Запретить мат! законопроект про дематюкацію мови: що він передбачає

В Верховной Раде зарегистрировали законопроект «О противодействии сквернословию». Данный документ, по задумке автора, должен очистить украинский язык от матерных слов и воспрепятствовать сквернословию. Автором законопроекта числится нардеп Ольга Богомолец.

Законопроект зарегистрировали в парламенте во вторник, 2 июля. На сайте Верховной Рады появился полный текст данного документа. Информатор приводит его на языке оригинала.

«ПРОЕКТ

вносить народний депутат України Богомолець О.В.

 • ЗАКОН УКРАЇНИ
 • «Про протидію лихослів’ю» (про дематюкацію мови)
 • (про внесення змін до деяких законодавчих актів України
 • про дематюкацію мови)
 • Верховна Рада України постановляє:
 • І. Внести зміни до таких законів України:

1. В Кодексі України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст.1122):

 1. 1) статтю 173 доповнити частиною другою в наступній редакції:
 2. «Ті самі дії, вчинені під час трансляції телерадіопередач, засобами масової інформації або шляхом поширення аудіовізуальної інформації в мережі Інтернет, під час публічних виступів,-
 3. тягнуть за собою накладення штрафу від сорока до сімдесяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб;»;
 4. 2) статтю 173 доповнити частиною третьою в наступній редакції:
 5. «Ті самі дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені публічною особою, —
 6. тягнуть за собою накладення штрафу від сімдесяти п’яти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.»;
 7. 3) статтю 173 доповнити приміткою такого змісту:

«Примітка. 1. Термін «публічна особа» вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

2. Термін «нецензурна лайка (лихослів’я)» вживається у значенні, наведеному в Законі України «Про телебачення і радіомовлення».».

2. В Законі України «Про телебачення і радіомовлення» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1994, № 10, ст. 43):

1) статтю 1 доповнити з урахуванням алфавітного порядку терміном такого змісту:

«нецензурна лайка (лихослів’я) – ненормативна (неприпустима) лайка (лексика), перелік слів та виразів якої затверджується Кабінетом Міністрів України.».

2) статтю 1 доповнити приміткою такого змісту:

«Примітка.

Термін «лихослів’я (нецензурна лайка)» розповсюджується на випадки заміни однієї будь-якої літери у словах та виразах ненормативної лайки згідно переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.».

 • 3) частину другу статті 6 після абзацу восьмого доповнити одним новим абзацом такого змісту:
 • «трансляції аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телепередач, програм та/або їх відео сюжетів та будь-яких інших матеріалів, які містять нецензурну лайку (лихослів’я);»;
 • 4) частину дев’яту статті 72 після абзацу п’ятого доповнити одним новим абзацом такого змісту:
 • «трансляцію аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телерадіопередач, програм та/або їх відео сюжетів та інших будь-яких матеріалів, які містять нецензурну лайку (лихослів’я);».
 • 5) частину четверту статті 75 доповнити новим реченням такого змісту:

«Кошти, отримані від сплати штрафів за трансляцію аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телерадіопередач, програм та/або їх відео сюжетів та інших будь-яких матеріалів, які містять нецензурну лайку (лихослів’я), направляються на підтримку та розвиток Українського культурного фонду, що виконує спеціальні функції щодо сприяння національно-культурному розвитку України.».

3. Кошти, отримані від сплати штрафів за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст.1122) направляються на підтримку та розвиток Українського культурного фонду, що виконує спеціальні функції щодо сприяння національно-культурному розвитку України.

ІІ. Прикінцеві положення

1. Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

 1. 2. Кабінету Міністрів України:
 2. 1) у шестимісячний термін з дня опублікування цього Закону:
 3. затвердити перелік слів та виразів, що містять лихослів’я (нецензурну лайку);
 4. затвердити та ввести у дію систему моніторингу використання лихослів’я (нецензурної лайки) під час телерадіотрансляцій та публічних виступів, а також розповсюдження матеріалів, що містять лихослів’я (нецензурну лайку) в мережі Інтернет.»
 5. Вместе с текстом самого законопроекта на сайте украинского парламента опубликовали и объяснительную записку, которая сопровождала документ. Приводим текст на языке оригинала:
 6. «ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
 7. до проекту Закону України «Про протидію лихослів’ю»
 8. (про дематюкацію мови)
 9. (про внесення змін до деяких законодавчих актів України
 10. про дематюкацію мови)
 11. Обґрунтування необхідності прийняття нормативно-правового акта.

Лихослів`я все швидше входить в наше щоденне життя, відтак вважаємо за потрібне захистити культуру мови від ненормативної лексики. Принаймні, зробити цю спробу. Слово – це психоемоційне поняття.

За словом стоять емоції, а не лише смисли.

Й коли ми виявляємо себе через те, що належить несвідомому, тоді втрачаємо нашу свідомість, наше «Я», нашу готовність бути свідомими суб’єктами часу й реальності.

Що таке лайка й нецензурщина? — це вияв слабкості, психоемоційного роздратування і водночас втоми, вияв агресії й слабкості водночас. Лайка не містить смислів, це продукт нашого несвідомого.

Українцям історично була чужа примітивна брудна лайка. Вона прийшла у нашу мову як запозичення з російської культури. Лайка, яку впродовж століть насаджували російські колонізатори, сьогодні «насаджують» в публічному просторі та медіа.

Українці історично і традиційно не вживали лайливих слів на кшталт тих, що побутують нині. «Хай би тебе дощ намочив!». «А щоб тебе лиха година спіткала!» — ось питомо українська «лайка», яка свідчила про зв’язок давніх українців із пантеїстичним світом природи.

Українці не полюбляли і не вживали грубощів «нижче пояса» й не дозволяли собі вульгарності.

Лайливі слова — частина давніх середньовічних карнавальних дійств і карнавальних перетворень, коли людині на якийсь час було дозволено жити «низовими інстинктами». Проте карнавал мав свою жорстку регламентацію. Карнавал, у якому домінує «низ», не може тривати вічно. Інакше ми потрапляємо в трясовиння, у якому людина стає рабом своїх інстинктів.

Лайка — це вияв психічної слабкості. Ми використовуємо грубощі як захист, коли бракує професійної підготовки для ведення дискусії.

Лайка — це примітивний спосіб вияву агресії, коли немає достатньої кількості аргументів.

Лайка — це псевдосамозахист і темна частина несвідомого, яка потребує контролю, аби не зруйнувати світу.

Чи поважаємо ми себе, коли вдаємося до примітивної лайки з трибун і в медіа? Чи так ми розширюємо кордони свободи чи маскуємо за цим хамство? У час фейків і симулярів важливо навчитися говорити правду. І правда не потребує лайки й нецензурщини.

Відстоювати рідну мову, як основу існування країни, боротися за її вживання та поширення, за квоти на радіо і телебаченні і водночас забруднювати її лайкою, як на мене, є зрадою національних інтересів.

Особливо, якщо це робиться публічними особами, на масових заходах, з політичних трибун або через засоби масової інформації. Публічні особи, які стають прикладом для наслідування мають нести особливу відповідальність за чистоту і своєї мови і помислів.

Як відомо, лихослів`я замінює мовцям інші слова саме тоді, коли цих слів вони просто не можуть знайти, коли бідна мова і, відповідно, бідна душа. Просвітництво було формою звільнення від низьких інстинктів і примітивних бажань. Чи, вживаючи лайку, ми хочемо йти сходинками мінус-еволюції?

Заміна однієї літери в друкованих засобів масової інформації та Інтернет-виданнях не змінює змісту і значення лайливого слова.

Ми вже досить багато, аж до смішного, говорили про потребу чистих рук у політиків. Хочемо приєднати до цієї вимоги ще й потребу чистого рота. Як запоруку чистого майбутнього, у якому лихослів`я просто щезне за незатребуваністю. Мову у спадок майбутнім поколінням треба залишити максимально чисту.

Виховання дітей має відбуватися на позитивних прикладах, коли мова не висловлює агресії, приниження, роздратування, коли є усвідомлення кожного речення, кожного вислову і відповідальність за кожне сказане слово.

В середньовіччя всі вірили, що за вимову лайки, лихого слова мало статися певне лихо, пасти кара Божа, відповідно до богохульників вживали певні фізичні каральні заходи.

В 21 столітті пропонуємо на законодавчому рівні зафіксувати намір українських законотворців протидіяти лихослів’ю, захистити чистоту української мови в публічному просторі, її різноманіття, піднімати переконливість мови іншими прийнятними засобами.

 • Цілі та завдання прийняття нормативно-правового акта.
 • Метою та завданням Проекту Закону є боротьба з використанням нецензурної лайки під час трансляції телерадіопередач, публічних виступів,  а також під час розповсюдження матеріалів, що містять нецензурну лайку засобами масової інформації та в інші способи (в тому числі, в мережі Інтернет).
 • Загальна характеристика та основні положення нормативно-правового акта.
 • Проект Закону передбачає внесення змін до Закону України «Про телебачення і радіомовлення» щодо:
 • визначення терміну «лихослів’я (нецензурна лайка)» (доповнити статтю 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» з урахуванням алфавітного порядку терміном);
 • врегулювання питання заміни будь-якої літери під час вживання слів та виразів, на які розповсюджується термін «лихослів’я (нецензурна лайка)» (доповнити статтю 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» приміткою);
 • не допущення використання телерадіоорганізацій для трансляції аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телепередач, програм та/або їх відео сюжетів та будь-яких інших матеріалів, які містять лихослів’я (доповнити частину другу статті 6 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» новим абзацем);
 • встановлення відповідальності для телерадіоорганізацій в розмірі 10 відсотків розміру ліцензійного збору за трансляції аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телерадіопередач, програм та/або їх відео сюжетів та інших будь-яких матеріалів, які містять лихослів’я (доповнити частину дев’яту статті 72 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» новим абзацем);
 • направлення коштів, отриманих від сплати штрафів за трансляції аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телерадіопередач, програм та/або їх відео сюжетів та інших будь-яких матеріалів, які містять лихослів’я на підтримку та розвиток Українського культурного фонду, що виконує спеціальні функції щодо сприяння національно-культурному розвитку України (доповнити частину четверту статті 75 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» новим реченням).
See also:  Вперше в україні президент зеленський ініціює прийняття закону про імпічмент президента

Проект Закону передбачає внесення змін до статті 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо:

 • встановлення адміністративної відповідальності за розповсюдження матеріалів, що містять нецензурну лайку засобами масової інформації або в будь-який інший спосіб (в тому числі, в мережі Інтернет), встановлення штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб (доповнити частину першу статті 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення після слів «образливе чіпляння до громадян» словами «або розповсюдження матеріалів, що містять нецензурну лайку засобами масової інформації або в будь-який інший спосіб (в тому числі, в мережі Інтернет)
 • встановлення адміністративної відповідальності за нецензурну лайку, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян під час трансляції телерадіопередач, встановлення штрафу від сорока до сімдесяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (доповнити статтю 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення частиною другою);
 • встановлення адміністративної відповідальності за нецензурну лайку, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян, вчиненні публічною особою під час трансляції телерадіопередач, встановлення штрафу від сімдесяти п’яти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (доповнити статтю 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення частиною третьою);
 • встановлення бланкетної норми для визначення понять «публічна особа» та «нецензурна лайка» (доповнити статтю 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення приміткою).

Проект Закону передбачає направлення коштів, отриманих від сплати штрафів за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення (Відомості Верховної Ради УРСР, 1984 р., додаток до № 51, ст.1122) на підтримку та розвиток Українського культурного фонду, що виконує спеціальні функції щодо сприяння національно-культурному розвитку України.

 1. Стан нормативно-правової бази у даній сфері правового регулювання
 2. Основним законодавчим актом, що регулює дану сферу правовідносин є Закон України «Про телебачення і радіомовлення» та Кодекс України про адміністративні правопорушення.
 3. Для реалізації положень поданого законопроекту не виникає необхідності прийняття змін до інших законодавчих актів України.
 4. Фінансово-економічне обґрунтування
 5. На момент внесення не потребує коштів з державного бюджету.
 6. Прийняття і введення в дію цього закону потребує додаткових витрат із Державного та місцевих бюджетів для введення у дію системи моніторингу використання лихослів’я (нецензурної лайки) під час телерадіотрансляцій та публічних виступів, а також розповсюдження матеріалів, що містять лихослів’я (нецензурну лайку) в мережі Інтернет.
 7. Прогноз соціально-економічних та інших наслідків прийняття нормативно-правового акта
 8. Прийняття закону дозволить підвищити культурний рівень спілкування громадян, наповнити бюджет за рахунок штрафів та розвивати українську культуру, за рахунок направлення таких штрафів на підтримку та розвиток Українського культурного фонду, а також сприятиме захисту громадян України від лихослів’я (нецензурної лайки), образливих чіплянь до громадян та інших подібних дій, що порушують громадський порядок і спокій громадян.»

Напомним, ранее мы писали, что в Киеве назвали новые правила украинского языка. Новая редакция правописания содержит такие слова, как «проєкт», «индик», «катедра» и другие.

Артур Дубровенко

Запретить мат! Законопроект про дематюкацію мови: що він передбачає законопроект, новости Киева

Дематюкация: как вдохновители матерщины решили мат запретить

Украинская власть продолжает развлекать народ законодательными инициативами.

Начав с дерусификации мовы, декоммунизации сознания, ведущие кастрюленосцы планеты Земля теперь решили избавить свой соловьиный язык от ненужных грубых слов, предложив термин «дематюкация мовы».

Пока неизвестно, изобретут ли для нации новые национально-свидомые варианты ругательств, над которыми наверняка уже пыхтят в лабораториях украинства, но факт остается фактом.

2 июля на рассмотрение Верховной рады Украины народным депутатом, главой комитета по вопросам здравоохранения Ольгой Богомолец был внесён законопроект «Про протидію лихослів’ю» («О противодействии сквернословию»), призванный якобы защитить украинский язык от матерных слов, которыми его, несомненно, заразили «кляті москалі», что и написано в пояснительной записке к закону: «Украинцам исторически была чужда примитивная грязная ругань. Она пришла в наш язык как заимствование из русской культуры».

Запретить мат! Законопроект про дематюкацію мови: що він передбачає

Текст документа под номером 10414 опубликован на официальном сайте Верховной рады, а глава комитета по вопросам свободы слова и информационной политики Виктория Сюмар пообещала рассмотреть законопроект на последнем заседании перед выборами 10 июля.

Как правильно теперь писать, «авторка» отметила, что этот законопроект является её «криком души». «То количество брани нецензурной, которая присутствует в публичном пространстве сегодня, – оно абсолютно недопустимо.

И этот закон я подала не как политик, этот закон я подала как врач, так как это диагноз обществу, как женщина, которая хочет жить в чистой Украине, как мать, которая хочет дать детям пояснения, почему эти слова нельзя употреблять».

Смысл законопроекта – в создании системы санкций при употреблении мата в публичном информационном пространстве, прежде всего в СМИ.

В частности, за использование нецензурной брани публичных лиц предлагается штрафовать на сумму от 75 до 100 необлагаемых минимумов доходов граждан (от 1275 до 1700 грн).

В качестве альтернативной меры наказания предусматриваются общественные работы на срок от 40 до 60 часов или исправительные работы на срок от одного до двух месяцев с отчислением 20% заработка, либо же административный арест на срок до 15 суток.

Правительству Украины Богомолец рекомендует отложить проблемы газового транзита, наполняемости бюджета, удержания гривны, выплаты внешнего долга, а сосредоточиться на формировании перечня слов и выражений, содержащих сквернословие (нецензурную брань), а также создать систему мониторинга использования мата во время телерадиотрансляций и публичных выступлений и в Интернете.

Разумеется, что Ольга Вадимовна Богомолец, человек интеллигентный и воспитанный, внося подобные инициативы, думала исключительно о хорошем, добром и вечном. Если б не одно «но», которое именуется национал-патриотическая дурость превращающая и без того глуповатый законопроект в очередную карикатуру.

В украине будут бороться с матом: в раде появился законопроект

Законопроект об очищении украинского языка от мата зарегистрировала на сайте Верховой Рады нардеп Ольга Богомолец. Официальное название документа – “О противодействии сквернословию” или же о дематюкации языка.

Проект закона против мата зарегистрировали на сайте парламента 2 июля.

Бляяяяяяха: Ирина Луценко снова отличилась в Раде – видео

Этот закон будет касаться исключительно публичных лиц, публичного пространства и СМИ, объяснила Богомолец. В законе должно быть определение сквернословия, алфавитного порядка слов, которые нельзя употреблять в публичном пространстве публичным лицам.

В СМИ и интернете очень часто заменяют одну букву определенными значками. От этого значения слова не меняется. Его просто как будто нет, но на самом деле все понимают, о чем речь. (В законе предусмотрено) регулирование этого вопроса, – сказала Богомолец

 • Она уточнила, что если в прямом эфире какого-то телеканала будут материться, например, гость программы, то оштрафуют именно его.
 • Милевский грубо обматерил болельщика после игры с “Шахтером”: видео 18+
 • За маты хотят штрафовать:
 • штрафы для СМИ – от 680 до 1275 гривен, или общественные работы сроком от 40 до 60 часов, или исправительные работы сроком от 1 до 2 месяцев с отчислением 20% заработка, или административный арест до 15 суток. Это, если нецензурная брань будет звучать во время трансляции в СМИ или в аудиовизуальной информации в интернете и во время публичных выступлений.
 • штрафы для публичных физлиц – от 1275 до 1700 гривен, или общественные работы сроком от 40 до 60 часов, или исправительные работы сроком от 1 до 2 месяцев с отчислением 20% заработка, или админарест до 15 суток.

Деньги от штрафов будут поступать в госбюджет и направляться в украинский культурный фонд, то есть на развитие культуры и языка.

Это позволит хотя бы в публичном пространстве обеспечить чистоту языка. У политиков должны быть не только чистые руки, но и чистые рты, – отметила нардеп.

 1. Предусматривает дополнение закона “О телевидении и радиовещании” сроком следующего содержания: “нецензурная брань (сквернословие) – ненормативное (недопустимое) ругательство (лексика), перечень слов и выражений, которые утвердит Кабмин.
 2. Еще одну статью этого закона предлагают дополнить примечанием: “Термин “сквернословие (нецензурная брань)” распространяется на случаи замены одной любой буквы в словах и выражениях ненормативной брани согласно перечню, который утверждает правительство.
 3. Если парламент одобрит этот закон, правительство должно будет в течение 6 месяцев “утвердить перечень слов и выражений, содержащих сквернословие (нецензурная брань)”, и “утвердить и ввести в действие систему мониторинга использование сквернословия (нецензурной брани) во время телерадиотрансляций и публичных выступлений, а также распространение материалов, содержащих сквернословие (нецензурная брань) в сети интернет”.

Слово “маты”, очевидно, связано со словом “мать”. Украинский лексикограф, переводчик и писатель Борис Гринченко в своем “Словаре украинского языка” переводит мат русским выражением “брань въ мать”, а маты гнуть – “ругаться по матери”. Наряду со словами “материть”, “материться” в украинском языке известно еще глагол отцовствовать, которое означает “задевать бранью отца”.

Ты негодяй, кнопка, бл*дь: Кернес оскорбил возмущенных повышением цен на проезд харьковчан

Большая часть матерных слов, которые сегодня употребляют в Украине, заимствованные из польского, русского, татарского языков и иврита. В частности, это слова “х* й”, “пи*да”, “му*ак”, “е*Ать” и другие.

Они отличаются от собственно украинских четко выраженным сексуальным подтекстом. Эту версию используют как одно из доказательств финно-венгерского и татарского влияния и сверхвлияния современного русского языка.

А некоторые российские исследователи выдвигали теорию о занесении непристойной брани на Русь монголо-татарами.

Однако эти некоторые исследователи признают эти теории ошибочными: все эти слова имеют общеславянское происхождение.

Многие украинские языковеды считают, что современные маты начали использовать в Украине с распространением на ее территории русского языка. Так, для украинского языка является естественной копроректальна брань (то есть, связанная с дефекацией, туалетная).

See also:  Заступник міністра юстиції оніщук: за грубе порушення закону буде передбачено анулювання доступу до державних реєстрів довічно

А употребление матерных слов для обозначений половых органов и полового акта связывают с тесными контактами и заимствованиями из русского языка и культуры – больше всего во время распада Российской империи и становления Советской власти в Украине.

Тогда использование мата было признаком принадлежности к рабочему классу.

Большинство настоящей украинской брани сохранилось с казацкой эпохи. Вспомним только знаменитое казацкое письмо турецкому султану 1676 года. В ругательствах наши предки чаще всего для оскорбления использовали зад и фекалии. Например, это слова “гімно, лайно, гімно собаче, срака, повна дупа, гімнюк, засранець, серун, бздюх, пердун” и т. д.

ТОП-10 самых метких украинских бранных выражений:

 • А щоби твоя срака по шву розійшлася
 • Ах ти удуде смердячий
 • Діждався сраної немочі
 • Бісова ковінька
 • А щоб ти падло дристало та й пристало
 • А щоб тобі булька з носа вискочила
 • Всрався тай криво
 • Лучше б я чорта зобачив, як тебе
 • Тиць моя радість
 • Ти, гімно нероздушене

Люди, которые матерятся, имеют лучший словарный запас и уровень интеллекта. Это выяснили американские психологи Кристин и Тимоти Джей. Они просили участников эксперимента за 60 секунд перечислить как можно больше матерных слов, а потом за то же время вспомнить как можно больше названий животных.

Результат эксперимента: скорость реакции выше и словарный запас богаче у людей, которые лучше владеют табуированной лексикой. Те, кто с легкостью сыпал бранью, знали и больше наименований животных. Поскольку вербальные навыки являются одним из главных признаков развитого интеллекта, миф о матюкливом дураке был развенчан.

Видео о том, как матерятся украинские политики (18+):

Видео: законопроект о дематюкации речи от Богомолец

Виправні роботи та арешт: що передбачає законопроект про "дематюкацію" мови

На сайті Верховної Ради оприлюднили пояснювальну записку до проекту закону “Про протидію лихослів'ю” (про дематюкацію мови).

Зокрема авторка законопроекту Ольга Богомолець зазначає, що примітивна брудна лайка історично була чужою для українців. “Вона прийшла у нашу сучасну мову як запозичення з російської культури. Лайка, яку впродовж століть насаджували російські колонізатори, сьогодні “насаджують” в публічному просторі та медіа”, – вважає нардеп.

 • Вона додала, що українці не полюбляли і не вживали грубощів “нижче поясу”.
 • “Відстоювати рідну мову, як основу існування країни, боротися за її вживання та поширення, за квоти на радіо і телебаченні і водночас забруднювати її лайкою, як на мене, є зрадою національних інтересів”, – зауважила Богомолець.
 • Проект закону передбачає внесення змін до багатьох законів України.
 • Так, пропонується визначити термін “лихослів’я (нецензурна лайка)” та врегулювати питання заміни будь-якої літери під час вживання слів та виразів у ЗМІ та в інтернеті, на які розповсюджується термін “лихослів’я (нецензурна лайка)”.
 • Законопроектом пропонується недопущення використання на радіо та телебаченні будь-яких аудіовізуальних творів (крім фільмів), які містять лайливі слова.

За порушення закону для ЗМІ пропонується встановити штраф в розмірі 10 відсотків розміру ліцензійного збору за трансляції аудіовізуальних творів. Отримані від сплати штрафів кошти будуть перераховані на підтримку та розвиток Українського культурного фонду.

 1. Передбачається встановлення “штрафу від трьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або виправні роботи на строк від одного до двох місяців з відрахуванням двадцяти процентів заробітку, або адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб” для розповсюдження в ЗМІ матеріалів з лайкою.
 2. За нецензурну лайку, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян під час трансляції телерадіопередач, загрожуватиме штраф від сорока до сімдесяти п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 3. Для публічних осіб – встановлення штрафу від сімдесяти п’яти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
 4. Також має бути чітко визначено поняття “публічна особа” та “нецензурна лайка”. 

“Для тих, кому мат є невід'ємною частиною щоденного особистого життєвого простору – повідомляю – цей закон вас поки що не стосується. Дія закону розповсюджується лише на публічних осіб і засоби масової інформації”, – додала Богомолець.

Законопроект про дематюкацію мови стосується публічних осіб та ЗМІ й передбачатиме штрафи – Богомолець

Депутат зазначає, що законодавча ініціатива не стосуватиметься сфери особистого життя людей.

Ілюстрація REUTERS

Законопроект “Про протидію лихослів'ю” (про дематюкацію мови), внесений до парламенту під номером 10414, стосуватиметься публічних осіб та ЗМІ і передбачатиме штрафи.

Як передає кореспондент УНІАН, про це в коментарі журналістам розповіла автор законопроекту, голова Комітету ВР з питань охорони здоров’я Ольга Богомолець.

Вона зазначила, що цей законопроект є її “криком душі”. “Та кількість лайки нецензурної, яка є в публічному просторі на сьогодні, – вона є абсолютно неприпустимою. І цей закон я подала не як політик, цей закон я подала як лікар, тому що це діагноз суспільству, як жінка, яка хоче жити в чистій Україні, як мати, яка хоче дати дітям пояснення, чому ці слова не можна вживати”, – сказала вона.

Депутат запевнила, що цей законопроект не впливатиме на життєвий простір українців, для яких нецензурна лексика є “частиною їхнього щоденного вживання”. “Цей закон виключно про публічних осіб, про публічний простір і про засоби масової інформації”, – розповіла парламентарій.

За її словами, у законопроекті даватиметься визначення поняттям “лихослів’я”, “публічна особа”, а також має бути визначено перелік тих слів, які не можна вживати в публічному просторі публічним особам.

“Спеціальна компонента має бути щодо засобів масової інформації і Інтернету. Дуже часто замінюють одну літеру певними позначками. Від цього значення слова не змінюється, просто начебто його немає, але насправді всі розуміють, про що мова”, – зазначила Богомолець.

Читайте такожДепутати розслабилися: на засіданні Ради присутні лише півсотні народних обранців

Крім того, підкреслила вона, законопроект передбачатиме адміністративні штрафи. “Це штрафи, які будуть стосуватися засобів масової інформації, – це 10% від ліцензійного збору за виплати по аудіотрансляції.

Що стосується фізичних осіб — це знов-таки штрафи, від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправні роботи з відрахуванням частини заробітку.

І знову-таки, це як адміністративне порушення”, – пояснила депутат і додала, що йдеться про виправні роботи від 40 до 60 днів.

Так, вона уточнила, що ЗМІ нестимуть відповідальність, зокрема, якщо вони ретранслюватимуть, наприклад, чийсь виступ, в якому є нецензурна лексика.

Богомолець зауважила, що депутатів цей закон стосуватиметься так само, як і будь-яких інших публічних осіб.

За її словами, кошти, які надходитимуть до бюджету з виплати штрафів, спрямовуватимуться до Українського культурного фонду — на розвиток української культури і української мови. “Це, на мій погляд, дозволить бодай в публічному просторі обмежувати… у політиків мають бути не тільки чисті руки, а ще і чисті роти”, – сказала Богомолець.

Вона також уточнила, що алфавітний перелік нецензурних слів наразі ще не складено, з ним пропонується визначитися Кабінету міністрів, який потім має винести його на обговорення. “Це суспільство має прийняти власне рішення після обговорення, що ми не хочемо чути в публічному просторі, а що ви хочете чути в публічному просторі. Це право українських громадян”, – сказала голова комітету.

Вона підсумувала, що її законопроект пропонує саму ідеологію, а вже під неї уряд має розробити підзаконні акти та необхідну документацію. За словами Богомолець, механізми впровадження цього законопроекту також потребуватимуть створення системи моніторингу.

Парламентарій також розповіла, що цей законопроект двічі перероблявся, до нього були зауваження у юридичного відділу Верховної Ради. За її словами, у першого варіанту цього законопроекту було кілька підписантів, а наразі ж вона цей варіант зареєструвала і подала сама.

“Співавтори були, просто враховуючи, що дуже складно зараз депутатів знайти, то, відповідно, останню версію я, на жаль, подавала вже самостійно. Але хочу зазначити, що в парламенті чимала кількість відмовилася підписувати цей закон.

Сказали, що вони без цього не зможуть жити і працювати”, – сказала депутат.

 • Як повідомляв УНІАН, проект закону № 10414 “Про протидію лихослів'ю” (про дематюкацію мови) (про внесення змін до деяких законодавчих актів України про дематюкацію мови) внесений до парламенту 2 липня, наразі документ має статус “Опрацьовується в комітеті”.
 • Головним комітетом з розгляду законопроекту визначено Комітет ВР з питань свободи слова та інформаційної політики.
 • Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

От презервативов до сексуальной ориентации: Самые… веселые законопроекты Верховной Рады

От презервативов до сексуальной ориентации: Самые… веселые законопроекты Верховной Рады

Апостроф

Наконец-то Ульяна Супрун получила возможность поквитаться за все со своим давним оппонентом Ольгой Богомолец. И возможность эта выпала совершенно неожиданно. Депутат Богомолец выступила с инициативой запретить в Украине мат – на законодательном уровне.

А и. о. министра здравоохранения Супрун оказалась мастером троллинга наивысшего “левела”: в посте на Фейсбуке она намекнула на то, что нестандартное предложение Богомолец вызвано завистью к более успешным и популярным коллегам. Словом, почти по Фрейду.

Девственные уши и чистые рты

“Иногда бывает так, что некоторые народные депутаты чувствуют себя совершенно забытыми и никому не нужными. Поэтому, чтобы хоть как-то привлечь к себе внимание, они пишут законопроекты, которые подходят, скорее, Северной Корее, чем современному европейскому государству. К примеру, предлагают запретить материться”, – иронизирует Супрун.

А далее пишет о том, что мат в общем и целом… полезен для здоровья. Для обоснования этого чиновник не поленилась написать целую лекцию, в частности, об эндорфинах. Их, мол, выделяет мозг для облегчения травматической ситуации, а запускает этот процесс как раз сочный и вкусный мат.

“Эти нейромедиаторы участвуют в обезболивании или удовольствии. Слова на “б” или “с” не заменят качественной анестезии, но исследования показали эффективность ругательств в уменьшении боли, усилении сердцебиения и повышении болевого порога.

See also:  Новый закон о валюте: что меняется для населения и бизнеса

Если нам тяжело, и мы одним словом это выразили, мозг это воспринимает как запуск программы защиты и нападения, пишет Супрун.

Проще говоря, выпустил пар – испытал облегчение. А носить в себе слова на “б” или на “с” (здесь их ряд можно было бы продолжить, потому что есть немало других интересных букв) опасно для психического здоровья.

“Постоянное сокрытие истинных эмоций и принуждение к позитиву истощает психику”, – отмечает и. о. министра. К тому же мат – еще и средство социализации. “Употребление мата в общении в ряде случаев указывает на близость людей и хороший эмоциональный контакт между ними.

Когда коллеги начинают между собой материться, значит, они стали командой – так показали исследования”, – продолжает Супрун.

Впрочем, она предупреждает: любая избыточность вредит. Поэтому материться надо понемногу, только тогда, когда этого требует ситуация, и не злоупотреблять эндорфинами. А еще – делать это мягко, примерно в стиле “згинуть наші воріженьки” “Искоренять следует пассивную и активную агрессию, дискриминацию, штампы, но не обсценную лексику как таковую”, – резюмирует Ульяна.

Разумеется, ее пост собрал немало преимущественно положительных отзывов и восторженных комментариев. Супрун хвалили за чувство юмора, а пиарщиков Минздрава – за профессионализм. “Бэрримор, что это так страшно воет на болотах? – Это Богомолец прочитала пост Супрун, сэр”, – шутили в сети.

Читала или не читала Богомолец пост Супрун, неизвестно, но если и читала, то хочется верить, что среагировала так, как она советует своим читателям.

Дело в том, что депутат “подогнала” фолловерам подборочку аутентичных ругательств, чтобы была альтернатива: “Хай би тебе дощ намочив!”, “А щоб тебе лиха година спіткала” и тому подобное.

Богомолец отмечает: мат – это проявление слабости, а еще победа темного бессознательного над светлым сознательным. Одним словом, она призвала всех перейти на сторону добра и объявила общую дематюкацию.

А поскольку добро часто неотъемлемо от бабла (интересно, осудила бы Богомолец сленг?), то депутат предлагает совместить приятное с полезным: усилить административную ответственность за нецензурную брань, то есть внедрить дополнительные штрафы. Может, тогда, питает она надежду, у политиков будут не только чистые руки, но и чистые рты.

И пока Ольга Богомолец делает рекламу средствам для очистки ротовой полости и крадет хлеб у Colgate и Lacalut, депутат предыдущих созывов Андрей Шкиль отмечает в своем Фейсбуке, что мера глупости украинского парламента превысила всякую меру. “ВР плодовита на идиотизмы. Но антиматюковый законопроектик превзошел все предыдущие достижения. Моралисты бл *… “, – пишет Шкиль.

Бесспорно, дематюкация – это вершина депутатской “мудрости” и жемчужина в нашем топ-3 самых нелепых законопроектов. Но пальму первенства она делит с Отченашем Билозир и сексуальной ориентацией Барны.

Что касается первого, то начинать парламентское заседание со чтения молитвы “Отче наш” предложила депутат от БПП Оксана Билозир.

Православный намаз в стенах Рады поддержали и другие депутаты, причем разных фракций и политических убеждений: Павел Унгурян, Олег Березюк, Валерий Дубиль, Юрий Мирошниченко, Андрей Шипко, Николай Лаврик, Юрий Соловей.

Но в главном экспертном управлении Верховной Рады обратили внимание на признаки неконституционности этого законопроекта, ведь Украина, как ни крути, – светское государство. Так что инициативу зарубили на корню.

И это, пожалуй, хорошо, потому что тогда Верховную Раду пришлось бы переселять – по аналогии с переездом Офиса президента.

Очищенному молитвой парламенту, скорее, подошел бы аскетический двор какого-нибудь заброшенного монастыря, а не комплекс роскошных зданий в центре столицы, где смертные грехи так и соблазняют народных избранников.

В частности, грех № 5 – похоть. Он очень беспокоит депутата от БПП Олега Барну, который в прошлом году подал законопроект о введении штрафов за публичные проявления любой сексуальной ориентации. Любой – то есть, таким образом, и гетеросексуальной тоже.

Если бы законопроект Барны приняли, то за разнополыми парами, дефилирующими по Крещатику или целующимися в метро, ​​охотилась бы полиция – конечно, в свободное от обнаружения мата время.

Но это мелочи, потому что главное, как сказал Барна, “не превращать Украину в публичный дом”.

Апостроф

В свое время все также много смеялись над предложением депутата-беглеца Александра Онищенко законодательно закрепить психиатрическую проверку кандидатов в нардепы, но, учитывая все выше сказанное, подобная идея не выглядит такой уж никчемной.

В Раде текущего созыва зарегистрирован и законопроект экс-министра здравоохранения Олега Мусия, который неожиданно предложил прекратить называть копейки копейками и переименовать их в рубли.

Это было в 2015 году – именно тогда родилась и еще одна конгениальная идея: вышить карту Украины и разместить ее в сессионном зале.

Законопроект об этом на полном серьезе написали и подали Алексей Порошенко, Юрий Македон, Иван Мельничук, Владимир Парасюк, Ирина Суслова и Юрий Деревянко.

Это, наверное, наследственное

Но нынешним депутатам фору дают депутаты-предшественники. Каденция Верховной Рады VII созыва была недолгой (длилась с 2012-го по 2014-й), и, видимо, предчувствуя близкую политическую смерть, тогдашние парламентарии отрывались по полной.

Так, в “Батькивщине” нардепы Андрей Сенченко и Людмила Денисова предложили ввести уголовную ответственность за… “политическое сутенерство” и “вовлечение в политическую проституцию”.

Под этими словами имелось в виду “изменение политических взглядов или отступление от предвыборной программы под давлением власти, за деньги или другие преференции”.

Наказание проституткам от власти грозило весомое – до 10 лет лишения свободы. Но, к счастью, все обошлось.

Повезло, впрочем, не только проституткам всех сортов, но еще и адвокатессам. Тогдашний представитель парламентской фракции “Батькивщина” Геннадий Москаль хотел обрядить их в суровые мантии, чтобы не соблазняли тех, кто приходит в храм Фемиды. “Внешний вид некоторых адвокатов вызывает серьезные замечания.

В судах Украины, к сожалению, можно наблюдать адвокатов в потертых джинсах, растянутом свитере, шортах, шлепанцах, без носков, в мини-юбках, в туфлях на слишком высоких каблуках, с ярким макияжем.

Неряшливость некоторых адвокатов дискредитирует почетную профессию, снижает доверие к правосудию и судебному процессу в Украине”, – написал Москаль в пояснительной записке к законопроекту, который так и не был рассмотрен.

Геннадий Москаль Украинское фото

А вот его парламентскому коллеге Василию Пазиняку безразличны короткие юбки – его больше беспокоили… презервативы. А, точнее, их реклама, призывающая пользоваться средствами контрацепции и тем самым предохраняться от тяжелых заболеваний, например, от СПИДа.

Пазиняк зарегистрировал в парламенте изменения к закону о рекламе, которыми предлагал популяризировать контрацепцию исключительно в аптеках.

Таким образом, по его мнению, можно было бы отвлечь украинцев “от мыслей о смерти, инвалидности и суициде”, которые навевает обычный себе презерватив, только прикидывающийся безопасной вещью.

С мыслью о будущем нации садилась писать свой законопроект и депутат Лилия Гриневич. Она, собственно, предложила создать Комиссию будущего, которая выписывала бы стратегию и тактику развития государства.

Этим предложением Гриневич отправила в нокаут тогдашнего депутата Ирину Фарион. “Я не знаю, что будет со мной завтра.

О какой Комиссии будущего мы можем говорить? Кого в нее приглашать? Магов и экстрасенсов?!” – вопрошала она.

А вот от предложения Сергея Терехина у Фарион вообще, видимо, исчез дар речи. Депутат предложил учредить праздник “Пакраща”. “Судя по утверждениям президента Украины и премьер-министра, в течение последних трех лет произошло стремительное улучшение жизни.

Простые люди обогатились, чиновники стали скромными, а демократия расцвела невиданным образом.

Суды стали независимыми, прокуроры сдали в ломбард свои платиновые часы, а судьи, стыдясь народа, подарили детским интернатам свои Бентли и Феррари”, – отмечал Терехин в пояснительной записке к законопроекту.

Дата регистрации его законопроекта – 1 апреля, поэтому стеб на тему об улучшении, да еще и переведенный на специфический язык Азарова, вполне понятен. Ясно, что депутат Терехин просто решил пошутить. Но если принять во внимание расходы, идущие на оплату депутатов и их юморесок, становится совсем не до шуток.

Не смешно!

Законопроекты вроде упомянутых выше вовсе не столь безобидны, как это может показаться на первый взгляд. Прежде всего они крадут время и ресурсы тех, кто обязан разбираться со всей этой депутатской писаниной. Ведь сначала проект закона должен рассмотреть главный профильный комитет.

Потом – антикоррупционный, евроинтеграционный и бюджетный комитеты. Параллельно над документом работает Главное научно-экспертное управление парламента, формирующее свое мнение о качестве законопроекта.

В конце концов, он снова возвращается в комитет и только после этого выносится в зал Верховной Рады.

Нагружать дематюкацией или Отченашем все перечисленные инстанции означает бездумно тратить бюджетные средства. О необходимости бороться с подобным спамом, который тоннами производят народные избранники, говорят уже давно, но пока безрезультатно. Кроме финансовой нагрузки, бумажное безумие наносит и значительный репутационный урон украинскому парламенту.

Подсчитано, что за все время существования Верховной Рады VIII созыва депутаты написали более 12 тысяч законопроектов. При этом законами стали лишь 8-10% из них, поэтому продуктивной такую ​​работу не назовешь. Интересно, что европейцы наработали предохранители, чтобы парламент не заваливали ерундой, а мы все никак не переймем их полезный опыт.

Обычно главным законодателем в западных странах выступает правительство, которое обосновывает целесообразность документа, оценивает риски и влияние на ситуацию в случае его принятия. А депутаты имеют ограниченное право законодательной инициативы.

Например, в Эстонии, Словакии и Венгрии законопроекты могут подавать только комитеты. А в Германии – фракция или 5% состава Бундестага.

Просто так сесть и написать что угодно, да еще и сделать это за деньги налогоплательщиков, ни один западный парламентарий не имеет права.

В Украине же подобных ограничений нет, а бумага, как известно, стерпит все. Поэтому и пишут депутаты законы, от которых действительно хочется материться. Но нельзя. Потому темное бессознательное, как предупреждает Богомолец, одержит победу.

Наталия Лебедь

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*