Чи допоможе антикризовий закон бізнесу під час covid-19?

Насправді ж закон, у разі його підписання президентом, стане справжнім подарунком для оптимізаторів всіх мастей.

Для ФОПів, що вижили, приготували світле майбутнє

Черговий антикризовий закон – «Про внесення змін у деякі законодавчі акти, спрямовані на забезпечення додаткових соціальних і економічних гарантій, у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)» (законопроект № 3275) підготовлений групою з декількох десятків депутатів.

Мабуть, найочікуванішим малим бізнесом рішенням стало збільшення річних лімітів оборотів для фізосіб та ПП, що працюють на спрощеній системі оподаткування. Партнер юридичної фірми ETERNA LAW Артем Кузьменко розповів про новації:

I група: фізособи — підприємці, які не використовують працю найманих осіб, які торгують на ринках або надають побутові послуги населенню.
Річний дохід збільшується з 300 тис грн до 1 млн грн

II група: фізособи – підприємці. Сфери діяльності: послуги «спрощенцям» і населенню, виробництво, продаж товарів, ресторанний бізнес. Кількість найманих працівників — до 10 осіб;
Річний дохід збільшується з 1,5 млн грн до 5 млн грн

III група: фізособи-підприємці без обмеження за кількістю співробітників і юрособи будь-якої організаційно-правової форми.
Річний дохід збільшується з 5 млн грн до 7 млн грн

Втім, ця норма далеко не нова. Аналогічні положення містилися в іншому законопроекті (№2110), який вже давно припадає пилом на підписі у президента. Але головне питання – чи допоможе ця міра банальному виживанню малого бізнесу в нинішній непростий період?

«Збільшення порогів для платників єдиного податку — довгоочікуване і вдале рішення для бізнесу, хоча і дещо запізніле. Але масового позитивного економічного ефекту для бізнесу чекати не варто, оскільки доходи багатьох підприємців, очевидно, тільки зменшаться», — вважає старший юрист AVELLUM Антон Задериголова.

Іншими словами, в нинішній ситуації затухання ділової активності збільшення лімітів доходу взагалі не актуально.

Які послаблення вже забрали

У новому законі депутати оперативно підкоригували положення, які увійшли в перший законодавчий антикризовий пакет.

Читайте також: Зеленський підписав закони про підтримку бізнесу і населення в умовах боротьби з коронавірусом

Наприклад, спочатку звільнення від сплати податку на землю і нерухомість вводилося на два місяці – березень і квітень. Свіжий закон зберіг цю пільгу тільки на березень. Результат – подвійна робота з підготовки звітності для бухгалтерів. Адже пільга зі сплати податку не надається автоматично. Скористатися нею можна тільки подавши уточнюючі декларації.

«Якщо компанія вже встигла подати уточнюючі декларації щодо зменшення податкового зобов'язання з оплати за землю та податку на нерухомість за квітень 2020 року, то доведеться до 30 квітня подати нові уточнюючі податкові декларації.

Тобто відобразити зміни податкових зобов'язань за квітень і оплатити їх в повному обсязі до 30 червня 2020.

Штрафні санкції за це застосовуватися не будуть», — пояснює консультант з податків і зборів відділу податкового та юридичного консультування КПМГ-Україна Ольга Красюк.

Дали задній хід депутати і в частині перевірочних послаблень. Мораторій на перевірки не буде поширюватися на фактичні перевірки платників акцизного податку.

«Схоже, що Мінфін прорахував реальні втрати бюджету від тимчасового звільнення від податку на землю та податку на нерухоме майно та, проаналізувавши ситуацію, дійшов висновку, що відсутність контролю за обігом підакцизних товарів може призвести до значних економічних втрат», — припустив Антон Задериголова з AVELLUM.

До речі, ці, м'яко кажучи, неприємні для бізнесу моменти можуть виявитися далеко не єдиними. Новий «антикризовий» закон надав місцевій владі можливість протягом 2020 року переглядати ставки місцевих податків і зборів.

Але ніхто не дасть гарантії, що місцеві ради стануть знижувати податковий тягар. Особливо, якщо врахувати перспективу суттєвого зростання видатків місцевих бюджетів. Уряд запропонував істотно урізати субвенції та дотації місцевим бюджетам, щоб знайти кошти на боротьбу з коронавірусом.

Швидше за все, більшість відповідних пропозицій перекочує і в нову версію бюджетних правок, якими зараз займається профільний комітет ВР. А це означає, що місцевій владі, у свою чергу, теж доведеться пошкребти по засіках.

Які оптимізаційні схеми відкрили

Новий закон, безумовно, переслідував благородну мету – допомогти бізнесу пережити період турбулентності. Однак завдання це фактично вирішується за рахунок відкриття безпрограшних схем законного ухилення від сплати податків.

Читайте також: Як скористатися «карантинними законами»: практичні поради

По-перше, бізнесу дозволили відносити до податкової знижки кошти, медикаменти, медичне устаткування, яке передається безоплатно для боротьби з епідемією. Про те, що це положення може бути використане для мінімізації податків, попереджає у своїх висновках до законопроекту Головне науково-експертне управління ВР.

«Різноманітні благодійні фонди та організації фактично стають мінімізаційними центрами. Уявіть собі ситуацію: підприємство переказує дружньому фонду гроші, може навіть весь прибуток. І ця сума в повному обсязі звільняється від податків. Потім фонд може повернути ці гроші назад», — пояснює голова адвокатської компанії «Кравець та партнери» Ростислав Кравець.

По-друге, встановлюється нульовий акциз на спирт, який використовується для виробництва дезінфікуючих засобів. Чи варто говорити, що спирт, що оформлюється гекалітрами на медичні цілі, в реальності буде використовуватись для тіньового виробництва алкоголю.

В-третіх, на період карантину будуть звільнені від ПДВ операції із ввезення товарів, необхідних для ліквідації епідемії. Перелік таких товарів має визначити Кабмін.

Як показує досвід, в таких переліках завжди знаходиться місце для товарів, що мають вельми віддалене відношення до проблеми, зате безпосередньо пов'язані з бізнес-інтересами окремих осіб.

Крім того, будь-які винятки з правил відкривають безліч лазівок і для інших мінімізаторів. Коди товарів, що потрапили під пільгу, можуть використовуватися для оформлення будь-яких «сірих» імпортних поставок. З урахуванням дірок на митниці, налагодження такої схеми – лише справа часу.

Як змінили кредитні відносини

Натомість пільги за новим і поточними позиками навпаки розширили.

«Попередній „антикризовий“ закон заборонив банкам змінювати ставку за оформленими кредитами. Свіжий документ розширив це правило і на договори з плаваючою кредитною ставкою», — уточнив Ростислав Кравець з адвокатської компанії «Кравець та партнери».

 • Питання, чи рахував хто-небудь, як це позначиться на стабільності банківської системи, потрібно віднести до розряду риторичних.
 • Ще одна цікава норма – доручення Кабміну і НБУ в терміновому порядку підготувати пільгову кредитну програму для підприємств на підтримку зарплатних фондів.
 • Простими словами це означає, що підприємствам дуже скоро запропонують брати кредити на виплату зарплат співробітникам.

Тут виникає відразу два питання. Перший: чи багато знайдеться підприємств, які в світлі невизначеного майбутнього свого бізнесу ризикнуть набиратися кредитів тільки для того, щоб платити зарплати?

Другий, все той же: як «кредити на зарплату», що перекочували в банки, відіб'ються на стійкості самих кредиторів?

Що дійсно потрібно бізнесу і людям

Те, що нинішня ситуація вимагає масштабної підтримки населення та бізнесу, не викликає сумнівів. Звичайно, наш мізерний бюджет не дозволяє владі, за прикладом тих же США, роздати населенню гроші для підтримки споживчого попиту.

Чи, скажімо, ввести податкові канікули для компаній найбільш постраждалих від епідемії секторів економіки. Але відчутну допомогу українцям держава все ж може надати.

Що потрібно бізнесу зараз? Запити абсолютно очікувані: зниження витрат і зменшення перерозподілу через бюджет. Яким чином можна реалізувати ці запити? – знизити прибутковий податок і основні податки, хоча б для частини найбільш уразливих в кризу підприємств.

І тут ми підходимо до ключового питання: яким чином можна вирішити це питання без серйозного збитку для бюджету? Експерти кажуть, що такі способи є навіть для України.

Наприклад, збільшити дефіцит бюджету і, відповідно, розміри боргу. Цим шляхом зараз ідуть всі країни і такий хід навряд чи викликав би особливі заперечення у наших кредиторів.

Також, щоб покрити збільшені касові розриви, можна збільшити фіскальне навантаження на надприбуткові галузі. Але до такого кроку влада не готова за цілком очевидними причинами.

Галина Іванова

Источник: https://minfin.com.ua/ua/2020/03/31/42753647/

Антикризовий закон для бізнесу підписано Президентом

 • Президент України підписав Закон № 591-IX “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)” (законопроект № 3329-д)
 • Законом передбачено:
 • ► Звільнення від сплати ЄСВ за себе ФОПів та осіб, які провадять незалежну професійну діяльністьна період з 1 по 31 травня 2020 року. 
 • ► Внесення ряд змін в порядок надання допомоги по частковому безробіттю
 • допомогу по частковому безробіттю звільнили від оподаткування ПДФО та ВЗ;
 • надано можливість отримувати допомогу по частковому безробіттю не тільки працівникам, а й фізичним особам – підприємцям;
 • збільшено термін для звернення за отриманням допомоги по частковому безробіттю з 30 календарних днів з моменту зупинення (скорочення) діяльності до 90 календарних днів.

► Продовження строку незастосування штрафних санкцій за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, крім санкцій за:

 • порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
 • відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
 • порушення вимог законодавства в частині:
  • обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  • цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
  • здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку;
  • порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

► Продовження строку ненарахування пені по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

► Продовження строку звільнення платників ЄСВ за порушення, вчинені щодо періодів з 1 березня по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину:

 • несвоєчасна сплата (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску;
 • неповна сплата або несвоєчасна сплата суми єдиного внеску одночасно з видачею сум виплат, на які нараховується єдиний внесок (авансових платежів);
 • несвоєчасне подання звітності, передбаченої цим Законом, до податкових органів. При цьому частина друга пункту 7 частини 11 статті 25 цього Закону щодо такого порушення, вчиненого щодо періодів з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року, не застосовується.
 1. Крім того, продовжено дію мораторію на проведення перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину. 
 2. ► Продовження мораторію на проведення документальних та фактичних перевірок по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
 3. Мораторій не розповсюджується на перевірки:
 • документальні позапланові перевіркі з питань відшкодування ПДВ.;
 • фактичні перевірки в частині порушення вимог законодавства в частині:
  • обліку, ліцензування, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
  • цільового використання пального та спирту етилового платниками податків;
  • обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
  • здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, з підстав, визначених підпунктами 80.2.2, 80.2.3 та 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 цього Кодексу.
See also:  Невиплати зарплат і незаконні звільнення: як захиститися від недобросовісного роботодавця?

► Внесення ряду інших змін, спрямованих, на врегулювання адміністративних процедур на період дії обмежувальних карантинних заходів та після їх завершення.

Втім, остаточний текст прийнятого Закону поки що не оприлюднено. Після його публікації поговоримо більш детально про прийняті зміни. 

Шановні користувачі! Тепер ви можете дізнаватися всі останні новини порталу Бухгалтер 911 першими в TELEGRAM і VIBER спільнотах!

Источник: https://buhgalter911.com/uk/news/news-1050343.html

COVID-19: антикризові заходи для підтримки бізнесу через коронавірус

Про це в коментарі Цензор.НЕТ розповів глава цього комітету Данило Гетманцев, відповідаючи на запитання журналіста. Оскільки 13 березня він розмістив на своїй сторінці у фейсбуці допис із пропозицією до бізнесу та експертів висловлювати свої пропозиції, ми вирішили дізнатися, що вдалося вже зробити, адже з такими законодавчими змінами затягувати не можна.

«Звернувшись до експертного середовищя та вивчивши досвід зарубіжних країн, ми розробили два законопроєкти про допомогу бізнесу, — пояснив він. — Вони ще не в остаточній редакції, проте ми вже маємо якесь своє бачення. Ми закінчуємо роботу і вони будуть розглянуті на позачерговому засіданні ВР».

Основні нововведення, які підготовлено на цей момент:

– Звільнення від будь-якої відповідальності за порушення податкового законодавства протягом двох місяців. Але, можливо, цей термін буде продовжено.

 • – Звільнення від сплати ЄСВ всіх самозайнятих осіб терміном на два місяці.
 • – Заборона на проведення перевірок до 1 липня 2020 року (крім камеральних).
 • – Декларації фізособам-підприємцям пропонують дозволити подавати до 1 липня 2020 року.
 • – Звільнення від сплати земельного податку, якщо земля перебуває під об'єктами, які використовуються у підприємницькій діяльності до 31 травня 2020 року.

– Звільнення від податку за нерухомість до 31 травня 2020 року (тільки в частині комерційної нерухомості). Тобто, якщо, наприклад, у людини магазин, який він змушений закрити на період карантину, він не буде платити податки на землю і нерухомість.

– Набуття чинності гучних законів про застосування касових апаратів і програмних РРО для малого бізнесу відкладається на три місяці.

– Виплати за вимушений простій співробітникам підприємств звільняються від податку на доходи фізосіб. Йдеться про те, що якщо підприємство зупиняється на період карантину і люди не працюють, то за законом роботодавець все одно має платити цей податок. Тому депутати пропонують його скасувати, поки є такі надзвичайні обставини.

За словами Данила Гетманцева, є ще заходи, які не стосуються податків, і вони обговорюються спільно з парламентським комітетом з питань економічного розвитку.

«Я запропонував комерційну плату щодо орендної нерухомості і обладнання нараховувати без урахування прибутку орендодавця, — розповів народний депутат. — Якщо є витрати на утримання, на амортизацію — вони покриваються. Але якщо є прибуток, він не має бути сплачений за цей період.

Друга пропозиція — ми визнаємо ситуацію, пов'язану з коронавірусом, форс-мажором і звільняємо всіх від цивільно-правової відповідальності (від сплати штрафів, пені тощо)».

Джерело: ЦЕНЗОР.НЕТ

Источник: http://www.visnuk.com.ua/uk/news/100016843-covid-19-antikrizovi-zakhodi-dlya-pidtrimki-biznesu-cherez-koronavirus

Україна vs COVID-19: парламент приймає антикризові закони – European Business Association

 • 19/ 03/ 2020
 • 11 березня 2020 року Кабінет Міністрів України (КМУ) прийняв Постанову №211 запроваджуючи тим самим карантин на всій території України (Національний Карантин), який триватиме з 12 березня по 3 квітня 2020 року.  
 • Після цього 17 березня 2020 року Верховна Рада України (ВРУ) прийняла Закони №530 (Законопроект №3219) та №533 (Законопроект №3220). 

Закон №530 набув чинності 17 березня 2020 року, а Закон №533 – 18 березня 2020 року.

Закони вводять низку нововведень, пов’язаних з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) та запровадженням Національного Карантину. Про найголовніші з цих нововведень компанія DLA Piper розповідає нижче. 

ПОДАТКИ ТА ЄДИНИЙ СОЦІАЛЬНИЙ ВНЕСОК  

Імпорт лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання 

 • Імпорт визначених КМУ лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання, необхідних для боротьби з COVID-19, звільняється від імпортного ПДВ та митних платежів протягом наступних 3 місяців.  
 • Митне оформлення таких лікарських засобів, медичних виробів та медичного обладнання здійснюється першочергово. 

Плата за землю та податок на нерухоме майно 

 • З 1 березня по 30 квітня 2020 року:  
 1. – плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за земельні ділянки, які використовуються у господарській діяльності; 
 2. – об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, не оподатковуються податком на нерухоме майно. 
 3. Єдиний соціальний внесок (ЄСВ) 
 • Окремі платники ЄСВ (підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та члени фермерських господарств) можуть не сплачувати за себе ЄСВ за травень та квітень 2020 року. Зазначена опція не стосується роботодавців, які платять ЄСВ за своїх працівників. 

Застосування штрафів до платників податків та ЄСВ

 • З урахуванням певних винятків, штрафи не застосовуються за порушення податкового законодавства, що були вчинені з 1 березня по 31 травня 2020 року. 
 • Окрім того, штрафи не застосовуються для платників ЄСВ за наступні порушення, вчинені з 1 березня по 30 квітня 2020 року: 
 • – несвоєчасна сплата  ЄСВ; 
 • – неповна сплата або несвоєчасна сплата ЄСВ одночасно з виплатами, на які нараховується ЄСВ (авансові платежі); та 
 • – несвоєчасне подання звітності з ЄСВ. 
 • – для платників податків – з 1 березня по 31 травня 2020 року; 
 • – для платників ЄСВ –  з 1 березня по 30 квітня 2020 року. 
 • Декларації про майновий стан і доходи (декларації) 
 • Перенесено кінцеві строки: 
 1. – для подання декларацій – на  1 липня 2020 року; 
 2. – для сплати податкових зобов’язань за поданими деклараціями – на 1 жовтня 2020 року. 
 3. ТРУДОВІ ПРАВОВІДНОСИНИ 
 • Передбачена можливість узгодити з працівниками необмежений термін відпустки без збереження заробітної плати на період до закінчення Національного Карантину.  
 • Протягом дії Національного Карантину або терміну дії обмежувальних заходів (які можуть встановлюватися комісіями з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій): 

– Роботодавці можуть доручити працівникам виконувати роботу вдома; щорічна або інша соціальна відпустка (актуально для окремих груп працівників) може надаватися поза графіком; 

– Роботодавці можуть змінювати режим роботи працівників у зв’язку із змінами у режимі роботи підприємств. 

 • Звільнено від адміністративної відповідальності іноземців та осіб без громадянства, які не змогли виїхати за межі України або продовжити строк перебування в Україні, та/або не змогли обміняти посвідку на тимчасове/постійне проживання у зв’язку з введенням Національного Карантину.  

ПРАВОВІДНОСИНИ У СФЕРІ НЕРУХОМОСТІ 

Заборона звернення стягнення на майно, обтяжене іпотекою 

 • КМУ розробить та подасть до ВРУ проект закону про зупинення виконання зобов’язань, забезпечених іпотекою, та про заборону звернення стягнення на майно, обтяжене іпотекою. 
 • Протягом дії Національного Карантину: 
 • – Боржники звільняються від виконання зобов’язань, забезпечених іпотекою; 
 • – Кредиторам забороняється звертати стягнення на майно, обтяжене іпотекою. 
 • Форс-мажор та вплив на ринок нерухомості 
 • Запровадження Національного Карантину визнається обставиною непереборної сили (форс-мажором). 
 • Орендарі, які зобов’язані припинити свою діяльність через заборону роботи публічних місць (торгівельних центрів, ресторанів, кінотеатрів тощо), запроваджену КМУ з 17 березня 2020 року, швидше за все вимагатимуть призупинення зобов’язань зі здійснення орендних платежів до закінчення Національного Карантину. 
 • Прогнозуються прострочення поставок за договорами підряду, оскільки підрядники можуть надавати відпустки для своїх працівників з огляду на заходи безпеки та обмеження переміщення.
 • До закінчення Національного Карантину може бути відкладено:
 1. – Введення об’єктів в експлуатацію, оскільки надання адміністративних послуг наразі призупинено;
 2. – Завершення угод у сфері нерухомості (наприклад, договори купівлі-продажу, договори довгострокової оренди). 
 3. Обмеження засобів захисту для постачальників комунальних послуг протягом дії Національного Карантину 
 • Заборонено застосувати штрафні санкції за несплату або прострочення сплати за надані комунальні послуги.
 • Заборонено призупиняти надання комунальних послуг у випадку несплати або прострочення сплати за надані комунальні послуги.
 • Заборонено виселяти громадян з їхнього житла (включаючи державне або комунальне соціальне житло) та звертати стягнення на таке житло для відшкодування боргів за надані комунальні послуги. 

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ 

Запроваджено адміністративну відповідальність за порушення санітарних правил і норм щодо захисту від інфекційних хвороб 

 • Запроваджена адміністративна відповідальність за порушення правил карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
 • До фізичних осіб, винних у вказаному порушенні застосовується штраф у розмірі від 17.000 до 34.000 гривень.
 • Якщо порушення вчинене посадовою особо, застосовується штраф у розмірі від 34.000 до 170.000 гривень.
 • Відповідальність застосовується незалежно від того, чи призвело таке порушення до настання негативних наслідків. 

Запроваджено адміністративну відповідальність за неоприлюдення інформації про закупівлі, пов’язані із запобіганням виникненню і поширенню COVID-19 

 • Запроваджено адміністративну відповідальність за неоприлюдення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, проведення яких пов’язане із запобіганням виникненню і поширенню COVID-19.
 • Розмір штрафу за вказане порушення становить від 11.900 до 25.500 гривень. 

Посилено кримінальну відповідальність  

 • Українське законодавство і раніше передбачало кримінальну відповідальність за порушення правил та норм, направлених на запобігання інфекційним хворобам, яке спричинило або могло спричинити поширення цих захворювань. Тепер таку відповідальність посилено. 
 • Розмір штрафу за вказане порушення збільшився з 1.700 гривень до діапазону від 17.000 до 51.000 гривень. 
 • До винної особи може також застосовуватися покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі на строк до трьох років. Якщо ж порушення призвело до загибелі людей чи інших тяжких наслідків, винна особа карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.
 • Зверніть увагу, що кримінальний кодекс не встановлює самі правила і норми, за порушення яких передбачена відповідальність. Такі правила встановлюються іншими нормативно-правовими актами, включаючи інші закони, акти КМУ та акти місцевих органів влади. Наприклад, КМУ запровадив Національний Карантин. Він також прийняв рішення про тимчасове зупинення роботи ресторанів, кафе, торгово-розважальних центрів, фітнес-центрів та закладів культури, починаючи з 17 березня 2020 року. Якщо, незважаючи на це, той чи інший заклад продовжить свою роботу і буде встановлено, що це спричинило (або могло спричинити) поширення COVID-19, посадові особи відповідної компанії можуть бути притягнуті до кримінальної відповідальності. 
See also:  Законность проведения налоговой проверки с точки зрения судебной практики

АДМІНІСТРАТИВНІ ПОСЛУГИ 

Зупинення строків 

 • Протягом дії Національного Карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Адміністративні послуги включають реєстраційні дії щодо осіб, майнових прав та обтяжень, проведення державної експертизи, видання спеціальних дозволів тощо. 

ПЕРЕВІРКИ 

Планові перевірки суб’єктів господарювання державними органами 

 • Протягом дії Національного Карантину забороняється проведення державними органами (у тому числі Державною службою України з питань праці) планових заходів державного нагляду (контролю) щодо суб’єктів господарювання. 

Податкові перевірки 

 • Запроваджується мораторій на проведення документальних та фактичних податкових перевірок з 1 березня по 31 травня 2020 року, за винятком окремих позапланових документальних перевірок щодо ПДВ. 
 • Документальні планові податкові перевірки, які мали розпочатись у періоді з 18 березня по 31 травня 2020 року, але не розпочались на момент опублікування Закону №533, переносяться.
 • Документальні та фактичні перевірки, які були розпочаті до 18 березня 2020 року, але які не були завершені, тимчасово зупиняються до 31 травня 2020 року.
 • До 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, передбачених ст. 102 Податкового кодексу (тобто, строків, протягом яких податкові органи можуть нарахувати платникам податків податкові зобов’язання). 

Перевірки виконання законодавства з ЄСВ 

 • Запроваджується мораторій на проведення документальних  перевірок щодо ЄСВ. Мораторій триватиме з 18 березня по 18 травня 2020 року. 
 • Документальні  перевірки щодо ЄСВ,  що  були розпочаті до 18 березня 2020 року та не були завершені,  зупиняються до 18 травня 2020  року. 

ЗАКУПІВЛІ 

Запровадження спрощених процедур 

 • Закон України “Про публічні закупівлі”, що регулює публічні закупівлі майже в усіх сферах, не поширюється на закупівлі товарів, робіт та послуг, необхідних для боротьби з COVID-19. 
 • Перелік таких товарів, робіт та послуг, а також порядок їх закупівлі затверджуються КМУ. 
 • Замовники можуть передбачити 100-відсоткову передплату за такі товари, роботи та послуги.
 • Замовники повинні оприлюднювати звіти про закупівлю, договори про закупівлю та звіти про виконання таких договорів. 

ІНШІ ЗАХОДИ 

 • КМУ забезпечує контроль за цінами на лікарські засоби, товари медичного призначення та соціально значущі товари (хліб, крупи, м’ясо, молочні продукти тощо). 
 • Запровадження обов’язкової вимоги про застосовувати РРО платниками податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, перенесено з 1 жовтня 2020 року на 1 січня 2021 року. 
 • Кінцевий строк подачі антикорупційної декларації перенесено з 1 квітня на 1 червня 2020 року.
 • Ті особи, які не змогли вчасно подати антикорупційну декларацію до 1 червня 2020 року через запровадження Національного Карантину, звільняються від відповідальності. 

В разі виникнення додаткових питань, будь ласка, зв’яжіться з нами: ukraine@dlapiper.com

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Стартуй в Telegram боті

Источник: https://eba.com.ua/ukrayina-vs-covid-19-parlament-pryjmaye-antykryzovi-zakony/

Воз призвала к дополнительным исследованиям по бессимптомным с covid-19

Наиболее важным способом остановить передачу инфекции является поиск, изоляция и тестирование людей с симптомами заболевания, а также отслеживание и карантин контактных лиц.

Генеральный директор Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Тедрос Адханом Гебрейесус заявил, что необходимо провести дополнительные исследования, чтобы лучше понять, в какой степени COVID-19 распространяется бессимптомными зараженными, передает zakon.kz со ссылкой на Global Times.

С начала февраля мы говорили, что бессимптомные люди могут передавать COVID-19, но нам нужно больше исследований, чтобы установить степень бессимптомной передачи, – сказал глава ВОЗ на виртуальной пресс-конференции из Женевы.

 • Он отметил, что несмотря на то, что мир добился многого в исследовании природы коронавируса, все еще остается большой пласт неизученного материала.

Рекомендации ВОЗ будут продолжать развиваться по мере поступления новой информации, – сказал он.

 1. Тедрос подчеркнул, что наиболее важным способом остановить передачу инфекции является поиск, изоляция и тестирование людей с симптомами заболевания, а также отслеживание и карантин контактных лиц.

Многие страны преуспели в подавлении передачи и контроле вируса, делая именно это, – сказал Тедрос.

 • Исполнительный директор программы ВОЗ по чрезвычайным ситуациям в области здравоохранения Майкл Райан заявил, что пандемия COVID-19 все еще развивается.

Если мы посмотрим на цифры… эта пандемия все еще развивается. Она растет во многих частях света. Мы глубоко обеспокоены тем, что системы здравоохранения некоторых стран борются с огромным напряжением и нуждаются в нашей поддержке, нашей помощи и нашей солидарности, – сказал он.

В Европе проблема связана с поездками и открытием школ, массовыми сборами, наблюдением и отслеживанием контактов. В странах Юго-Восточной Азии, где в значительной степени передачи были под контролем, правительства больше обеспокоены повторным появлением, в то время как в Южной Америке проблема СИЗ для медицинских работников не исчезла, отметил Майкл Райан.

В Африке уровень смертности на прошлой неделе был очень низким, но система здравоохранения может быть перегружена, поскольку ей придется справляться с другими заболеваниями, такими как малярия.

Больше новостей в Telegram-канале «zakon.kz». Подписывайся!

Сообщить об ошибке

5027060-f975bdb74ff35fcf876de533bf779934

Источник: https://www.zakon.kz/5027060-voz-prizvala-k-dopolnitelnym.html

Як захистити свій бізнес під час карантину? Аналіз нових законів, виданих для протидії Covid-19

Содержание

Дуже часто події, які відбуваються в світі, впливають на діяльність українського бізнесу та його економічну складову. Для того аби не потрапити у складне матеріальне становище, іноді потрібно тримати «руку на пульсі» відносно до змін.

 • Саме для цього ми вирішили проаналізували положення низки нових законів України, які дещо змінюють порядок ведення бізнесу в Україні на час дії карантину в 2020 році.
 • Новими законами передбачено ряд податкових змін, а саме:
 • зняття всіх податкових штрафних санкцій за податкові проступки з 1-го березня по 31 травня (за виключенням деяких категорій бізнесу);
 • заборона на проведення перевірок податковими органами  та призупинення вже розпочатих;
 • тимчасова відміна податку за землю та нерухомість для юридичних та фізичних осіб до кінця квітня;
 • відміна обов'язкової сплати єдиного внеску для ФОПів на спрощеній системі оподаткування, а також самозайнятих осіб (в т.ч. лікарів) та членів фермерських господарств;
 • звільнення від штрафів та пені за несвоєчасну та неповну сплату єдиного внеску для інших суб'єктів підприємництва до початку квітня;
 • перенесення обов'язкового введення РРО до кінця 2020 року;
 • звільнення від ввізного мита, інших платежів та першочергове оформлення лікарських засобів, медичних виробів, обладнання, призначених для боротьби з коронавірусом.

Якщо Ви, прочитавши цей матеріал побачите, що Ваші права згідно із цим переліком порушено – зателефонуйте нам. Ми зможемо подбати про безпеку Вашого бізнесу.

Також читайте: Єдиний податок – чому варто обрати?

Також передбачено ряд трудових (кадрових) та адміністративних перетворень, а саме:

 • законодавче регулювання надомної роботи на період епідемії;
 • зупинення строку розгляду документів державними органами та перенесення їх на день закінчення карантину
 • заборона будь-яких планових перевірок бізнесу органами контролю  господарської діяльності.

Поради юриста для захисту Вашого бізнесу під час епідемії та введення карантину

Розумним рішенням буде обмежити кількість працівників на підприємстві, наприклад, залишити лише найбільш необхідних та ключових спеціалістів. А також попередити відвідувачів про обмежений доступ до приміщення.

Багато хто, наприклад, аптеки, супермаркети та лікарні, створили так звані “розмітки” приміщення за допомогою різноманітних стрічок та встановили попереджувальні оголошення щодо дотримання дистанції між відвідувачами.

Також, розумно буде забезпечити працівників, які контактують з Клієнтами, предметами захисту (рукавичками, масками, тощо).

З юридичної точки зору такі дії хоч і не регламентовані, проте вони створюють додатковий аргумент для роботодавця в питанні захисту своїх працівників.

 1. Одним із шляхів вірного призупинення чи підтримання Вашого бізнесу на час карантину є зміна режиму роботи Вашого підприємства: відправлення працівників на “віддалену роботу” з дому, чи на карантин.
 2. Про порядок введення обох вищевказаних режимів ми розповідали тут.
 3. Якщо Вашому бізнесу потрібен захист чи порада в скрутний час епідемії – зателефонуйте нам!

Источник: https://pravdop.com/ua/publications/novosti-kompaniy/kak-zashitit-svoy-biznes-vo-vremya-karantina-analiz-novih-zakonov-izdannih-dlya-protivodeystviya-covid-19-03-2020/

Бізнес отримав податкові пільги на період епідемії COVID-19: прийнято Закон | БІЗНЕС

 • В Україні запроваджуються податкові та неподаткові пільги, пов'язаних із строком сплати податків, нарахуванням зарплат за дні вимушеного простою, термінами подачі податкових декларацій, термінами проведення перевірок, нарахування штрафних санкцій та пені.
 • Відповідний Закон про внесення змін до Податкового кодексу (проект №3220) прийнято на позачерговому засіданні Верховної Ради 17 березня.
 • Передбачено наступні зміни:
 • не застосовуються штрафні санкції за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 30 квітня 2020 року;
 • встановлено мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок з 18 березня по 18 травня 2020року;
 • подовжено до 1 липня 2020 року термін подання річної декларації про майновий стан і доходи;
 • не нараховується та не сплачується у період з 1 березня року по 30 квітня 2020 року плата за землю;
 • – об'єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки з 1 березня по 30 квітня 2020 року;
 • – ФОПи, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, а також особи, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, медичну, юридичну, адвокатську, нотаріальну) тимчасово звільняються від нарахування та сплати ЄСВ, в частині сум, що підлягають сплаті такими особами за періоди з 1 по 31 березня та з 1 квітня по 30 квітня 2020 року за себе;
 • відтермінована фіскалізація (РРО для бізнесу). Тобто для «груп ризику» РРО буде обов'язковим не з 1 жовтня 2020 року, а з 1 січня 2021, а для всіх підприємців не з 1 січня, а з 1 квітня 2021 року;
 • – працівникам на період перебування в спеціалізованих закладах охорони здоров'я, а також і на самоізоляції під контролем у зв'язку з проведенням заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби будуть виплачувати допомогу по тимчасовій непрацездатності (лікарняні) у розмірі 50 відсотків середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу;
See also:  Нардепы ввели в закон понятие вора в законе и определила ответственность за преступные сходки - protocol

– в разі прострочення споживачем в період з 1 березня 2020 по 30 квітня 2020 виконання зобов'язань за договором про споживчий кредит, споживач звільняється від відповідальності перед кредитодавцем за таке прострочення. В тому числі, але не виключно, від обов'язків платити кредитодавцю неустойку (штраф, пеню) та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит за прострочення.

забороняється збільшення процентів за користування кредитом.

Карантин без бізнес-перешкод! Довірте моніторинг змін компанії бізнес-партнера системі CONTR AGENT. Всі дані оновлюються з понад 40 державних реєстрів та відкритих джерел. Поставити на моніторинг зараз

Нагадаємо, які заходи вжила влада проти коронавірусу

Більше інформації про те, як попередити кризові ситуації бізнесу вже сьогодні отримуйте у системах ЛІГА:ЗАКОН.

Тримайте руку на пульсі актуальної правової картини дня з усіма нововведеннями, використовуйте підбірку ситуацій для оперативного реагування на будь-які зімни та майте доступ до повної бази нормативних документів на будь-яку дату, в т.ч. регулюючих роботу компаній в умовах короно-кризи, карантинів, надзвичайних станів.

Спробуйте тестовий доступ до систем ЛІГА:ЗАКОН за посиланням, об'єктивно оцінюйте будь-яку ситуацію та приймайте тверді та зважені рішення вже сьогодні.

Источник: https://biz.ligazakon.net/ua/news/193780_bznes-otrimav-podatkov-plgi-na-perod-epdem-covid-19-priynyato-zakon

Рекомендації для роботодавців щодо запровадження запобіжних заходів розповсюдження COVID-19 на робочих місцях

 • У січні 2020 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила про спалах нової коронавірусної хвороби в провінції Хубей, Китай.
 • Всесвітньою організацією охорони здоров’я оголошено надзвичайний стан в галузі охорони здоров’я міжнародного рівня оскільки захворювання має високий ризик поширення коронавірусної хвороби у 2019 році (COVID-19) в інші країни світу.
 • ВООЗ та органи охорони здоров’я в усьому світі вживають заходів щодо стримування спалаху COVID-19.
 • Усі верстви нашого суспільства – включаючи бізнес,
  роботодавців – повинні приєднатись до профілактичних заходів, для того щоб зупинити поширення цієї хвороби.
 • Як поширюється COVID-19

Коли хвора людина чи носій захворювання з COVID-19 кашляє або видихає, виділяються краплі зараженої рідини. Більшість із них потрапляють у навколишнє середовище, поверхні та предмети – наприклад, письмовий стіл, телефони.

 1. Люди можуть інфікуватисьCOVID-19:
 2. – торкаючись забруднених поверхонь чи предметів, а потім торкаючись  очей, носа чи рота;
 3. – через повітряно-крапельний шлях від хворого на COVID-19, стоячи на відстані одного метра від інфікованої особи (іншими словами, COVID-19 поширюється аналогічно грипу).

Більшість осіб, які інфіковані COVID-19 відчувають легкі симптоми хвороби та з часом одужують. Однак перебіг хвороби може бути більш складним та супроводжуватись ускладненнями такими як пневмонія. Такі хворі потребують термінової госпіталізації.

 • Ризик ускладнень захворювання зростає з віком, а саме:
 • – люди старше 40 років є більш вразливими, ніж люди до 40 років;
 • – люди з ослабленою імунною системою та люди з такими захворювання, як діабет, захворювання серця та легенів тощо.
 • Прості способи запобігти поширенню COVID-19 на робочому місці

Низькі затрати, що наведені нижче, допоможуть запобігти поширенню інфекцій на робочому місці, таких як застуда, грип та шлункові розлади. Захищайте своїх клієнтів, підрядників та працівників.

 1. Роботодавці повинні запроваджувати профілактичні заходи, навіть якщо випадки COVID-19 не зареєстровані у місті, де вони здійснюють свою господарську діяльність.
 2. Своєчасно запроваджені профілактичні заходи можуть скоротити втрачені робочі дні через хворобу та зупинити або сповільнити розповсюдження
  COVID-19, якщо він потрапляє на одне з ваших робочих місць.
 3. Переконайтесь, що робочі місця ваших працівників чисті та гігієнічні
 4. Поверхні (наприклад, столи та усі робочі поверхні, телефони, клавіатури, тощо) потрібно регулярно протирати дезінфікуючим засобом.

Чому? Тому, що забруднення на поверхнях, які торкаються співробітники та замовники, є одним із основних джерел поширення COVID-19.

Потрібно сприяти регулярному та ретельному миттю рук працівниками, підрядниками та замовниками (споживачами).

Розмістіть диспенсери із дезінфікуючими засобами у всіх видних місцях (біля робочих місць). Подбайте, щоб ці диспенсери були розміщені на видних місцях навколо робочих місць та регулярно заправлялися.

Розмістіть постери (плакати) на видних місцях, що рекламують миття рук, про це можна запитати у місцевому органі охорони здоров’я.

Поєднуйте вищенаведені заходи з іншими комунікаційними заходами, такими як надання рекомендацій (прочитання лекцій) фахівцям з охорони праці щодо здоров’я працівників. Проводьте брифінги, зустрічі та пропагуйте необхідність миття рук.

Переконайтесь, що персонал, підрядники та замовники (клієнти) мають доступ до місць, де вони можуть отримати доступ до води з милом.

Чому? Оскільки миття рук вбиває вірус на ваших руках і запобігає поширенню COVID – 19.

Необхідно сприяти наявності чистого повітря на робочому місці

Розмістіть плакати (постери), що пропагують чисте повітря на робочих місцях. Поєднуйте такі заходи з іншим комунікаційними заходами (інструктажі, навчання), що пропагують гігієну та охорону праці. Проводьте брифінги та наради з широким колом фахівців із зовні тощо.

Переконайтеся, що маски для обличчя, інші тканинні засоби індивідуального захисту доступні на робочих місцях, де є скупчення людей із нежитєм (кашлем) на роботі. Для утилізації одноразових масок (фільтрів для масок) мають бути передбачені спеціальні урни для їх утилізації.

Чому? Оскільки виконання вимог щодо гігієни праці на робочих місцях перешкоджає поширенню COVID-19.

Порадьте працівникам та підрядникам перед поїздками у відрядження отримати загальнонаціональні (загальнодержавні) рекомендації щодо протидії розповсюдженню COVID-19.

Розкажіть своїм співробітникам, підрядникам та клієнтам, що COVID-19 може почати розповсюджуватись у їх середовищі в разі наявності осіб з температурою 37.3 ºC.

Особам з такою температурою необхідно залишатись вдома (або працювати вдома).

Особам з температурою, вищою за 37.3 ºC прийом жарознижуючих ліків таких, як парацетамол/ацетамінофен, ібупрофен або аспірин, може тільки замаскувати захворювання (інфікування).

Ведіть постійне спілкування з працівниками, видавайте працівникам прокламації, що рекомендують залишатись вдома (у випадках, коли працівники мають лише легкі симптоми COVID-19).

Розміщайте плакати з рекомендаціями щодо профілактики розповсюдженню COVID-19 на робочих місцях. Поєднайте ці заходи із поширенням інформації іншими каналами зв’язку, які зазвичай використовуються у вашій організації або бізнесі.

 • Ваші служби з охорони праці, місцеві органи охорони здоров’я або інші партнери можуть розробили заходи щодо просування інформаційної кампанії із профілактики розповсюдження COVID-19.
 • Що слід враховувати, коли ви та ваші працівники подорожуєте
 • Перед поїздкою

Переконайтеся, що ваша організація, співробітники організації мають актуальну інформацію про райони де поширюється COVID-19. Ви можете знайти це за адресою: https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/

 1. На основі актуальної інформації Ваша організація повинна здійснити оцінку переваг та ризиків, які пов’язані з майбутніми відрядженнями Ваших працівників.
 2. Уникайте направлення у відрядження працівників, які можуть піддаватися більшому високому ризику інфікування та розвитку ускладнень (наприклад, осіб літнього віку співробітники, що мають такі захворювання, як цукровий діабет, захворювання серця та легенів, тощо) в райони, де COVID-19 поширюється
 3. Переконайтесь, що всіх осіб, які подорожують у регіони, що повідомляють про COVID-19, проінформовано про профілактичні заходи кваліфікованими медичними працівниками

Розгляньте питання про видачу працівників, які збираються подорожувати невеликими пляшками (до 100 мл) дезінфікуючих засобів для рук на основі спирту. Це може полегшити регулярне миття рук.

 • Під час подорожі
 • Заохочуйте працівників регулярно мити руки та триматися не менше одного метра від людей, які кашляють або чхають
 • Переконайтесь, що працівники знають, що робити та до кого звертатися, якщо їм погано під час подорожі.

Переконайтесь, що ваші працівники дотримуються інструкцій місцевих органів влади, де вони перебувають, подорожують. Якщо, наприклад, їм сказали місцеві органи влади не їхати кудись вони повинні виконувати вказівки місцевих органів влади. Ваші працівники повинні відповідати будь-яким місцевим обмеженням у подорожі, русі чи великих зборах.

Коли ви або ваші співробітники повертаєтеся з подорожі

Співробітники, які повернулися з району, де розповсюджується COVID-19, повинні контролювати симптоми протягом 14 днів та проводити виміри температури тіла двічі на день.

Якщо у них навіть м’який кашель або не дуже висока температура (тобто температура 37,3 ºС і більше) вони повинні залишатися вдома і самоізолюватися. Це означає уникати близького контакту (один метр або ближче) з іншими людьми, включаючи членів сім’ї.

 1. Вони також повинні телефонувати до закладу охорони здоров’я або місцевого управління охорони здоров’я, надаючи їм детальну інформацію про свій стан здоров’я та недавні подорожі.
 2. Підготовка вашого бізнесу у випадку, якщо COVID-19 потрапить у ваш колектив
 3. Поміркуйте, як визначити осіб, які можуть перебувати в зоні ризику та підтримайте їх, де допускайте випадків дискримінації осіб, які працюють на Ваших робочих місцях.
 4. Сюди можна віднести осіб, які нещодавно їздили у райони інфікування COVID-19, осіб, які мають інші серйозні захворювання (наприклад, з діабетом, захворюванням серця та легенів, інші хвороби, які пов’язані з віком).
 5. Повідомте своєму місцевому органу охорони здоров’я, що ви розробляєте план, і вимагайте участі (підтримки) від такого органу.
 6. Сприяйте регулярній роботі (спілкуванні) всередині Вашої організації.
 7. Якщо у Вашій організації зафіксовано спалах COVID -19, місцевий орган охорони здоров’я може порадити працівникам з Вашої компанії (організації, підприємства) уникати громадського транспорту, місць скупчень людей.
 8. Використання телекомунікаційних технологій допоможе вашому бізнесу продовжувати працювати, поки ваші співробітники знаходяться на відстані.
 9. Розробити план надзвичайних ситуацій  та можливість роботи бізнесу безперервно на випадок спалаху COVID-19 в районах (країнах), де Ваш бізнес (компанія, підприємство) здійснює свою діяльність.
 10. План допоможе підготувати вашу організацію (компанію) до можливого спалаху COVID -19 на робочих місцях в інших регіонах (країнах).
 11. Розроблений план із надзвичайних ситуацій допоможе впоратись з іншими (схожими) ситуаціями, які стосуються захворюваності.
 12. Підкресліть такі ключові моменти, як:
 13. Важливість залишатися подалі від роботи, навіть якщо вони мають лише легкі симптоми або довелося приймати прості ліки (наприклад, парацетамол, ібупрофен), які можуть маскувати симптоми
 14. Будьте впевнені, що ваш план стосується психічного здоров’я та соціальних наслідків випадкуCOVID-19 на робочому місці чи в громаді та пропонує інформацію для підтримки для малого та середнього бізнесу та внутрішнього здоров’я, добробуту персоналу, підтримку, розвиток партнерських стосунків та планів із закладами охорони здоров’я та соціальними службами
 15. Ваш місцевий заклад охорони здоров’я може запропонувати підтримку та рекомендації в розробці вашого плану.
 16. Пам’ятайте:

Зараз саме час підготуватися до COVID-19. Прості запобіжні заходи та планування можуть мати велике значення.

 • Зараз дії допоможуть захистити ваших співробітників та ваш бізнес.
 • Як бути в курсі:
 • Знайдіть останню інформацію від ВООЗ щодо місця поширення COVID-19.

Источник: http://dsp.gov.ua/main-news/rekomendatsii-vooz-shchodo-zaprovadzhennia-zapobizhnykh-zakhodiv-rozpovsiudzhennia-covid-19-na-robochykh-mistsiakh-pratsivnykiv/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*