Закон «про валюту»: загальні зміни з лютого

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

12:17
сьогодні, 12:17

Парламент підтримав одностатеві шлюби і дозволив лесбійським парам заводити дітей, – ЗМІ

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

12:07
сьогодні, 12:07

Турецький красень Киванч Татлитуг показав свого маленького дружка просто у дворі

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

11:58
сьогодні, 11:58

У кличка розповіли, як довго планують труїти киян хлором, – “на пару років вистачить”

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

11:48
сьогодні, 11:48

Відео дня: абсолютно гола харків'янка показала пішоходам і водіям стиглі персики

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

11:38
сьогодні, 11:38

Новий антирекорд – МОЗ оприлюднило кепську статистику з Covid-19 на 13 червня

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

11:28 сьогодні, 11:28

Балерина Катерина Кухар перетвориться на пампушку на концерті “Кварталу 95”

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

11:23
сьогодні, 11:23

Під Харковом у дивному ДТП загинув пішохід-самогубець, – двічі кидався під колеса

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

11:22
сьогодні, 11:22

Рейдер-неудачник Александр Гринько – как с треском вылететь из списка “Форбс”

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

11:18
сьогодні, 11:18

Зелені черепашки повертаються — дроном зафільмували дивовижну міграцію десятків тисяч земноводних

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

11:13
сьогодні, 11:13

Підстаркувата Лоліта не витримала та показала свою шкуру – “Дуже люблю”

11:08
сьогодні, 11:08

Кілька сотень проти армії Путіна – легендарне визволення Маріуполя від “русского міра”

10:57
сьогодні, 10:57

“Віддавай с*ка або здохнеш!” – колишній чоловік погрожує вбити матір п'ятьох дітей, якщо не отримає її бізнес

10:48
сьогодні, 10:48

Наташа Корольова згадала пікантний момент із Зеленським – “Володю, поправ мені спідничку”

10:44
сьогодні, 10:44

Стихія влаштувала справжні ігри на виживання для Запоріжжя, – гроза, дикий вітер і град з перепелине яйце

10:40
сьогодні, 10:40

Старша за чоловіка на 24 роки – як виглядала молода Бріжит Макрон, яка підкорила серце майбутнього президента Франції

«Як новий шок-закон про валюту і валютні операції вплине на українців?»

 • Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого
 • Уже зовсім незабаром очікуюються грандіозні нововведення на ринку фінансів, що будуть пов`язані з грошовим обігом як гривні, так і іноземної валюти, бо від сьогодні, 7 лютого 2019 року, в Україні вступає в силу новий закон про валюту і валютні операції.
 • Фінансисти запевняють, що тепер на ринку «буде дозволено все, що не заборонено», адже документ усуває пережитки «радянської» системи контролю над обігом іноземної валюти та змінює правила проведення таких операцій.

Новий закон про валюту і валютні операції, який в першу чергу покликаний лібералізувати ринок, дозволяє українцям переводити більше грошей за кордон, не відкриваючи при цьому банківського рахунку. Також можна буде придбати безготівкову валюту за безготівкову гривню. Крім цього, планується встановити банкомати з доларами і євро. І це ще не все!

Коли реально почне діяти новий закон про валюту і валютні операції, що зміниться, як це позначиться на бізнесі, українських громадянах, чи загрожує країні відтік капіталу та чи рухне гривня? Розбираються експерти проекту «Правова Консультація».

Як новий закон про валюту вплине на ринок капіталу?

Необхідність законодавчої підтримки валютної лібералізації в Україні назріла вже давно, якщо враховуючи, що ринок досі працював за складними, іноді навіть суперечливими законодавчими нормами, які були далекі від європейських практик і ніяк не сприяли прозорості ринку та припливу капіталу в країну.

Фінансові експерти кажуть, що за значущістю для бізнесу новий закон про валюту буде подібним до отримання Україною безвізового режиму, тільки для капіталу.

До цього у нас ринок капіталу жив у 20 столітті, та ось нарешті і для нього настане століття 21-ше, бо новий закон про валюту і валютні операції значно спрощує нормативно-правову базу в сфері валютного регулювання і ведення касових операцій.

Національний банк України (НБУ) вже місяць як опублікував свої документи, які регулюватимуть валютну лібералізацію в країні. Вони засновані на прийнятому в минулому році Законі «Про валюту та валютні операції». Замість 56 нормативно-правових документів, які регулювали цю галузь раніше, регулятор підготував 8.

На сайті Нацбанку можна знайти всі затверджені зміни, які вступлять в силу з 7 лютого.

Зазначимо лише кілька найважливіших з них:

 • валютна лібералізація – скасування індивідуальних ліцензій при інвестуванні за кордон;
 • підвищення порогу до 150 000 UAH для зовнішньоекономічних операцій, для яких скасовується валютний контроль;
 • скасування реєстрації кредитів від нерезидентів;
 • збільшення граничного строку розрахунків за операціями ЗЕД зі 180 до 360 днів.
 1. В цілому, плани НБУ щодо валютної лібералізації виглядають так:
 2. Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого
 3. За багатьма пунктами подальший рух можливий буде тільки після того, як парламент прийме так звані BEPS-закони (закони про протидію розмивання бази оподаткування та виведення прибутку з-під оподаткування), детальніше про них можна прочитати на сайті Мінфіну.
 4. Однією з найбільш явних змін в обслуговуванні клієнтів, які запроваджує новий закон про валюту і валютні операції є дозвіл клієнтам банків-фізичних осіб проводити операції з онлайн купівлі-продажу іноземної валюти, що спонукало всі банки допрацьовувати існуючі системи дистанційного обслуговування клієнтів новим функціоналом.

Що стосується online-продажу валюти, то раніше купити долари або євро можна було в додатку «ПриватБанку», потім цю можливість там закрили через регуляторні обмеженя. Обмін валют в 2019 році має значно полегшитися тим, що вже з 7 лютого функція online-продажу валюти повинна бути доступна у всіх українських банках.

У «Приватбанку» планують запускати продаж валют в «Приват24» з 7 лютого цього року. За словами Іллі Боровова, голови управління електронного бізнесу «Альфа-Банку Україна», команда банку також вже працює над тим, щоб в перший день дозволу клієнти могли купувати та продавати валюту в своєму особистому кабінеті, в інтернет-банку та мобільному додатку.

Олег Гороховський, співзасновник «monobank», також відзначає, що з 7 лютого в мобільному додатку можна буде купувати валюту – долари і євро. «Рішення має прийняти «Universal Bank» (що є партнером «monobank»), але ми все для цього підготуємо. Продаж буде здійснюватися без комісій», – зазначив він.

Нагадаємо, в червні минулого року парламент підтримав закон про валютну лібералізацію в Україні. Валютні операції після набрання ним чинності будуть проводиться без обмежень – обмеження будуть вводитися тільки у відповідь на кризові ситуації.

Як закон про валюту вплине на бізнес та приватних інвесторів?

Цей закон про валюту вже давно очікується як великим бізнесом, так і приватними інвесторами. Наприклад, приватні інвестори в закордонні папери звернуть увагу на скасування е-ліцензій. Крім того, у 10 разів виросте розмір переказу валюти без відкриття рахунку для фізосіб – з 15 до 150 000 UAH.

Якщо порівнювати закон про валюту і валютні операції 2019 із попередніми його інтерпретаціями, то це досить радикальний документ, який зараз на слуху у багатьох. Варто відразу ж зазначити, що багато бізнесменів впевнені в тому, що такі кардинальні зміни – це знак того, що держава довіряє сучасним бізнесменам і дає більше свободи, простору, самостійних дій.

Новий закон і нормативна база дадуть колосальні можливості для розвитку українського бізнесу і допоможуть менше витрачати сил і ресурсів на різна валютні зобов’язання. Особливо це вигідно для представників fintech-компаній. Що стосується останнього, то варто очікувати величезні зміни в сфері бізнесу, які, в принципі, почалися вже в 2018 році.

А ось представникам «сірої зони» бізнесу нічого хорошого цей закон не принесе. Тобто, якщо ви будете проводити такі операції, вам треба буде їх здійснювати з легальними оподаткування коштів, коли ви можете підтвердити походження цих грошей.

Відповідно до нового закону про валюту і валютні операції, з 7 лютого будуть скасовуватися такі обмеження для бізнесу та громадян:

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

Мобільний банкінг вже давно став необхідним практично для кожного з українських громадян, тому що тільки користуючись лиже смартфоном, можна легко провести необхідну платіжну операцію.

See also:  Карантин: новые законы украины (кредиты, штрафы, коммуналка) - коротко о главном адвокат москаленко а.в.

Цю тенденцію підхопили екварійнг, онлайн-платежі, мікрокредитування, QR та інші.

У 2019 подібних послуг має стати ще більше, бо відтепер жителі країни можуть користуватися іноземною валютою та у них з`явиться більше свободи в сфері бізнесу.

Уряд тримає курс на cashless-економіку.

Саме тому в законодавстві помічені нововведення, бізнес відтепер має виходити на новий рівень, бо з`явиться більше можливостей для співпраці з іншими країнами.

Це великий крок для fintech-компаній, усієї сфери та безготівкової економіки не тільки в ЄС, але і в Україні. Варто відзначити, що це буде великий прорив, який ніяк не має залишитися непоміченим.

В той же час, незважаючи на ряд послаблень, слід зазначити, що новий Закон України “Про валюту і валютні операції” має більше косметичний характер, залишаючи фундаментальні питання без рішень:

 • е-ліцензії будуть заміщені альтернативною системою обмежень: 2 млн євро в рік для юросіб і 50 тис. Євро в рік для фізосіб;
 • Повноцінний доступ до ринку гривні для місцевих юридичних і фізичних осіб як і раніше відсутній;
 • Контроль за валютними операціями де-факто зберігся;
 • Для зарубіжних гравців, які не мають ніякої присутності в Україні, як і раніше немає чітко прописаного порядку доступу до ринку гривні.

Подальші кроки до валютної лібералізації провідні українскі фінансисти бачать в необхідності скасування всіх обмежень на проведення форвардних операцій, можливість арбітражних операцій з гривнею, а також скасування заборони на купівлю іноземної валюти за кредитні кошти.

5 речей, здатних змінити ситуацію на краще:

 • Немає необхідності у валютному контролі за умови, що інвестор або підприємець конвертує власні кошти безготівковим способом, а джерело його коштів є прозорим;
 • Валютний контроль потрібно замінити на фінансовий моніторинг, максимально спростивши безготівкові операції;
 • Скасувати т.з. «перехідний період»;
 • Необхідно контролювати походження коштів і сплату податків. В іншому ж випадку підприємець або інвестор вільний розпоряджатися своїми коштами;
 • Дозволити бізнесу мати фінансові відносини з банками (як мінімум) Євросоюзу. Це дозволить підприємцям, готовим платити податки та показувати прозору звітність, отримувати фінансування за кордоном, легко працювати з контрагентами в Європі та розпоряджатися своєю валютною виручкою.

НБУ очікує ослаблення нагляду за бізнесом і приватним інвестором з боку банків, однак як це буде працювати на практиці, ми дізнаємося вже після того як закон вступить в силу.

Що змінилося для звичайних українців?

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

До 2014 року українці, які бажали інвестувати за кордон, повинні були отримати індивідуальні ліцензії від НБУ.

Необхідно було зібрати пакет документів, що підтверджують джерело доходів і цільове використання грошей. Збір документів займав багато часу, але не гарантував отримання ліцензії.

З 2014 і до 2017 року такі операції стали забороненими (крім екстрених випадків, наприклад, лікування за кордоном).

Зараз, щоб зробити інвестиції за кордон, ліцензії вже будуть не потрібні. Інвестувати в нерухомість, цінні папери іноземних компаній, а також відкривати рахунки за кордоном можна за спрощеною процедурою!

Тепер громадяни України зможуть вкладати гроші в цінні папери іноземних компаній на глобальному ринку. Правила інвестування стали для українців такими ж, як і для жителів розвинених країн. Якщо українець має рахунок в іноземному банку, він може знайти інвестиційного брокера, наприклад MaxiMarkets (srp-trade.ru), і почати співпрацю.

Тепер у нас з`явилася можливість купувати акції «Apple», «Alphabet», «Amazon» й інших світових корпорацій. Також українці зможуть працювати з українськими брокерами, у яких є рахунки на закордонних біржах. Їх рахунки поповнюються або через український банк (тоді необхідна ліцензія), або через іноземний – без будь-яких обмежень.

Також Національний банк України прийняв рішення, що пом’якшує валютне регулювання для фізичних осіб. Відтепер українці зможуть вільно відкривати рахунки в закордонних банках і переводити на них іноземну валюту. Єдине, для чого буде потрібна ліцензія – переказ коштів з України на рахунок закордонного банку.

З України також можна буде вільно вивозити валюту, щоб покласти її на особистий рахунок в іноземних банках. Однак тут варто враховувати правила перевезення готівки через кордон – сума більше 10 000 євро вимагає письмового декларування в прикордонному органі та наявності документів про зняття грошей з банківських рахунків.

Відтепер можна також буде вільно перераховувати гроші зі своїх рахунків в закордонних банках в Україну.

В цілому, фізособа вже не має звітувати в НБУ про свої інвестиції або операції, що здійснюються з грошима в іноземній валюті за кордоном. Декларувати свої операції повинні будуть тільки фізичні особи-підприємці.

Закон також прибирає зайвий валютний контроль з дрібних операцій. НБУ запропонував зняти контроль з операцій купівлі або переводу валюти за кордон до 150 000 гривень. А це значно полегшить процедури розрахунку українців із закордонними партнерами, підрядниками та замовниками.

Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

Чого чекати далі?

Новий закон свідчить, що держава вважає, що у населення є великі проблеми, в тому числі і у фізичних осіб, пов’язаних з придбанням або купівлею, продажем валюти. Тому вона намагається збільшити доходи населення за рахунок спрощення цього процессу.

Хочемо підкреслити, що сам закон є дуже позитивним і прогресивним, однак, щоб отримати позитивний ефект для економіки країни, необхідні дієві заходи щодо захисту внутрішніх і зовнішніх інвесторів. Тільки комплексні консолідовані заходи всіх державних інститутів можуть призвести до фактичного поліпшення інвестиційного клімату і відновлення економіки.

2019 рік буде дуже складним для України. Президентські і парламентські вибори можуть посилити волатильність на валютному ринку, зниження курсу гривні може збільшити інфляційний тиск.

На Україну чекають в поточному році пікові виплати за зовнішнім боргом – необхідно погасити 150,5 млрд UAH внутрішнього та 121,8 млрд UAH зовнішнього боргу (платежі з обслуговування внутрішнього боргу складуть 88,7 млрд UAH, зовнішнього – 56,4 млрд).

Істотними ризиками для платіжного балансу також є можливе погіршення умов торгівлі для України і гальмування в програмі з Міжнародним валютним фондом, який все більш вимогливо ставиться до виконання урядом програми реформ. Тому НБУ все ж доведеться на підставі антикризових постанов зберегти основні обмеження на валютному ринку, відклавши повну реальну валютну лібералізацію на початок 2020 року.

Про новації закону про валюту і валютні операції дивіться також на відео:

Правова Консультація2019-02-07T14:53:30+02:00

Переказ і обмін валюти по-новому – що змінив закон про валюту | Факти ICTV

7 лютого 2019 року набув чинності закон про валюту, згідно з яким валютні операції відбуватимуться в Україні за новими правилами.

За новою системою українці повинні відчути 20 послаблень. Факти ICTV розбиралися, яких саме.

Новий закон про валюту і населення

Купівля та продаж валюти. Після набуття чинності закону про валюту подібні операції можна здійснювати не тільки у відділеннях банків і обмінниках, але і в поштових відділеннях.

Також українці зможуть обміняти валюту онлайн до 150 тис. грн на день. Приватбанк уже з 7 лютого дозволив у своїх сервісах (Приват24, мобільному додатку Privat24 і терміналах самообслуговування) купувати і продавати валюту.

Переказ валюти за кордон. Індивідуальні ліцензії на такі операції будуть замінені системою електронних лімітів. За нею, українці зможуть відправляти за кордон до 50 тис. євро на рік.

У НБУ обіцяють, що з часом фізособам дозволять відправляти більше.

Також тепер у 10 разів більше можна переказувати за кордон, якщо не відкривати рахунок – 150 тис. грн на рік.

See also:  При зміні законодавства зміняться критерії оцінки роботи слідчих

Новий закон про валюту і бізнес

Як пояснюють у НБУ, новий документ покликаний поліпшити загальний бізнес-клімат у нашій країні.

Так, для банків регулятор обіцяє практично “повну лібералізацію”. Крім іншого, фінустанови отримали карт-бланш на купівлю цінних паперів по всьому світу.

Підприємства в свою чергу отримали збільшений в два рази термін для розрахунків за експортно-імпортними контрактами – 365 днів.

Також компанії зможуть відправляти за кордон до 2 млн євро на рік, не відкриваючи індивідуальні ліцензії.

 • Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого
 • Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого
 • Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого
 • Закон «Про валюту»: загальні зміни з лютого

Переказ і обмін валюти по-новому – що змінив закон про валюту / 2 фотографии

З юросіб знімуть обмеження на користування рахунками за кордоном. При цьому переводити на такі рахунки гроші з України все ще заборонено.

 • Банки тепер можуть не реєструвати закордонні позики, а також кредитуватися у нерезидентів.
 • Крім цього, банки отримали можливість страхуватися від валютних ризиків.
 • Читайте: Зміни з 1 лютого 2019: тарифи, закон про валюту, зарплати і курс долара

Обмеження, які залишаться

В Україні залишиться умова обов’язкового продажу валюти. Однак з 1 березня необхідно буде продати 30% валютної виручки, а не половину, як зараз. У НБУ з часом планують повністю відмовитися від цього правила.

 1. Крім того, фізичні особи і в подальшому не зможуть вільно купувати валюту на міжбанку для онлайн-розрахунків з іноземними партнерами.
 2. Нагадаємо, думки експертів розділилися у прогнозах щодо курсу долара на лютий.
 3. maramicado

Якими є основні зміни у валютному регулюванні з 7 лютого 2019 року: офіційно від ДФС

ДФСУ повідомляє, що з 7 лютого 2019 року запрацює нова система валютного регулювання разом із введенням в дію Закону України від 21.06.2018 р. №2473-VIII «Про валюту і валютні операції». Вона складається з восьми основних постанов Правління НБУ, які замінили попередню базу з 56 нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання.

Дорожня карта валютної лібералізації розроблена НБУ разом з експертами МВФ та передбачає суттєву лібералізацію валютного ринку.

Мова йде про покрокове зняття усіх валютних обмежень відповідно до темпів поліпшення макроекономічних умов в Україні, а також прийняття низки законодавчих актів, спрямованих на підвищення якості регулювання фінансового ринку та попередження непродуктивного відпливу капіталу з країни.

 • З цього часу правові засади здійснення валютних операцій, валютного регулювання та валютного нагляду, права та обов'язки суб'єктів валютних операцій і уповноважених установ, а також відповідальність за порушення ними валютного законодавства, регулюються виключно зазначеним Законом.
 • Після введення в дію Закону №2473 відбудуться основні зміни, які стосуються валютного нагляду за дотриманням резидентами та нерезидентами вимог валютного законодавства, зокрема:
 • – збільшується граничний строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами зі 180 до 365 днів;
 • – скасовується валютний нагляд за експортно-імпортними операціями до 150 тис. грн;
 • – скасовуються індивідуальні ліцензії на валютні операції та запроваджується система е-лімітів (для здійснення господарської діяльності юридичній особі не більше 2 млн. євро протягом календарного року);
 • – скасовується процедура реєстрації резидентами в НБУ зовнішніх запозичень;
 • – скасовуються спеціальні санкції за порушення строків розрахунків (індивідуальний режим ліцензування та призупинення зовнішньоекономічної діяльності);
 • – скасовується щоквартальне декларування валютних цінностей, доходів та майна, що знаходяться за межами України;
 • – дозволяється вільне використання резидентами рахунків в іноземних фінансових установах та здійснення через такі рахунки валютних операцій (крім операцій з переказів коштів з України на такі рахунки);
 • – дозволяється здійснення операцій за рахунками в українських фінансових установах юридичних осіб-нерезидентів.
 • Відповідно до Закону №2473 ДФС як орган валютного нагляду здійснюватиме валютний нагляд за дотриманням резидентами (крім уповноважених установ) та нерезидентами вимог валютного законодавства.

Фінансова санкція за порушення строків розрахунків залишається незмінною. Порушення резидентами строку розрахунків, встановленого ст. 13 Закону №2473, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3% суми неодержаних грошових коштів за договором чи вартості недопоставленого товару.

Загальний розмір нарахованої пені обмежується і не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

Нормативно-правовими актами НБУ збережено обов’язок продажу на валютному ринку надходжень в іноземній валюті. Також банки зобов’язані продати валюту у разі її купівлі та не використання валюти за призначенням, як було зазначено при її купівлі, а також у разі повернення резиденту передплати від нерезидента.

Звертаємо увагу, що у випадку встановлення граничних строків розрахунків обмеження також стосуються не лише товарів, а й експорту послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав. На сьогодні діючим законодавством обмеження строків розрахунків при експорті послуг поширюється лише на транспортні і страхові послуги.

Також при зміні законодавства необхідно врахувати, що у разі не настання до 07 лютого 2019 року 180-денного строку розрахунків, який було встановлено Законом України №185 «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті», за здійсненими раніше експортно-імпортними операціями, банки продовжують здійснювати валютний нагляд за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків відповідно до ст. 12, 13 Закону №2473 та Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого постановою Правління НБУ від 02.01.2019 р. №5.

Водночас, якщо граничні строки розрахунків по операціях з експорту та імпорту товарів, які були встановлені Законом №185 та які до моменту набрання чинності Законом №2473 було порушено, то застосовуються строки і відповідальність за їх порушення у відповідності до вимог Закону №185.

Національний банк затвердив нову систему валютного регулювання та оприлюднив дорожню карту валютної лібералізації

Національний банк України затвердив і оприлюднив усі нормативно-правові акти, які є основою для нової ліберальної системи валютного регулювання, передбаченої Законом України “Про валюту і валютні операції”. Нова система складається з восьми основних постанов Правління Національного банку, які замінили попередню базу з 56 нормативно-правових актів у сфері валютного регулювання:

Постанови № 1–3 є постійно діючими нормативно-правовими актами, але в повному обсязі діятимуть тоді, коли Національний банк не матиме потреби застосовувати заходи захисту на валютному ринку для упередження обставин, що загрожують макрофінансовій стабільності.

Постанови № 4 та № 6 також є постійно діючими актами. Вони визначають загальний перелік можливих заходів захисту та критеріїв їх застосування на валютному ринку, а також запроваджують повідомну процедуру щодо кредитних договорів з нерезидентами.

Постанова № 5 має тимчасовий характер і визначає конкретні заходи захисту, запроваджені Національним банком. Ці заходи скасовуватимуться відповідно до темпів поліпшення макрофінансової ситуації.

Постанова № 7 також тимчасово визначає порядок здійснення банками валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів до скасування такої вимоги.

Постанова № 8 є одним із ключових документів у впровадженні ризик-орієнтованого підходу у валютному нагляді.

Окрім цього, Правління Національного банку затвердило ще два технічних документи з метою реалізації вимог нового валютного законодавства. Це, зокрема, постанова №10 від 2 січня 2019 року “Про затвердження Правил функціонування Системи підтвердження угод на валютному ринку України”.

Документ зберігає гнучкі підходи щодо використання банками засобів Системи підтвердження угод ВалКлі.

Нацбанк також подовжує час роботи Системи з 17-30 до 19-00 для зручності банків, які матимуть більше часу для подання Національному банку інформації про наявну на суму коштів у гривнях рахунку 2900 (рахунок для резервування коштів клієнтів для купівлі іноземної валюти) та про запланований на наступний день обсяг обов’язкового продажу валютних надходжень.

Також затверджена постанова №16 від 4 січня 2019 року “Про документ для обліку та реєстрації валютно-обмінних операцій”, яка встановлює форму і зміст розрахункових документів для проведення валютно-обмінних операцій.

See also:  Основні новації законодавства про судовий збір

Прийняття усіх зазначених нормативно-правових актів є черговим важливим етапом лібералізації валютного ринку.

Норми цих документів спрямовані на дерегуляцію інвестицій, спрощення проведення транскордонних операцій з валютними цінностями і розширення переліку доступних валютних операцій.

Нова система валютного регулювання запрацює з 7 лютого 2019 року разом із введенням в дію Закону України “Про валюту і валютні операції”.

Які обмеження будуть скасовані з 7 лютого

Нове регулювання передбачає низку послаблень на валютному ринку, які полегшать ведення бізнесу та поліпшать інвестиційну привабливість України. Загалом із 7 лютого будуть введені в дію більше 20 послаблень:

 • вдвічі збільшується граничний строк здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами – до 365 днів;
 • скасовується валютний нагляд за експортно-імпортними операціями до 150 тис. грн;
 • дозволяється вільне використання рахунків юридичних осіб за кордоном (крім операцій з переказів коштів з України на такі рахунки);
 • скасовуються індивідуальні ліцензії на валютні операції – їх замінить система е-лімітів (2 млн євро/рік для юридичних осіб, 50 тис. євро/рік для фізичних осіб);
 • скасовуються санкції у вигляді припинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення строків розрахунків;
 • скасовується обмеження на дострокове погашення зовнішніх зобов’язань;
 • дозволяється укладання валютних форвардів для хеджування експортно-імпортних та боргових операцій;
 • дозволяється здійснення операцій за рахунками юридичних осіб-нерезидентів у банках України;
 • скасовується процедура реєстрації зовнішніх запозичень;
 • дозволяється оnline-купівля іноземної валюти фізичними особами (в межах ліміту купівлі готівкової валюти – до 150 тис. грн/день в еквіваленті);
 • дозволяється банкам продавати своїм клієнтам державні цінні папери, номіновані в іноземній валюті, за іноземну валюту;
 • дозволяється укладання банками валютних свопів з резидентами та нерезидентами;
 • дозволяються безлімітні інвестиції банків в цінні папери інвестиційного класу;
 • збільшується ліміт на перекази іноземної валюти за кордон без відкриття рахунку для фізичних осіб – з 15 до 150 тис. грн/рік;
 • збільшується ліміт на купівлю банківських металів фізичними та юридичним особами з 3,21 тройської унції на тиждень (100 г) до еквіваленту 150 тис. грн/день (без обмежень для юридичних осіб, що ведуть діяльність, пов’язану з використанням банківських металів);
 • дозволяється юридичним особам ввезення-вивезення банківських металів, якщо це передбачено їх статутом;
 • дозволяється резидентам внесення платежів у іноземній валюті під час страхування життя;
 • дозволяється здійснювати інвестиції та кредитувати резидентів з рахунку ЛОРО в гривнях банку-нерезидента;
 • банкам-нерезидентам дозволяється купувати валюту на всю суму залишку в гривнях на рахунку ЛОРО;
 • дозволяється купувати і накопичувати іноземну валюту на рахунку для виплат за зовнішніми запозиченнями;
 • скасовується подвійний контроль за операціями з експорту продукції – валютний нагляд здійснюватиме лише той банк, який отримав інформацію про відповідну митну декларацію;
 • дозволяється здійснення інвестицій в Україну не тільки у валютах першої, а й другої групи класифікатора валют;
 • уніфіковано переміщення валютних цінностей через кордон.

Як спроститься валютний контроль

В рамках нової системи валютного регулювання Національний банк також здійснює перехід від системи тотального валютного контролю за кожною операцією до валютного нагляду, побудованого за принципом “більше ризиків – більше уваги, менше ризиків – менше уваги“.

Банки зможуть послабити нагляд за більшістю операцій бізнесу, які не матимуть ознак сумнівних операцій (незбігання обсягів операцій з обсягами звичайної ділової активності, невідповідність суті операції змісту діяльності клієнта, використання в розрахунках компаній-оболонок тощо). Також скасовується вимога щодо складання банками обов’язкового письмового висновку про результати аналізу клієнтської операції.

Разом з виведенням з-під нагляду дрібних операцій на суми до 150 тис. грн впровадження такого ризик-орієнтованого нагляду зменшить часові та адміністративні витрати бізнесу, а також полегшить навантаження на блок фінансового моніторингу в банках.

Як Національний банк планує знімати тимчасові обмеження

Нова система валютного регулювання залишає Національному банку право запроваджувати заходи захисту у сфері валютних операцій у разі виникнення обставин, що загрожують стабільності фінансової системи.

Зокрема, це може бути регулювання обов’язкового продажу частини валютних надходжень та граничних строків розрахунків за операціями експорту-імпорту, запровадження лімітів на здійснення окремих валютних операцій, встановлення правил здійснення операцій, пов’язаних із рухом капіталу.

Водночас ці норми мають лише превентивний характер – введеня нових обмежень на валютному ринку з 7 лютого не передбачається. Метою Національного банку, як і раніше, залишається поступове зняття всіх валютних обмежень і перехід до режиму вільного руху капіталу.

Дорожня карта валютної лібералізації, розроблена Національним банком разом з експертами Міжнародного валютного фонду, передбачає покрокове зняття усіх валютних обмежень відповідно до темпів поліпшення макроекономічних умов в Україні, а також прийняття низки законів, спрямованих на підвищення якості регулювання небанківського фінансового ринку (законопроект про “спліт”, реєстраційний номер 2413а) і попередження непродуктивного відпливу капіталу з країни (законопроект щодо протидії BEPS “Про імплементацію Плану протидії розмиванню бази оподатковування та виведенню прибутку з-під оподаткування”, оприлюднений в жовтні Національним банком і Міністерством фінансів).

Таким чином, скасуванню валютних обмежень насамперед передуватиме оцінка Національним банком таких макроекономічних індикаторів як темпи зростання ВВП, динаміка інфляції, стан валютного ринку, фінансова стабільність, ситуація на зовнішніх ринках тощо.

Водночас валютна лібералізація, передбачена дорожньою картою, не має часових рамок. Відповідно, чим швидше наставатимуть сприятливі макроекономічні та фінансові умови, тим швидше Національний банк прибиратиме обмеження на валютному ринку, і навпаки.

Серед головних пріоритетів Національного банку – зняття низки обмежень, які створюють найбільше додаткових труднощів для ведення зовнішньоекономічної діяльності і стримують нові іноземні інвестиції в Україну. Зокрема і насамперед:

 • поступове зниження і скасування вимог до обов’язкового продажу валютної виручки;
 • скасування вимоги щодо попереднього резервування коштів для купівлі іноземної валюти (купівля на умовах Т+1);
 • зниження та/або скасування ліміту на репатріацію дивідендів;
 • скасування граничних строків розрахунків за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів, але не раніше прийняття законопроекту щодо протидії BEPS;
 • скасування заборони на купівлю іноземної валюти за кредитні кошти;
 • скасування додаткового нагляду за взаємозаліком валютних зобов’язань;
 • підвищення і скасування ліміту на купівлю фізособами готівкової іноземної валюти в межах 150 тис. грн/день.

Інші послаблення на валютному ринку стосуватимуться проведення окремих операцій, перш за все з цінними паперами і деривативами, інвестицій за кордон, а також розширення функціоналу фінансових установ. Це, зокрема:

 • поступове скасування всіх обмежень на проведення форвардних операцій;
 • скасування обмежень щодо репатріації коштів від продажу облігацій і нелістингових цінних паперів;
 • скасування вимоги щодо купівлі валюти юридичними особами тільки під зобов’язання;
 • зняття усіх обмежень щодо розрахунків у валюті валютним з купівлі-продажу облігацій внутрішніх державних позик;
 • скасування всіх обмежень щодо проведення валютних свопів;
 • підвищення і подальше скасування ліміту на інвестиції юридичних осіб за кордон (з 7 лютого – 2 млн євро/рік), але не раніше прийняття законопроекту щодо протидії BEPS;
 • підвищення і подальше скасування ліміту на платежі фізичних осіб за кордон (з 7 лютого – 50 тис. євро/рік), але не раніше прийняття законопроекту щодо протидії BEPS;
 • скасування заборони на кредитування нерезидентів у гривні (не раніше прийняття законопроекту щодо протидії BEPS);
 • відкриття доступу небанківських фінансових установ на валютний міжбанківський ринок (не раніше прийняття законопроекту про “спліт”);
 • дозвіл на продаж валюти в режимі он-лайн небанківськими фінансовими установами (не раніше прийняття законопроекту про “спліт”).

Кінцева мета Національного банку – зняття всіх наявних обмежень і перехід до режиму вільного руху капіталу, який стане підґрунтям для полегшення ведення бізнесу та інвестиційного клімату в Україні, припливу іноземного капіталу, стійкого економічного зростання.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*