто все, щоб не було, як в Росії, але по суті все залишається, як і раніше”. Але ні перше, ні друге твердження не існуватиме довго, тому що:

 • а) мотивація не завжди ґрунтується на грошах;
 • б) сержантів треба якось втримати, щоб вони не йшли в офіцери;
 • в) зростання сержанта у військових званнях на рівні бригади закінчується на старшому прапорщику.

До речі, про прапорщиків.

Як пояснив начальник інформаційно-аналітичного відділу Управління по роботі з сержантським складом Генерального штабу ЗСУ, старший прапорщик Роман Кузьменко, на сьогодні солдат “доростає” до найвищого звання “старший прапорщик” вже на рівні окремого батальйону чи бригади. І все. Навіть якщо ці люди служать в оперативному командуванні, командуванні виду військ, Генеральному штабі – все одно всі старші прапорщики. Немає росту – немає мотивації.

“Від рівня окремого батальйону у нас всі старші прапорщики: головний старшина полку, бригади, оперативного та повітряного командування, роду військ, виду Збройних Сил тощо – старші прапорщики, – пояснює головний старшина ЗС України Олександр Косинський.

– Це не відповідає підходам, прийнятим в Альянсі та сучасній структурі професійного сержантського корпусу ЗС України. Тому нова колонка передбачає ввести два військових звання додатково – “старший майстер-сержант” і “головний майстер-сержант”.

Майстер-сержант заміщує звання “старший прапорщик”, його отримують ті, хто стоять на посадах головних старшин військових частин – в окремому батальйоні, полку та бригаді.

Старші майстер-сержанти будуть в оперативних командуваннях, повітряних командуваннях, Командуванні морської піхоти, також в інших органах військового управління. Тобто звання вище, ніж рівня бригади, щоб була мотивація йти на вищу посаду.

Вище них – командування видів (Сухопутні війська, Повітряні сили, ВМС, ДШВ, ССО та головний старшина ЗСУ), це вже будуть головні майстер-сержанти – найвище військове звання. Там буде декілька посад. Це пік нашої кар’єрної піраміди”.

Так, власне, і виглядатиме ця кар’єрна піраміда сержанта.

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання Порядок просування по службі Інфографіка: Міністерство оборони України

Окрім того, згідно з нинішнім законодавством кожне наступне звання для сержантсько-старшинського складу можна отримувати через рік.

І, за словами Олександра Косинського, скоріше за все, поки триває особливий період та існує недостатня укомплектованість посад, ці дистанції між військовими званнями збережуться.

Але головний старшина ЗСУ додає, що в майбутньому вони однозначно будуть збільшуватися.

“У країнах НАТО є чітко визначені терміни між військовими званнями, мінімальні та максимальні терміни перебування у військовому званні. Наприклад, у військовому званні “солдат” військовослужбовець повинен бути мінімум 3 роки, раніше він не може стати старшим солдатом. Також є максимальні терміни – не більше 10 років.

Якщо за 10 років солдат не став старшим солдатом, він вважається безперспективним, не просувається по службі, отримує попередження, і якщо нічого не зміниться, то через рік його звільняють. Одним із плюсів, якщо ми почнемо впроваджувати військові звання, я бачу встановлення такого поняття, як мінімальний та максимальний терміни перебування на посаді з відповідним військовим званням.

See also:  Питання застосування змін до кпк україни в розрізі зворотної дії процесуального закону в часі

Це важливо – запустити механізм кадрового менеджменту”, – вважає пан Косинський.

На сьогодні сержанти очолюють взводи забезпечення і навчальні взводи у Центрах підготовки сержантського складу. Через те, що не вистачало офіцерів, в зоні бойових дій у багатьох бойових підрозділах саме сержантів ставили на командирів штурмових взводів, хоча посада це офіцерська.

“Наразі визначено більше 2 тисяч посад офіцерського складу, які будуть заміщуватися сержантами і старшинами. Це дуже великий перелік посад, і зараз йде підготовка сержантів, які будуть їх заміщувати”, – додає головний старшина ЗСУ.

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання Перспективна колонка військових звань Інфографіка: Міністерство оборони України

Модель армії США

Американська армія та її сержантський корпус – не найгірший зразок для наслідування. Саме з них українські Збройні сили формували базу для реформування вітчизняного сержантського корпусу. Для прикладу візьмемо сухопутні війська.

Найнижчі звання солдатського складу – це рядовий і перший рядовий, а також спеціаліст. Далі капрал – найнижче військове звання молодшого командного складу, і, як описано на офіційному сайті U.S.

Army, вони несуть “відповідальність за індивідуальне навчання, особистий вигляд і чистоту солдатів”

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання Сержанти у США Wikipedia

Після нього йде сержант. Зазвичай командує групою з 9-10 солдатів. Вважається, що саме сержант має найбільший вплив на рядовий склад, є прикладом для наслідування, як у службі, так і за способом життя.

Штаб-сержант також має у своєму розпорядженні команду з 9-10 рядових, часто і декількох сержантів. Відповідальний за розвиток, підтримку та “використання потенціалу своїх солдатів”.

Сержант першого класу – досвідчений помічник і радник командира взводу, як правило, має від 15 до 18 років вислуги в армії.

Майстер-сержант – військове звання старшого сержантського складу Збройних сил США та деяких інших країн. У ЗСУ це звання можна урівняти зі старшиною.

Перший сержант – головний сержант рівня роти (від 62 до 190 солдатів), дисциплінований та мудрий радник для своїх офіцерів, наставник для сержантів.

Сержант-майор – досвід і вміння повинні бути такі ж, як у головного сержант-майора, однак у нього менше повноважень і людей у підпорядкуванні, допомагає офіцерам на рівні батальйону (від 300 до 1000 солдатів).

Головний сержант-майор – помічник і радник офіцерів на рівні бригади (від 3000 до 5000 солдатів). Повинен бути “спокійним, врівноваженим, точним і з незгасаючим ентузіазмом”. Слідкує за підготовкою, ефективністю, зовнішнім виглядом та поведінкою рядового складу.

Сержант-майор армії США – найвище військове звання сержантського складу, сержант-майор має бути лише один і він представляє увесь рядовий та сержантський склад в армії. Служить старшим радником і консультує начальника штабу армії, зокрема з питань, що стосуються сержантського корпусу.

За кодифікацією НАТО у сержантському корпусі існує 9 рівнів звань (OR-9). Так само хочуть зробити і в Україні для зручності у спілкуванні з партнерами з альянсу та взаємосумісності підрозділів.

Кредо сержантів армії США починається словами “Немає нікого професійнішого за мене. Я унтер-офіцер, і я лідер для солдатів. Я розумію, що я член почесного корпусу, відомого як “хребет армії”.

Далі про честь, відвагу, вірність країні, приклад для рядових і все в стилі кращих американських військових фільмів. Україна може створити потужний сержантський корпус з потужною ідеологією, і навіть поволі створює його.

Звісно, можна було би робити це швидше, якби законопроекти не просідали в Уряді чи ВР роками.

А ще треба чітко розуміти, що професійний військовослужбовець, сержант, який готує підрозділ, опікується своїми солдатами, буде вимагати достойно оцінювати його службу в армії або йтиме геть.

Сподобався матеріал? Підтримай незалежний проект – одна кава – 30 гривень – дозволять нам працювати для Вас!

➡ Приват 5168 7422 0031 9014

➡ Моно: 4441 1144 4179 6255

Без прапорщиків і мічманів: Зеленський підписав закон про нові звання в ЗСУ

Президент Володимир Зеленський підписав закон, яким запроваджуються нові військові звання сержантського і старшинського складу Збройних сил України.

 • Про це свідчить інформація на сайті Верховної Ради.
 • Так, документ № 0906 було 29 листопада повернуто з підписом президента.
 • Зараз існують такі військові звання рядового, сержантського і старшинського складу: рядовий; старший солдат; молодший сержант; сержант; старший сержант; старшина; прапорщик; старший прапорщик.
 • Законом же цей ряд змінюється на такий: рекрут; солдат; старший солдат; молодший сержант; сержант; старший сержант; перший сержант; штаб-сержант; майстер-сержант; старший майстер-сержант; головний майстер-сержант.

Також будуть змінені і корабельні звання. Мічманів більше не буде, але з’являться: штаб-старшина, майстер-старшина, старший майстер-старшина і головний майстер-старшина.

Крім того, передбачається поділ сержантського і старшинського складу на молодший і старший склад.

Відповідні зміни будуть внесені до статутів Збройних сил України та закони “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про військову службу правопорядку у ЗСУ”.

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання
У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

Таблиця: Скріншот

Документ дозволить удосконалити порядок виконання військового обов’язку громадянами України, реалізувати введення нових військових звань сержантського і старшинського складу ЗСУ, забезпечивши їх відповідність еквівалентній колонці “NATO Code”.

Це буде сприяти переходу Збройних сил України на професійну основу за зразком армій західноєвропейського зразка і створить додаткові мотиваційні чинники при проходженні українцями військової служби за контрактом.

 • 17 жовтня Верховна Рада підтримала в другому читанні і в цілому законопроект, спрямований на введення нових військових звань сержантського і старшинського складу Збройних сил України.
 • У січні Верховна Рада України підтримала законопроект про здійснення прямих закупівель продукції, робіт і послуг оборонного призначення за імпортом.

Нові військові звання: Хто кому тепер підпорядковується в ЗСУ – Depo.ua

Україна хоч і дуже повільно, та все ж рухається у напрямку НАТО, у тому числі в законодавчій сфері

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

 • Буквально вчора, 4 червня 2020 року, Верховна Рада України схвалила в другому читанні та в цілому проект закону №2247 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо військових звань військовослужбовців.
 • У пояснювальній записці зазначається, що цей законопроект передбачає приведення військових звань вищого офіцерського складу до стандартів провідних європейських країн та НАТО.
 • Читайте також: Реформа сержантів: Як ЗСУ наближають до стандартів НАТО.

Depo.ua пропонує разом розібратись у змінах, яких зазнає українська система військових звань і наслідках, до яких ці зміни призведуть.

Ключові зміни у цьому законі стосуються вищого офіцерського складу і передбачають скасування військових звань “генерал-полковник” і “генерал армії України”. Натомість запроваджуються нові військові звання: “бригадний генерал” та “генерал” в армії і “командор-адмірал” на флоті.

При цьому не всі нові знання є просто новими назвами попередніх. Так, згідно з законопроектом, звання “генерал-полковник” і “генерал армії України” об'єднуються у одне звання – “генерал”, яке, у свою чергу, прирівнюється флотському званню “адмірал”.

Набагато цікавіше виглядає ситуація зі званнями “бригадний генерал” і “командор-адмірал”. По суті, це зовсім нові військові звання, які є тотожними одне одному в армії і на флоті, і які займуть абсолютно нове місце у військовій ієрархії.

See also:  Як боротися з незаконними хостелами

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

 1. Ці зміни прописані у Статті 8 Дисциплінарного статуту Збройних сил України, яка також зазнала змін і тепер виглядатиме наступним чином:
 2. Командири, посади яких у цьому Статуті не визначені, користуються дисциплінарною владою стосовно підлеглих військовослужбовців згідно з військовим званням, передбаченим їх посадою:
 3. а) молодший сержант (старшина 2 статті), сержант (старшина 1 статті) – владою командира відділення;
 4. б) старший сержант (головний старшина) – владою головного сержанта взводу;
 5. в) перший сержант (головний корабельний старшина), штаб-сержант (штаб-старшина), майстер-сержант (майстер-старшина), старший майстер-сержант (старший майстер-старшина), головний майстер-сержант (головний майстер-старшина) – владою головного сержанта роти;
 6. г) молодший лейтенант, лейтенант, старший лейтенант – владою командира взводу (групи);
 7. ґ) капітан (капітан-лейтенант) – владою командира роти (корабля 4 рангу);
 8. д) майор, підполковник (капітан 3 рангу, капітан 2 рангу) – владою командира батальйону (корабля 3 рангу);
 9. е) полковник, бригадний генерал, генерал-майор (капітан 1 рангу, командор-адмірал, контр-адмірал) – владою командира бригади (полку, корабля 1 рангу);
 10. є) генерал-лейтенант (віце-адмірал) – владою командира корпусу;
 11. ж) генерал (адмірал) – владою командувача військ оперативного командування Збройних сил України.
 12. Також зміни торкнулися Статуту внутрішньої служби Збройних сил України, Стаття 32 якого тепер виглядатиме так:
 13. За своїми військовими званнями начальниками є:
 14. – військовослужбовці сержантського і старшинського складу – для військовослужбовців рядового складу однієї з ними військової частини;
 15. – військовослужбовці молодшого офіцерського складу – для військовослужбовців молодшого сержантського і старшинського складу однієї з ними військової частини та військовослужбовців рядового складу;
 16. – майори, капітани 3 рангу, підполковники, капітани 2 рангу – для військовослужбовців рядового, молодшого і старшого сержантського і старшинського складу;
 17. – полковники, капітани 1 рангу, бригадні генерали, командори-адмірали, генерал-майори, контр-адмірали, генерал-лейтенанти, віце-адмірали – для військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу та молодшого офіцерського складу;
 18. генерали, адмірали – для військовослужбовців рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу.
 19. При цьому документ передбачає, що військове звання “генерал армії України”, присвоєне до набрання чинності законом, зберігається за військовослужбовцями та особами, звільненими зі служби у запас або у відставку.
 20. У свою чергу військове звання “генерал-полковник”, присвоєне до набрання чинності законом, зберігається лише за особами, звільненими зі служби у запас або у відставку, а чинним військовослужбовцям має бути присвоєне звання “генерал”.
 21. Не в останню чергу так хотіли врегулювати питання грошового і пенсійного забезпечення військовослужбовців та осіб, звільнених зі служби, яким були присвоєні звання до набрання чинності законом.

Добре все це, чи погано – покаже час. Наразі ж жодної “зради” у цьому законі не проглядається, на відміну від іншого військового законопроекту, який наразі готується до розгляду у Верховній Раді.

Читайте також: Стандарти НАТО чи рекрутчина: Як Зеленський хоче реформувати військову службу.

В україні набули чинності нові військові звання: що змінилося | народна правда

 • В Україні з’явилися нові військові звання  – закон щодо присвоєння військових звань у ЗСУ за стандартами НАТО підписаний президентом і набув чинності.
 • Як передає НАРОДНА ПРАВДА, про це йдеться на сайті Верховної Ради.
 • Відповідний закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання військового обов’язку та проходження військової служби)” підписав президент Володимир Зеленський 29 листопада.
 • Так, у таблиці щодо дати і стану проходження документа зазначається, що 29 листопада закон було повернуто з підписом від глави держави.

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

Так, згідно із законом вводяться нові звання майстер-сержанта і головного старшини, а також нову шкалу армійських і корабельних військових звань. 

Тепер полк буде називатися бригадою. Також нардепи скасували військові звання прапорщика, старшого прапорщика, мічмана, старшини.

Закон дасть змогу:

 • вдосконалити порядок виконання військового обов’язку громадянами України;
 • запровадити нові військові звання для сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, забезпечивши їх відповідність стандартам NATO;
 • підвищити роль сержантського і старшинського складу ЗСУ в навчанні і вихованні підлеглого особового складу, а також підготовці і виконанні ними завдань за призначенням;
 • створити додаткові мотиваційні чинники для проходження громадянами України військової служби за контрактом;
 • а також сприятиме переходу ЗСУ на професійну основу за зразком західноєвропейських армій.

Як зазначають у Міністерстві оборони, документ дасть змогу вдосконалити порядок виконання військового обов’язку громадянами України, реалізувати запровадження нових військових звань сержантського і старшинського складу Збройних Сил України, забезпечивши їхню відповідність еквівалентній колонці “NATO Code” згідно зі STNAG 2116.

До того ж, закон дасть змогу підвищити роль сержантського й старшинського складу Збройних Сил України в навчанні й вихованні підлеглого особового складу та в підготовці й виконанні ними завдань за призначенням, створить додаткові мотиваційні чинники щодо проходження військової служби за контрактом та сприятиме переходу ЗСУ на професійну основу, за зразком армій західноєвропейського зразка.

Нагадаємо, 28 листопада  в Україні набув чинності закон про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення.

 За законом, придбання чиновником активів, вартість яких перевищує його доходи більш ніж на 6,5 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (зараз це приблизно 6,2 млн гривень), карається позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Хочете читати новини в іншому форматі?Підписуйтесь на телеграм-канал НАРОДНА ПРАВДА

Підписатись можна ТУТ

Зеленський підписав закон про сержантський корпус ЗСУ: головні нововведення

29 Листопада 2019 12:44

У ЗСУ більше не буде сержантів і прапорщиків: що передбачає закон про нові військові звання

 • 29 листопада президент України Володимир Зеленський схвалив законопроєкт №0906 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо виконання військового обов'язку та проходження військової служби)”.
 • Про це свідчить інформація на сайті Верховної ради.
 • Передбачається, що документ дозволить удосконалити порядок виконання військового обов'язку громадянами України, реалізувати введення нових військових звань сержантського і старшинського складу Збройних сил України, забезпечивши їх відповідність еквівалентній колонці “NATO Code” по STNAG 2116.
 • Крім того, у пояснювальній записці зазначалося, що прийняття закону створить додаткові мотиваційні чинники по проходженню українцями військової служби за контрактом і сприятиме переходу ЗСУ на професійну основу за зразком армій західноєвропейського зразка.

Так, у сержантській структурі з'явились наступні звання: молодший сержант, сержант, старший сержант, перший сержант, штаб-сержант, майстер-сержант, старший майстер-сержант, головний майстер-сержант. Окрім того розширюються “лінійка” рядового складу: окрім уже звичних звань “Солдат” та “Старший солдат” додається нове звання “Рекрут”.

See also:  Конкурсна комісія порушила закон, знищивши результати поліграфу переможців конкурсу - директор дбр

Відтак рекрутами будуть військовослужбовці, що ще не пройшли базову військову підготову до прийняття присяги. Потім вони ставатимуть солдатами з первиними посадами, на кшталт “стрілець”, “сапер”, “кухар”. Найкращих солдатів підвищуватимуть до старших солдатів.

Першим сержантським званням є “молодший сержант”. За новим законом він буде помічником командира відділення, або командиром віддділення – невеличкої групи солдат в межах взводу. Щоправда, тут є невеличкий нюанс.

В арміях НАТО, зазвичай, це звання відповідає званню “капрал” (таке звання до слова є в спецзвання Нацполіції).  Наприклад, в армії США – капрал – це не найперше сержантське, а остання звання рядового складу.

Звання “Молодший сержант” існує лише в країнах СНД і є радянської калькою.

Звання сержанта та старшого сержанта залишись бе змін. Це базові командири відділень та заступники командирів взводу (тепер ця посада називатиметься головний сержант взводу або інструктор навчального взводу). А колишнє армійське звання старшина, відтепер має новий відповідник “перший сержант” з відповідною посадою – головний сержант роти.

Для вищих сержантів є нові посади, як от головний сержант батальйону, головний сержант бригади, головний сержант окремої частини, роду та виду військ і врешті-решт – головний сержант Збройних сил, до слова наразі цю посаду обіймає військовослужбовець зі званням старший прапорщик.

Зазначимо, що в Україні існує 9 навчальних центрів підготовки сержантів, а також 4 військових коледжі сержантського складу. Одним з найбільших центрів підготовки сержантів є 197-й центр підготовки сержантського складу.

Читайте також матеріал “Прямого” про те, як формується сержантський корпус в різних країнах світу, та як тепер ЗСУ житиме без прапорщиків.

Також слідкуйте за “Прямим”

Зсу без сержантів і прапорщиків: що кардинально змінив новий закон

18 листопада в Україні вперше відзначали День сержанта. Ще у 2015 році уряд оголосив амбітну мету: перехід армії на стандарти НАТО. Їх впровадження – важливий крок на шляху до боєздатного війська. Один з елементів армійської реформи – формування професійного сержантського корпусу.

У Збройних силах країн НАТО сержантів вважають “кістяком армії”. Тамтешній сержантський корпус – це своєрідна вертикаль влади, паралельна офіцерській. Доки командир займається плануванням боїв, підготовку солдатів беруть на себе саме сержанти.

Ще три роки тому в Генштабі Збройних сил України пообіцяли, що до 2020 року в українській армії з’явиться професійний сержантський корпус – на зразок провідних армій світу. У 2019 році Верховна Рада України підтримала закон про впровадження нових військових звань. Відтепер у вітчизняному війську не буде прапорщиків та мічманів. Натомість з’являться штаб- і майстер-сержанти.

Колишнє армійське звання старшина – тепер має відповідник “перший сержант” з відповідною посадою “головний сержант роти”. Відтак військові звання в ЗСУ матимуть еквіваленти у Збройних силах Північноатлантичного альянсу.

 • Такі зміни в Збройних силах України дозволять:
 •        • підвищити роль сержантського і старшинського складу        • сприятимуть переходу української армії на професійну основу;
 •        • створять мотивацію для проходження військової служби. Адже армійці, що не мають вищої військової освіти, також зможуть розраховувати на кар’єрне зростання

У нових функціональних обов'язках сержантів враховано не лише практику виконання завдань у бойових умовах, а й досвід провідних країн світу. Адже основною передумовою побудови оновленого війська є набуття Збройними силами України взаємосумісності з арміями країн-членів НАТО.

Нові звання в українській армії / Інфографіка 24 каналу

Приміром, у США кандидатів на роль сержанта обирають ради сержантів частин і підрозділів. Щоб отримати це звання, необхідно скласти іспит. Потому новоспечений сержант повертається до підрозділу. І має змогу стати взводним, ротним, батальйонним сержантом – аж до вищого щабля – головного сержанта Збройних сил США.

Він є офіційним представником всіх солдатів перед вищим командуванням. Сержанти у США стежать за дисципліною, готують особовий склад, забезпечуючи виконання наказів командування. У такій системі офіцер і сержант є швидше партнерами, ніж керівником і підлеглим.

“Стандарт НАТО – це розумієте, операційна спроможність підрозділу виконувати ті чи інші завдання, які на нього покладені.

І сержанти всіх підрозділів, якщо ми прив’язуємо вже їхні обов'язки до стандарту НАТО, кожен сержант на кожному рівні відповідно до напрямку своєї діяльності (це команда лінія, інструктори, логістика) – має знати повний обсяг знань на кожному рівні”, – пояснив начальник відділу розвитку Серантського складу Андрій Познякевич. 

Андрій Познякевич

Ще у 2014 році Україна розпочала співпрацю з НАТО за програмою DEEP — вдосконалення військової освіти. Головний старшина Збройних сил України Олександр Косинський пояснив, що у програмі навчання армійців країн Альянсу 4 рівні підготовки і саме за такою системою готують сержантів і в Україні.

У НАТО є 4 рівні підготовки сержантів: 

 1. базовий,
 2. середній,
 3. підвищений
 4. вищий.

“Кожна з програм відповідає на певний процент тим вимогам, які є в країнах НАТО.

Але не повністю тому що біля 30 – 40% – це є наш національний аспект, ті моменти, які нам треба надати сержантом, виходячи з умов проходження служби у Збройних силах України і виконання бойових завдань в районі проведення Операції Об'єднаних сил”, – пояснив Головний старшина Збройних сил України Олександр Косинський.

Олександр Косинський

У Збройних силах України створено Центри підготовки сержантського складу. Програма навчання сержантів створена за зразком і стандартами НАТО, але адаптована до українських реалій.

До підготовки українських сержантів залучені військовослужбовці з країн-членів НАТО.

У частинах Збройних сил України їх тренують інструктори зі США, Канади, Великої Британії, Латвії, Литви і Словаччини.

Вагома частина підготовки присвячена розвитку лідерських навичок серед сержантів. У Центрах підготовки сержантського корпусу запроваджені курси лідерства – також за стандартами НАТО. Спробувати себе у ролі командира може кожен з курсантів.

Курс базового лідерства поділено на три блоки. В центрі уваги – так звана смуга реакції. Це низка складних етапів, в межах яких сержанти та інструктори виконують ситуативні завдання. Лідер групи має знайти правильний алгоритм дій і скоординувати роботу підрозділу. Це дозволяє оцінити лідерські якості майбутніх сержантів.

Окрім навчання у вітчизняних центрах підготовки сержантів, українські військові мають змогу пройти вишкіл у військових школах, академіях і коледжах країн-членів Альянсу. Зокрема, в школі НАТО в німецькому місті Обераммергау.

Сержант у сучасних Збройних силах України – це вже не просто військовослужбовець, а командир, який відповідає за своїх людей і перед офіцером. Ці зміни наближують Україну до стандартів НАТО. І сприяють створенню професійної боєздатної армії.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*