Наскільки жорстке в україні законодавство про аліменти?

Аліменти на дитину в Україні виплачуються добровільно — за домовленістю між батьком і матір’ю, або примусово — за рішенням суду.

Юридичний портал розповість про правила нарахування аліментів, процедуру їх стягнення, мінімальну суму і порядок зміни розміру виплат.

Сімейний юрист проконсультує про те, як розрахувати пеню по аліментах в разі прострочення платежу, за наявності підстав — списати або зменшити борг і як по-новому дізнатися суму заборгованості в Єдиному реєстрі боржників.

Одним із способів захисту інтересів дитини є її фінансове утримання батьками після розлучення. Аліментні зобов’язання виникають з моменту народження дітей — і до їх повноліття (18 років). У разі навчання повнолітньої дитини у ВНЗ, аліменти на період навчання оплачуються до 23 років. Сімейним кодексом передбачена можливість зменшення та збільшення розміру аліментів.

Як стягнути аліменти з батька дитини?

Якщо мати та батько не досягли добровільної згоди щодо утримання дітей шляхом укладення аліментної угоди (договору), процедура встановлення суми аліментів можлива в судовому порядку. Для цього той з батьків, з ким проживає дитина, має скласти і подати в районний суд позовну заяву про стягнення аліментів на дитину.

Обидва способи отримання аліментів на утримання дитини (за взаємною згодою і примусово через державних або приватних виконавців) мають характерні особливості: труднощі з визначенням розміру аліментів та подальшим збільшенням або зменшенням їх суми, а також складності з гарантіями своєчасності платежів. Розглянемо зазначені процедури і супутні їм питання докладніше.

Список документів, які необхідні для присудження аліментних виплат (рекомендований перелік):

 • докази наявності доходів у платника;
 • докази витрат (квитанції та чеки);
 • копія свідоцтва про народження дитини;
 • копія рішення суду про розлучення;
 • копія паспорта, ІПН позивача;
 • позовна заява та додатки до неї (для відповідача).

До якого суду подавати позов про стягнення аліментів на дітей?

Відносно позовних заяв про встановлення розміру і примусове стягнення аліментів діє як загальна підсудність — позови пред’являються за місцем проживання відповідача, так і альтернативна. Іншими словами, позов про стягнення аліментів на дитину в Україні може подаватися за місцем проживання або перебування позивача, що досить зручно для матері неповнолітніх дітей.

Чи потрібно платити держмито за подачу позову на аліменти?

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 5 Закону України «Про Судовий збір», позивачі звільняються від сплати судового збору при розгляді даної категорії справ. Витрати на забезпечення процесу підлягають стягненню з відповідача.

Мінімізація витрат стосується не тільки сум держмита.

Оплачувати складання позову до суду та інші послуги юриста або адвоката мати дитини не повинна (це не обов’язково), але такі витрати можуть бути частково або повністю стягнуті з відповідача за рішенням суду.

Які терміни, умови оплати аліментів на навчання після 18?

За законодавством України, крайнім строком виплати аліментів є повноліття дитини. Однак існує ряд випадків, у яких період виплат може бути збільшений. Згідно положень статей 198 і 199 СКУ, батьки зобов’язані утримувати повнолітніх дочку і сина, якщо:

 • діти непрацездатні і потребують матеріальної допомоги (в даному випадку мова йде про втрату працездатності, викликану станом здоров’я);
 • дитина продовжує навчання у ВНЗ і в зв’язку з цим потребує фінансової підтримки (форма навчання не впливає на право отримання аліментів).

При цьому, ключовим моментом для присудження батьківського утримання на повнолітніх дітей, є наявність доходу у платника аліментів, тобто можливість надати таку допомогу.

Позов про стягнення аліментів на утримання повнолітніх дітей можна пред’являти одночасно до обох батьків — науково-практичний коментар до Сімейного кодексу.

З якого часу присуджуються аліменти на дитину?

Пред’явлення позову про присудження аліментів не має позовної давності і може проводитися в будь-який час, поки існує право на отримання фінансової допомоги на утримання дитини.

Відповідно до частини 1 статті 191 СКУ, дата початку виплати аліментів — момент подачі заяви в суд. При цьому строки розгляду справи і терміни винесення судового рішення значення не мають.

Аліменти на дитину в Україні можна отримати примусово — за виконавчим листом.

Від чого залежить розмір аліментів на утримання дітей?

Статтею 182 СК, а також пунктом 17 постанови Пленуму ВСУ №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» регламентовано, що при розгляді справ про встановлення і визначення суми аліментів, суд бере до уваги наступне:

 • стан здоров’я та матеріальне становище дитини і платника аліментів;
 • наявність у платника аліментів інших дітей і непрацездатних родичів;
 • інші обставини, які мають суттєве значення.

Розрахувати мінімальний розмір аліментів на дітей в Україні можна виходячи з норм оновленого сімейного законодавства, відповідно до яких сума виплачуваних аліментів не повинна бути менше одного розміру (100%) прожиткового мінімуму для дитини.

Мінімальні аліменти в Україні на 2020 рік складають суму близько 1850 гривень для дитини до 6 років і 2300 гривень для дітей до 18 років.

Конкретний розмір грошових виплат залежить від кварталу року, в якому було присуджено аліменти, оскільки прожитковий мінімум на дітей збільшується тричі за рік.

На практиці це означає, що встановлені раніше суми аліментів можуть бути переглянуті і збільшені за позовною заявою одержувача (зазвичай — матері дитини).

Як визначається сума аліментів у частці від заробітку?

Відсоток від заробітної плати аліментщика, на який звертається стягнення виконавчої служби, буває різним.

Зазвичай на одну дитину — це 25%, на двох дітей — 33%, на трьох і більше — 50% заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше 10 прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку.

Фактори, на які слід звернути увагу в судовому процесі, вказані в попередній відповіді. Але варто пам’ятати, що така форма отримання виплат на дитину неприйнятна, коли дохід складно довести.

Коли аліменти присуджують платити в твердій сумі?

На фіксованому розмірі виплат на утримання спільної дитини варто наполягати за наявності у платника аліментів нерегулярного, непостійного доходу, якщо його частина виплачується товаром (послугою), а також за наявності інших обставин, що мають суттєве значення. При таких умовах встановлення аліментів на дітей у фіксованій сумі забезпечує більшу стабільність в утриманні дитини. Даний спосіб рекомендується при стягненні аліментів з моряків — частка від зарплати тут мало застосовна.

Аліменти з безробітного

Отримання аліментів з безробітного в Україні завжди присуджується в твердій сумі. Якщо безробітний має неофіційний дохід, платити аліменти потрібно тільки у фіксованому розмірі. У відсотку від заробітку сума виплат для безробітних не встановлюється через відсутність офіційного працевлаштування та підтвердження отримання платником аліментів заробітної плати.

Наявність квартир, машин і поїздок за кордон платника аліментів не є прямим доказом високого доходу, проте зазначені обставини повинні прийматися до уваги судами при винесенні рішення.

Як збільшити або зменшити розмір аліментів?

Сімейним законодавством України передбачена можливість зміни суми аліментів, встановленої судом або домовленістю між батьками. Ініціатором цього процесу може виступати як одержувач, так і платник аліментів.

Розмір виплат збільшується або зменшується в залежності від зміни матеріального або сімейного стану батька чи матері дитини, а також у випадку погіршення або поліпшення здоров’я одного з батьків.

Наприклад, отримання або скасування групи інвалідності впливає на зменшення і збільшення суми виплат у разі стягненні аліментів з батька-інваліда.

Важливо: при задоволенні позовних вимог про зміну розміру аліментів, нова сума буде стягуватися з дня набрання законної сили рішення суду, а не з моменту пред’явлення позову.

Який порядок участі платника аліментів в доп. витратах?

Згідно частини 1 статті 185 Сімейного кодексу України на платника аліментів (батька, в деяких випадках мати) покладається обов’язок брати участь у додаткових витратах на дитину, викликаних особливими обставинами. Наприклад, доп.витрати можуть знадобитися на розвиток здібностей, реабілітацію або лікування та інше. Покриття витрат може відбуватися після їх фактичного виникнення або заздалегідь (можливе судове стягнення).

Розмір додаткових витрат на дитину повинен бути аргументований. Наприклад, при наявності у дітей хронічних захворювань, доказами обґрунтованості позовних вимог про стягнення додаткових коштів можуть виступати виписки з історії хвороби, рецепти лікарів і чеки про придбання медикаментів, а також довідка з лікарні про вартість медичних послуг.

Правові нюанси фінансових доп. витрат на дитину детально розглянуті в профільній статті адвоката по сімейних спорах про участь батьків у додаткових витратах на дітей, а далі можна ознайомитися з шаблоном заяви до суду про стягнення аліментів.

Як подати на аліменти в Україні (приклад заяви)?

Переглянути та завантажити зразок позову про встановлення аліментів на дитину можна нижче.

Наскільки жорстке в Україні законодавство про аліменти?

Завантажити шаблон позовної заяви на аліменти для дитини

Як проіндексувати аліменти на утримання дитини?

Порядок індексації аліментів на дітей врегульовано Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо індексації розміру аліментів, визначеного судом у твердій грошовій сумі».

Згідно зазначеного НПА, сума виплат на утримання дитини повинна бути проіндексована відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення».

Ініціатором індексації виступає держвиконавець або підприємство, де працює платник аліментів.

Заборгованість по аліментах

Статтею 194 Сімейного кодексу України передбачено, що аліменти можуть стягуватися за виконавчим листом за минулий час, але не більше ніж за три роки, що передували пред’явленню виконавчого листа або напису нотаріуса до виконання.

При цьому виконавча давність у три роки не застосовується, якщо за виконавчим листом аліменти не можуть стягуватися через розшук аліментника або його перебування за кордоном (наприклад, на заробітках). В цьому випадку, виплата аліментів проводиться за весь минулий період, незалежно від термінів розшуку боржника.

See also:  Ухвали нового гпк та їх законна сила

Досягнення дитиною повноліття не є перешкодою для стягнення заборгованості.

Як розрахувати заборгованість по аліментах?

Порядок проведення калькуляції заборгованості за аліментами, присудженими у частці від заробітку, передбачає визначення фактичного доходу аліментника, отриманого за час виникнення боргу. При цьому, якщо платник аліментів був безробітним в період виникнення заборгованості, але має роботу в момент визначення суми боргу, заборгованість розраховується з одержуваного заробітку.

Окремим пунктом при обчисленні розміру боргу по аліментах слід розглянути варіант, коли аліментник не працював на час виникнення заборгованості і не працює в період встановлення її розміру.

В цьому випадку сума заборгованості обчислюється виходячи із середньої зарплати працівника для даної місцевості.

Розмір заборгованості по аліментах розраховується державним виконавцем, приватним виконавцем, а в разі спору — судом (ст. 195 Сімейного кодексу України).

Яка неустойка сплачується за прострочення аліментів?

Українським законодавством, крім погашення аліментної заборгованості, на боржника може бути покладена матеріальна відповідальність за прострочення строку сплати аліментів. Так, відповідно до ст.

196 СК одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1% від суми несплачених аліментів за кожен день прострочення.

Однак відразу варто зауважити, що розраховувати на отримання неустойки можна лише в разі виникнення заборгованості з вини аліментника.

Важливо! Якщо виплата аліментів проводиться не за рішенням суду, а на підставі укладеної між батьками угоди про утримання дитини, нарахування пені можливе лише за умови прямої вказівки на штрафні санкції в аліментному договорі.

Як не платити заборгованість по аліментах?

З урахуванням матеріального та сімейного стану аліментника суд вправі відстрочити або розстрочити сплату заборгованості за аліментами. Крім того, за позовом платника аліментів може бути прийнято рішення повністю або частково звільнити його від сплати заборгованості по аліментах, якщо вона виникла у зв’язку з тяжкою хворобою або іншою обставиною, що має істотне значення.

Калькулятор аліментів

За допомогою калькулятора аліментів можна самостійно здійснити розрахунок їх розміру на 2020 і наступний рік. Цю методику використовує багато сімейних юристів України. Розглянемо формулу для визначення розміру аліментів у відсотку від доходу або твердій сумі на прикладі отримання грошових виплат від батька дитини.

Для онлайн розрахунку суми аліментів за допомогою калькулятора потрібно знати:

 • мінімальний (гарантований) розмір аліментів в Україні
 • дохід (зарплата), з якого можуть утримуватися аліменти
 • суму прожиткового мінімуму, встановлену для дитини
 • тверду грошову суму витрат на утримання дитини

Мінімальний допустимий розмір щомісячних аліментів в Україні дорівнює 100% прожиткового мінімуму на дитину.

Для визначення доходу платника аліментів можна використовувати:

 • довідку про заробітну плату за місцем роботи
 • трудовий договір (підряду, найму, ЦПХ)
 • інші докази нарахувань

Для розрахунку розміру аліментів з непрацюючого використовується значення середньої зарплати і показник прожиткового мінімуму. При визначенні фактичного доходу «непрацевлаштованої» особи береться сума середньої заробітної плати по області для конкретної спеціальності або професії (за даними Державної служби статистики). Це значення не може бути нижче за прожитковий мінімум для дитини.

Для отримання аліментів з моряка потрібно підтвердити факт здійснення періодичних рейсів (запити в крюінг, капітанію порту) і довести реальну суму зарплати.

При цьому отримання близькими родичами грошових переказів (виплат) і готівка відносяться до переліку доходів, які не обкладаються аліментами.

Утримання коштів з моряків і непрацюючих (непрацевлаштованих) аліментників завжди відбувається в фіксованому розмірі.

Для стягнення аліментів з заробітчан (гастарбайтерів), які працюють за кордоном, не обов’язково доводити їх реальний дохід (в більшості випадків підтвердити таку інформацію складно).

Проте, щоб отримати аліменти з громадянина України, який працює в Польщі, Чехії, Угорщині та інших країнах, можна подати позовну заяву до українського суду з вимогою про розрахунок аліментів виходячи з розміру середньої заробітної плати.

Судове рішення про встановлення і примусове стягнення аліментів за кордоном виконується відповідно до Договору про надання міжнародної правової допомоги в питаннях аліментів (укладений з Польщею, США, Чехією, Росією, Угорщиною та іншими країнами).

Однак важливо пам’ятати, що з більшості грошових виплат, отриманих в якості доходу за кордоном, аліменти не утримуються через нарахування зарплати без офіційного оформлення трудового договору.

Формула для визначення розміру аліментів на дитину: мінімальна гарантована державою сума аліментів + 30% доходу (на одну дитину) або 50% доходу (на двох дітей).

Увага! Якщо розмір щомісячних витрат на дитину перевищує розраховану за формулою суму аліментів більш ніж на 50%, мінімальна виплата становитиме не менше ½ фактичних витрат. Така формула часто застосовується для розрахунку суми аліментів на навчання дитини після досягнення нею віку 18 років (до виповнення 23 років).

Зазначена методика підходить для визначення розміру аліментів як у твердій (фіксованій) сумі, так і у відсотку від доходу батька дитини.

Все про аліменти: як розрахувати, як стягнути, як припинити виплати | ЮРЛІГА

 • Загальні положення
 • Відповідно до Сімейного кодексу батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття, тобто 18 років.
 • Також існує обов'язок батьків сплачувати аліменти на повнолітню дитину до досягнення нею 23 років за умови, що та потребує матеріальної допомоги або продовжує навчання, а батьки мають можливість надати таку допомогу.
 • Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Розмір аліментних зобов'язань батьки можуть визначити добровільно. В іншому випадку аліменти можна стягнути через суд.

Звернення до суду

Якщо згоди не досягнуто, аліменти на дитину в Україні стягуються судом. Для цього той з батьків, з ким проживає дитина подає позовну заяву до суду. Позов про стягнення аліментів може подати самі дочка, син, які продовжують навчання. Разом з заявою надаються:

 1. – копія свідоцтва про шлюб батьків (копія свідоцтва про розірвання шлюбу);
 2. – копія свідоцтва про народження дитини;
 3. – докази про наявність доходів у відповідача;
 4. – документ, що підтверджує спільне проживання разом з дитиною;
 5. – копія паспорта та ІНН позивача.

Судовий збір за такий позов платити не потрібно. Всі витрати стягуються з відповідача.

Встановлена судом сума грошових виплат може бути змінена при необхідності.

Це питання врегульовано нормами Сімейного кодексу та Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку стягнення аліментів».

Змінити розмір аліментів можна лише з вагомої причини, зокрема, у разі зміни матеріального або сімейного стану, погіршення або поліпшення здоров'я когось із нихта в інших випадках, передбачених Сімейним кодексом.

 • Які обставини враховує суд при визначенні розміру аліментів
 • При визначенні розміру аліментів суд враховує:
 • – стан здоров'я та матеріальне становище дитини та платника;
 • – наявність у платника аліментів на інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків;
 • – наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав;
 • – доведені стягувачем витрати платника, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує 20070 грн (десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи), якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів;
 • – інші обставини, що мають істотне значення.
 • Суд не обмежується розміром заробітку (доходу) платника аліментів, якщо останній має необгрунтовані його заробітком витрати та не підтвердив джерело походження коштів для їх оплати.
 • З яких доходів утримуються аліменти

Утримання аліментів з працівників провадиться з усіх видів заробітку і додаткових винагород як за основною роботою, так і за роботою за сумісництвом (перелік встановив Кабмін, проте він не є вичерпним). Аліменти можуть утримуватися з стипендії; пенсії; допомоги по державному соціальному страхуванню, допомоги по тимчасовій непрацездатності, а також допомоги по безробіттю тощо.

 1. З яких доходів аліменти не утримуються
 2. Постановою Кабміну визначено перелік видів доходу, з яких аліменти не утримаються:
 3. – вихідної допомоги при звільненні і сум неоподаткованого розміру матеріальної допомоги;
 4. – компенсації працівникові за невикористану відпустку, крім випадків, коли особа при звільненні одержує компенсацію за відпустку, не використану протягом кількох років;
 5. – допомоги на лікування;
 6. – допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами;
 7. – матеріальної допомоги осіб, які втратили право на допомогу по безробіттю;
 8. – одноразової допомоги при народженні дитини;
 9. – державної допомоги на поховання;
 10. – допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;
 11. – допомоги на дітей, які перебувають під опікою чи піклуванням;
 12. – допомоги малозабезпеченим сім'ям з дітьми;
 13. – соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям;
 14. – державної соціальної допомоги на дітей з інвалідністю, а також надбавки на догляд за особою з інвалідністю з дитинства та дитиною з інвалідністю, що передбачені Законом “Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю”;
 15. – допомоги по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років;
 16. – тимчасової державної допомоги, якщо місце проживання батьків невідоме, або вони ухиляються від сплати аліментів, або не мають можливості утримувати дитину та інші.
 17. Як сплачувати аліменти
 18. Аліменти можуть сплачуватися:
 19. – у частці від доходу матері, батька;
 20. – в твердій грошовій формі.
 21. Розмір аліментів не може бути меншим від половини прожиткового мінімуму, визначеного для дітей відповідної вікової категорії.

З 1 липня 2019 року до 30 листопада 2019 року прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить 1699 грн., для дітей віком від 6 до 18 років – 2118 грн., для осіб від 18 до 23 років – 2007 грн.

See also:  Штрафи за порушення податкового законодавства

Таким чином, для дітей віком до 6 років мінімальний розмір аліментів дорівнює 849,5 грн. (50% від прожиткового мінімуму). Для дітей віком від 6 до 18 років мінімум – 1059 грн.

Нагадуємо, зараз розмір прожиткового мінімуму встановлюється Законом про Держбюджет на відповідний рік. Дізнатися його розмір можна в модулі “Довідники” ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Переконайтесь у зручності подання інформації, замовивши тестовий доступ.

 • Коли батьки не зобовя'зані утримувати дитину
 • Суд може звільнити батьків від обов'язку утримувати дитину, якщо дохід дитини набагато перевищує дохід кожного з них і забезпечує повністю її потреби.
 • Якщо дитина перестала отримувати дохід або її дохід зменшився, заінтересована особа має право звернутися до суду з позовом про стягнення аліментів.
 • Чи можна стягнути аліменти за минулий час
 • Аліменти можуть бути стягнуті за виконавчим листом за минулий час, але не більш як за десять років, що передували пред'явленню виконавчого листа до виконання.
 • Якщо за виконавчим листом, пред'явленим до виконання, аліменти не стягувалися у зв'язку з розшуком платника аліментів або у зв'язку з його перебуванням за кордоном, вони мають бути сплачені за весь минулий час.
 • Які наслідки прострочення сплати аліментів
 • У разі виникнення заборгованості з вини особи, яка зобов'язана сплачувати аліменти за рішенням суду або за домовленістю між батьками, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі 1 % суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 % заборгованості.
 • Розмір неустойки може бути зменшений судом з урахуванням матеріального та сімейного стану платника аліментів.
 • Неустойка не сплачується, якщо платник аліментів є неповнолітнім.
 • Звертаємо увагу, що у Калькуляторі штрафів, який входить до складу Інформаційно-правових систем ЛІГА:ЗАКОН, можна зручно та легко розрахувати суму несплачених аліментів.
 • Чи можна перестати платити аліменти
 • Коментар експерта
 • Як зауважила суддя Касаційного цивільного суду Верховного Суду Ірина Дундар, існує законодавчо врегульована можливість припинення сплати аліментів на дитину у зв'язку з набуттям нею права власності на нерухоме майно.
 • Той із батьків, з ким проживає дитина, і той із батьків, хто проживає окремо від неї, з дозволу органу опіки та піклування можуть укласти договір про припинення права на аліменти для дитини у зв'язку з передачею права власності на нерухоме майно (житловий будинок, квартиру, земельну ділянку тощо).

Такий договір нотаріально посвідчується. Право власності на нерухоме майно за таким договором виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

 1. Якщо дитина досягла чотирнадцяти років, вона бере участь в укладенні цього договору.
 2. Набувачем права власності на нерухоме майно є сама дитина або дитина і той із батьків, з ким вона проживає, на праві спільної часткової власності на це майно.
 3. У разі укладення такого договору той із батьків, з ким проживає дитина, зобов'язується самостійно утримувати її.
 4. Ольга Баранова, ЮРЛІГА

Підготовлено спеціально для Платформи ЛІГА:ЗАКОН Зв’язатися з редактором

Податкова пільга на освіту та звільнення аліментів (нерезиденти) від ПДФО та жорсткі міри щодо неплатників аліментів

Верховна Рада на засіданні 3 липня 2018 року внесла зміни до Податкового кодексу (законопроект № 8295).

Нарешті, дотримано принцип рівності усіх платників перед законом,  вилучено з Кодексу норму щодо включення до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку доходу у вигляді аліментів від нерезидента. Передбачено, що аліменти, що виплачуються платнику податку нерезидентом, звільнені про ПДФО.

Законом також дозволено включати до податкової знижки кошти сплачені за навчання у вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладах (стосується і члена сім’ї першого ступеня споріднення), а також кошти, сплачені за дошкільну, позашкільну, загальну середню освіту.

При цьому вартість отримання такої освіти членами сім’ї платника податку першого ступеня споріднення, що не може перевищувати (в розрахунку на календарний рік) 15 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного (податкового) року.

 Для 2018 року ця сума становить 55 845,00 грн.

Жорсткі міри щодо злісних неплатників аліментів

Змінами до Сімейного кодексу України встановлюється, зокрема,  можливість того з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина з інвалідністю чи тяжко хвора дитина (за відповідним переліком захворювань, далі – хвора дитина), самостійно вирішувати питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою її лікування, навчання, а також відпочинку за наявності заборгованості другого з батьків зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три місяці. На сьогодні закон встановлює таку можливість для виїзду дітей у разі наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, не враховуючи необхідності додаткового захисту для такої вразливої категорії дітей.

Читати по темі:  Податкова декларація з ПДВ зазнала чергових змін

При цьому відповідна згода другого з батьків не потребуватиметься у разі виїзду дитини за межі України разом з тим із батьків, з ким вона проживає за рішенням суду, на строк до одного місяця.

Також змінами передбачено посилити відповідальність за несплату аліментів та збільшити строк звернення і період за який може бути стягнуто аліменти.

Так, з метою захисту хворих дітей  пропонується зменшення сукупного розміру заборгованості за несплату аліментів до трьох місяців для призначення суспільно корисних робіт.

У разі вчинення повторного протягом року адміністративного правопорушення, пов’язаного з несплатою аліментів, передбачається застосування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт на строк від двохсот сорока до трьохсот шістдесяти годин (зміни до статті 1831 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

 • Щодо осіб, які ухиляються від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт, встановлюється адміністративна відповідальність та  адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту строком до 10 діб, а у разі злісного ухилення – кримінальну відповідальність та передбачити покарання у виді позбавлення волі строком до двох років.
 • Відповідно до примітки до статті 1832 КУпАП в редакції змін ухиленням особи від відбування адміністративного стягнення у виді суспільно корисних робіт є неприбуття порушника до місця виконання суспільно корисних робіт (підприємства, установи, організації) більше ніж два дні з дати, визначеної у направленні уповноваженою посадовою особою органу пробації без поважних причин, невихід на суспільно корисні роботи або відмова виконувати роботу, вид якої, визначений підприємством, установою, організацією більше двох разів протягом місяця без поважних причин, а також поява на робочому місці у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння.
 • Змінами передбачено внесення зміни до статі 221 КУпАП та віднести до компетенції судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розгляд справ про адміністративні правопорушення, передбачені частиною третьої статті 126 КУпАП, за вчинення яких передбачено адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом.
 • Крім того, прийнятим законопроектом запроваджується необхідність подання заяви про відсутність заборгованості зі сплати аліментів на утримання дитини понад 6 місяців для осіб, які матимуть намір входити до складу Кабінету Міністрів України, займати посади державної служби категорії «А та Б», заступників міністра, а також реєструватися кандидатами у народні депутати і депутати місцевих рад (зміни до Законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про центральні органи виконавчої влади», «Про вибори народних депутатів України», «Про місцеві вибори»).

Змінами до Закону України «Про виконавче провадження» до тримісячної зменшується сума сукупної заборгованості зі сплати аліментів на утримання хворої дитини для винесення державним виконавцем постанови про встановлення тимчасових обмежень боржника у праві виїзду за межі України, у праві керування транспортними засобами, у праві користування зброєю та у праві полювання (стаття 71 Закону). Також запроваджується нарахування штрафів за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за рік (20% від суми несплачених аліментів), за два роки (30% від суми несплачених аліментів), за три роки (50% від суми несплачених аліментів).

 1. Закон про держбюджет на 2018 рік передбачає підвищення прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць.
 2. З 1 липня він становить 1 777 грн, що на 77 грн більше, ніж за станом на 1 січня.
 3. Зміни, відповідно, торкнулися і основних соціальних і демографічних груп населення, а саме:
 1. для дітей у віці до 6 років прожитковий мінімум збільшився на 67 грн з 1492 до 1559 грн;
 2. для дітей у віці від 6 до 18 років — на 84 грн з 1860 грн до 1944 грн;
 3. працездатних осіб — на 79 грн з 1762 грн до 1841 грн;
 4. осіб, які втратили працездатність: на 62 грн з 1373 грн до 1435 грн.

Читати по темі:  ЛИСТ ДФС від 01.12.2016 р. N 26495/6/99-99-17-01-15

Аналіз останніх змін у Сімейний кодекс щодо сплати аліментів на дитину: нові розмір та порядок нарахування

У цій статті проаналізуємо останні зміни до законодавства України, підписані Президентом України (набирали чинності з 09 липня 2017 року та з початку 2018 року), що мають на меті покращити захист права дітей на належне утримання – аліменти.

Прийняття останніх змін повинно призвести до створення дієвих механізмів, які унеможливлюватимуть злісним неплатникам аліментів використовувати передбачені механізми для ухилення від сплати аліментів, затягувати розгляд судових справ, а також сплачувати необґрунтовано малий їх розмір.

Зміни у сплаті аліментів

Останніми змінами в законодавство України запроваджено нові правові механізми, що забезпечують додатковий захист дітей в частині отримання аліментів.

До платників аліментів, що мають заборгованість за останні 6 місяців, передбачена відтепер можливість застосування соціальних робіт.

Соціальними роботами є оплатні суспільно корисні роботи, які виконуються у вільний від роботи чи навчання час. Судом соціальні роботи можуть бути призначені на строк від 120 до 240 годин і відбуваються не більше восьми годин на день.

 • Якщо особа ухиляється від виконання соціальних робіт, вони можуть бути замінені адміністративним арештом із розрахунку одна доба арешту дорівнює п’ятнадцяти годинам соціальних робіт.
 • Крім цього, у таких випадках злісний неплатник позбавляється права брати участь у вирішенні питання щодо тимчасового виїзду за межі України – без отримання згоди іншого з батьків має право вивезти дитину за кордон.
 • Також у разі такої заборгованості до боржника може бути встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами, полювання, користування вогнепальною мисливською зброєю та пневматичною зброєю.

Зміни у правовому статусі аліментів

Змінено правовий статус аліментів: відтепер аліменти є власністю самої дитини, а не батьків. Останні лише отримують та використовують їх від імені дітей.

Той з батьків, який проживає з дитиною наділяється правом самостійно ставити перед судовими органами питання щодо обрання форми стягнення аліментів: у твердій грошовій сумі або у вигляді від конкретної частки від доходу іншого з подружжя. До цього вибір форми стягнення аліментів здійснювався виключно за судовим рішенням.

Розмір аліментів

З урахуванням останніх змін мінімальний розмір аліментів збільшено. Відтепер суд не може визначити  на дитину розмір аліментів менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (до цього було 30%).

Наприклад, у 2018 році на дитину до 6 років мінімальний розмір аліментів становитиме 746 грн/місяць, на дитину від 6 років – 930 грн/місяць.

Новацією стало врахування при призначенні аліментів наявність грошових коштів, рухомого та нерухомого майна. Звертає на себе увану те, що законодавець не конкретизував суб’єкта, у якого мають враховуватися зазначені обставини. У зв’язку з цим можна дійти висновку, що врахуванню підлягають кошти, рухоме та нерухоме майно, платника аліментів, стягувача і самої дитини.

Також відтепер при визначенні розміру аліментів братимуться до уваги витрати платника аліментів, щодо яких платником не доведено джерело походження цих коштів.

Так у випадку, якщо платник аліментів офіційно не працевлаштований, не має «офіційного» доходу не має, але при цьому, наприклад, придбає автомобіль, то такі витрати можуть враховуватися при визначені судом розміру аліментів.

Такі витрати беруться до уваги, лише якщо платник аліментів не зможе обґрунтовано довести джерело походження коштів.

Зазначене нововведення є прогресивним, особливо в умовах сьогодення, коли отримання заробітної плати у конвертах, інших неофіційних доходів є дуже поширеними явищами.

Але в будь-якому разі, призначаючи аліменти суд має виходи із того, щоб їх розмір був достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Судовий наказ на стягнення аліментів

Ще одним нововведенням сімейного та процесуального законодавства є розширення можливості застосування  спрощеної процедури для отримання рішення про стягнення аліментів.

Так, стягнення аліментів може здійснюватися у наказному проваджені. Зокрема визначено, що той з батьків, з яким проживає дитина (діти) має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів.

Суть наказового провадження у порівнянні із стандартним зверненням до суду із позовом (позовне провадження) полягає у значно спрощеному та більш оперативному розгляді питання по суті.

Так після прийняття судом ухвали про відкриття наказного провадження судовий наказ по суті вимог видається судом у триденний термін.

Сам судовий наказ видається без виклику заявника, боржника та інших осіб, а також без проведення судового засідання.

Аліменти можуть бути призначені у розмірі чверті доходу на одну дитину, третини доходу – на двох дітей, половини – на трьох і більше дітей. При цьому в будь-якому разі розмір аліментів, що стягується в наказному провадження обмежується 10 прожитковими мінімумами на дитину відповідного віку на кожну дитину.

Так, наприклад, у 2018 році на одну дитину до 6 років максимальний розмір аліментів становитиме 14920 грн./місяць, на дитину від 6 – 18600 грн./місяць. До вказаних змін в наказному провадженні можна було стягнути лише 30% розміру прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Зміна розміру аліментів

У зв’язку із прийняттям зазначеного Закону виникає абсолютно логічне питання щодо того як змінити розмір аліментів, якщо визначений до цього судом їх розмір є меншим від законодавчо встановленого мінімального розміру (50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку). Також виникають часто питання чи здійснюється така зміна аліментів автоматично, а також чи можна змінити розмір аліментів в наказовому провадженні, шляхом звернення до суду за видачею судового наказу.

Відповідно до Сімейного кодексу України розмір аліментів, визначений за рішенням суду або домовленістю між батьками, може бути змінений.

Підставами для зміни розміру аліментів є наступні обставини:

 1. Зміна матеріального стану платника або одержувача аліментів (наприклад, перехід на іншу більш оплачувану роботу, або навпаки – звільнення з роботи, втрата стабільного джерела доходів).
 2. Зміна сімейного стану платника або одержувача аліментів (наприклад, одруження вдруге, народження у новому шлюбі дітей).
 3. Інші випадки передбачені Сімейним кодексом України.

Прийняття Верховною Радою України рішення щодо внесення останніх змін до законодавства в частині встановлення нового мінімального рівня аліментів слід розглядати тим випадком, що дозволяє звернутися до суду щодо зміни їх розміру.

Ініціювати питання зміни розміру аліментів може як платник, так і одержувача.

Чи можлива зміна аліментів в наказовому провадженні

У Сімейному кодексі України зазначено, що підставою розгляду судом питання щодо зміни розміру аліментів має бути відповідний позов. Тобто сімейне законодавство прямо вказує на розгляд питання щодо зміни розміру аліментів в позовному провадженні, а не через судовий наказ.

Додатково проаналізуємо ще процесуальні норми українського законодавства. Так судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення аліментів у твердій грошовій сумі в розмірі 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Тобто судовий наказ видається лише при первісному зверненні про стягнення аліментів, а не у випадку, коли судом було призначено аліменти, а вже згодом ініціюється їх зміна.

Якщо ж звернутися до суду просто із вимогою про видачу судового наказу щодо стягнення аліментів, то суд скоріш за все прийме рішення про відмову у прийнятті судового наказу, оскільки у спорi мiж тими ж особами про той же предмет i з тих же пiдстав вже ухвалено судове рішення.

Чи передбачена автоматична зміна розміру аліментів

Якщо виплата аліментів здійснюється за участю третьої особи, то досить часто виникає питання чи не повинна така третя сторона автоматично здійснити дії спрямовані на автоматичне збільшення розміру аліментів.

Зміна розміру аліментів при їх утриманні з платника за місцем роботи

Відповідно до положень Сімейного кодексу України особа, на користь якої присуджено аліменти на дитину, може самостійно подати заяву з виконавчим листом про відрахування аліментів із заробітної плати або іншого доходу платника аліментів безпосередньо за місцем виплати платникові аліментів заробітної плати. На підставі заяви такої особи аліменти відраховуються із заробітної плати або іншого доходу платника аліментів у розмірі, зазначеному у виконавчому листі, і перераховуються особі, на користь якої присуджені аліменти.

Враховуючи, що утримання із заробітної плати здійснюється виключно на підставі заяви та у розмірі, що визначений у виконавчому листі, суб’єкт виплати заробітної плати не має прямих повноважень щодо зміни розміру аліментів.

Отже зміна одержувачем розміру аліментів здійснюється шляхом подання відповідного позову до платника аліментів. При цьому, вважаємо, що перед судом варто ініціювати питання про призначення збільшеного розміру не з моменту подачі позовної заяви, а саме з часу набуття останніх змін щодо збільшення мінімального розміру аліментів – 08 липня 2017 року.

Поділ спільної сумісної власності у разі неутримання дитини

 1. Вперше в українському законодавстві запроваджено механізм можливості відходу від презумпції рівності часток у спільній власності у разі ухилення одного із подружжя від участі в утриманні дітей.

 2. Суд при вирішенні питання про поділ майна між подружжям має право зменшити частку у спільній сумісній власності того з подружжя, хто ухилявся (ухиляється) від обов’язку утримувати своїх дітей.

 3. Іншими словами за допомогою перерозподілу часток між подружжям, на користь того з батьків, хто самостійно здійснює утримання дитини, законодавець дозволяє забезпечити додаткову матеріальну компенсацію такій особі.

Висновки

 • Вищенаведені зміни у законодавство, на мою думку, мають створити дійсно ефективні правові механізми стягнення з батьків, що не виконують свого обов’язку щодо утримання дитини (дітей), аліментів.
 • Також, виконуючи превентивну функцію, останні зміни до Сімейного кодексу України мають підвищити свідомість батьків щодо необхідності виконання обов’язку по утриманню дітей навіть після розлучення.
 • При цьому, варто розуміти, що отримання професійної допомоги юриста в ході вирішення питань щодо сплати аліментів дозволяє максимально захистити майнові інтереси дитини, а в деяких випадках – запобігти безпідставній сплаті іншому з батьків коштів, що використовується не в інтересах дитини.
 • Олена Доманчук, адвокат, керівник практики Приватні Клієнти в KPD Consulting Law Firm.
 • Інші публікації Олени Доманчук

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*