Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

ПРОБНЕ ЗНО-2020: НЕ ЙДІТЬ ДО ПУНКТУ ПРОВЕДЕННЯ – ПРОЙДІТЬ ЙОГО ВДОМА

Пізно ввечері 12 червня Кабмін України вніс зміни до Постанови Кабінету міністрів України від 12 червня 2020 р. № 480,

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

Другу добу поспіль рекордна кількість нових заражень на СOVID-19 в Україні (КОМЕНТАР)

В Україні станом на ранок 12 червня зареєстрували 683 нові випадки захворювання на коронавірус. За добу одужали 426 пацієнтів. 16

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

«Свободу Сергію Стерненку» – на акцію підтримки вийшли небайдужі дніпряни (КОМЕНТАР)

«Свободу Сергію Стерненку» – вимагали дніпряни, які прийшли підтримати громадського активіста, поки йому обирають запобіжний захід. Одесит Сергій Стерненко –

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання стартує 25 червня (КОМЕНТАР)

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання стартує 25 червня. Додаткова – з 23 липня  по 11 серпня. У форматі онлайн, попри

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

Автора скандального білборда про медиків викликали на допит (КОМЕНТАР)

У Дніпрі продовжується скандал з епатажним білбордом про медиків  – він з’явився на вулиці Старокозацькій і пробув на видноті всього

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

14 червня – день донора крові. Прогноз погоди на 13-14 червня. Дніпро і область (ВІДЕО)

На “9 каналі” час прогнозу погоди. Сьогодні на зв'язку з небесною канцелярією буду я, мене звуть Яна Кондратьєва.   Перше,

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

У Дніпрі перекриють рух транспорту у зв’язку з ремонтом залізничного переїзду

На сайті Дніпровської міської ради опубліковано проект розпорядження про надання дозволу Придніпровській залізниці на тимчасове припинення руху транспорту по вулиці

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

Обласну програму допомоги при гіпертонії представили в лікарні імені Мечникова

Більше того, лікарі відмічають, що за час дії карантину склалася досить проблемна ситуація із захворюваністю населення, зокрема на гіпертонічну хворобу.

Кейс Анни Андрієвської. Як отримати від Росії компенсацію за заподіяння моральної і матеріальної шкоди

Лариса Волошина

Українській журналістці з Криму Анні Андрієвській за рішенням Солом’янського районного суду міста Києва присуджена компенсація моральної шкоди від Росії в розмірі понад один мільйон гривень, повідомили представники громадського руху «Сила права», які супроводжували справу. Крим.Реалії зібрали думки правників з цього приводу.

Юристи організації «Сила права» вважають, що на подібну компенсацію може претендувати кожен громадянин України, який постраждав через агресію Росії. А гроші можуть бути виплачені за рахунок арешту і продажу російського майна за кордоном.

Кримська журналістка Анна Андрієвська, чий позов може стати прецедентом, розповідає, що метою її початкового позову не було отримання компенсації.

Мій кейс ліг в основу експерименту, щоб отримати перший на той момент в Україні документ, що засвідчив би російську агресію

– У 2015 році громадянський рух «Сила права» і його юристи розробили хорошу схему того, як можна отримати компенсацію за російську агресію.

По суті, мій кейс ліг в основу експерименту, щоб отримати перший на той момент в Україні документ, що засвідчив би російську агресію.

Тоді ще не було постанови Верховної Ради України, яка назвала би Росію країною-агресором, не було взагалі будь-якого юридичного обґрунтування того, що агресія була. Мені було цікаво брати участь у цьому експерименті, я погодилася.

Перше рішення було схвалене в 2015 році – херсонський суд визнав факт російської агресії проти України щодо подій у Криму в 2014-му. На підставі цього рішення формувалася позовна заява для стягнення компенсації моральної та матеріальної шкоди. У моєму випадку це пов’язано з подіями анексії.

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

Анна Андрієвська

Анна Андрієвська зазначає, що сума компенсації в один мільйон гривень заснована на практиці Європейського суду з прав людини.

Як можна оцінити грошима те, що я вже п’ять років не бачила рідного дому?

– Вона не може покрити тих моральних втрат, яких я зазнала в результаті анексії. Я думаю, що це відноситься і до інших людей, які змушені були залишити Крим, свій будинок у 2014 році. Як можна оцінити грошима те, що я вже п’ять років не бачила рідного дому, не бачила своїх рідних, за винятком кількох людей?

Сьогодні через політичне переслідування в Криму з боку ФСБ я навіть не знаю, чи зможу колись повернутися. Мій від’їзд у 2014 році пов’язаний не з тим, що мені просто захотілося переїхати до Києва, – це було пов’язано з колосальним тиском із боку російських спецслужб.

На журналістів, які не визнавали російську анексію Криму, організовували сафарі, їх відловлювали – когось відправляли в катівні

На журналістів, які не визнавали російську анексію Криму, організовували сафарі, їх відловлювали – когось відправляли в катівні, когось намагалися переслідувати кримінальними справами. Було дуже небезпечно залишатися тоді в Криму. Це і змусило мене поїхати.

Юрист громадського руху «Сила права» Павло Ганчук розповідає, хто ще може звернутися до них за допомогою:

– Ми добиваємося компенсацій для людей у разі переселення, поранення, смерті близької людини. Це нічого не коштує – просто люди звертаються в громадську організацію, і вона надає таку послугу. В першу чергу, це вимушені переселенці з окупованих територій, поранені в боях за незалежність України, родичі загиблих.

Ми розшукуємо різноманітне російське майно на території України і в перспективі звертатимемося до інших держав, щоб накладати арешт на таке ж майно у них. Є дві конвенції – одна європейська, одна міжнародна – щодо імунітету держав.

Там прописується, що країна не може посилатися на імунітет, якщо вчинила певні дії та завдала моральної та матеріальної шкоди на території іншої країни.

Російський юрист-міжнародник Володимир Жбанков вважає, що з закордонним стягненням шкоди можуть виникнути складнощі:.

Навряд чи вдасться швидко отримати компенсації. В цьому плані ефективніше рішення міжнародних інституцій у рамках міжнародного публічного або приватного права

– Російського майна в Україні не так уже й багато. Майно дипломатичних представництв заарештовувати не можна. Теоретично, якщо таке майно вдасться знайти і довести, що воно належить Російській Федерації, яка систематично порушує права людини в цілому і щодо окремих осіб, якщо є рішення щодо цієї особи, виконавче провадження порушити можна.

Це справа непроста, довга, але таке рішення може зіграти в майбутньому, коли ситуація якось зміниться. Навряд чи вдасться швидко отримати компенсації.

В цьому плані ефективніше рішення міжнародних інституцій у рамках міжнародного публічного або приватного права. Рішення внутрішні реалізувати за кордоном буде дуже і дуже складно.

Юрист-міжнародник Борис Бабін скептично дивиться на перспективи подібних позовів у національних судах:

​– Я буду песимістом, але обговорювати реальні юридичні наслідки цих процесів можна буде тільки після того, як хтось виконає хоча б одне рішення на велику суму. По-друге, на жаль, часто ці процеси підміняють собою звернення до міжнародних інституцій, в Європейський суд із прав людини, в комітети ООН або до Міжнародного кримінального суду.

Проблема в тому, що замість того, щоб використовувати засоби, де дійсно є механізми отримання компенсацій від Росії на користь приватної особи, які вона буде змушена виконувати, ​– люди йдуть до національних судів. Їх виграти простіше, ніж Комітет ООН із прав людини, але виконати рішення складніше, а його виконання може призвести до певних ризиків.

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

Борис Бабін

 • В інтерв’ю кримському виданню «Примечания» керівник робочої групи з міжнародно-правових питань при постійному представництві Криму при президенті Росії Олександр Молохов висловив думку, що перспектива стягнення компенсації на користь громадян України реальна і що Росії слід «перехопити ініціативу»:
See also:  Не суперечить законодавству стягнення заборгованості за кредитом і процентів за користування грошима в іноземній валюті, якщо саме вона надавалась за договором; неустойка стягується в національній валюті (справа № 754/12040/15-ц, 04.10.17)

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

Олександр Молохов

​«Коли ці заарештовані активи Росії у Києва закінчаться, він, у рамках договорів про правову допомогу, може запросити арешт майна Росії за кордоном, перш за все в Європі. Так уже було в «нульових» із майном Росії, заарештованим за позовом швейцарської фірми «Нога», так було з арештом у Європі вітрильника «Сєдов».

Це все серйозно, не треба все це недооцінювати і хіхікати. Вони множитимуть ці судові рішення і звертатимуться до іноземних судів –​ у країнах, де є майно Росії… Сьогодні ми не формуємо порядок денний, ми просто відповідаємо на дії української сторони. А потрібно формувати порядок самим.

Треба переходити від захисту і виправдань до наступу. Наприклад, влаштувати Громадський трибунал щодо керченського інциденту –​ за аналогією з відомим трибуналом Рассела-Сартра щодо американської агресії у В’єтнамі, що зіграв важливу роль у формуванні громадської думки щодо в’єтнамської війни…

Плюс треба звертатися щодо керченського інциденту в Міжнародний суд у Гаазі».

Український суд прийняв позов про моральну компенсацію розміром в 1 біткоїн

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

У Києві Бориспільський міськрайонний суд зареєстрував позовну заяву проти працівників СБУ і ГПУ. Громадянин України хоче відшкодування моральних збитків, яких йому завдали під час обшуку. Розмір відшкодування – 1 біткоїн, повідомляє Ain.

“У лютому 2018 року [громадянин] звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить стягнути з Генеральної прокуратури України та Служби безпеки України на свою користь один біткоїн в якості компенсації за моральну шкоду …, заподіяну внаслідок незаконного проведення обшуку в ході кримінального провадження … “, – йдеться в документі.

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування

Юристи вважають, що заява є швидше приколом, і перспектив вирішення позову на користь громадянина нема.

“Якщо позовна заява відповідає формальним вимогам закону, то суд зобов’язаний її прийняти. Валідність вимог на стадії прийняття заяви суд не перевіряє і адекватність позивача не коментує. Якщо мета позову – хайпонути, то її досягнули… Якщо позивач не переформулює позовні вимоги, то в позові відмовлять.

Тому що компенсацію моральної шкоди навіть в доларах не просять, в Україні є універсальна міра шкоди і збитків – гривня.

Плюс, біткоїни є занадто волатильними, відповідно, позивач явно приколюється (1 біткоїн – це $ 8500 чи $ 10 000 доларів? Або $ 15 000?) … До того ж, рішення в біткоїнах неможливо буде виконати”, – зазначає керуючий партнер Axon Partners.

 • ➤ “Родинна Ковбаска” запустила Viber-бот для замовлення продуктів додому

20.03.1814:35

 • Не пусти бабульку – гра для львівських водіїв маршруток Онлайн-тренажер для водіїв львівських маршруток. Не…
 • Пінхол: як знімати фото на сірникову коробку? Пінхол — це фотоапарат, в якому немає об’єктива, а…
 • 10 крутих книжок про бізнес для керівників Плануєш почати власний бізнес? Або ти вже є керівником…
 • Дизайн мислення: що це та як його використовувати ???? Ти давно чув/ла про дизайн мислення, але не можеш…
 • 5 способів не вмерти від втрати крові цього літа Сідає сонце — з’являються вони. Ти чуєш цей звук…
 • Як це – їздити на електромобілі? Власний досвід Хей, бро, а ти знаєш, що можна бути водночас…
 • Як успішно пройти ІТ курси – приклад EPAM З якихось причин тобі захотілося в айті. Ти не проти…
 • Я – Delivery Manager Як стати Delivery Manager? Чи правда, що ця менеджерська…
 • Як увійти в ІТ і не розчаруватись ????‍♀️????‍♂️ Ким стати – програмістом, тестером чи дизайнером? Що…
 • Як воскреснути після похмілля: кілька дієвих рецептів ???? Вчора була гучна п'янка, сьогодні треба йти на роботу,…
 • У Львові починають боротьбу з гральними закладами У Львові демонтовуватимуть вивіски гральних закладів…
 • Alyona Alyona випустила кліп про переїзд до Києва alyona alyona презентувала свій п’ятий кліп. Пісня отримала…
 • Перепланувати квартиру тепер можна без дозволів Кабмін розширив перелік будівельних робіт, які не…
 • Стали відомі кращі ІТ-роботодавці Львова 2018 року Портал DOU опублікував щорічний рейтинг IT-роботодавців…

5000 грн на все: рішення судів у позовах до ПФУ про компенсацію моральної шкоди переселенцям

Суд визначив один мільйон гривень моральної компенсації за незаконне кримінальне переслідування
фото: jurliga.ligazakon.net

“Коли Пенсійний фонд почне виконувати судові рішення? Чому моя мати вже 6 років не може отримати свою пенсію? Чому Пенсійний фонд обмежує виплати успадкованої пенсії трьома роками до моменту звернення спадкоємця?” Ці та інші подібні питання ми чуємо на нашій Гарячій лінії кожен день. Пенсіонери з числа ВПО, які телефонують на нашу Гарячу лінію, часто також цікавляться: чи можу я отримати компенсацію в суді за порушення моїх прав Пенсійним фондом України?

Відповідь: так, якщо пощастить, але невелику. 

 • Які нормативно-правові акти регулюють питання компенсації моральної шкоди?

Відповідно до ст. 56 Конституції України, кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.

Крім цього, відповідно до ст. 23 Цивільного кодексу України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, між іншим, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів.

Відповідно до ст. 1173 ЦКУ, шкода, завдана фізичній або юридичній особі незаконними рішеннями, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування при здійсненні ними своїх повноважень, відшкодовується державою, Автономною Республікою Крим або органом місцевого самоврядування незалежно від вини цих органів.

 • Як ставляться суди до позовів про компенсацію моральної шкоди пенсіонерам з числа внутрішньо переміщених осіб, завданої діями ПФУ?

На підставі аналізу рішень, які містяться у Єдиному державному реєстрі судових рішень, можна дійти висновку, що найбільш популярними у судів є дві стратегії: відмова або задоволення вимоги про моральну шкоду у розмірі не більше 5000 грн, незалежно від суми, яка була заявлена позивачем. З цього приводу у Реєстрі можна знайти більше 1000 рішень першої інстанції, більше сотні постанов апеляційної інстанції та мінімум два десятки постанов касаційної інстанції.

Відповідні справи розглядаються як у рамках адміністративного судочинства (тут вимога про компенсацію матеріальної та / або моральної шкоди заявляється як одна з вимог у позові), так у рамках цивільного судочинства (де ця вимога є підставою для окремого позову). Але загалом, мотивувальні частини рішень судів не відрізняються суттєво в залежності від форми судочинства.

 • Вимогу задовольнити: приклади рішень

Почнемо з останніх рішень найвищої судової інстанції. Нещодавно, 14 квітня 2020 року, Верховний суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду прийняв Постанову у справі № 265/6121/18.

Позивачі у цій справі у 2015 році змінили місце реєстрації як внутрішньо переміщені особи та внаслідок цього у 2015-2016 роках не отримали пенсію протягом декількох місяців. Вони намагалися стягнути заборгованість у судовому порядку, але рішення суду не було виконано.

See also:  Кредитодавцю забороняється встановлювати в договорі про надання споживчого кредиту будь-які збори, відсотки, комісії, платежі тощо за дії, які не є послугою у визначенні закону (справа № 6-2071цс16, 06.09.17)

Позивач заявив вимогу про компенсацію матеріальної та моральної шкоди; в якості компенсації моральної шкоди він запросив 1 000 000 грн.

Справа розглядалася у порядку цивільного провадження. Суд першої інстанції відмовив у задоволенні позовних вимог, але Донецький апеляційний суд призначив позивачу відшкодування у розмірі 5000 гривен. 

Врахувавши обставини справи, ступінь вини відповідача, статтю 23 ЦК України, колегія суддів зробила висновок, що 5 000 грн буде достатньою і розумною компенсацією моральної шкоди (тут і далі підкреслено нами. — ДSOS). Завдана позивачу моральна шкода має бути відшкодована винною особою — боржником (управлінням Пенсійного фонду України м.Маріуполя Донецької області).

Обидві сторони подали касаційні скарги. Верховний суд відмовив у задоволенні цих скарг та залишив постанову Апеляційного суду без змін.

Верховний Суд у мотивувальній частині послався на Постанову Великої Палати Верховного Суду від 03 липня 2019 року у справі № 750/1591/18-ц, де вказується, між іншим: 

Відповідно до прецедентної практики ЄСПЛ право заявника на відшкодування моральної шкоди у випадку надмірно тривалого невиконання остаточного рішення, за що держава несе відповідальність, презумується.

З огляду на зазначене Велика Палата Верховного Суду вважає обґрунтованими та справедливими висновки судів попередніх інстанцій про часткове задоволення вимоги ОСОБА_1 про стягнення на його користь моральної шкоди, оскільки судовими рішеннями, які набрали законної сили, встановлено, що відповідачем протиправно не сплачувалась пенсія, на яку позивач має право на підставі судового рішення». 

Позивач у цій справі не був ВПО, заборгованість по пенсії виникла у його випадку на інших підставах, але це рішення можна застосовувати в тому числі у справах, які стосуються невиплат на підставі відсутності окремого порядку. 

3 млн гривень моральної шкоди за порушення з боку держорганів – реальність | ЮРЛІГА

За порушення Закону з боку державних органів постраждалому може бути відшкодована моральна шкода розміром 3 млн. гривень, якщо останній зазнав душевних переживань, втратив авторитет серед оточення, був відсторонений від посади, зазнав надзвичайного впливу, що призвів до глобальної зміни його життєвого укладу та завдав йому значних страждань.

З відповідним рішенням КЦС ВС від 11 жовтня 2019 року № 757/53996/17 можна ознайомитися у VERDICTUM. Замовити тестовий доступ можна тут.

Особа звернулася до суду з позовом до Державної казначейської служби, прокуратури про відшкодування шкоди, завданої незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового слідства та прокуратури.

Суд перщої інстанції позовні вимоги задовольнив частково та стягнув на користь позивача за рахунок державного бюджету втрачений заробіток, вартість неповернутого майна, компенсацію моральної шкоди у розмірі 500 тис. грн.

Рішенням апеляційного суду розмір моральної шкоди змінено та визначено у сумі 3 млн. грн.

Державна казначейська служба звернулася до Верховного Суду з касаційною скаргою на рішення судів, визначаючи шкоду в розмірі млн грн, суд апеляційної інстанції посилався виключно на висновок експерта, відступив від положень ст. 13 цього Закону та не навів мотивів такого обрахування з посиланням на інші докази.

ВС погодивуся з рішенням апеляційного суду з огляду на таке.

Згідно Закону “Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду”, відшкодування моральної шкоди провадиться у разі, коли незаконні дії органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду завдали моральної втрати громадянинові, призвели до порушення його нормальних життєвих зв'язків, вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя.

При визначенні розміру моральної шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду, суд повинен визначити страждання, заподіяні громадянинові внаслідок фізичного чи психічного впливу, що призвело до погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми, інших негативних наслідків морального характеру, при цьому суд зобов'язаний враховувати, що таке відшкодування проводиться виходячи з розміру не менше одного мінімального розміру заробітної плати за кожен місяць на момент перебування під слідством чи судом (ч. 3 ст. 13 Закону).

Частково задовольняючи позовну вимогу, суд першої інстанції зазначив, що розмір такого відшкодування у 500 тис. грн. є достатнім для розумного задоволення потреб позивача.

Скасовуючи рішення суду в цій частині апеляційний суд виходив з того, що позивач без відповідної правової підстави більше 60 місяців перебував під кримінальним переслідуванням.

При цьому 2 роки і 8 місяців він утримувався під вартою, внаслідок чого був ізольований від суспільства, що є надзвичайною мірою впливу на особу та кардинальним чином впливає на його життя. Після цього позивач також був обмежений у вільному виборі місця знаходження та поведінки, оскільки відносно нього було застосовано домашній арешт та особисте зобов`язання.

При цьому подані постанови про закриття кримінальних проваджень відносно нього свідчать про безпідставність не тільки утримання під вартою але і взагалі кримінального переслідування.

Суд апеляційної інстанції вважав обґрунтованим та доведеним той факт, що у зв`язку з таким переслідуванням з боку правоохоронних органів, які згодом закрили кримінальні провадження відносно позивача, останній зазнав душевних переживань, втратив авторитет серед оточення, був відсторонений від посади, зазнав надзвичайного впливу, що призвів до глобальної зміни його життєвого укладу та завдав йому значних страждань. При цьому наявність такої шкоди, як вже зазначалося вище, визнається та не заперечується й відповідачами, які фактично заперечували лише щодо розміру її відшкодування.

Суд встановивши всі обставини справи, аналізуючи ступінь негативного впливу на життя та свідомість позивача як факту безпідставного кримінального переслідування в цілому, так і факту його тривалого безпідставного утримання під вартою зокрема, значні порушення життєвого укладу та моральні страждання, які поніс позивач через неможливість тривалого відновлення своїх прав, прийшов до обґрунтованого висновку, що належний розміром відшкодування моральної шкоди в даному випадку складає 3 000 000 грн., що відповідає принципу розумності та справедливості.

Українець відсудив у держави мільйон гривень за три незаконні роки в СІЗО

Як з’ясувала «КРАПКА», мешканця Кривого Рогу Олександра Денисенка (скоріше за все, він чиновник чи посадова особа) намагались осудити за нібито отриманий хабар.

Про це «КРАПЦІ» повідомили в канцелярії Жовтневого райсуду Кривого Рогу. Незаконне, як уже встановлено, кримінальне переслідування тривало з 2011 до 2015 року.

У червні 2018-го чоловік звернувся до України з позовом на 16 млн грн.

«Під час судового розгляду чоловік доводив, що він протягом більше чотирьох років був підданий незаконному кримінальному переслідуванню, з яких більше трьох років тримався під вартою у місцях попереднього ув’язнення, та все це завдало йому моральних страждань, які повинна відшкодувати держава Україна», – повідомили в суді.

СІЗО й арешт майна на 7,5 років

Переслідування чоловіка тривало з січня 2011 року до червня 2015-го. Спочатку в січні 2011 року його взяли під варту та до початку березня 2014 року тримали в СІЗО. А потім ще до червня 2015 року він був на підписці про невиїзд.

Більше того, за даними Судового реєстру, на все його майно з січня 2011 року до жовтня 2018 року (тобто протягом більше ніж 7,5 років) було накладено арешт.

See also:  Законопроект №8296 принят: ответственность за неуплату алиментов стала ещё жестче

«Це службова особа. Її судили за  ст. 368 Кримінального кодексу («Прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою»)», – уточнили в канцелярії Жовтневого райсуду Кривого Рогу.

У відповідь на позов представник казначейської служби, який виступав від імені України, заявив, що сумнівається в тому, що чоловік зазнав якоїсь моральної шкоди, три роки перебуваючи в СІЗО. Тому до справи залучили експертів Харківського НДІ судових експертиз ім. М. С. Бокаріуса.

«За результатами судового розгляду суд частково задовольнив позов громадянина та призначив йому грошову компенсацію в розмірі 1 млн грн за моральну шкоду, завдану незаконним кримінальним переслідуванням», – повідомили в суді.

Це рішення може оскаржити як постраждалий (щоб попросити більшу суму відшкодування), так і представники казначейства (щоб її зменшити).

«Відшкодування не відповідає стражданням»

Розгляд справи менше ніж за рік в умовах українських судів, та ще й на користь позивача, – результат дуже хороший, враховуючи, що подібні справи можуть розглядатись роками. Так вважає адвокат компанії «Климчук та партнери» Володимир Воронцов.

Утім він прогнозує, що в цій справі крапка не поставлена. Компенсація в розмірі 38 тис. дол. за три роки за ґратами та рік підписки про невиїзд для людини, яка ні в чому не була винна, – сума просто принизлива. Тож адвокат припускає, що Олександр Денисенко домагатиметься більшого відшкодування, аж до позову до Європейського суду з прав людини.

«Ця справа доволі цікава, але, на жаль, у Судовому реєстрі ще немає повного тексту судового рішення. Є лише його частина, у якій бракує мотивації, посилань і самих позовних вимог. Тому коментувати можна лише загалом.

Чи справедлива сума компенсації в 1 млн грн? Відповідаючи на це запитання, слід взяти до уваги те, що людина незаконно провела за ґратами більше трьох роки.

Я вже не кажу про підписку про невиїзд, обшуки, арешт майна й інші незручності під час досудового розслідування. Треба зважити й на умови тримання під вартою – чи були вони належними (за неналежних умов сума може збільшитися).

Але все одно, виходячи з практики, компенсація мала б бути більшою, ніж 1 млн грн.

Для України це, можливо, і нормальна сума, але якщо врахувати страждання, яких зазнала людина, то вони цій сумі не відповідають (хоча без повного судового рішення ми не бачимо, яким був висновок експерта, яку методику застосовували та як саме суд мотивував своє рішення). Так що, можливо, цей чоловік разом зі своїми захисниками домагатиметься, щоб йому виплатили 16 млн грн, які були зазначені в позовній вимозі із самого початку.

Треба буде пройти подальші інстанції: апеляцію, касацію. Лише після цього захисники зможуть звернутися до ЄСПЛ. Якщо вони підуть цим шляхом, то позивач, звісно, понесе витрати на роботу адвоката. Але якщо ЄСПЛ винесе рішення на користь позивача, ці витрати будуть компенсовані за рахунок держави», – сказав «КРАПЦІ» Володимир Воронцов.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: За героїн на 660 млн грн – домашній арешт. Чому суд прийняв таке рішення?

Владимир Воронцов, компенсация, Кривой Рог, СИЗО, суд

Суд збільшив розмір моральної шкоди до 10 тисяч гривень за те, що патрульні, після затримання, одягли на кременчужанина кайданки

 • Подробиці справи.
 • Нещодавно Полтавський апеляційний суд розглянув апеляційну скаргу батальйону патрульної поліції у місті Кременчук та кременчуцького водія на рішення Автозаводського районного суду від 11 липня 2018 року по справі за його позовом до Державної казначейської служби України та Департаменту патрульної поліції про відшкодування моральної шкоди.
 • Як стало відомо з рішення суду, в квітні 2017 року позивач звернувся до суду із вказаним позовом та просив стягнути з Державної казначейської служби України за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом списання з єдиного казначейського рахунку на його користь 20 000 грн у відшкодування моральної шкоди, завданої діями патрульної поліції, а також 4 350 грн витрат на правову допомогу.

Позовна заява мотивована тим, що 23 червня 2016 року його незаконно було затримано із застосуванням спецзасобів – «кайданок» працівниками другої роти батальйону патрульної поліції та складено протоколи про адміністративне правопорушення за статтею 122-2 КУпАП – невиконання водіями вимоги про зупинку та статтею 185 КУпАП – злісна непокора законному розпорядженню або вимозі працівника міліції, яких він не вчиняв, що встановлено такими, що набрали законної сили постановами Автозаводського районного суду від 15 вересня 2016 року та від 20 лютого 2017 року. Внаслідок вчинених щодо нього протиправних дій він зазнав моральних страждань, грошову компенсацію завданої моральної шкоди визначив у розмір 20 000 грн.

Рішенням Автозаводського районного суду м. Кременчука Полтавської області від 11 липня 2018 року позов водія задоволено частково.

Стягнуто з Державного бюджету України шляхом списання Державною казначейською службою України з єдиного казначейського рахунку на користь позивача 2 000,00 грн. моральної шкоди.

У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

Вирішено питання судових витрат. Стягнуто з Державного бюджету України шляхом списання Державною казначейською службою України з єдиного казначейського рахунку на користь позивача 435 грн судових витрат.

Не погодившись з вказаним рішенням суду, сторони оскаржили його в апеляційному порядку.

Суд апеляційної інстанції дослідив докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї.

По справі встановлено, що 23 червня 2016 року інспектором 2-ої роти батальйону УПП в Кременчуці рядовим поліції Деревянко О.М. складено протокол КИ № 036406 про адміністративне затримання водія у зв'язку з вчиненням правопорушення, передбаченого статтею 185 КУпАП, для складання відповідного протоколу.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АП2 № 410686, складеного 23.06.2016 року, водій, керуючи автомобілем о 15 год. 15 хв. по вул.

Московська, 2 на вимогу працівника поліції, подану за допомогою гучномовця, звукових та світлових сигналів, не зупинився та був затриманий під час переслідування на вул. Л.Толстого, 34 (шляхом утворення штучного затору).

Своїми діями водій порушив вимоги п. 2.4 ПДР України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст.122-2 КУпАП.

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії КИ № 023379 за ст. 185 КУпАП, 23.06.2016 року по вулиці Л. Толстого, буд. 34 водій злісно не виконував законні розпорядження та вимогу поліцейських, а саме: на неодноразову вимогу законну вийти з авто не реагував, після того як був зупинений шляхом штучного затору.

Під час адміністративного затримання водія інспектор Бивзюк Б.П. виніс щодо нього постанову у справі про адміністративне правопорушення серії ПС № 665877, з якої вбачається, що 23.06.2016 року водій на вул. Московській в м.

Кременчуці подав звуковий сигнал без необхідності в населеному пункті, чим порушив п. 9.5 ПДР України. За це правопорушення, передбачене статтею 125 КУпАП, позивача піддано адміністративному стягненню у вигляді попередження.

Затримання позивача із застосуванням кайданок відбувалося у людному місці, привернуло увагу водіїв та пішоходів. Водій висловлював незгоду з діями поліцейських; на його прохання на місце події приїхав адвокат. До затриманого викликали «швидку допомогу», яка зафіксувала у нього артеріальну гіпертензію (підвищений артеріальний тиск) як ситуативно-обумовлену невротичну реакцію.

Постановою судді Автозаводського районного суду Кременчука від 15 вересня 2016 року провадження щодо водія у справі закрито у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених статтями 122-2, 185 КУпАП.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*