Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського

Як поскаржитись на незаконні дії поліцейськогоЯкщо Ваше авто зупинила поліція

Сучасне українське суспільство потрохи починає розуміти, що порядок в країні залежить не лише від людей, котрі сидять у високих кабінетах, а й від звичайних громадян. У теорії права даний механізм формулюється так: «кожному праву кореспондує обов’язок», тобто, наші права мають межу, яка починається там, де виникає право іншої людини. Таку формулу повинен знати не лише кожен першокурсник юридичного факультету, а й кожен житель нашої Батьківщини, адже усім хочеться бути шанованими, а тому, треба вміти шанувати.

Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського

Сьогодні поговоримо про спілкування з тими, хто покликаний підтримувати правопорядок на дорогах України, про спілкування з Дорожньо-патрульною службою.

При спілкуванні з новими стражами правопорядку виникає у водіїв ряд складнощів, передусім тому, що не всі читали Закон України “Про  національну поліцію”  (далі – Закон) , а також, бо майже усі водії пам’ятають, як поводила себе на дорогах «ДАІ».

Однак, слід наголосити на тому факті, що суспільство поставило перед поліцією нові вимоги, а відтак, інший рівень спілкування вимагається також і від водіїв.

Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського

ЯКЩО ЗУПИНИЛА ПОЛІЦІЯ

Передусім хочеться наголосити, що у разі, якщо Ваш транспортний засіб зупиняє поліція, ні в якому разі:

 • Ви не повинні виходити з машини і бігти до полісмена, наче Ви самі зупинилися, щоб з ним привітатися;
 • не потрібно хамити і вживати нецензурних епітетів у спілкуванні з інспектором поліції. Пам’ятайте, що для того, щоб захистити свої права, потрібно знати їх і вміти чемно донести свою позицію у разі, якщо Ви вважаєте, що хтось з учасників правовідносин, порушив Ваші законні права.

[!] Отже, на сьогоднішній день патрульні не мають права зупиняти авто, а потім «вигадувати» причину зупинки транспортного засобу.

КОЛИ ВАС МАЮТЬ ПРАВО ЗУПИНИТИ

Закон передбачає вичерпний перелік підстав для зупинки авто поліцейським. Це означає, що згідно частини першої статті 35 Закону України поліцейський має право і обов’язок зупиняти транспортний засіб лише у 9-ти випадках:

 1. якщо Ви порушили Правила дорожнього руху, або порушили і не помітили цього, тобто Ви вважаєте, що Ви не винні, але факт лишається фактом, Ви порушили, то Вас обов’язково зупинить патруль, котрий це помітить;
 2. якщо Ваш транспортний засіб несправний і це видно неозброєним оком (наприклад: в темну пору доби у Вас не світить фара; або в авто розбите скло; або ж Ви вирішили, що чорний дим, котрий викидає Ваше авто, зовсім нічого поганого в собі не становить, …);
 3. якщо Ваше авто, предмети, що в ньому знаходяться, або будь-хто, хто знаходиться в ньому можуть бути причетні до вчинення адміністративного/кримінального правопорушення, то Вас має право зупинити поліція і перевірити наявну про даний факт інформацію;
 4. якщо Ваше авто вже знаходиться в розшуку, то Вас зупинить поліція і вилучить у Вас об’єкт розшуку;
 5. якщо Ви могли бути свідками/очевидцями адміністративного, або кримінального правопорушення і можете володіти інформацією, що допоможе з’ясуванню обставин вчинення правопорушення, то поліція може Вас зупинити і запитати Вас про такі відомості;
 6. у випадку, якщо комусь з учасників дорожнього руху може бути потрібна Ваша допомога, або Вас як свідка правопорушення можна залучити для фіксації обставин справи, поліція може зупинити транспортний засіб;
 7. якщо уповноважений на те державний орган в межах своєї компетенції прийняв рішення про обмеження, або заборону руху транспорту на певній ділянці автошляхів, то Ваше авто можуть зупинити і роз’яснити схему руху;
 8. якщо Ви транспортуєте за допомогою авто вантажі, а спосіб їх закріплення становить небезпеку для учасників дорожнього руху, то з метою запобігання загрози життю і здоров’ю осіб, а також з метою запобігання створенню аварійної ситуації на дорозі, поліція зобов’язана Вас зупинити для усунення небезпеки;
 9. якщо на Вашому авто встановлені спеціальні звукові та світлові пристрої, а Ви порушили порядок визначення і використання цих пристроїв, то поліція Вас зупинить, щоб зобов’язати Вас усунути порушення.

Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського

ПРАВА ТА ОБОВ’ЯЗКИ ПОЛІЦЕЙСЬКОГО ТА ВОДІЯ

Тепер, знаючи усі з можливих підстав, при наявності хоча б однієї з яких поліція може зупинити Вас на дорозі, Ви, у разі такої зупинки, як про це йшлося вище, очікуєте поліцейського сидячи в авто до моменту, поки поліцейський не попросить Вас вийти з нього.

Слід зауважити, що увесь процес спілкування з правоохоронцями Ви маєте право фіксувати за допомогою аудіо- та відео-фіксуючих пристроїв, крім того, юристи рекомендують це робити з метою запобігання порушенню прав та законних інтересів усіх учасників правовідносин.

Після того, як поліцейський підійде до Вашого авто, Він зобов’язаний належним чином Вам представитись, що регламентовано частиною третьою статті 18 Закону України Про Національну поліцію, назвавши своє прізвище, а також посаду і спеціальне звання.

Згідно статті 17 Закону, поліцейський повинен при собі мати службове посвідчення, а також спеціальний жетон.

Ви маєте право перепитати у патрульного його дані, а також попросити показати посвідчення, при цьому варто було б переписати дані з посвідчення, саме переписати, а не фотографувати, або знімати на відео.

Після того, як поліцейський належним чином представиться, він повинен повідомити Вас про підставу зупинки транспортного засобу (одну з дев’яти передбачених Законом).

Після закінчення пояснення причин зупинки поліцейський попросить Вас пред’явити йому Ваше водійське посвідчення, реєстраційний документ на авто та у визначених випадках – страховий поліс/сертифікат.

Обов’язок водія надати такі документи поліцейському передбачений пунктом 2.4. Розділу 2 Правил Дорожнього руху

Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського

Нерідко водії стикаються з ситуацією, коли поліція просить:

 • відкрити багажник,
 • дозволити оглянути номери вузлів та агрегатів,
 • дозволити оглянути вміст салону і тому подібне.

Коментуючи дане питання, слід пам’ятати, що існує згідно Закону поняття «поверхневої перевірки», яка є превентивним поліцейським заходом, котрий передбачає можливість візуального огляду осіб, речей та транспортних заходів. Це положення закріплено у статті 34 Закону.

Отже, поліцейський має право вимагати від Вас надати йому можливість поверхневого огляду у випадках передбачених чинним законодавством. Але поверхневий огляд значно відрізняється від іншої процесуальної дії, що іменується обшуком.

Перш за все слід звернути увагу на те, що при поверхневому огляді поліцейський просить Вас показати йому речі, або вміст салону, відчинити йому двері, або багажник, але сам цього не робить, тобто в цьому випадку активну участь бере водій/власник речі, а поліцейський оглядає об’єкт. У випадку обшуку, правоохоронці вдаються до активних дій. Якщо мова йде про фіксацію даного процесу, то у випадку поверхневого огляду, з боку поліції не складаються жодні акти, що фіксують дії поліцейських, однак особа, авто якої оглядають може, а навіть повинна у своїх інтересах фіксувати такий процес на відео.

 • Підсумовуючи вище викладену інформацію слід зазначити, що дії поліції під час зупинення транспортного засобу чітко регламентовані чинним законодавством, а практика показує, що патрульні в більшості випадків стараються дотримуватись Закону. Однак, кожен учасник правовідносин, як поліцейський, так і водій, повинні знати свої права та обов’язки, при цьому керуючись елементарними поняттями культури поведінки та розумінням того, що ми разом будуємо нашу державу і ніхто крім нас самих, не буде змінювати Україну на краще, усі повинні усвідомлювати, що правопорядок починається з нас самих
 • Денис ЖУРАВСЬКИЙ, юрист Lex Service Group
 • Дивіться також: Як в Україні їздять на єврономерах

Источник: https://times.zt.ua/yakshho-vashe-avto-zupynyla-policiya/

Як уникнути поліцейського свавілля на карантині: що потрібно знати про свої права

Нові зміни, що вступають у силу з 6 квітня, суттєво розширили перелік заборон і обмежили нашу свободу.

 

Щоб уникнути застосування санкцій, необхідно, перш за все, знати і своїх правах і обов’язках, а також про нові правила, порушувати які не можна, попередньо, до 24 квітня.

 “Рубрика” пропонує вам дізнатися більше про те, чого категорично не можна робити під час карантину, і де закінчуються повноваження поліцейських.

Нові правила карантину

Змінами у постанову Кабміну вводиться цілий перелік заборон. Серед тих, які стосуються безпосередньо фізосіб, такі:

 заборонено перебування в громадських місцях без одягнутих засобів індивідуального захисту, а також переміщення групою осіб в кількості більше двох, крім випадків службової необхідності і супроводу дітей до 14 років батьками (усиновлювачами, опікунами і т.д.)

 •  відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових і прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою і в разі службової необхідності
 •  перебування в громадських місцях осіб, що не досягли 14 років, без супроводу батьків, усиновителів і т.д.
 •  відвідування закладів освіти учнями і студентами
 •  відвідування спортивних і дитячих майданчиків
 •  регулярні і нерегулярні перевезення пасажирів автомобільним транспортом в міському, приміському, міжміському, внутрішньообласному та міжобласному сполученні, зокрема пасажирські перевезення на міських автобусних маршрутах в режимі маршрутного таксі
See also:  Основні новації законодавства про судовий збір

Під пасажирськими перевезеннями мається на увазі регулярне і нерегулярне міське, приміське, міжміське, й міжобласні повідомлення, зокрема, перевезення по міським та автобусним маршрутам в режимі маршрутного таксі, при цьому кількість пасажирів в авто не має значення. Перевезення пасажирів на легкових автомобілях дозволені.

 •  відвідування установ і закладів, які надають паліативну допомогу, соціального захисту, в яких тимчасово або постійно проживають/перебувають діти, громадяни похилого віку, ветерани війни і праці, особи з інвалідністю, особи зі стійкими інтелектуальними або психічними порушеннями, установ і закладів, які надають соціальні послуги сім’ям/особам в складних життєвих обставинах, крім установ і закладів, які надають послуги екстрено (кризово)
 •  відвідування пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, і пунктів тимчасового розміщення біженців, крім осіб, які надають правову допомогу особам, які перебувають у таких пунктах
 •  перебувати на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство або спеціальний статус
 •  самовільно залишати місця обсервації (ізоляції)

Зверніть увагу, що перебуваючи на вулиці, маску одягати не обов’язково.

Ці засоби захисту обов’язкові в громадських місцях — під’їзди, підземні переходи, стадіони; парки, сквери, дитячі майданчики, стадіони, зупинки громадського транспорту, ліфти, державні установи, медичні установи і т.д. Вулиця громадським місцем не є, тому надягати маску або респіратор на вулиці — особисте рішення кожного.

Чи потрібно надягати маску на вулиці?

Перебуваючи на вулиці, маску одягати не обов’язково. Ці засоби захисту обов’язкові в громадських місцях — під’їздах, підземних переходах, стадіонах; парках, скверах, дитячих майданчиках, стадіонах, зупинках громадського транспорту, ліфтах, державних і медичних установах тощо.

Вулиця громадським місцем не є, тому надягати маску або респіратор на вулиці — особисте рішення кожного. При цьому варто пам’ятати, що перелік громадських місць може бути розширений органами місцевого самоврядування.

У зв’язку з цим Кабмін рекомендував перебувати в масці на вулиці постійно, оскільки ви в будь-який момент можете опинитися на території, що підпадає під визначення “громадське місце”.

Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського

Хто має ізолюватися?

Окремі обмеження вводяться для осіб, які повинні ізолюватися, зокрема:

 • особи, які мали контакт з хворим на COVID-19, крім осіб, які перебували в засобах індивідуального захисту в зв’язку з виконанням службових обов’язків
 • особи, щодо яких є підозра на інфікування, або особи, які хворіють на COVID-19 і не вимагають госпіталізації
 • особи, які досягли 60-річного віку, крім осіб, які здійснюють заходи, пов’язані з недопущенням поширення COVID-19, забезпечують діяльність об’єктів критичної інфраструктури

У разі призначення обов’язкової самоізоляції, ці особи повинні дотримуватися всіх правил самоізоляції:

 • повинні бути внесені до реєстру в Єдиному державному веб-порталі електронних послуг із зазначенням інформації про місце своєї самоізоляції; засоби зв’язку з цією особою; кількості осіб, які проживають з цією особою і про можливість подбати про цю особу іншими особами (це можна зробити самостійно, але не обов’язково)
 • не повинні залишати певне ними місце своєї самоізоляції і контактувати з іншими особами крім тих, з якими проживають

Виняток може бути тільки в тому випадку, якщо про особу, що вимагає самоізоляції, нікому подбати.

Тоді їм дозволяється відвідування місць торгівлі продуктами харчування, засобами гігієни, лікарськими засобами, медичними виробами, які розміщені на відстані не більше 2 кілометрів від місця самоізоляції, за умови використання засобів індивідуального захисту, в тому числі респіраторів або захисних масок, без клапана видиху. Також дозволяється вигул домашніх тварин 2 рази в день.

Про те, хто буде займатися внесенням цих осіб до реєстру поки не сказано. Сам реєстр, згідно зі змінами, повинен бути розроблений до 5 квітня, однак за станом а 5 квітня зміни ще не були опубліковані, а значить не вступили в силу — і це тільки одна з багатьох неточностей, допущених в документі.

Яка відповідальність за порушення встановлених обмежень?

Адміністративна відповідальність загрожує в разі:

 • надання неправдивих відомостей про місце своєї самоізоляції і засобах зв’язку
 • недотримання режиму самоізоляції
 • порушення правил щодо карантину та інших норм з питань боротьби з інфекційними хворобами

Якщо вас “зловлять”, доведеться заплатити штраф від 17 до 34 тисяч гривень.

У разі, якщо порушення режиму самоізоляції призвело або могло призвести до поширення хвороби, – особа притягнуть до кримінальної відповідальності. В такому випадку або штраф від 17 до 51 тисяч гривень, або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження/позбавлення волі на строк до 3 років.

 • У разі, якщо дії такої особи привели до смерті людей або інших тяжких наслідків — особі загрожує позбавлення волі від 5 до 8 років.
 • У разі порушення складається протокол, санкція реалізується після винесення відповідного рішення судом.
 • Протокол про правопорушення можуть скласти: поліцейські, державна санітарно-епідеміологічна служба, органи охорони здоров’я (але тільки в разі завідомо неправдивого виклику швидкої допомоги), голови сільських, селищних, міських рад.

Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського

Чоловік, якого не пустили на спортмайданчик у київському Гідропарку, переплив річку, щоби туди дістатися. На березі його зустріли правоохоронці / Богдан Амінов

Які повноваження у поліцейського?

Порядок дій поліцейського регулюється законом про Національну поліцію. Так, поліцейський може зупинити особу на вулиці для перевірки документів в тому випадку, якщо у нього є підстави вважати, що особа вчинила або має намір вчинити правопорушення.

Оскільки порушення правил карантину, таке, наприклад, як відвідування парку, є адміністративним проступком, поліцейський має право зупинити вас та вимагати у вас пред’явити йому документи. Також він може провести опитування — задати вам кілька уточнюючих питань, але за умови, якщо надасть пояснення, з якою метою йому потрібна ця інформація.

Також не є порушенням з боку поліцейського і зупинка транспортного засобу, оскільки пасажирські перевезення під час карантину заборонені.

Також поліцейський уповноважений вимагати від особи (осіб) залишити певне місце на певний термін або заборонити або обмежити особам доступ до певної території або об’єктів, якщо це необхідно для забезпечення громадської безпеки та порядку, охорони життя і здоров’я людей, для збереження і фіксації слідів злочину. На цьому повноваження поліцейського при порушенні громадянами правил карантину закінчуються, їх перевищення буде порушенням.

 Під час зупинки поліцейський зобов’язаний:

 • представитись
 • пояснити причину зупинки
 • на вашу вимогу має пред’явити документи

Пам’ятайте, що поліція не може безпідставно зайти в ваше житло або вилучати якісь предмети. Також поліцейський не може перевіряти ваші кишені або вміст сумки/рюкзака при огляді. Якщо поліцейський проводить поверхневий огляд автомобіля, він може попросити відкрити бардачок або багажник, проте чіпати предмети руками, перекладати їх він не може.

Поліцейський не може затримати вас через порушення правил карантину.

Проводити поверхневий огляд в тому випадку, якщо вас зупинили через порушення правил карантину, поліцейський не має права.

Ця превентивна міра може бути проведена тільки в тому випадку, якщо у поліцейського є достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, оборот якої заборонений або обмежений або яка становить загрозу життю або здоров’ю особи або інших осіб.

Поверхневий огляд передбачає візуальний огляду особи, проведення по поверхні одягу особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу. Такий огляд може проводити тільки поліцейський однієї статі з особою.

Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського

Як захистити свої права?

Щоб запобігти посяганню на ваші права з боку правоохоронних органів, в першу чергу, вам самим не можна порушувати правила карантину

По-друге, важливо знати свої права та обов’язки, а також межі повноважень поліцейського. Так ви можете швидко орієнтуватися в ситуації і захищати себе від незаконних посягань на ваші права.

Ви також можете знімати на відео дії поліцейських. Якщо при цьому вони будуть посилатися на ст. 307 Цивільного Кодексу України або перешкоджати вам, повідомте, що згідно зі ст.

21 Закону “Про інформацію”, незаконні дії органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також посадових і службових осіб не є інформацією з обмеженим доступом, отже, вести відеозйомку можна.

У разі, якщо поліцейський склав протокол про адміністративне порушення, з яким ви не згодні, або якщо він був складений з порушенням процесуальних норм, є 2 способи його оскаржити: в вищестоящий орган або в судовому порядку. У першому випадку вам необхідно написати заяву в Головне управління Нацполіціі, у другому — відправити в суд заяву про оскарження протоколу про адміністративне порушення.

See also:  Звільнення під час відпустки. чи практикується в наш час та що говорить про це закон?

Для складання відповідних заяв краще звернутися до юриста — він допоможе скласти його в правильній формі, пославшись на необхідні нормативно-правові акти.

Однак, найкращим способом захистити себе як від посягань, так і від вірусу — діяти в рамках закону і не порушувати встановлених правил.

Оскаржити дії поліцейського можна двома способами. Перший — звернутися з відповідною заявою до органу вищого рівня, в даному випадку — в управління Нацполіціі. У заяві необхідно послатися на ст.

55 Конституції України, ст. 4, 17 Закону України “Про звернення громадян”. Також скарга може бути висловлена усно по телефону “102” або “0-800-50-02-02” (call-центр, куди можна повідомити про неправомірні дії поліції).

Другий спосіб — звернутися до суду. До суду можна звертатися незалежно від того, чи зверталися ви до місцевого територіального вищестоящого органу. При цьому в позовній заяві необхідно роз’яснити, які ваші права були порушені, пославшись при цьому на ст. ст. 5, 19, 160, 161 Кодексу Адміністративного судочинства України та Закон “Про Національну поліцію”.

Источник: https://slavinfo.dn.ua/novosti/novosti-ukrainy/yak-uniknuti-politsejskogo-svavillya-na-karantini-shcho-potribno-znati-pro-svoji-prava

Вас попpoсили відкрити кaпот або бaгажник чи вийти з aвтівки? Як не попaстись нa незaконні дії поліцейських

Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського

Вас просять відкрити капот, багажник або двері автомобіля.

– Попросити інспектора пред’явити службове посвідчення, пункт 2.4 ПДР (зафіксувати його дані)

– Після того як інспектор запропонував вам відкрити капот, багажник або двері автомобіля, ввічливо попросіть його скласти протокол огляду (ст. 27.9 КоАП) і ЗАПРОСИТИ двох понятих.

Причому, зовсім не важливо, відбувається це на стаціонарному посту або в глухих степах. У розділі 2 ПДР «Обов’язки водія» це не вказано як обов’язкове виконання, лише просто за усною вимогою інспектора.

– Якщо інспектор підміняє поняття «огляд» і «огляд» – він лукавить.

Скажіть йому, що огляд буває технічний або візуальний. Якщо хоче нехай розглядає машину зовні, а салон через бічні стекла.

– При цьому інспектор не має права вимагати від вас вивернути кишені або вміст барсетки. Це відноситься до особистого догляду та регулюється статтею 27.7 КоАП.

Особистий огляд здійснюється особою однієї статі з особою в присутності двох понятих тієї ж статі під протокол особистого огляду.

– Огляд автомобіля без протоколу і без понятих кваліфікуються статтею 19.1 КоАП «Самоправство». Якщо інспектор самовільно відкриває двері салону або кришку багажника, риється в бардачку, то негайно дзвонити в «102» і повідомляйте про незаконний обшук у вашій машині.

– Пошук понятих повністю лежить на плечах співробітника ДАІ. Після 5 хвилин бездіяльності інспектора повідомте йому, що якщо він продовжить вас затримувати, то буде здійснений дзвінок в «102» з розповіддю про порушення ним статті 12.35 КоАП «Не законне обмеження прав на керування транспортними засобами»

– Якщо вирішили відкрити багажник, виключно за усним проханням інспектора, то пам’ятайте, що робите ви це на свій страх і ризик. Були випадки, коли після цього, «раптом» знаходився патрон від пістолета або білий порошок в пакетику, нібито «випадково» виявлений під доріжкою. План «розкриття» ніхто не відміняв.

– Існує «хитрий» прийом інспектора: після відмови відкрити багажник без протоколу огляду, вас просять пред’явити знак аварійної зупинки (аптечку, вогнегасник), щоб ви, відкривши багажник, їх дістали.

Просимо інспектора вказати номер статті ПДР яка зобов’язує вас пред’явити наявність необхідного. Немає такої статті. Нагадуємо, інспектору, що, коли ви виїжджали, всі ці предмети були присутні в наявності і лежали в багажнику машини.

 • Хоче переконатися особисто – хай складає протокол огляду і ви відкриєте багажник. Далі діємо згідно Глави №16 «Інспектор хоче перевірити технічний стан автомобіля
 • У 10-ти денний термін відправляємо скаргу на дії ІДПС
 • Роз’яснення:

Необхідно знати, що стаття 27.9 КоАП «Огляд ТЗ» зобов’язує співробітників поліції проводити огляд автомобіля в вашій присутності. Інспектор може лише попросити, щоб ви відсунули пакет в багажнику або підняли накидку на задньому сидінні. Але, ні в якому разі не має права це робити власними руками.

Інакше законом ці дії кваліфікуються як обшук. Право на обшук дає постанову суду або санкція прокурора. Саме по собі прохання скласти протокол огляду змусить інспектора задуматися: «а з чого б це так?» Чи буде водій, у якого щось протизаконне в багажнику, так сміливо себе вести?

Перспектива попрацювати з урахуванням норм закону, «а не за поняттями» зовсім не потішить його. Так само потрібно шукати понятих. Пам’ятайте, що такими не можуть бути ні співробітники поліції, ні пасажири вашого автомобіля – в якості понятих можуть виступати лише люди абсолютно незалежні: водії автомобілів, їх пасажири, та й просто пішоходи.

Будьте наполегливі, ввічливі і з відтінком «металу» в голосі. Так як тихе бурмотіння, бігаючы очі і тремтячі руки ніяк не говорять про впевненість водія.

Тут діє принцип сполучених посудин, тобто чим більше впевненості у водія, тим менше залишається її у інспектора.

Інспектор буде зобов’язаний вказати в протоколі досить вагомі причини, по яких йому довелося вдатися до процедури огляду. А це не так просто.

Пам’ятайте, що при звірці номерів кузова і двигуна відтирати від бруду або шукати їх розташування, в ваш обов’язок не входить. Ви можете і зовсім не знати, де розташований номер двигуна. На облік машину ставили колеги інспектора ДПС з МРЕВ. Всі питання за цією адресою. Вивертання кишень і вмісту сумочки в процес огляду автомобіля теж не входить.

Для огляду необхідний вагомий привід. І якщо причина «надумана» або інспектор проводить огляд без складання протоколу, то знайте: інспектор переступив межу закону в статті 19.1 КоАП «Самоправство». Складаємо скаргу на дії ІДПС

Ніякий масовий огляд (з порушенням процесуальних норм) всіх автомобілів поспіль навіть в період проведення антитерористичної операції або плану «Перехоплення», за федеральним законом в мирний час неприпустимий!

Джерело

Источник: https://www.slovech.co/vas-popposyly-vidkryty-kapot-abo-bahazhnyk-chy-vyyty-z-avtivky-yak-ne-popastys-na-nezakonni-dii-politseys-kykh/

Як оскаржити протиправні дії або бездіяльність поліції

У попередньому матеріалі про реагування на злочини ненависті ми вже писали, яким чином слід оскаржувати бездіяльність працівників поліції в разі відмови у прийнятті заяви про правопорушення або невнесенні відомостей про таке правопорушення до ЄРДР. Зупинимося на цієї темі трохи докладніше.

 • На великий жаль, фактичний провал реформування поліції в Україні дає багато підстав для оскарження протиправних дій чи бездіяльності її працівників.
 • Протиправні дії чи бездіяльність працівників поліції можна умовно поділити на два типи:
 • – ті, які можуть відбуватися по відношенню до будь-якої людини (невнесення відомостей до ЄРДР, відмова у прийнятті заяви, зневажливе ставлення, катування тощо);
 • – ті що вмотивовані упередженим (дискримінаційним) ставленням до людини через її сексуальну орієнтацію або гендерну ідентичність (ті ж самі дії, що в першому типі, а також, наприклад, відмова урахувати мотив упередження при реєстрації / розслідуванні злочину ненависті, специфічні образи тощо).
 • У будь-якому разі скаргу на дії чи бездіяльність працівників поліції можна подати:
 • – керівнику органу Національної поліції, дії/бездіяльність співробітників якого оскаржуються, або керівнику вищого органу поліції;
 • – керівнику відповідного органу прокуратури;
 • – Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини.
 • Якщо дії чи бездіяльність працівників поліції були вмотивовані упередженим (дискримінаційним) ставленням через ознаки СОГІ, треба навести факти, які про це свідчать.
 • Що може бути корисним при подачі скарги на поліцію:
 1. У разі приховування фактів катування або інших видів неналежного поводження поліцейськими, керівник органу протягом доби з моменту отримання відомостей про такі факти зобов’язаний ініціювати проведення службового розслідування та притягнення винних до відповідальності (ч. 4 ст. 7 Закону України “Про Національну поліцію”).
 1. У відповідності до пп. 2.2.1 п. 2.2. Інструкції про порядок проведення службових розслідувань в органах внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України №230 від 12.03.2013 р. (далі – Інструкція), службове розслідування проводиться […] у разі невиконання або неналежного виконання особами рядового і начальницького складу під час службової діяльності вимог чинного законодавства, що призвело до порушення прав та законних інтересів громадян або негативно вплинуло на забезпечення виконання покладених на ОВС завдань з охорони громадського порядку, боротьби зі злочинністю.
 1. На що варто звернути увагу в скарзі на дії чи бездіяльність поліції:
 • коротке викладення обставин, які свідчать про дискримінацію за ознаками СОГІ;
 • форма дискримінації відповідно до ст. 5 Закону України “Про засади запобігання дискримінації в Україні” (пряма дискримінація, непряма дискримінація, підбурювання до дискримінації, пособництво у дискримінації, утиск);
 • у разі порушення, яке мало місце зі сторони Національної поліції України, додатково вказати, які права було обмежено/порушено в результаті дискримінації:
See also:  Через недосконалість законодавства недобросовісному підприємцю вигідніше сплатити штраф за неоформлених працівників за кпап, ніж за кзпп

– право на мирні зібрання (громадяни мають право збиратися мирно, без зброї і проводити збори, мітинги, походи і демонстрації (ст. 39 Конституції України));

– право на свободу і особисту недоторканність (кожна людина має право на свободу та особисту недоторканність; ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду і тільки на підставах та в порядку, встановлених законом (ст. 29 Конституції України));

– право на ефективний засіб юридичного захисту (кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження (ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р.);

 • посилання на докази, які можуть підтвердити дискримінацію (письмові докази, аудіо- та відеозаписи тощо);
 1. Скарга подається керівнику органу Національної поліції, дії/бездіяльність співробітників якого оскаржуються, або керівника вищого органу поліції.
 1. Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі мотивованої необхідності визначений строк може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування (п. 5.1. Інструкції).
 1. Початок службового розслідування визначається датою видання наказу про його призначення. Завершення службового розслідування визначається датою затвердження начальником, який призначив службове розслідування, висновку за результатами службового розслідування (п.п. 5.2.-5.3 Інструкції).

У березні 2017 р. двоє геїв через гомофобне побиття опинилися у непритомному стані в столичній Лікарні швидкої допомоги. Пізно ввечері до них завітали працівники слідчо-оперативної групи Дніпровського РУНП та прямо у палаті почали опитувати їх про обставини нападу.

Дізнавшись, що напад було скоєно через сексуальну орієнтацію постраждалих, співробітники поліції почали різко негативно ставитися до них та голосно і гомофобно ображати хлопців у присутності інших пацієнтів, чим ще й порушили право постраждалих на приватність.

У Центрі «Наш світ», куди постраждалі звернулися по допомогу, їм допомогли скласти і подати відповідні скарги на протиправні дії працівників поліції до керівників поліції і прокуратури Дніпровського р-ну Києва, а також до Омбудсмана, яка взяла цю справу під свій контроль. Крім цього, про гомофобні дії поліцейських з’явилися публікації у ЗМІ.

На жаль, через брак доказів і свідчень з боку інших пацієнтів палати, відкрити кримінальне провадження проти гомофобів не вдалося. Але було проведено службове розслідування, винних притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а з особливим складом райвідділку проведено «профілактичну» бесіду.

Тож якщо ви зіткнулися з проявами свавілля або бездіяльності з боку працівників правоохоронних органів, особливо, якщо такі прояви були пов’язані з сексуальною орієнтацією чи гендерною ідентичністю, ви можете повідомити про них Моніторингову мережу Центру «Наш світ» та звернутися по правову допомогу за телефоном «гарячої лінії» Центру: (095) 237 03 09.

Читайте також:
«Жарти» ненависті
Загроза онлайн
ЗЛОЧИНИ НЕНАВИСТІ НА ҐРУНТІ ГОМОФОБІЇ / ТРАНСФОБІЇ – ЩО ТРЕБА ЗНАТИ
ЧИ МОЖНА ЗАХИСТИТИ СЕБЕ ВІД ДИСКРИМІНАЦІЇ В ТРУДОВІЙ СФЕРІ?

Источник: https://gay.org.ua/blog/2019/02/14/iak-oskarzhyty-protypravni-dii-abo-bezdiialnist-politsii/

Як поскаржитись на незаконні дії поліцейського | Моє Право

1. Типові неправомірні дії

Поліція не завжди виконує свої обов’язки відповідно до закону або свідомо його порушує. Незаконними можуть бути активні дії (неналежне спілкування – образи, лайка тощо; незаокнний огляд/поверхнева перевірка; незаконна перевірка документів тощо), а також бездіяльність (ігнорування усної заяви про правопорушення; ненадання допомоги у небезпечній ситуації тощо).

Слід розуміти, що такі дії можуть бути суспільно небезпечними і містити склад злочину, а отже й розслідуватися мають відповідно кримінального процесуального законодавства.

У такому випадку скарга подається до місцевої прокуратури (в майбутньому – Державного бюро розслідувань) за загальними нормами Кримінального процесуального кодексу (КПК).

При цьому пишеться заява про скоєння злочину, передбаченого конкретною статтею Кримінального кодексу (найчастіше – ст. 365 «Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу»).

 • Користуйтеся консультацією: Обшук Вашого помешкання або іншого володіння
 • 2. Як і куди скаржитись:
 • Умовно, можна виділити два види скарг:

1) процесуальна: якщо Ви є учасником адміністративного або кримінального провадження, то скарга (клопотання) на незаконні дії/бездіяльність працівників поліції подається відповідно до вимог процесуального законодавства (ст. 267 КУпАП та гл. 26 (ст. 303–313) КПК відповідно);

 1. 2) загальна:
 2. а) щодо Вас вчинено незаконні дії/бездіяльність (але не злочин): незаконний огляд, неналежне спілкування, ігнорування прохання допомоги, погрози тощо, то скарга на них подається до керівника поліції або служби безпеки відповідного територіального органу в порядку Закону України «Про звернення громадян».
 3. Також скарга може бути викладена усно за номером «102» або «0-800-50-02-02» (call-центр, куди можна повідомити про неправомірні дії поліції).
 4. Окрім цього, радимо надіслати копію листа в місцеву прокуратуру, яка буде тримати справу на контролі.
 5. Радимо ознайомитись із ЗРАЗОК СКАРГИ (ЗАВАНТАЖИТИ) на незаконні дії поліцейського.
 6. б) щодо Вас скоєно злочин (катування, побиття, погрози розправою, незаконне тримання під вартою тощо) – подається заява про скоєння злочину відповідно до норм КПК до місцевої прокуратури (в майбутньому – Державного бюро розслідувань).
 7. 3. Строки надання відповіді

Термін розгляду – невідкладно, але не пізніше 15 днів з дня надходження заяви. Цей термін може бути подовжено до 30 днів, про що повідомляють заявника.

4. Що робити якщо не приймають скаргу/заяву (якщо вона подається у відділення поліції):

Відповідно до ст. 12 ЗУ «Про Національну поліцію» поліція не має права відмовити в розгляді або відкласти розгляд звернень стосовно забезпечення прав і свобод людини … з посиланням на вихідний, святковий чи неробочий день або закінчення робочого дня.

Також, п. 1 Розділу 2 Інструкції, затвердженої Наказом №1377 МВС України від 06.11.

2015 говорить про те, що «прийняття заяв і повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події незалежно від місця і часу їх учинення, повноти отриманих даних, особи заявника здійснюється цілодобово і невідкладно тим органом поліції, до якого надійшла заява чи повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення та іншу подію».

Отже, будь-які посилання на територіальну підслідність накшталт «йдіть у інший район, де це сталося» тощо є неприпустимими. Якщо поліція все ж таки відмовляється прийняти та зареєструвати заяву/скаргу, то можна звернутися до будь-якого іншого правоохоронного органу, який має передати Вашу скаргу/заяву за належністю.

 • Користуйтесь консультацією: Дії при початку обшуку – інструкція
 • 4. Окремі питання:
 • 1) «скарга» в розумінні ЗУ «Про звернення громадян» – звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, установ, організацій, об'єднань громадян, підприємств, посадових осіб.
 • 2) скарга на дії чи рішення органу Національної поліції або посадової особи подається в порядку підлеглості вищому органу або посадовій особі (вищестоящему керівнику) відповідно до чинного законодавства, а в разі незгоди громадянина з прийнятим за скаргою рішенням – безпосередньо до суду.

3) скарга (звернення) може бути подане як особисто окремою особою (індивідуальне), так і групою осіб (колективне). Кожен громадянин може подати звернення також через уповноважену на це іншу особу, якщо ці повноваження оформлені відповідно до чинного законодавства.

Звернення в інтересах неповнолітніх і недієздатних осіб подається їх законними представниками.

Звернення в інтересах громадянина може бути подано іншою особою, трудовим колективом або організацією, яка здійснює правозахисну діяльність, якщо вони отримали від громадянина відповідні повноваження, оформлені відповідно до законодавства.

4) рішення вищого органу Національної поліції щодо розгляду скарги в разі незгоди з ним громадянина може бути оскаржене в суді у термін, передбачений законодавством України.

Не підлягають розгляду та вирішенню скарги на прийняті рішення, що оскаржувались раніше, подані до органу або посадової особи вищого рівня протягом одного року з моменту їх прийняття та пізніше одного місяця з часу ознайомлення громадянина з ними.

Користуйтеся консультацією: Как оспорить штраф полиции выписанный на месте остановки

Источник: https://moe-pravo.com.ua/news/iak-poskarjitis-na-nezakonni-diyi-policeiskogo/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*