Нові закони: не платити аліменти стає дедалі важче

Нові закони: не платити аліменти стає дедалі важчеУ яких випадках аліменти в україні можна не платити і кому? Аліментні виплати повинні платити всі, а за порушення даного правила навіть встановлена адміністративна та кримінальна відповідальність. Але в Україні сімейне законодавство містить певні норми, які дозволяють в якійсь мірі «обійти» це правило.

Хто звільняється від виплати аліментів в Україні?

Таких осіб, які за певними ознаками апріорі підпадали б під категорію узаконених «неплатників», в Сімейному Кодексі України немає. І це правильно, оскільки в іншому випадку практика зіткнулася б з масою зловживань з боку тих, хто захотів би закосити під їх число.

Але в той же час у ряді статей перераховуються можливі випадки звільнення від їх сплати. Це означає, що в загальному порядку за правилами дані особи повинні платити аліменти, але лише тільки після винесення судом рішення про припинення виплати, вони звільняються від цього обов’язку.

Перший випадок «звільнення», який згадується в ст.190 СК України, не зовсім у фактичному сенсі «звільнення». Це більше нагадує рівноцінний обмін або навіть відкуп (грубо кажучи).

А саме: платник аліментів може припинити платити аліменти у випадку, якщо між ним і одержувачем виплат буде підписаний договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно.

Як все виглядає в житті? Ви передаєте право власності (наприклад, за допомогою складання договору дарування) на квартиру, будинок, ділянку землі на дитину або спільно на дитину і другого з батьків, надалі – ви звільнені від щомісячної сплати аліментів.

Для такої процедури необхідно дозвіл органу опіки та піклування. Але брати участь у додаткових витратах на дитину вам все ж доведеться. Тобто фактично платити все одно ви будете, нехай не так регулярно і не в певному розмірі.

Другий випадок передбачений ст. 188 Сімейного Кодексу України.

Батько (платник аліментів) може бути звільнений від регулярних аліментів, коли дитина отримує дохід у більшому розмірі, ніж сам платник аліментів, і ця сума повністю задовольняє його потреби.

Знову ж таки, «звільнення» такого роду теж не відбувається саме по собі, як тільки дитина десь заробила. Для цього потрібно дочекатися рішення суду про припинення виплати аліментів і лише після цього ви зможете їх не платити.

Окремо слід зупинитися на тому, що деякі помилково відносять себе до розряду тих, хто нібито платити аліменти не повинен.

Так, наприклад, позбавлення батьківських прав не породжує автоматичне звільнення від аліментів. Тобто коли вас позбавляють прав, обов’язки при цьому за вами зберігають.

Принаймні – обов’язок щодо утримання вже точно. На цьому робить акцент ч.2 ст.166 СК України.

Інваліди в Україні також не звільняються від виплати аліментів на своїх дітей.

Конкретної норми в Сімейному Кодексі України немає, але як раз-таки в цьому випадку мовчання законодавця означає відсутність винятку для таких осіб. До того ж, в Постанова Кабінету Міністрів України N 146 від 26.02.

1993 року перераховані види доходів, з яких здійснюються аліментні відрахування. Серед них вказані в тому числі і пенсія по інвалідності (п.14).

Кому аліменти в Україні не призначені?

Знову ж таки, конкретного списку Сімейний Кодекс України не містить, а тому, щоб визначити коло таких осіб, потрібно використовувати метод виключення.

Оскільки в кодексі вказано, що аліменти виплачуються на неповнолітніх дітей, стало бути дітям, яким виповнилося 18 років, аліменти вже не призначають. Але в такій ситуації є винятки, а саме:

  – Отримання освіти дітьми;
  – Їх непрацездатність.

У цьому випадку виплата аліментів може продовжуватися, якщо буде нове рішення суду (тобто доведеться другому батьку чи вашій дитині знову подавати позов до суду про аліменти).

Також аліменти можуть не отримувати діти, які і так мають власний дохід і не відчувають гостру потребу в отриманні аліментних виплат. Це випливає з ст.188 СК України. Але тільки суд в праві вирішити, чи достатньо цього доходу для забезпечення нормального розвитку і життєдіяльності.

Чи може держава виступати в ролі платника аліментів в Україні?

Трапляється, що присудити виплату аліментів попросту не з кого або ж у потенційного аліментщика немає ніякого доходу. У цьому випадку роль платника аліментів бере на себе Україна.

У ч.8 ст. 181 СК України зазначено, що якщо місцезнаходження батька дитини невідоме або ж він ухиляється від сплати аліментів, або ж він не в змозі забезпечувати дитину, то призначається такій дитині тимчасова державна допомога у розмірі не менше 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Якщо аліменти все ж були призначені і сплачуються батьком (одним з батьків), але їх розмір – менший, ніж 30% мінімуму, то держава відшкодовує відсутню різницю дитині.

У всіх перерахованих вище ситуаціях в першу чергу враховуються і захищаються інтереси дитини. Ті норми закону, які допускають звільнення від сплати аліментів та позбавлення дитину аліментів, не мають на увазі ніякої несправедливості по відношенню до дітей. У кожному з випадків, застосовується альтернатива аліментам або ж виникають ті обставини, які допускають законне припинення їх виплат.

Павло Осадчий: Як не платити аліменти законним способом

Наш офіс працює без вихідних. Щоб почати розірвання шлюбу зв’яжіться з нашим сімейним адвокатом, телефонуйте за вказаними нижче телефонами.

Тел: 067 455-35-29
Тел: 050 904-51-03
Тел: 093 25-25-561

або напишіть нам, будемо раді відповісти: [email protected]

Замовлення послуги онлайн 24/7

Реалії життя такі, що навіть добросовісний батько не завжди може своєчасно і повністю виплачувати належну суму аліментів. Буває, що причини цього цілком поважні – важка хвороба, великі борги, втрата роботи. Коли критична ситуація досягає піку, такий батько всерйоз замислюються над тим, як не платити аліменти. Хоча б деякий час, поки не зміняться життєві обставини.

Чи існують випадки, при яких законно можна не платити аліменти?

Забігаючи наперед, слід сказати, що законного способу припинити виплату аліментів за власним бажанням немає і не може бути. Закон стоїть на сторожі дитячих прав.

В яких випадках не сплачуються аліменти:

 • досягнення дитиною повноліття,
 • оспорювання батьківства,
 • батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби
 • усиновлення дитини і кілька інших об’єктивних причин звільнення від аліментних зобов’язань.
 • У всіх інших випадках обов’язок матеріально забезпечувати дітей лежить на батьках, не дозволяючи ухилитися від її виконання.
 • Батьки можуть бути звільнені від обов’язку утримувати дитину тільки за рішенням суду. Якщо дитина перестала отримувати дохід або її дохід зменшився, заінтересована особа має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів
 • Правда, є способи полегшити тяжкий аліментний тягар (наприклад, зменшити розмір аліментів), а також існують передбачені законом випадки припинення аліментних зобов’язань. Отже…

В яких випадках не сплачуються аліменти?

При зміні форми аліментних виплат

Цей варіант зможуть реалізувати ті, у кого у власності є житлове нерухоме майно. Згідно статті 190 Сімейного кодексу, батьки можуть безоплатно передати своїй дитині житло замість виплати аліментів.

Той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв’язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору.

Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов’язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

Для реалізації цього задуму потрібно:

 • Дозвіл органу опіки та піклування на заміну грошового утримання передачею нерухомого майна;
 • Укладення письмової та нотаріально завіреної аліментного угоди між батьками дитини – про передачу нерухомого майна в рахунок аліментів.

Зверніть увагу! Якщо про стягнення аліментів вже прийнято і вступило в законну силу судове рішення, замінити грошову форму передачею нерухомості не вийде.

При зменшенні розміру аліментів

Якщо говорити коротко, то знизити розмір аліментних виплат цілком реально, якщо:

 1. укласти з матір’ю дитини добровільну угоду і встановити невелику суму аліментів;
 2. пред’явити довідку про низький рівень доходу – сьогодні багато отримують «сірі» зарплати;
 3. подати в суд для визначення аліментів у твердій грошовій сумі;
 4. довести суду, що рівень доходу і платоспроможність істотно знизилася з об’єктивних причин (хвороба, втрата роботи, очне навчання у вузі) і просити зниження розміру аліментів;
 5. якщо в новому шлюбі народилися діти – «у змові» з дружиною подати на аліменти на дітей від цього шлюбу, тим самим зменшити аліменти дітям від минулого шлюбу;
 6. довести, що розмір аліментів перевищують потреби дитини або аліменти використовуються не за призначенням.

Цілком можливо, серед цих і інших перерахованих у статті підстав для зменшення аліментів знайдуться такі, які можна застосувати для досягнення мети.

See also:  Захист прав на нерухомість українців в криму. як здійснити захист та продаж? поміж двох законодавств

При самостійному вихованні дитини

Хоча в більшості випадків спільні діти проживають з матір’ю, а батько підтримує їх матеріально у вигляді аліментів, батько має право претендувати на спільне проживання з дитиною та одноосібне виховання та утримання дитини.

Реалізувати це непросто, але можливо. Для початку можна спробувати досягти згоди з матір’ю дитини і забрати сина чи доньку до себе. Малоймовірно, що вона погодиться.

Тоді домогтися зміни місця проживання дитини можна тільки в судовому порядку – якщо довести, що дитина живе в неналежних умовах.

Наприклад, якщо мати зловживає спиртними напоями або наркотиками, веде аморальний спосіб життя, не піклується про вихованні та утриманні дитини, не доглядає за ним, застосовує фізичне або психічне насильство.

Якщо дитині вже виповнилося 10 років, суд поцікавиться, з ким із батьків вона хотіла би жити. Бажання дитини переїхати до батька – один з головних аргументів на користь зміни його місця проживання.

Батько, який особисто здійснює виховання та утримання дитини, може звернутися до суду для припинення аліментних виплат.[/column_1]

Слід попередити батьків, які вирішать розпочати таку ризиковану авантюру заради звільнення від оплати аліментів. Швидше за все, витрати на утримання дитини виявляться значно вищими, ніж ті суми аліментних платежів, які вони відправляли матері дитини.

Якщо аліменти виплачуються за укладеною батьками аліментною угодою, то при настанні передбачених у неї обставинах їх виплата припиняється.

Наприклад, батьки могли домовитися про те, що в разі повторного заміжжя матері дитини батько припиняє виплачувати аліменти, незалежно від того, усиновив/удочерив вітчим дитини чи ні.

Або про те, що, коли дитина влаштується на роботу і зможе сама себе забезпечувати, підтримка з боку батьків припиниться.

Батьки можуть також укласти таку аліментну угоду, за умовами якої один з батьків відмовляється від аліментних виплат, а інший виконує певну умову. Вище згадувалося про передачу у власність дитини нерухомості в рахунок аліментів. Крім цього, умовою несплати аліментів може стати згода батьків на вивіз дитини за кордон або інша поступка.

Зрозуміло, реалізувати це можна лише в тому випадку, якщо сплата аліментів передбачена аліментною угодою, а не судовим рішенням.

При відмові від аліментів з боку одержувача

Одержувач аліментів – батько або опікун не вправі відмовитися від коштів на утримання дитини, оскільки це суперечить інтересам останнього. Ніяка розписка, що містить відмову від отримання аліментів, не буде мати юридичної сили.

Тим не менш, для платника існують способи припинити виплату аліментів. В яких випадках не сплачуються аліменти за ініціативою одержувача?

 • У разі звернення в суд з проханням про зменшення аліментних виплат або відмову від них, якщо матеріальне становище значно покращилося і в додаткових коштах немає необхідності;
 • У разі подання в службу судових виконавців заяви про відкликання виконавчого листа і припинення стягнення аліментів.

При настанні інших обставин

Деякі життєві обставини роблять неможливою виплату аліментів або необов’язковою. До них відносяться:

 • смерть платника або одержувача аліментів;
 • повноліття або емансипація дитини (придбання повної дієздатності до повноліття — у зв’язку з роботою за трудовим договором або веденням підприємницької діяльності);
 • закінчення строку дії аліментної угоди (якщо припинення аліментних виплат не суперечить правам дитини);

У таких випадках аліментні зобов’язання припиняються без судового розгляду — виконавче провадження припиняється на основі переданих судовому виконавцю підтвердних документів, а виконавчий лист або судовий наказ повертається до суду з відміткою про припинення провадження.

 • придбання непрацездатною повнолітньою дитиною працездатності;
 • оспорювання батьківства;
 • усиновлення/удочеріння дитини новим батьком після відмови від батьківства або позбавлення батьківських прав.

У цих випадках для припинення аліментів доведеться звертатися до суду за відповідним рішенням. У позовній заяві потрібно вказати підставу припинення або скасування аліментів і надати докази тих чи інших обставин. На підставі рішення суду виконавче провадження припиняється.
[/column]

[/column]

Як не платити аліменти законним способом?

Питання, як не платити аліменти законним способом, стає актуальним для батьків, які не хочуть матеріально підтримувати своїх дітей. А ті хто навмисно не платять отримують повістки в суд, якщо мати подала позовну заяву про стягнення неустойки за аліментами.

 • 3 випадки для зниження або звільнення від аліментів:
 • зміна рівня доходу боржника;
 • зміна сімейного стану;
 • пристрій на роботу дитини.
 • Як не платити аліменти законним способом в Україні?
 • Сімейний кодекс встановил підстави, при яких закінчуються виплати.
 • 5 підстав, як не платити аліменти законно:
 • дитині виповнюється вісімнадцять років або він влаштовується працювати;
 • інша людина оформляє на батьківство дитини;
 • знята інвалідність у дружини, яка одержує аліменти;
 • дружина, яка отримувала виплати, влаштовується працювати або знову виходить заміж;
 • помирає людина, що робила виплати або одержувач грошей.

Суддя дозволяє розбіжності про аліментних зобов'язаннях. За правилами Цивільного кодексу боржник представляє докази своєї позиції.

Шукайте відповідь на питання, як не платити аліменти законним способом? Сімейний кодекс передбачил підстави, що звільняють від обов'язків.

 1. 3 причини звільнитися від аліментних зобов'язань:
 2. хвороба боржника;
 3. зміна доходу;
 4. поява утриманців.
 5. 3 приклади з практики про стягнення аліментів у судовому порядку:

Отримання інвалідності не означає, що гроші дітям можна не перераховувати. Світовий суд зняв з боржника обов'язок погасити частину боргу. Боржник довів обставини:

 • отримана важка травма;
 • настала непрацездатність;
 • відсутність можливості платити гроші дочки.

Тюремне ув'язнення не дає прав ігнорувати батьківські обов'язки. Верховний Суд підкреслив, що ув'язнені не звільняються від аліментних зобов'язань.

 1. 3 обставини, які звільняють від обов'язку:
 2. є поважні причини, по яким укладений не працював;
 3. батько намагався погасити борг за виплатами.
 4. встановлена інвалідність.
 5. Не платити аліменти законним способом
 6. Підстави для рішення:
 7. Відсутні докази, що позивач не працював, коли був позбавлений волі, з поважних причин.

Позивач працездатний, отримує дохід. Тому має можливість погасити борг.

Батько не зобов'язаний платити гроші за час, поки дитина жила разом з ним, і батько забезпечував його.

Світовий суддя Ямало-Ненецького автономного округу звільнив чоловіка від обов'язку. Батькові не доведеться гасити борг, оскільки дитина жив разом з позивачем і батько його забезпечував.

Якщо дитина жила з батьком тимчасово, наприклад, в літні канікули, від виплати батько не звільняється.

Чи звільняє від сплати аліментів негідну поведінку дружини?

Закон не містить визначення негідної поведінки. Суди беруть до уваги факти по справі. Голослівних звинувачень, що дружина погано себе вела недостатньо. Потрібно довести, що дружина зробила серйозний проступок.

Наведемо приклад: жінка сфальсифікувала документи і приховала інформацію про те, хто дійсно є батьком дітей. Жінка вела себе нечесно, обдурила чоловіка. Тому чоловік не зобов'язаний платити аліменти.

Підставою є стаття Сімейного кодексу.

Потрібна серйозна підстава, щоб звільнитися від батьківського обов'язку. Приймається до уваги встановлення інвалідності й інші серйозні причини. Якщо немає підстав звільнитися від обов'язку, то спробуйте подати позовну заяву про зниження розміру аліментів.

Алгоритм, як зменшити розмір платежів:

Зібрати докази. Знадобляться довідки про зниження доходу, свідоцтва про народження дітей від іншої жінки.

Обґрунтувати позицію в позовній заяві.

Сплатити державне мито. Мита залежить від суми, на яку зменшиться розмір аліментів.

Приклад розрахунків. Чоловік платить дружині десять тисяч за кожний місяць, хоче знизити виплати до семи тисяч рублів.

Сума за рік становить 120 000 рублів. Чоловік хоче зменшити до 84 000 на рік.

З 120 000 віднімаємо 84 000. Ціна позову становить 36 000 рублів.

Сума позову перевищує 20 000 рублів. Згідно до Податкового кодексу мито становить 250 грн плюс 3 % від суми понад 7000 грн.

Множимо 3% на 12 000 рублів, виходить 360 рублів. 360 рублів додаємо до 800 рублів. Мито становить 1160 рублів.

 • Направити докази, позов, копії позову і квитанцію про сплату мита в канцелярію суду.
 • Обґрунтувати позицію і переконати суддю.
 • Отримати на руки рішення та виконавчий лист.
 • Якщо суд змінить суму виплат, направити виконавчий лист приставам або в компанію, яка утримує аліменти.
 • Висновок

Закон дає можливість не платити аліменти або зменшити суму виплат. Щоб переконати суд, як не платити аліменти законно, потрібні серйозні обставини. Не можна зменшити виплати або звільнитися від обов'язків.

 1. 3 кроки до зменшення аліментів:
 2. Зібрати докази.
 3. Додати довідку МСЕК про встановлення інвалідності, копію трудової книжки, що підтверджує звільнення з роботи.
 4. Підтвердити документами неможливість працювати в місцях позбавлення волі.
 5. Якщо в новому шлюбі народилися діти, уявити свідоцтва про народження.
 6. Грамотно обгрунтувати позицію в позові.
 7. Сплатити мито та звернутися з позовом та доказами в суд.

Попередимо, що в судовій системі справи про аліменти і сімейних відносинах часто розглядаються жінки. Нелегко переконати суддю знизити виплати дітям.

Якщо самостійно не вдалося домогтися успіху, доручіть вирішення питання професіоналам. Пропонуємо звернутися на сайт. Якщо рішення ухвалено проти вас, юристи складуть апеляційну скаргу.

Юристи роз'яснять, як не платити аліменти законним способом у Росії, зберуть докази, складуть позов. Зменшать суму виплат або доб'ються від звільнення від обов'язку. Захистять інтереси клієнта.

Як законно не платити аліменти?

Аліменти – обов’язкові виплати на утримання дітей і непрацездатних родичів. Деякі платники вважають, що не повинні перераховувати гроші, і бажають дізнатися, як не платити аліменти законно.

See also:  Законность проведения налоговой проверки с точки зрения судебной практики

Ми розповімо про цілком законні способи скасування або припинення аліментних зобов’язань.

У нашій попередній статті “Заборгованість по аліментах – як її зменьшити (позовна заява)” ми розповідали, у яких випадках аліментний борг зменшується або взагалі скасовується.

Невиплата аліментів за власною ініціативою платника

Обов’язок перерахування аліментів прямо передбачена Сімейним кодексом України. За умисне ухилення від виплат передбачена кримінальна відповідальність (ст. 164 КК України).

Разом з тим, іноді найсумлінніший платник з якихось причин не може перераховувати кошти. Або з’явилися підстави вважати, що гроші дозволяють безбідно існувати колишній дружині.

Рано чи пізно постає питання: чи можна законно не сплачувати аліменти?

Платнику не можна зупинити за власної ініціативи виплату коштів на утримання дитини. Як не можна і зменшити суму аліментів, встановлену угодою або рішенням суду.

Закон зобов’язує перераховувати кошти навіть у тому випадку, якщо платник позбувся роботи або джерела доходу. Як стягують аліменти з непрацюючого батька, ми розповіли в цій статті.

Невиплата аліментів тягне за собою заборгованість і нарахування пені. Борг буде зростати з кожним місяцем, в подальшому на  боржника чекає арешт майна та притягнення до кримінальної відповідальності. У статті “Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей” ми розповіли, як притягти батька до відповідальності.

Але не все так погано. Законодавець передбачив моменти, при настанні яких можна припинити або зменшити виплати, на сам кінець змінити їх форму.

Законне припинення виплати аліментів

Законом передбачений перелік умов, при настанні яких виплата аліментів автоматично припиняється:

 • якщо дитина досягла 18-річчя, або до повноліття придбала дієздатність (у разі емансипації або вступу у шлюб);
 • якщо дитина усиновлена. Обов’язок з утримання неповнолітнього в цьому випадку переходить до усиновителів;

Якщо дитина передана прийомним батькам, у дитячий будинок, опікунам або піклувальникам, аліментні виплати не припиняються.

 • якщо одержувач аліментів більше не потребує забезпечення або визнаний судом працездатним;
 • якщо непрацездатний колишній чоловік/дружина – одержувач аліментів, вступив у шлюб (законний або цивільний);
 • у разі смерті алиментоотримувача чи платника, або визнання особи померлою в судовому порядку;
 • якщо аліментоотримувач здійснив умисний злочин по відношенню до платника.

Читайте також:  Як розраховують аліменти на одну дитину (формула розрахунку)

Крім того, суд може відмовити дружині (або чоловікові) у стягненні аліментів на їх користь, якщо шлюб був нетривалим (меньш ніж один рік), або вони поводилися негідно.

Припинення аліментних виплат за угодою з алиментоотримувачем

Припинити виплату аліментів або зменшити їх розмір може тільки суд. Винятком із цього правила є:

 • смерть платника або дитини;
 • емансипація дитини;
 • на підставі письмової нотаріально завіреної угоди.

В останньому випадку батьки дитини, сідаючи за стіл переговорів, передбачають можливість і підстави припинення виплат.

Наприклад, такою підставою може бути працевлаштування неповнолітнього, вступ у шлюб бітька, з яким залишається дитина, виїзд дитини на постійне місце проживання за кордон і так далі. У цьому випадку платник припиняє виплати без судової процедури.

При настанні нових підстав для припинення виплат, домовленість оформлюють письмово у вигляді доповнення до угоди. Документ також нотаріально посвідчують.

Бувають ситуації, коли отримувач не бажає вносити зміни в документ. В даному випадку платнику потрібно вимагати припинення аліментів у суді.

Заміна форми аліментних виплат за угодою сторін

Закон дозволяє сплачувати аліменти шляхом передачі майна на адресу неповнолітнього. Платник може передати, наприклад, нерухоме майно дитині, припинивши тим самим виплату в грошовій формі. При цьому враховують такі нюанси:

 • батьки дитини складають та нотаріально посвідчуються доповнення до угоди про виплату аліментів;
 • для взаємозаліку потрібна згода державного органу опіки та піклування;
 • цей варіант можна реалізувати в тому випадку, якщо сплата аліментів відбувається на підставі угоди, але не на підставі рішення суду про стягнення.

Припинення аліментів судом

Як ми зазначили, життєві ситуації, при яких можлива відміна аліментів через суд, бувають різними. Зупинимося на найбільш поширених.

Оспорювання батьківства

Дана процедура передбачена ст. 136 СКУ, її ініціює батько, ставить під сумнів біологічний зв’язок з дитиною.

Коротко процедура наступна:

 • заявник подає позов про оспорювання батьківства та скасування аліментних виплат;
 • вимогами батька – виключення запису про батьківство з акту громадянського стану;
 • після прийняття рішення на свою користь, чоловік має право подати позов і вимагати повернення раніше перерахованих за останні три роки аліментів;
 • за згодою відповідача та з вимогами позивача, суд прийме рішення, не призначаючи додаткових досліджень;
 • якщо відповідач не підтримує позовні вимоги, суд призначить ДНК-тест.

Читайте також:  Розмір аліментів на двох дітей в Україні

Більше про те, як повернути надлишково сплачені кошти на утримання дитини, ми розповідали в статті “Повернення аліментів при оспорюванні батьківства (зразок позовної заяви)“.

Зменшення аліментних виплат

З великою ймовірністю суд знизить розмір аліментів, якщо:

 • кошти витрачаються другою стороною не на дитину, а на власні потреби;

Перевірку правомірності витрачання грошей проводять органи опіки та піклування за письмовою заявою платника.

 • змінилося фінансове або інше становище платника (хвороба, народження дитини в іншому шлюбі, наявність утриманців, вступ у ВУЗ і таке інше);
 • платник звільнений з роботи або втрачено джерело доходу, що значно обмежує фінансові можливості;
 • дохід неповнолітнього значно перевищує дохід платника.

Дієвим способом зниження аліментів є встановлення виплат у фіксованій сумі. Якщо батько згодом влаштувався на високооплачувану роботу, розмір відрахувань залишиться колишній.

Спільне проживання платника та дитини

У більшості випадків дитина залишається з матір’ю, і це питання узгоджується в момент розлучення. Однак батько може самостійно виховувати і утримувати неповнолітнього, хоча реалізувати такий план без згоди колишньої дружини непросто.

Кращий варіант — домовитися. Якщо не вдається, батько зможе забрати нащадка, довівши в суді неналежну поведінку матері. Приміром, алкогольну та наркотичну залежність (не тільки матері дитини, але і осіб, які проживають на одній житловій площі), жорстоке поводження з неповнолітнім і таке інше.

Якщо дитині виповнилося 10 років, вирішальним чинником у таких справах є її свідчення в суді. При незгоді нащадка проживати з батьком, суддя навряд чи задовольнить вимоги останнього.

У разі позитивного результату справи, батько-аліментник забирає дитину та направляє до суду позовну заяву про звільнення від виплат на утримання.

Відмова від аліментів другою стороною

У законі не передбачено таке поняття, як відмова від аліментів. Однак на практиці алиментоотримувач може відмовитися від грошей. Припинити виплату аліментів можна, уклавши двосторонню угоду і закріпивши факт відмови.

Разом з відмовою в угоді повинна бути прописана додаткова умова (причини відмови від аліментів). В іншому випадку нотаріус не завірить документ, а суд не задовольнить позов.

Як правило, причиною скасування аліментів буває передача дитині майна платника, одноразової суми або дозвіл на виїзд за кордон.

Опікунам та піклувальникам потрібно узгоджувати відмову від аліментів з опікунською радою.

Порада: опікунам та піклувальникам не варто відмовлятися від аліментів, так як відповідно до Правил опіки та піклування, представники не є власниками виплат. Опікунська рада може не тільки відмовити у заяві, але й угледіти в даному факті неналежне виконання обов’язків представника і усунути від опіки.

Як перестати утримувати колишню дружину або чоловіка?

В судовому порядку також можна припинити аліментні виплати на:

 • колишню дружину, вагітну або таку, що виховує спільну дитину віком до 3 років;
 • другого батька, який забезпечує догляд за дитиною-інвалідом або інвалідом 1 групи з дитинства;
 • непрацездатних чоловіка або дружину, які потребують підтримки.
 • Виплата аліментів колишній дружині припиняється, якщо вона вийшла заміж, і турботи про малолітню дитину прийняв новий чоловік.
 • Виплати на дитину-інваліда припиняються, якщо її дієздатність відновлена, або другий батько перестав потребувати матеріальної підтримки.
 • Для скасування аліментів на користь непрацездатних чоловіка/дружини, платнику потрібно довести в суді, що:
 • друга сторона відновила працездатність, отримує зарплату або з’явилися інші джерела доходу;
 • причиною непрацездатності є аморальний спосіб життя чоловіка/дружини, або останній веде неналежний спосіб життя;
 • шлюб визнаний недійсним у суді.

Колишні чоловік або дружина звільняються від виплати аліментів другій стороні, якщо шлюб тривав менше року.

Чи можна не виплачувати аліменти батькам?

Син або дочка звільняються від обов’язків утримувати престарілих або непрацездатних батьків у наступних випадках:

 • якщо діти не досягли повноліття;
 • є інвалідами або непрацездатними;
 • у них відсутнє офіційне працевлаштування;
 • мати або батько позбавлені батьківських прав.

Крім цього, матеріальної підтримки може позбутися батько, якщо він, в свою чергу, не надавав фінансову допомогу матері своїх дитей або усунувся від їх виховання.

В статті “Оспорювання батьківства (скільки коштує тест ДНК)” ми розповідали, як здійснити передачу батьківських прав (в тому числі усиновлення/удочеріння та позбавлення прав на дитину), від чого залежить ціна текст ДНК на батьківство та скільки стоїть дослідження такого виду.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні і залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему, і ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!
See also:  Всу: порушенням недоторканості житла особи вважається будь-яке незаконне проникнення будь-кого навіть, якщо особа не має на це житло юридичних документів, але фактично проживає

Аліменти на дитину: правила утримання та виплати

Обов’язок батьків утримувати дитину до досягнення нею повноліття визначено у ст. 180 СКУ . Сплата аліментів може бути добровільною або примусовою (за рішенням суду).

Добровільна сплата аліментів

За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. Головне, щоб добровільна сплата аліментів на утримання дитини до досягнення дитиною повноліття ( їх розмір, вид, періодичність сплати та ін.) влаштовувала матір (батька), яка (який) безпосередньо ці аліменти отримує.

Ще одним видом добровільної сплати аліментів є укладення між батьками договору про сплату аліментів на дитину. У договорі визначається розмір та терміни виплати. Умови договору не можуть порушувати права дитини, встановлені СКУ. Договір укладається у письмовій формі і нотаріально посвідчується (ч. 1 ст. 189 СКУ ).

При цьому якщо платник аліментів добровільно виплачує їх, він може самостійно виплачувати їх із власних коштів або подати заяву роботодавцю з проханням утримувати з її заробітної плати аліменти і перераховувати їх отримувачу відповідно до ст. 187 СКУ .

На підставі заяви одного з батьків аліменти відраховуються не пізніше ніж у триденний термін від дня, встановленого для виплати заробітної плати, пенсії, стипендії.

Аліменти можуть сплачуватися безпосередньо стягувачу за його письмовою заявою через касу підприємства, на зазначений ним рахунок у банку, поштовим переказом.

Доставка стягувачу грошових переказів утриманих аліментів через відділення зв’язку провадиться за рахунок платника аліментів (п. 14 Переліку № 146). 

За умови добровільної сплати аліментів сума утримань може перевищувати встановлені законодавством розміри  відрахувань (понад 50 % (70 %) зарплати) на підставі заяви платника аліментів.

Примусове стягнення аліментів

У разі відмови від добровільної сплати аліментів, у т. ч. відмови від виконання умов договору про сплату аліментів, стягнення аліментів здійснюється примусово за рішенням суду.

Аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред’явлення позову (ч. 1 ст. 191 СКУ). 

Аліменти на дитину можуть бути присуджені у вигляді певної частини доходу її батька, матері або, якщо платник аліментів має нерегулярний, змінний дохід, – у твердій грошовій сумі (статті 183 – 184 СКУ) та, як правило, виплачуються щомісяця.

Мінімальний розмір аліментів не може бути меншим ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (ч. 2 ст. 182 СКУ).

Якщо розмір аліментів, встановлений судом у твердій сумі, менший від мінімального розміру, то дитині призначається державна допомога, яка покриває різницю між встановленою судом сумою аліментів і 30 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку (ч. 3 ст. 184 СКУ ).

Порядок стягнення аліментів визначено Законом № 606.

Так, згідно з ч. 3 ст. 68 Закону № 606 державний виконавець на підставі заяви про відкриття виконавчого провадження виносить постанову про звернення стягнення на зарплату боржника, яка пересилається на підприємство ( установу, організацію) за місцем роботи платника аліментів.

У разі якщо боржник не працює, будь-які відповідні доходи не отримує та має заборгованість зі сплати аліментів понад три місяці стягнення може бути звернено на майно боржника (п. 2 ст. 74 Закону № 606). 

На підставі цієї постанови роботодавець відраховує суму аліментів із зарплати платника аліментів і виплачує її стягувачу у встановлений термін.

Умисне невиконання службовою особою підприємства рішень суду або перешкоджання їх виконанню можуть спричинити кримінальну відповідальність за ст. 382 ККУ. 

У разі припинення утримання і перерахування сум аліментів у зв’язку зі зміною місця роботи, проживання, перебування боржника роботодавець зобов’язаний протягом 3- х днів повідомити державному виконавцю про причини припинення виплат і зазначити нове місце роботи, проживання або перебування працівника-боржника, якщо вони відомі (ч. 2 ст. 69 Закону № 606 ).

При цьому потрібно враховувати, що із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості у разі стягнення аліментів не більше 50 % (п. 3 ст. 70 Закону № 606 ).

Це обмеження не поширюється на відрахування із заробітної плати в разі відбування боржником покарання у виді виправних робіт і стягнення аліментів на неповнолітніх дітей. У таких випадках розмір відрахувань із заробітної плати не може перевищувати 70 % (ст. 128 КЗпП України, п. 4 ст. 70 Закону № 606 ).

Про відраховані та виплачені суми аліментів роботодавець зобов’язаний звітувати перед державним виконавцем кожні шість місяців за формою, затвердженою додатком 1 до Інструкції № 512 (ч. 1 ст. 69 Закону № 606 ).

Стягнення аліментів за минулий час

Ст. 194 СКУ визначено, що аліменти може бути стягнуто за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за три роки, що передували пред’явленню виконавчого листа до виконання.

Якщо за виконавчим листом, пред’явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв’язку з розшуком платника аліментів або у зв’язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.

При цьому відповідальність за прострочення сплати аліментів і виникнення заборгованості з вини платників аліментів передбачено ст. 196 СКУ , згідно з якою отримувач аліментів має право на стягнення неустойки ( пені) у розмірі 1 % від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

Тому у виконавчому листі може бути зобов’язання стягнути з платника аліментів, окрім заборгованості, також пеню.

З яких доходів стягуються аліменти

Згідно з п. 1 Переліку № 146 утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткової винагороди як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом.

Аліменти стягуються з сум допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, крім допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами та допомоги по догляду за дитиною до 14 років.

 Водночас є доходи, з яких аліменти не утримуються. Перелік таких доходів визначено у ст. 73 Закону № 606 та у п. 12 Переліку № 146.

До таких доходів належать, зокрема:

 • допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю з догляду за хворою дитиною віком до 14 років;
 • допомога у зв’язку з вагітністю та пологами;
 • компенсація працівнику витрат у зв’язку з переведенням, направленням на роботу до іншої місцевості чи службовим відрядженням;
 • вихідна допомога у разі звільнення і суми неоподаткованого розміру матеріальної допомоги;
 • компенсація працівнику за невикористану відпустку, крім випадків, коли особа під час звільнення отримує компенсацію за відпустку, не використану протягом кількох років;
 • вартість безкоштовного надання квартир та комунальних послуг;
 • одноразова допомога у разі народження дитини;
 • дотації на обіди, вартість путівок до санаторіїв і будинків відпочинку, що надаються за рахунок коштів підприємств та організацій тощо.

Утримання аліментів із суми заробітку (доходу) як у гривні, так і в іноземній валюті здійснюється після утримання податків (ч. 1 ст. 70 Закону № 606 , п. 13 Переліку № 146).

Оподаткування аліментів

Аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених згідно із СКУ, звільнені від оподаткування податок на доходи фізичних осіб ( ПДФО).

Виняток становлять аліменти, що виплачуються нерезидентом – такі аліменти повинні оподатковуватись ПДФО незалежно від їх розміру, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України (пп. 165.1.14 ПКУ).

Роботодавець, що утримує аліменти згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін, відображає суму аліментів у податковому розрахунку за ф. 1ДФ під ознакою доходу «140».

Враховуючи вимоги п. 161 р. XX ПКУ, військовий збір з аліментів не утримується, крім аліментів, які виплачуються нерезидентами. Єдиний соціальний внесок з аліментів не утримується, оскільки вони не включаються до фонду оплати праці.

Приклад

З заробітної плати інспектора з кадрів працівника утримуються аліменти на утримання неповнолітньої дитини відповідно до виконавчого листа у розмірі 30 % доходів щомісячно. Аліменти перераховуються отримувачу грошовим переказом.

№ з/п Зміст операції Бухгалтерський облік Сума, грн.
Дебет Кредит
1 Нараховано зарплату за лютий 92 661 3000,00
2 Утримано:
ПДФО (18 %) 661 6411 540
Військовий збір (1,5 %)  661  642  45
3 Нараховано ЄСВ (22%) 92 651 660
4 Утримано аліменти (3000 – 540-45)  х 30
%)
661 685 724,5
5 Утримано витрати за послуги грошового переказу (15 грн. умовно) 661 685 15,00
6 Перераховано:
ПДФО 6411 311 540
Військовий збір 642 311 45
7 Видано під звіт кошти на відправлення аліментів поштою бухгалтеру (724,5 + 15) 372 301 739,5
8 Виплачено зарплату працівнику 661 311 1675,50
9 Надано     авансовий    звіт                бухгалтером відправлення грошового переказу про 685 372 724,5

Аліменти в 2017 р

З 8 липня 2017 р. набере чинності Закон №2037, яким посилено захист прав дитини, зокрема, в частині отримання аліментів від одного з батьків.

 • Мінімальний розмір аліментів згідно зі змінами до СКУ див. у таблиці
 • Таблиця
 • Мінімальний розмір аліментів згідно зі змінами до СКУ

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*