Про актуальні зміни в законі україни «про судовий збір»

З 1 січня судовий збір обраховуватиметься не від мінімальної зарплати, як це було минулоріч, а від прожиткового мінімуму для працездатних осіб

Про актуальні зміни в Законі України «Про судовий збір»

  Йдеться про прожитковий мінімум, встановлений законом на 1 січня того року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, — розповідає юрист

— У 2017 році прожитковий мінімум для працездатної особи становитиме 1600 грн. Рішення щодо зміни розрахунку судового збору цілком логічне. Адже з нового року вдвічі зросла мінімальна зарплата, тому й судовий збір мав би підвищитися у два рази порівняно з 2016 роком. Для людей ці суми були би непосильні. 

— Які ставки судового збору встановлено? Наведіть приклади.

 — Судовий збір за позовну заяву немайнового характеру, яка подана юридичною особою або фізичною особою-підприємцем становитиме 1 розмір прожиткового мінімуму (1600 гривень); фізичною особою — 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (640 гривень);  заява про розірвання шлюбу — 0,4 розміру прожиткового мінімуму. 

 Щоби подати апеляцію і касацію на ухвали суду, юридичним особам або фізичним особам-підприємцям доведеться сплатити 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб; фізичній особі — 0,2 розміру прожиткового мінімуму  (320 гривень). 

Судовий збір за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру становитиме 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Крім того, змінюються ставки збору за видачу судами документів.

Скажімо, за повторну видачу копії судового рішення треба буде сплатити 0,003 розміру прожиткового мінімуму за кожний аркуш паперу. Зазначу, що загалом ставки судового збору за подачу позовів, апеляційних, касаційних скарг зростуть цього року в 1,2 раза.

Приміром, мінімальні ставки судового збору за подачу позову майнового й немайнового характеру підвищаться з 551,20 грн. до 640 грн. для фізичних осіб, для юридичних — з 1378 грн. до 1600 грн. у цивільних та адміністративних справах, у господарських — щодо майнових вимог і для фізичних, і для юридичних судовий збір становитиме мінімально 1600 грн., а не 1378 грн., як минулоріч.

Які ще нововведення передбачені цим законом?  — Від сплати судового збору звільнили ряд державних органів (у число обраних поки що не зарахували органи фіскальної служби), проте серед пільговиків — державна служба з праці, пенсійний та інші соціальні фонди, виконкоми місцевих державних адміністрацій та рад щодо питань соціального захисту населення. Також нагадаю, що в справах про захист прав споживачів, позивачі не звільнені від сплати судового збору, як це було до середини 2015 року.

У сфері захисту трудових прав позивачі звільнені від сплати збору лише щодо стягнення заробітної плати та поновлення на роботі. Натомість за стягнення виплат за час вимушеного прогулу без поновлення на роботі доведеться сплатити відповідний судовий збір. 

У ваас розповіли про актуальні зміни у законі про судовий збір – юридична газета

Новий Закон від 03.10.17 №2147-VIII вносить зміни не лише до чотирьох процесуальних кодексів, але також істотно змінює інші правила судочинства.

Маєте Телеграм? Два кліки – і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!

Про це повідомляє прес-служба ВААС.

Так, згідно з Законом України “Про судовий збір”, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленому Законом на 1 січня календарного року, у якому відповідна заява або скарга подається до суду у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Основними змінами щодо сплати судового збору є такі:

 • на законодавчому рівні закріплюється максимальний розмір судового збору, який може сплачуватися юридичною особою за подання позовної заяви майнового характеру;
 • згідно з положеннями законопроекту, ставка судового збору за подання апеляційної скарги збільшується зі 110% до 150% ставки, що підлягала сплаті за подання позовної заяви, а за подання касаційної скарги – зі 120% до 200% ставки, що підлягала сплаті за подання позовної заяви в розмірі оспорюваної суми;
 • запроваджується пільговий коефіцієнт 0,8 для пониження розміру ставки судового збору, який встановлюється профільним законом, у разі подання до суду процесуальних документів в електронній формі, а не паперовій, що пов’язано із запровадженням так званого “електронного суду”;
 • закріплюється можливість сплати судового збору не лише готівковим чи безготівковим способом, але й через платіжні системи в Інтернеті у режимі реального часу;
 • із пільговиків по сплаті судового збору виключаються Пенсійний фонд України та його органи, органи Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України, місцеві адміністрації та органи Держпраці, які в подальшому зобов’язані сплачувати судовий збір на загальних умовах;
 • передбачається можливість повернути 50% сплаченого судового збору у таких випадках: у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення, відмови позивача від позову чи визнання позову відповідачем (положення сприятиме мирному врегулюванню спору за допомогою альтернативних способів та пошуку консенсусу між сторонами);
 • встановлюється перелік умов, за наявності яких суду надається право відстрочити або розстрочити сплату судового збору. Також допускається відстрочення чи розстрочення судового збору, якщо позивачами є військовослужбовці, батьки дитини до 14 років або дитини-інваліда, якщо інший з батьків не сплачує аліменти, одинокі матері (батьки) дитини до 14 років або дитини-інваліда, члени малозабезпеченої чи багатодітної сім’ї, якщо позивач діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена.

При цьому важливими є положення, що засвідчують одночасне підвищення ставок судового збору за оскарження рішень суду і можливість повернути частину сплаченого судового збору у разі мирного врегулювання спору.

Вважається, що, можливо, збільшення розміру судового збору сприятиме розвитку в Україні медіації, посередництва, переговорів, як альтернативних способів вирішення спорів, а рішення у деяких категоріях справ взагалі не можна оскаржувати в касаційній інстанції відповідно до Закону (окрім певних винятків), а тому збільшення ставок судового збору їх не стосуватиметься.

Наслідком прийняття змін до Закону стане, зокрема, “забезпечення доступу до правосуддя відповідно до європейських стандартів судочинства” та впровадження нових способів здійснення правосуддя в Україні. При цьому розмір судового збору буде враховувати фінансове становище позивачів та інтереси держави і не перешкоджатиме тим самим доступу до суду.

Про судовий збір 2019 | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2020 рік

Звернення до суду з позовом в більшості випадків пов’язано з певними фінансовими витратами. Мова йде про видатки, пов’язані з розглядом справи, і судовий збір (разом – судові витрати).

Судові витрати (поняття та види) – це видатки на адвоката, на залучення свідків, перекладачів і експертів, на проведення експертизи, на витребування, проведення огляду та забезпечення доказів, а також на вчинення інших процесуальних дій. Що стосується самого судового збору, то він оплачується за подачу скарг, заяв, а також за видачу судами документів і постанову окремих судових рішень.

Який збір платити за законом, яким буде судовий збір на 2019 рік, що таке ціна позову, чим відрізняються поняття держмито в суд і судовий збір – це і багато іншого читайте в нашому матеріалі.

Закон про судовий збір

Цей закон регулює правові основи і порядок сплати збору, його платників, розмір судового збору, а також випадки звільнення від його сплати та повернення.

Закон про судовий збір в Україні замінив Декрет Кабміну «Про державне мито», який діяв раніше. Точніше, Декрет діє до сих пір, але норми, що регулюють сплату судового збору, виділені в самостійний закон. Таким чином, судовим держмитом і збором в різний час називали одне й те саме.

Закон України про судовий збір 2019 встановлює плату за:

 1. подання до суду позовної та інших процесуальних заяв;
 2. подачу апеляційної і касаційної скарг на рішення судів нижчих інстанцій;
 3. заяви про перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами;
 4. заяви про скасування рішення третейського суду, заяви про видачу виконавчого документа на рішення третейського суду та заяви про перегляд судових рішень Верховним Судом;
 5. видачу судових документів (копії рішення суду повторно, електронної копії технічного запису судового засідання, копій документів зі справи і т.п.).

Перелік заяв і клопотань, щодо яких судовий збір не сплачується, також встановлюється законом.

Про судовий збір 2019

Оскільки ставка збору залежить від прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня року, в якому подається позов, то в Україні фактично щорічно встановлюється судовий збір, розмір якого з року в рік неухильно зростає.

See also:  Зарегистрирован законопроект о возможности разрывать договор аренды земли (инфографика)

Так, наприклад, якщо в 2018 році згідно із законом судовий збір за розлучення становив 704,80 грн, то в 2019 за той самий позов доведеться викласти вже 768,40 грн.

Державне мито 2019: розрахунок і ціна позову

Закон говорить, що при подачі позову майнового характеру судовий збір розраховується у відсотках від ціни позову.

Ціна позову в цивільному процесі досить широке поняття, однак для цілей цієї статті можна обмежитися спрощеним визначенням.

Отже, ціна позову – це грошове вираження майнових вимог позивача. Її потрібно визначати тільки щодо майнових вимог. Так, наприклад, ціна позову по аліментах – це сума всіх платежів не більше ніж за 6 місяців. Водночас позов про розірвання шлюбу (без майнових вимог) ціни не має.

Ціна позову в ЦПК визначається наступним чином:

 • в позовах про стягнення грошових коштів – сумою, яка стягується, або спірною сумою за виконавчими або іншими документами, за якими стягнення провадиться у безспірному порядку;
 • в позовах про визнання права власності на майно або його витребування – вартістю майна;
 • в позовах про стягнення аліментів – сукупністю всіх виплат, але не більше ніж за шість місяців;
 • в позовах про строкові платежі і видачі – сукупністю всіх платежів або видач, але не більше ніж за три роки;
 • в позовах про безстрокові або довічні платежі і видачі – сукупністю платежів або видач за три роки;
 • в позовах про розірвання договору найму (оренди) або договору найму (оренди) житла – сукупністю платежів за користування майном або житлом протягом строку, що залишається до кінця дії договору, але не більше ніж за три роки;
 • в позовах про право власності на нерухоме майно, що належить фізичним особам на праві приватної власності, – дійсною вартістю нерухомого майна, а на нерухоме майно, що належить юридичним особам, – не нижче його балансової вартості;
 • в позовах, які складаються з кількох самостійних вимог, – загальною сумою всіх вимог.

Як розрахувати суму, яку потрібно заплатити за подачу позову? Калькулятор судового збору в інтернеті можна знайти на сайті судової влади.

Однак розрахунки можна зробити і самостійно без допомоги калькулятора.

Так, за подачу цивільного позову майнового характеру фізична особа або ФОП заплатить 1% ціни позову, але не менше 0,4 і не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Даний прожитковий мінімум на 1 січня 2019 року становить 1921 грн. Це означає, що сума збору по даній категорії позовів може коливатися від 768,40 грн до 9605 грн.

Тепер наведемо приклад: В. подає позов про стягнення боргу з А. в сумі 100 000 грн. Він повинен заплатити судовий збір в сумі 1000 грн. При сумі боргу від 76 840 до 960 500 грн. В. повинен заплатити 1% ціни позову, якщо борг менше 76 840 – він платить фіксовану суму 768,40 грн, якщо борг більше 960 500 – 9605 грн.

З повним переліком ставок збору можна ознайомитися в статті 4 ЗУ про судовий збір 2019.

Судовий збір на 2019: пільги

Судовий збір в Україні не платять:

 • позивачі – у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі;
 • позивачі – у справах про відшкодування шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я, а також смертю фізичної особи;
 • позивачі – у справах про стягнення аліментів, а також заявники при подачі заяви про видачу судового наказу про стягнення аліментів;
 • позивачі – у справах про відшкодування матеріального збитку, заподіяного в результаті вчинення кримінального правопорушення;
 • особи з інвалідністю I і II груп, законні представники дітей з інвалідністю та недієздатних осіб з інвалідністю;
 • позивачі – громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи;
 • виборці – у справах про уточнення списку виборців;
 • військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевіркові) та спеціальні збори, – у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків;
 • учасники бойових дій, постраждалі учасники Революції Гідності, Герої України – у справах, пов’язаних з порушенням їх прав;
 • позивачі – у справах в порядку, визначеному статтею 12 Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».

Вичерпний перелік осіб, які звільнені від сплати збору, представлений в статті 5 Закону України «Про судовий збір».

У законі також перераховані випадки повернення судового збору, відстрочення та розстрочення його сплати, зменшення його розміру та звільнення від його сплати. Зокрема, судовий збір повертається при поверненні позову, відмові у відкритті провадження у справі, залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі.

З урахуванням складного майнового стану сторони і за певних умов суд може відстрочити, розстрочити сплату, зменшити розмір і повністю звільнити від сплати судового збору.

 1. Судовий збір – це частина судових витрат, яка підлягає сплаті на території України за подання до суду заяв і скарг, а також за видачу судами документів.
 2. Всі питання, що стосуються цього платежу, регулюються Законом України про судовий збір 2019.
 3. Сума що підлягає сплаті збору залежить від ціни позову та розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому подається позов.
 4. Певні категорії осіб звільняються від сплати судового збору. Їх перелік зазначено в законі.

Все про судовий збір в Україні (звільнення, повернення, калькулятор розрахунку, зразок заяви)

Що таке судовий збір? І для чого він потрібен взагалі?

Якщо пояснювати по-простому, то це податок або платіж. А значення він  має дуже важливе. Припустимо, ваші права порушені, і відновлення справедливості можливе тільки в судовому порядку. Звернення має бути в письмовій формі – тобто необхідно подати заяву (або скаргу), і саме за ці дії з вас стягується певна плата.

Але що робити, коли відпала необхідність у зверненні, а судовий збір вже сплачений?

Причини, у зв’язку з якими вам вже не потрібно звертатися до суду – різні. Може статися так, що спірна ситуація була врегульована, або, припустимо, ви помилилися з підсудністю та направили документи не в ту установу, в яку належить. 

На практиці таких випадків багато, але мало хто знає, як повернути судовий збір. Більш того, деякі вважають, що немає сенсу боротися з чиновниками за невеликі суми. Адже суд – це державна установа, і відповідно цей платіж потрапляє до державного бюджету. У зв’язку з цим у декого не виникає бажання повертати його. Але даремно заздалегідь прощатися із грошима.

Сьогодні ми розповімо, як повернути судовий збір, в яких випадках заявник звільняється від сплати податку, як вірно скласти заяву про повернення коштів та наведемо поширені приклади, які стосуються повернення або взагалі звільнення від оплати мита.

Раніше в статті “Уточнення позовних вимог згідно з ЦПКУ від 2018 року” ми розповіли, як збільшити або зменьшити позовні вимоги, та коли це слід робити.

Про судовий збір в Україні – розміри та порядок сплати

Сума платежу визначається характером позову та оціною вимог. Також має значення, подається позов громадянином, або ж юридичною особою. Порядок оплати, повернення, розміру податку регулюється наступними нормативними актами:

 • Законом України «Про судовий збір» №3674-VI;
 • ст. 40-1 Кодексу про адміністративні правопорушення;
 • ст.133 Цивільно-процесуального кодексу;
 • Податковим кодексом та іншими нормативними актами.
 • Держмито сплачується на користь держави через будь-який банк за реквізитами, їх можна дізнатися безпосередньо в суді або на сайті установи.
 • Коли сплачується судовий збір?
 • На підставі ЗУ 3674-VI, держмито сплачується у наступних випадках:
 • коли позов, що подається, є немайновим – платіж у такому випадку фіксований, прирівнюється до прожиткового мінімуму;
 • коли подається майновий позов з оцінкою, розмір платежу встановлюється у відсотку до ціни позову;
 • при приподачі скарги до Касаційного або Апеляційного суду;
 • при перегляді раніше винесеного рішення (у тому числі за новими обставинами);
 • за надання дублікату документу.

Розмір платежу при зверненні з позовом майнового характеру становить 1% від ціни позовних вимог для фізичних осіб (але не більше 5 розмірів прожиткового мінімума), та 1,5% від розміру вимог – для юросіб (але не більше 350 розмірів прожит.мінімума). Мінімальна сума збору теж обмежена – не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму.

Якщо ціна позову зазначена в іноземній валюті, необхідно визначати офіційний курс гривні, встановлений НБУ на день сплати коштів.

Суддя має право відстрочити або розстрочити оплату держмита, якщо разом із позовом або після подачі документів заявник направить відповідне клопотання та підтвердить важке фінансове становище.

Зверніть увагу: закон дозволяє відстрочити оплату на визначений час, але не більше, ніж до винесення кінцевого рішення.

Розрахунок судового збору при подачі позову (калькулятор)

Щоб правильно розрахувати суму, яку потрібно сплатити перед зверненням, слід скористатись калькулятором судового збору, який представлений на сайті установи. Далі, позивачу необхідно заповнити квитанцію про сплату.

Заповнюються також реквізити отримувача та особисті дані платника (паспорта, військового квитка, посвідчення біженця тощо).

Якщо подаються декілька позовів (наприклад, заява про розлучення та розділ майна), держмито сплачується за кожний позов окремо – за різними класифікаторами.

При подачі зустрічного позову держмито сплачується за загальними правилами. Документи, які підтверджують сплату, необхідно обов’язково прикласти до позову.

Грошові кошти можна сплатити через онлайн-сервіс за реквізитами, вказаними на сайті суду. Програма автоматично сформує квитанцію, яку необхідно буде заповнити, роздрукувати та надати разом із документами.

See also:  Новый закон об изнасиловании: что изменилось?

При відсутності підтвердження сплати, позовна заява залишається без руху та заявникові надається час, щоб усунути недоліки (сплатити кошти). Якщо збір все ж-таки не буде сплачений, позов розглянутий не буде. Залишаючи справу буз руху з причини несплати держмита, суддя в ухвалі повинен визначити суму платежу та реквізити, за якими потрібно сплатити  кошти.

Якщо позов подають декілька позивачів, розмір збору розраховується у пропорції до позовних вимог кожного.

Нижче представлена таблиця із ставками судового збору.

Коли держмито не сплачується – зразок заяви про звільнення від сплати судового збору

Не сплачувати державний збір можна в наступних випадках (повний список пільг міститься в ст. 5 ЗУ 3674-VI):

 • при поданні позову щодо поновлення на роботі або стягнення невиплаченої зарплатні;
 • по справах, пов’язаних із спричиненням каліцтва, смертю особи;
 • по справах стосовно стягнення аліментів, збільшення їх розміру, стягнення пені;
 • по справам по відшкодуванню збитків, спричинених кримінальним правопорушенням і таке інше.

Крім того, держмито не сплачується наступними особами:

 • які страждають на психічні розлади – по справам стосовно надання їм медичної допомоги;
 • інвалідами II світової війни;
 • особам з інвалідністю 1 та 2 групи;
 • громадянами, які відносяться до 1 та 2 групи постраждалих від Чорнобильської катастрофи;
 • особам-біженцям, які потребують захисту та іншим особам.

Читайте також:  Термін позовної давності при розділі майна після розлучення

Вказані громадяни також звільняються від сплати держмита при зверненні в апеляційну та касаційну інстанції.

Заява про звільнення від сплати судового збору (зразок)

Повернення судового збору

Як повернути гроші? Законодавство передбачає випадки, коли позивач може претендувати на повернення раніше сплачених грошових коштів.
Для цього необхідно подати клопотання. Якщо рішення буде позитивне, потрібно звернутися з відповідною ухвалою та довідкою в Держказначейство, і протягом місяця гроші повертаються.

В яких випадках платіж може бути повернутий?

У відповідності до ст. 7 ЗУ «Про судовий збір», раніше сплачені кошти повертаються, якщо…

 • позивач заплатив більше, ніж зазначено в законі;
 • в процесі розгляду позовні вимоги зменшені;
 • заява (скарга) були повернуті;
 • у прийнятті позову відмовлено;
 • заява залишена без розгляду (виняток із правил – якщо звернення залишено без розгляду, оскільки позивач не з’являється, чи не надав необхідні документи);
 • провадження припинено, закрито (виняток з правил – якщо позивач відмовився від своїх вимог).

Якщо між заявником та відповідачем укладена мирова угода, або заявник відмовився від позову, може бути прийнято рішення про повернення 50% сплачених коштів.

Суддя сам розглядає клопотання, без присутності заявника, зазвичай протягом 5 днів.

Законом передбачені випадки, коли збір не підлягає сплаті або може бути повернутий. Юридична практика показує, що неправильна оцінка або сплата державного мита у меншій сумі – найбільш поширені підстави для відмови у розгляді позову.

Розмір державного мита при оскарженні рішень

Найбільш поширене питання – який розрахунок судового збору за апеляційну скаргу та касаційну скаргу?

Сума платежу вказана у ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» – при подачі скарги в апеляційну інстанцію, необхідно сплатити мито у розмірі 150% від розміру судового збору, сплаченого в першій інстанції. При направленні документів до Касаційного суду, скаржнику доведеться сплатити вже 200%.

Якщо ж в апеляції та касації оскаржується ухвала, сума збору буде становити 1 розмір прожит.мінімуму.

При зверненні за дублікатом будь-якого документу необхідно перерахувати 0,003 прожит.мінімуму.

Для розрахунку судового збору за апеляційну та касаційну скаргу можна також скористатися калькулятором.

Повернення судового збору (заява)

Питання адвокату:

Доброго дня! Я подавав позовну заяву та сплатив за це кошти. Однак незабаром отримав ухвалу, якою заява повернута. Чи буде мені повернутий судовий збір і чи потрібна заява, в ухвалі не зазначено. Чи маю я право повернути кошти, і якщо так, то що мені для цього потрібно зробити?

Відповідь адвоката:

Багатьом людям доводиться стикатися з подібною проблемою. Відносини щодо оплати та повернення платежу врегульовані чинним Законом України «Про судовий збір». А саме, у статті 7 міститься перелік підстав, за яких грошові кошти повертаються платникові. Також, в законі не передбачений граничний термін повернення перерахованої суми.

У вашому випадку позовна заява повернута. Це не не є перешкодою повторному зверненню з аналогічним позовом. Втім, якщо немає бажання подавати позов ще раз, можна скористатися законним правом на повернення раніше сплачених коштів. Для цього вам слід звертатися до суду, який виніс постанову.

Необхідно подати заяву про повернення судового збору, а до неї прикласти оригінал квитанції про сплату судового збору, а також копію постанови про повернення позовної заяви. Після розгляду заяви виноситься ухвала. Після того, як ухвала набере законної сили, вам необхідно звернутися до органу Держказначейства за місцем знаходження суду.

Туди подаєте заяву, та на підставі ухвали вам повертають судовий збір.

Читайте також:  Процес розлучення – причини для припинення шлюбу в позові Зразок заяви про повернення судового збору

Більше по цій темі – в статті “Все про судовий збір“.

На вас подали до суду і ви не знаєте, що робити? Прочитайте нашу статтю “Відзив – заперечення на позовну заяву (зразок)“.

Зверніть увагу!

 • У зв’язку з частими змінами в законодавстві інформація може стати неактуальною швидше, ніж ми встигаємо її оновлювати на сайті.
 • Всі випадки індивідуальні та залежать від багатьох факторів.
 • Тому для вас працюють безкоштовно експерти-консультанти! Розкажіть про вашу проблему – ми допоможемо її вирішити! Запитайте прямо зараз!

Ставки судового збору у 2020 році | Рада адвокатів Київської області

З 1 січня 2020 року збільшуються ставки судового збору, що пов’язано зі зміною в Україні кожного нового року, розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

У частині 1 статті 1 Закону “Про судовий збір” дано визначено поняття судового збору. Судовий збір – це збір, який стягуваний на усій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених чинним Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Судові витрати – це передбачені законом витрати (грошові кошти) сторін, інших осіб, що беруть участь у справі, понесені ними у зв'язку з розглядом справи і рішенням, а у випадках звільнення від сплати цих людей – це витрати держави, яку воно несе у зв'язку з рішенням конкретної справи.

З січня 2020 року розмір судового збору визначається залежно від розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, який встановлюється на 1 січня календарного року. Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України»  на 1 січня 2020 прийнято такий прожитковий мінімум для працездатних осіб:

 • · з 1 січня 2020 – 2102 гривні;
 • · з 1 липня – 2197 гривень;
 • · з 1 грудня – 2270 гривень.

Статтею 4 Закону України “Про судовий збір” встановлено розміри ставок судового збору. Судовий збір стягується у відповідному розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого Законом на 1 січня календарного року, у якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у процентному співвідношенні до ціни позову і фіксованому розмірі.

У Законі України “Про судовий збір” зазначено, що у разі подання позову майнового характеру збір розраховується у відсотках від ціни позову. Ціна позову – це грошове вираження майнових вимог позивача. Її треба визначити тільки відносно майнових вимог.

Варто мати на увазі, що ставки судового збору відрізняються за категоріями платників (фізичні особи, фізичні особи-підприємці, юридичні особи) та підвищуються у випадку звернення до кожної вищої судової інстанції.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про судовий збір”, судовий збір встановлюється:

· у відсотковому співвідношенні до ціни позову;

· у фіксованому розмірі (здебільшого, визначаються мінімальний та максимальний можливі розміри).

Таким чином, збільшення торкнулось усіх категорій справ: майнового і немайнового характеру. Відсоток за судові витрати в Україні у 2020 році зріс.

Найменування документа і дії, за яку справляється судовий збір, та платника судового збору Мінімум Максимум Ставка судового збору
3. За подання до адміністративного суду:
1) адміністративного позову:
майнового характеру, який подано:
суб'єктом владних повноважень, юридичною особою 2102 грн 21 020 грн 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
фізичною особою або фізичною особою – підприємцем 840,80 грн 10 510 грн 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб
немайнового характеру, який подано:
суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою – підприємцем 2102 грн 2102 грн 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб
фізичною особою 840,80 грн 840,80 грн 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
2) апеляційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до апеляційної скарги на рішення суду, заяви про перегляд судового рішення у зв'язку з нововиявленими обставинами 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги
3) касаційної скарги на рішення суду, заяви про приєднання до касаційної скарги на рішення суду 200 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви
4) підпункт виключено
5) апеляційної і касаційної скарги на ухвалу суду; заяви про приєднання до апеляційної чи касаційної скарги на ухвалу суду 2102 грн 2102 грн 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб
6) заяви про забезпечення доказів або позову, заяви про видачу виконавчого документа на підставі рішення іноземного суду, заяви про зміну чи встановлення способу, порядку і строку виконання судового рішення 630,60 грн 630,60 грн 0,3 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
4. За видачу судами документів:
1) за повторну видачу копії судового рішення 6,31 грн не визначено (залежить від кількості аркушів) 0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш паперу
2) підпункт виключено
3) підпункт виключено
4) за видачу в електронному вигляді копії технічного запису судового засідання 63,06 грн 63,06 грн 0,03 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
5) за виготовлення копії судового рішення у разі, якщо особа, яка не бере (не брала) участі у справі, якщо судове рішення безпосередньо стосується її прав, свобод, інтересів чи обов'язків, звертається до апарату відповідного суду з письмовою заявою про виготовлення такої копії згідно із Законом України “Про доступ до судових рішень” 6,31 грн не визначено (залежить від кількості аркушів) 0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш копії
6) за виготовлення копій документів, долучених до справи 6,31 грн не визначено (залежить від кількості аркушів) 0,003 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожний аркуш копії
5. У разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення 420,40 грн 420,40 грн 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб
See also:  Кредитодавцю забороняється встановлювати в договорі про надання споживчого кредиту будь-які збори, відсотки, комісії, платежі тощо за дії, які не є послугою у визначенні закону (справа № 6-2071цс16, 06.09.17)

Також хочемо нагадати про калькулятор судового збору. Для полегшення процесу розрахунку судового збору існує розроблений на замовлення ДСА України сервіс з метою спрощення процедури оплати судового збору https://court.gov.ua/affairs/sudytax/. Щоб скористатись ним, зайдіть на вебсайт “Судова влада” або ж сайт потрібного вам суду, потім знайдіть розділи “Судовий збір” – “Онлайн оплата судового збору”. Далі на екрані з'являється онлайн-таблиця ставок судового збору. Для того, щоб розрахувати суму збору, необхідно вибрати відповідний вам варіант з таблиці (наприклад, за поданням до суду позовної заяви майнового характеру).

Після цього з'явиться віконце з пропозицією ввести суму позову для розрахунку відповідної суми судового збору. Для формування онлайн квитанції треба ввести такі відомості: ПІБ, адресу, ідентифікаційний номер платника податків і дату платежу. Платіжні реквізити і необхідна сума для перерахування судового збору будуть сформовані автоматично.

Скільки коштує касаційна скарга у Верховному Суді?. Податки & бухоблік

 • Ситуація стандартна — платник податків оскаржив податкове повідомлення-рішення (ППР).
 • Суд першої інстанції відмовив у скасуванні ППР, а «апеляція» з таким висновком не погодилася і прийняла нове рішення — позов задовольнити.
 • Податківці із цим, як завжди, не погодилися і подали касаційну скаргу.
 • Проте проблема була в тому, що представники органів податків і зборів не додали до останньої документ про сплату судового збору.

Вирішення справи судом

Оскільки касаційна скарга не супроводжувалася доказами сплати судового збору, то Верховний Суд залишив її без руху.

При цьому вища судова інстанція керувалася ч. 2 ст. 332, 330 і ст. 169 КАСУ.

Так,

до касаційної скарги, не оформленої відповідно до вимог, установлених у ст. 330 КАСУ, застосовуються положення ст. 169 КАСУ

Тобто якщо ви не заплатите судовий збір або не додасте квитанцію про сплату судового збору, то вашу заяву залишать без руху із зазначенням її недоліків, способу і строку для їх усунення.

У свою чергу, згідно з ч. 4 ст. 330 КАСУ до касаційної скарги обов’язково додається документ про сплату судового збору.

Примітним тут також є розрахунок необхідної суми.

Оскільки позовна заява була подана ще до моменту зміни ставок судового збору, то у випадку зі справою про оскарження ППР рахували збір таким чином.

Відповідно до п.п. 3 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону про судовий збір за подання касаційної скарги на рішення суду ставка судового збору становить 200 % ставки, яка підлягала сплаті при поданні позовної заяви (нові положення).

Далі судді для розрахунку цих 200 % застосували ставку судового збору згідно із Законом про судовий збір у редакції, діючій на момент звернення до суду з позовом.

При цьому брали прожитковий мінімум на 1 січня року, в якому був поданий позов (2017 рік). Тобто розрахунок здійснювали виходячи з 1600 грн. (відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.2016 р. № 1801-VIII).

Потім звернулися до ст. 4 Закону про судовий збір (знову ж таки в редакції, діючій на момент подання позову).

На той момент за подання до адміністративного суду адмінпозову майнового характеру позивачеві (фізичній особі) необхідно було сплатити 1 % ціни позову, але не менше 0,4 ПМПО** і не більше 5 ПМПО, що склало 640 грн.

Таким чином, суди порахували судовий збір так: 640 грн. х 200 % = 1280 грн.

Думка редакції

Ключова думка, яку ми б хотіли донести до вас, це не те, що держоргани такі «нехороші» ☺ і не платять судовий збір.

До речі, ми вважаємо, що це «залишкове» явище проблеми, пов’язаної з незвільненням держорганів від сплати судового збору.

Річ у тому, що з 01.09.2015 р. органи доходів і зборів повинні сплачувати судовий збір. Попросту набрали чинності чергові зміни до Закону про судовий збір.

 1. Тим не менш, податківці (як і більшість інших держорганів, що потрапили під «скорочення» пільг) продовжували не платити судовий збір, посилаючись на відсутність такої статті в їх бюджетах.
 2. Справи з подібними аргументами доходили аж до Верховного Суду України.
 3. Він, утім, нічим вартовим податків і зборів допомогти не зміг.

Вища судова інстанція лише констатувала необхідність сплати встановлених законом платежів і наполягала на тому, що КМУ зобов’язали забезпечити відповідне фінансування (див., наприклад, ухвалу ВСУ від 04.02.2016 р. по справі № 826/17653/14).

Але тут, дорогі читачі, вам варто звернути увагу на такі практичні моменти розрахунку і сплати судового збору для касаційних скарг на рішення судів в адміністративній юрисдикції.

По-перше,

ставка судового збору для «адміністративної» касаційної скарги на сьогодні становить 200 % ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви

Наприклад, якщо ви платили судовий збір у першій інстанції, а з часом вимушені подавати касаційну скаргу, то вам потрібно взяти суму судового збору, сплаченого в суді першої інстанції, і помножити на 200 %.

По-друге, як бачимо, оскарження ППР (воно, до речі, стосувалося сплати транспортного податку відповідно до ст. 267 ПКУ) суд визнав майновою вимогою.

 • Тут важливо знати основні моменти, які стосуються розрахунку судового збору у суді першої інстанції.
 • Отже, нагадаємо, що розмір ставки судового збору за подання позову в суді першої інстанції (відштовхуючись від якого потім вираховується збір за подання до Верховного Суду касаційної скарги) залежить від трьох критеріїв:
 • 1) кількості вимог;
 • 2) типу вимоги (майнова/немайнова);
 • 3) статусу позивача («звичайна» фізична особа, ФОП чи юрособа).
 • Отже, якщо йдеться про вимоги майнового характеру, то судовий збір за подання позову в суді першої інстанції становить:
 • — для юросіб і суб’єктів владних повноважень — 1,5 % ціни позову, але не менше 1 ПМПО і не більше 350 ПМПО;
 • — для «звичайних» фізичних осіб і ФОП — 1 % ціни позову, але не менше 0,4 ПМПО і не більше 5 ПМПО.
 • Якщо ж ми говоримо про вимоги немайнового характеру (наприклад, визнати недійсним рішення про відмову в реєстрації ПН), то судовий збір складе:
 • — для юридичних осіб, ФОП і суб’єктів владних повноважень — 1 ПМПО;
 • — для «звичайних» фізичних осіб — 0,4 ПМПО.

Крім того, якщо в позовній заяві є декілька вимог (наприклад, дві немайнові або майнова + немайнова вимога), то оплачувати кожну з них потрібно окремо (ч. 3 ст. 6 Закону про судовий збір). Хоча і тут є свої нюанси в тлумаченні.

По-третє,

подаючи касаційну скаргу, не забувайте додавати до неї оригінал квитанції про сплату судового збору

Тож не беріть приклад з держорганів і сплачуйте судовий збір правильно ☺.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*