Чи дозволяє чинне законодавство україни набувати громадянство (підданство) іншої держави (держав) та позбавляти громадянства україни

ЧИ ДОЗВОЛЯЄ ЧИННЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ НАБУВАТИ ГРОМАДЯНСТВО (ПІДДАНСТВО) ІНШОЇ ДЕРЖАВИ (ДЕРЖАВ) ТА ПОЗБАВЛЯТИ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ

Мінімум 500 тисяч українців отримали інше громадянство у Канаді, США, країнах ЄС, та Ізраїлі / Фото УНІАН

 • Українці, які живуть за кордоном та мають громадянство інших країн, закликають Українську державу не позбавляти їх громадянства України та дозволити на законодавчому рівні множинне громадянство для тих, хто допомагає у боротьбі з російською агресією і сприяє покращенню іміджу України у світі.
 • Про це під час круглого столу на тему «Обговорення законопроекту 6175 про примусове позбавлення громадянства України» в агентстві УНІАН сказала доктор філософії (Університет Лотарингії), ініціатор і співзасновник мережі Global Ukrainians Віолета Москалу.
 • Читайте такожЗакон про заборону подвійного громадянства може вплинути на результати майбутніх президентських виборів – експерт
 • Вона зауважила, що серед різних організацій закордонних українців і представників діаспори почалася хвиля протестів проти законопроекту про примусове позбавлення громадянства України, бо це питання є дуже комплексним і потребує серйозної дискусії.

“Ми вважаємо, що закордонні українці є важливим людським ресурсом для Української держави. Вони зараз дуже багато роблять в напрямку просування інтересів України у світі.

Вони допомагають багато так само фінансово, і навіть припустити таку норму автоматичного позбавлення українського громадянства при наявності іншого громадянства – це було сприйнято дуже і дуже неоднозначно”, – заявила Москалу.

Говорячи про чинне законодавство України, вона нагадала, що згідно зі статтею 4 Конституції від 1996 року, в Україні існує єдине громадянство, а підстави набуття і припинення громадянства визначаються законом.

Водночас співзасновник мережі Global Ukrainians звернула увагу на те, що стаття 25 Основного Закону встановлює, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

За словами Москалу, на сьогодні Україна не визнає існування громадянства інших країн у своїх громадян. “Якщо громадянин України набув громадянства, підданства іншої держави, або коли іноземець набув громадянства України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України (стаття 2 закону України “Про громадянство”)”, – сказала Москалу.

Вона пояснила, що між “не визнає” і “забороняє” існує велика різниця.

“Україна в деяких випадках дозволяє навіть формально, щоб її громадяни мали інше громадянство”, – сказала Москалу і додала, що наприклад, це стосується таких людей, які мають інше громадянство через народження, або якщо діти народилися в родини, де один з батьків може бути іноземцем. “Таких людей ми не маємо права позбавляти громадянства”, – наголосила вона.

“Так склалося, що Україна має історично одну з найбільших діаспор у світі, тобто нараховується до 20 мільйонів. Ця діаспора ніколи не була відірвана від України. Вона завжди допомагала і ще більше допомагає вже останні три роки після Майдану”, – сказала Москалу.

Також вона наголосила, що фінансова допомога і грошові перекази, які приходять від закордонних українців в Україну, надзвичайно великі, і після Революції гідності стали ще більшими.

“Статистика Національного банку України: сума приватних грошових переказів, що надійшли в Україну у 2012 році, оцінюється на рівні близько 7,5 млрд доларів США, що становить 4% ВВП України у тому році.

І щоб порівняти, загальний обсяг прямих іноземних інвестицій за той же 2012 рік – 6 млд доларів США”, – заявила ініціатор і співзасновник мережі Global Ukrainians.

За словами Москалу, вважається, що українська економіка втратила би близько 7% свого потенціалу без трансфертів від закордонних українців.

Також вона сказала, що збільшення на 10% обсягу грошових переказів на душу населення посприяє скороченню на 3,5% частки людей, що живуть у бідності.

За її даними, найбільша частина цих переказів витрачається на проживання, споживчі товари, і певна частина так само використовується для розвитку бізнесу.

 1. “З часів Майдану закордонні українці стали певними народними амбасадорами України в світі, бо з’явилося більш як 100 нових постмайданних волонтерських рухів на глобальному рівні”, – сказала Москалу.
 2. Вона повідомила, що для координації між цими різними організаціями по всьому світу була створена мережа Global Ukrainians.
 3. “Наша мета – це створити сприятливі умови для розвитку мережі народних дипломатів, тобто українських молодих людей, які лобіюють наші інтереси”, – сказала Москалу.

“За тими даними, які ми на сьогодні маємо щодо українців, що отримали інше громадянство у Канаді, США, в країнах ЄС, а так само в Ізраїлі, це мінімум 500 тис. людей. Цим якраз можна і пояснити саме, скажімо, шок сприйняття того законопроекту, про який ми говоримо”, – сказала ініціатор і співзасновник мережі Global Ukrainians.

“Ми подивилися на дані ООН, 2013 рік. Чітко там визначено, що більшість країн дозволяють множинне громадянство деколи без ніяких обмежень, а деколи з певними обмеженнями. Тобто, на сьогодні 55% країн світу не мають ніяких обмежень щодо набуття громадянства громадянами інших держав.

19% країн в світі встановлюють певні обмеження, тобто з якими країнами можна чи ні, які права надаються, які – ні, тим новим громадянам, які отримують громадянство через натуралізацію.

І тільки є 26% країн, які вимагають автоматичну відмову від попередніх громадянств, і переважно це найменш розвинені країни світу”, -сказала вона.

Як наголосила Москалу, “загальносвітова тенденція – напрямок не заборони і не вимагання ніяких позбавлень”.

За її словами, з 1960 року кількість країн, де діяла автоматична втрата громадянства після добровільного набуття іншого громадянства, скоротилася з 60% до 30%.

“Ці тенденції показують, що глобальні тренди йдуть до того, …що не треба забороняти людям подорожувати, навіть певний час проживати і працювати в різних країнах, отримувати громадянство.

Чому б і ні? І різні країни якраз намагаються використовувати цей факт для того, щоб залучати людей, залучати ідеї, залучати інвестиції”, – сказала Москалу.

На її переконання, щоб не тримати закордонних українців у заручниках, потрібно прибрати із законопроекту трактування про позбавлення громадянства України, і це важливо для того, щоб не було відчуття в закордонних українців, що вони порушують закон, наприклад, при перетині українського кордону.

На думку Москалу, доцільно дозволити множинне громадянство для громадян іноземних держав, а саме держав-членів НАТО і Євросоюзу, та в окремих випадках – інших держав, якщо заявники зробили значний внесок у розвиток Української держави.

Також пропонується закріпити законодавчі принципи щодо неможливості позбавлення громадянина України громадянства України, рівності перед законом громадян України незалежно від підстав, порядку і моменту набуття ними громадянства України і збереження громадянства України незалежно від місця проживання громадянина України. При цьому для громадян Росії, а також громадян, які підтримують розв’язану нею проти України війну, слід передбачити особливу процедуру розгляду клопотань щодо набуття громадянства України.

 • Також пропонується для забезпечення національної безпеки розробити спеціальні процедури для оперативного реагування у випадку антидержавницьких або сепаратистських дій та посилити співпрацю з правоохоронними органами інших країн в частині запобігання корупції, відмивання коштів та участі у збройному конфлікті найманців.
 • Відзначається необхідність забезпечення прозорості феномену множинного громадянства, особливо для державних службовців, бо публічність інформації дозволить усім компетентним органам звернути увагу на потенційні конфлікти інтересів.
 • Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Источник: https://www.unian.ua/politics/1832989-zakordonni-ukrajintsi-zaklikali-derjavu-ne-pozbavlyati-jih-gromadyanstva-ukrajini-i-dozvoliti-mnojinne-gromadyanstvo.html

Чи дозволяє чинне законодавство україни набувати громадянство (підданство) іншої держави (держав) та позбавляти громадянства україни | чугуївська міська рада

 • ЧИ ДОЗВОЛЯЄ ЧИННЕ ЗАКОНОДАВСТВО УКРАЇНИ НАБУВАТИ ГРОМАДЯНСТВО (ПІДДАНСТВО) ІНШОЇ ДЕРЖАВИ (ДЕРЖАВ) ТА ПОЗБАВЛЯТИ ГРОМАДЯНСТВА УКРАЇНИ
 • Відповідно до пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про громадянство України» одним із принципів, на яких ґрунтується законодавство України про громадянство, є принцип єдиного громадянства – громадянства держави Україна, що виключає можливість існування громадянства адміністративно-територіальних одиниць України.
 • У той же час, згідно цього ж пункту 1 частини першої статті 2 Закону України «Про громадянство України» якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він все одно вважатиметься лише громадянином України.

Аналіз вищенаведеної правової норми у системному зв'язку з іншими нормами Закону України «Про громадянство України» дає підстави для висновку, що чинне законодавство України не забороняє набуття громадянами України громадянства (підданства) іншої держави або держав, а лише передбачає, що добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави є підставою для втрати громадянства України (п. 1 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про громадянство України»). При цьому, втрата громадянства України відбувається не автоматично, а на підставі відповідного Указу Президента України (п. 1 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про громадянство України»).

Водночас, стаття 25 Конституції України проголошує, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство.

Відповідно до статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Стаття 8 Конституції України проголошує, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу.

Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Системний аналіз положень вищенаведених норм законодавства дозволяє дійти висновку, що пункт 1 частини першої статті 22 Закону України «Про громадянство України» не відповідає частині першій статті 25 Конституції України.

 1. Таким чином, виходячи з положень частини другої статті 8 Конституції України, яка передбачає, що Конституція України має найвищу юридичну силу, та частини першої статті 25 Конституції України, яка передбачає, що громадянин України не може бути позбавлений громадянства, можна дійти висновку, що на підставі Закону України «Про громадянство України» громадянин України не може бути позбавлений громадянства (підданства) іншої держави або держав.
 2. Автор консультації: Пуканич Едуард
 3. Джерело інформації: юридичний інтернет-ресурс Протокол
See also:  На законодательном уровне дано определение понятию уголовного проступка

Источник: http://chuguev-rada.gov.ua/info/page/4720

Не можна, але якщо хочеться, то можна: Як працює заборонене подвійне громадянство в Україні

Чи можливе подвійне громадянство в Україні? Чи законно?

112.ua

 • Питання подвійного громадянства в Україні піднімалося не раз, наприклад, після скандалів з угорськими паспортами, коли співробітники угорського консульства видавали паспорти своєї країни українцям.
 • На днях, 16 березня, міністр закордонних справ Павло Клімкін, який і раніше підтримував ідею про кілька паспортів, виступив за введення такого громадянства для представників української діаспори.
 • Чому взагалі піднімається це питання і чи так нелегальне подвійне громадянство в Україні?

Що таке подвійне громадянство

З відкритих джерел

Подвійне, воно ж множинне громадянство – статус людини, яка одночасно має громадянство двох або більше держав. Важливо те, що кожна з цих держав може вимагати від людини виконання всіх обов'язків.

Такий статус можливий для мешканців тих країн, які уклали між собою договір про взаємне визнання обох громадянств. Таких небагато, найчастіше подібні договори існують між державами, які були метрополіями та їх колоніями.

Наприклад, Велика Британія підписала договір про подвійне громадянство з Австралією, Індією і Канадою. У Франції договір укладено з Канадою, у Португалії з Бразилією, а в Іспанії з декількома країнами Латинської Америки.

При цьому, подвійне громадянство не поширене в міжнародній практиці.

Крім цього, подвійне громадянство можливо отримати за так званого “праву грунту” чи за правом народження від батьків – за фактом народження в якій-небудь країні. В Європі такого права немає, але воно існує в Аргентині, Бразилії, Канаді, Мексиці, США та деяких інших країнах.

Тим не менш, багато держав не вимагають відмови від колишнього громадянства, надаючи своє. У США, наприклад, можна мати будь-яке громадянство в доповнення до американського, однак влада його просто не визнає – на території Штатів ним користуватися не можна.

Принцип єдиного громадянства затверджується в Конституції і 2 і 19 статтях закону про громадянство. Згідно з ним, в Україні діє єдине громадянство, а за умови, що українець отримав ще одне – українське громадянство втрачається.

При цьому законів, які хоч якось наказують за подвійне громадянство, не існує – Україна просто не визнає факт другого підданства.

“Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України”, – гласить стаття 2 Закону “Про громадянство України”.

Тобто, власника паспорта України та Аргентини на території України будуть вважати українським громадянином, на території Аргентини – аргентинським. При виїзді в інші країни людина може сама вибрати, який паспорт надавати.

Проблеми можуть виникнути у державних службовців – згідно статті 19 Закону України “Про державну службу”, громадяни інших країн не можуть займати державні посади.

Як можуть виявити наявність другого громадянства

З відкритих джерел

Ніяк. Вся справа в тому, що в Україні не існує закону, який би зобов'язував повідомляти владу про отримання другого паспорта. Саме повідомлення може вважатися підставою для припинення громадянства, однак навіть при наявності такого процедура не відбувається автоматично.

Більш того, позбавити українського громадянства може виключно президент.

Подвійне громадянство в світі

Безліч країн не забороняють своїм громадянам бути громадянами іншої країни. У світі на даний момент двойне громадянство не визнають близько 80 країн. Більшою мірою, це країни Азії та Африки, в Європі “проти” Австрія, Литва, Норвегія та Нідерланди.

При цьому в Німеччині вимагають відмови від колишнього громадянства при прийнятті німецького шляхом натуралізації, але і тут бувають винятки.

Источник: https://ua.112.ua/golovni-novyni/ne-mozhna-ale-iakshcho-khochetsia-to-mozhna-iak-pratsiuie-zaboronenyi-podviine-hromadianstvo-v-ukraini-484646.html

10 фактів і міфів про подвійне громадянство в Україні

Питання подвійного громадянства останні кілька років є топовою темою для обговорення в нашому суспільстві. І у першу чергу через бажання багатьох громадян України вільно пересуватися та подорожувати світом, при нагоді працювати за кордоном.

Ніби очевидні речi: чим бiльше паспортiв у громадянина, тим комфортнiше вiн почувається. Але проблема в тому, що в разi запровадження подвiйного громадянства українцiв, якi матимуть паспорти США, Британiї чи Німеччини буде насправді небагато.

Набагато бiльше наших землякiв матимуть росiйськi паспорти. А наявність російського паспорта в українських громадян підриває безпеку нашої  держави.

Адже Росія вже неодноразово застосовувала сценарії “захисту власних громадян”, які це було опробувано вперше у Південній Осетії і Абхазії.

Добре відомо, що Росія активно намагалася роздавати своє громадянство і в Криму, а також на сході і півдні України.

Утім факт, що чимало закарпатців мають також подвійне громадянство Угорщини, Румунії, інших європейських країн. Як бути з ними?  

Поки політики сперечаються – “бути чи не бути” інституту подвійного громадянства в Україні, люди роблять свій власний вибір.

Ми ж зібрали для вас десять розповсюджених фактів та міфів, що існують про подвійне громадянство.

1. Подвійне громадянство дозволене у понад 100 країнах світу. Абсолютно вірно

Загалом у свiтi є близько 100 держав, якi допускають можливiсть подвiйного громадянства.

Серед них Бельгiя, Бразилiя, Канада, Колумбiя, Кiпр, Сальвадор, Фiнляндiя, Грецiя, Угорщина, Iсландiя, Iрландiя, Iталiя, Латвiя, Мексика, Нова Зеландiя, Швецiя, Велика Британiя.

Вважається, що стосовно набуття другого громадянства найлiберальнiшою країною у свiтi є Австралiя, натомiсть там чи не найжорсткiше iммiграцiйне законодавство.

2. Подвійне громадянство в Україні заборонене. Це не зовсім так

Сьогодні законодавство України справді не передбачає для наших громадян можливостi володiти паспортом ще якоїсь країни.

Статтею 2 Закону України “Про громадянство України” передбачено: “Якщо громадянин України набув громадянство (підданство) іншої держави або держав, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України. Якщо іноземець набув громадянство України, то у правових відносинах з Україною він визнається лише громадянином України”.

 • Проте не слід це розцінювати як заборону подвійного громадянства, оскільки втрата громадянства України відбувається не автоматично з набуттям громадянства іншої держави, а виключно з дня видачі Указу Президента України про припинення громадянства щодо певної особи.
 • Навіть якщо громадянин України набув громадянство іншої держави або держав, то не позбавляється при цьому українського громадянства і в правових відносинах з Україною надалі визнається лише громадянином України.
 • Таким чином, твердження про заборону подвійного громадянства в Україні є помилковим.

3. За приховування іноземного громадянства в Україні передбачено штраф

Сумнівно, хоча відповідний закон й було прийнято. Однак згодом повернуто з пропозиціями (зауваженнями щодо дотримання Конституції) президента України для повторного розгляду, який депутати не здійснили і досі.

Верховна Рада України встановила штрафи за приховування факту отримання іноземного громадянства 2 жовтня 2012 року. За закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо громадянства” проголосувало 264 депутати.

Закон встановлює, що неподання або несвоєчасне подання заяви громадянина, який добровільно отримав іноземне громадянство (підданство), а також копії документів про громадянство тягне за собою стягнення штрафу від десяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 170 до 510 грн.). Ті самі дії, вчинені чиновниками органів державної влади або місцевого самоврядування, тягнуть за собою стягнення штрафу в розмірі від п’ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 850 до 1700 грн.).

Кримінальної відповідальності за брак повідомлення – немає. Єдиним покаранням, що може бути застосоване до громадянина України, котрий має паспорт iншої держави, — втрата громадянства України. Однак дана процедура є надзвичайно складною і тому цю норму практично не застосовують.

Приміром, між Україною та державами ЄС немає відповідного договору про обмін інформацією.

4. Громадянина України можуть примусово позбавити громадянства. Це неправда

У статті 25 Конституції України зазначено: “Громадянин України не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство. Громадянин України не може бути вигнаний за межi України або виданий iншiй державi. Україна гарантує піклування та захист своїм громадянам, які перебувають за її межами”.

 1. Громадянство України згідно зі статтями 18—20 Закону “Про громадянство України” припиняється:
 2. 1) внаслідок виходу з громадянства України;
 3. 2) внаслідок втрати громадянства України;
 4. 3) за підставами, передбаченими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
 5. Вихід з громадянства України здійснюється тільки за клопотанням особи.
 6. Таким чином, у законі чітко зазначено неможливість для громадянина України мати подвійне громадянство, у тому числі на підставі міжнародних угод.
 7. Положення про те, що громадянство України втрачається, якщо громадянин України добровільно набув громадянства іншої країни, певною мірою гарантує дотримання норми статті 4 Конституції України, якою передбачено, що “в Україні існує єдине громадянство”.

Але на практиці все не так просто. Чи кожна особа, отримавши громадянство іншої держави, подасть заяву про відмову від українського громадянства і чи кожна держава повідомить Україну про надання громадянства її колишньому громадянинові?

Скажімо, Швейцарія, Ірландія, Ізраїль та деякі інші країни не вважають це своїм обов'язком, якщо, на їх думку, запитання щодо громадянства тієї чи іншої особи пов'язане з переслідуванням її за релігійними, громадянськими або політичними переконаннями.

See also:  Встановлення господарськими судами незаконності дій органу державної влади під час розгляду справ про відшкодування шкоди – позиція вп вс

5. Сотні тисяч українців також мають громадянство інших держав. Це факт

За даними неофiцiйної статистики, нинi кiлька сотень тисяч українцiв мають у кишенях паспорти щонайменше двох держав.

За різними даними, в Україні російські паспорти мали від 140 до 350 тисяч українців. Більшість з них проживала у Криму та на Донбасі.

Існують відомості, що кількість українців, що набули угорського громадянства, сягає 80–90 тис. осіб, румунського – до 80 тис. Однак за відомостями газета Nepszabadsag, з посиланням на офіційні дані, за 2011-2012 роки заяв про надання громадянства Угорщини за спрощеною процедурою від громадян України надійшло набагато менше – 8783.

За іншими даними – неофіційно від 5% до 10% українців уже мають паспорт іншої держави, а близько 5 млн перебувають на заробітках за кордоном, які теж у перспективі можуть отримати там громадянство.

6. Громадянство іншої держави можна купити. Це абсолютно законнна практика

Так, цілком реально отримати громадянство іншої країни за гроші. Є держави, які дозволяють стати їхнім громадянином автоматично: треба лише перевести гроші і через пару місяців отримати паспорт. Навіть відвідування нової батьківщини не завжди є обов’язковим.

В інших країнах трохи складніше. Перевівши гроші в один з пріоритетних проектів економіки, заявник отримує тимчасовий вид на проживання.

Через певний термін його замінює постійний вид на проживання, а після п’яти років законного проживання можна претендувати на громадянство.

Наприклад, громадянство Домініканської республіки можна отримати за інвестицію у 100 000 американських доларів. Ці грошові внески уряд країни має намір використовувати для фінансування соціального сектора і приватних проектів (туризм, сільське господарство та ІТ).

Громадянство Антигуа і Барбуда – USD 250 000. Безвізовий в’їзд – 129 країн, включаючи країни Шенгенської зони, Канаду та Великобританію.

Мальта – мінімальні інвестиції: EUR 650 000. Безвізовий в’їзд: 163 країни, включаючи країни Західної та Східної Європи, США й Канаду.

Кіпр – мінімальні інвестиції: EUR 2 500 000. Безвізовий в’їзд: 151 країна, включаючи всі країни Європейського союзу, Канаду, Великобританію, Гонконг, Сінгапур, Японію й Південну Африку.

Болгарія – мінімальні інвестиції: EUR 512 000. Терміни отримання громадянства: Через рік після отримання ПМП. Подвійне громадянство: визнається. Безвізовий в’їзд: 81 країна світу, включаючи країни Шенгенської зони, а також Японію, Південну Корею, Аргентину, Бразилію, Мексику.

США – мінімальні інвестиції: USD 500 000. Терміни отримання громадянства: Після 5 років проживання. Подвійне громадянство: визнається. Безвізовий в’їзд: 172 країни світу, включаючи країни Євросоюзу, Канаду і Японію.

Програма імміграції для інвесторів по візі EB-5 існує з 1990 року. Для участі необхідно заснувати власний бізнес або інвестувати у вже існуючий американський бізнес $1 млн (або $500 000 для програми інвестування регіонів цільового розвитку) із створенням як мінімум десяти робочих місць для громадян США.

Великобританія – мінімальні інвестиції: GBP 1 000 000. Терміни отримання громадянства: Після 5 років проживання. Подвійне громадянство: визнається.

Португалія – мінімальні інвестиції: EUR 500 000. Терміни отримання громадянства: Після 5 років проживання. Подвійне громадянство: визнається.

Угорщина – мінімальні інвестиції: 250 000 євро. Безвізовий в’їзд: більш ніж 140 країн світу.

 • Закон регулює відносини між Угорщиною та іноземними громадянами, які погодилися інвестувати в державні цінні папери (облігації) суму в 250 000 євро не менше, ніж на п’ять років.
 • Угорський уряд готовий надати іноземним інвесторам Постійне місце проживання (ПМП) на території Угорщини, яке дозволяє постійно проживати, працювати, вчитися, користуватися банківськими кредитами, соціальними пільгами, медичною допомогою, 90 – денним перебуванням в будь країні Шенгену в безвізовому режимі.
 • Після закінчення 5 років зі статусом ПМП іноземець має право подати прохання на отримання громадянства Угорщини.

7. Подвійне громадянство може мати як позитивні, так і негативні наслідки. Це так

До перших можна віднести певні можливості під час здійснення підприємницької, інвестиційної діяльності, оподаткування доходів.

До других — наслідки, пов'язані з виконанням військового обов'язку, дипломатичним захистом тощо.

Так, відповідно до статті 3 Гаагської конвенції, прийнятою Лігою Націй 12 квітня 1930 p., держава не може надавати дипломатичний захист будь-кому iз своїх громадян від іншої держави, громадянином якої така особа також є. При знаходженні в третій країні особа, яка має громадянство двох і більше країн, розглядається як така, що має тільки одне громадянство.

Часом у конкретних ситуаціях питання про те, громадянином якої держави потрібно вважати особу, вирішуються лише у судовому порядку.

У випадку ж, коли особа виконала свій військовий обов'язок на території однієї із країн, громадянином якої вона є, може постати питання про притягнення її до відповідальності за ухилення від виконання військового обов'язку, або за недозволену службу в іноземній армії.

Європейською конвенцією про скорочення випадків багатогромадянства від 6 травня 1963 р. передбачено, що від осіб, які мають громадянство двох чи більше держав-учасниць, вимагається виконувати свій військовий обов'язок тільки щодо однієї із цих країн. Але учасницею зазначеної Конвенції Україна не може бути, оскільки в принципі заперечує подвійне громадянство.

8. У Верховній Раді планують ввести кримінальну відповідальність за подвійне громадянство

Це так, і неодноразово.

У Верховній Раді України зареєстровано проект закону № 4116 від 7 лютого 2014 року про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо відповідальності за не повідомлення громадянином України про набуття іноземного громадянства. Про це повідомляють у прес-службі народного депутата Олександра Бригинця.

Авторами законопроекту є депутати від фракції «Батьківщина» Олександр Бригинець, Леонід Ємець та Андрій Павловський.

Законопроект передбачає, залежно від міри зловживання подвійним громадянством, штраф в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або позбавлення волі на строк від трьох до десяти років.

«Прийняття цього законопроекту дозволить зменшити кількість осіб, які мають подвійне громадянство. Найменша міра відповідальності передбачається для рядових громадян, які, маючи незаконне подвійне громадянство, не користуються своїм голосом на виборах. А найбільша – для чиновників, які мають доступ до державної таємниці», – каже Бригинець.

30 липня 2014 року депутат від “Батьківщини” Микола Катеринчук запропонував встановити кримінальну відповідальність за подвійне громадянство.

Відповідний законопроект він зареєстрував у Верховній раді. Як повідомляє прес-служба Катеринчука, у пояснювальній записці до документу йдеться, що однією з причин його подання є недопустимість присутності громадян інших країн серед органів державної та місцевої влади.

9. Більшість громадян України – проти подвійного громадянства

Як не дивно, але нині це справді так. Все через зростання сепаратизму в Україні – анексію Криму та війну на Донбасі.

Так, за даними дослідження Центра Разумкова у 2010 році наприкінці минулого року, 49,4% громадян нашої держави хотіли б мати громадянство ще однієї країни при збереженні українського громадянства. А 40,9% громадян не хотіли б мати подвійного громадянства ні за яких обставин.

Останнє ж опитування, що проведене у 2014 році Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення ZN.UA. показало іншу статистику.

Тепер бажаючих узаконити біпатридів (осіб з подвійним громадянством) в Україні стало менше – всього 30,2% в цілому по країні. Найбільше на Сході – 47,3%.

По країні в цілому проти “подвійного  громадянства” – 44,9%.

Цікаво, що найбільше тих, хто підтримує право мати два паспорти – в Закарпатській області. Тут таких 56,8% опитаних.

А ось в Галичині більшість вважає, що дозвіл подвійного громадянства призведе до зростання сепаратизму і розколу України – 57,5%.

На Закарпатті в прямий, беззастережний зв'язок між розколом країни і подвійним паспортом вірять одиниці – всього 5,5%.

10. Подвійне громадянство країн Європи не несе загрози для України

На цю тему серед експертів побутують абсолютно різні й часом протилежні думки.

“Слід зазначити, що особи з подвійним громадянством становлять загрозу українській державі тим, що для них її національні інтереси зовсім не є пріоритетними, і таким чином у них немає зацікавленості у процвітанні та розвитку України.

Небезпека подвійного громадянства також полягає в тому, що особи з таким громадянством можуть будь-коли дуже просто перетнути державний український кордон”, – вважає консультант Полтавської державної нотаріальної контори Ірина Санжаревська.

“Мені здається, істерія з подвійним громадянством, підживлена масовою видачею Угорщиною та Румунією паспортів населенню сусідніх країн, схожа на банальну заздрість: українські угорці чи румуни тепер не будуть “невиїзними”, як решта українців. Щось на кшалт анекдоту про раків різних національностей, яких варять у сусідніх кастрюлях”, – так каже закарпатець, юрист Антон Симкович.

А ось що говорить на цю тему експерт з питань безпеки, міжетнічних стосунків та заморожених конфліктів Наталя Беліцер в інтерв'ю “Радіо Свобода”:

“На мій погляд, тут треба було б зазначити, чи в новому законі, чи в новій Конституції, що домовленості про взаємне набуття громадянства має бути не загальним для всього світу, а на підставі двосторонніх договорів з конкретними державами.

Тобто, як на мене, оскільки загрози для територіальної цілісності України насправді ані з боку Угорщини, ані з боку Румунії не існує, незважаючи на певний пропагандистський галас… Взагалі країна-член НАТО не може в принципі зазіхати на територіальну цілісність сусідньої країни.

То з ними, як на мене, цілком можна було б оформити такі договори. Тим більше, що де-факто всім відомо, що жителі певних регіонів, Прикарпаття, Закарпаття на кордоні з Угорщиною вже певну кількість років мають паспорти і України, і Румунії, чи Угорщини.

Це просто було б оформлення де-факто існуючої ситуації.

See also:  Государственная монополия на судебную экспертизу в уголовном производстве: «подарок» адвокатам от законодателей

З Росією все інакше. З Росією мати такий договір просто надзвичайно небезпечно і укладати його не можна”.

Підготував Іван Романчук, Мукачево.net

Источник: http://www.mukachevo.net/ua/news/view/104472

Чи можливе подвійне громадянство Росія-Україна

Незважаючи на відверто холодні стосунки керівництва Росії та України, викликані військовим конфліктом в Донбасі, громадяни обох країн продовжують зберігати дружні, родинні та сімейні зв’язки.

Як і раніше, багато росіян проживають на території України, а українці – в Росії. Між країнами продовжує діяти спрощений режим перетину кордону і перебування на обох територіях.

А що щодо подвійного громадянства: допустимі два паспорти і якщо так, то як отримати подвійне громадянство Росія-Україна?

Подвійне громадянство: що це

Інститут множинного громадянства виник ще в римському праві та з того часу позначається як юридичний статус людини, що володіє одночасно паспортами двох і більше держав, кожна з яких визнає особу як свого громадянина. Від множинного слід принципово відрізняти інститут подвійного громадянства.

Останнє, в силу міжнародно-правової доктрини, можливо лише при наявності між конкретними країнами відповідного міжнародного договору, яким вони будуть визнавати статус біпатридів на своїй території.

Як правило, така договірна база розробляється і приймається між державами, нерозривно пов’язаними історичними зв’язками: наприклад, як Франція і Канада, Великобританія і Північна Ірландія.

Тому такі договори – рідкість у міжнародній практиці.

За відсутності таких договорів країни, не забороняють своїм громадянам мати два паспорти, виходять з принципу «сплячого паспорта», тобто на своїй території визнають тільки свій паспорт, незалежно від громадянства або підданства. Протилежне подвійного громадянства є апатризм, коли у людини немає громадянства.

Позиція України: під забороною чи біпатризм

Тепер пропонуємо розібратися, чи може громадянин України мати подвійне громадянство. Позиція української сторони з приводу як подвійного, так і множинного громадянства, досить суперечлива і неоднозначна, що знаходить відбиття в деяких протиріччях українського законодавства.

Офіційна позиція керівництва країни: будь-яке інше громадянство, крім українського, для громадян України неприпустимо.

Прихильники такої позиції посилаються на ст. 4 Конституції, згідно з якою в Україні існує єдине громадянство. Ця ж стаття говорить, що підстави для набуття та припинення українського паспорта повинні визначатися на підставі окремого закону.

Таким є Закон України «Про громадянство», ст. 19 якого визначає підстави для втрати українського паспорта. Одне з них – добровільне придбання іншої громадянської належності, якщо українець досяг повноліття.

Тобто законодавець навіть визначив певні негативні наслідки (у вигляді втрати правового зв’язку) для українців, які зважаться отримати паспорт будь-якої іншої країни.

Виходячи з цього, напрошується очевидний висновок: Україна не визнає біпатризм. Але чи це так?

Читайте також:  Робота в Європі для громадян СНД

Підмога для сумнівів закладено в ст. 2 ЗУ «Про громадянство», що визначає основні принципи українського законодавства. Згідно з нею, законодавство проповідує принцип єдиного громадянства держави України, одночасно пояснюючи, що це виключає можливість існування громадянства окремих адміністративно-територіальних одиниць.

У цій же статті викладено принцип «сплячого паспорта»: якщо українець отримує паспорт іншої країни (країн) або якщо іноземець набуває український паспорт, владою України він сприймається лише як українець.

Таким чином, закон не тільки не забороняє подвійне громадянство в Україні – навпаки, він прямо це передбачає. Правда, одночасно передбачаючи й наслідки: можливість позбавити біпатрида українського паспорта.

Але, знову ж таки, автоматичної процедури не передбачено: щоб позбавити громадянина правовому зв’язку з Україною, президент повинен підписати відповідний указ, а до цього моменту для України така людина буде залишатися виключно українцем.

Окремо звернемо увагу на умови отримання українського паспорта, визначені ст. 9 ЗУ «Про громадянство». Згідно з п.

2 статті, зробити український паспорт можна лише за умови подання декларації про відсутність іншого громадянства (для осіб без громадянства) або зобов’язання відмовитися від нього, якщо воно існує.

До закінчення дворічного строку з моменту вступу в громадянство України колишній іноземець зобов’язаний надати документальне доказ виходу з іншого правового статусу. Якщо такий доказ не може бути надано, людина подає декларацію про відмову від іноземного паспорта.

Таким чином, виникає правова колізія: множинне громадянство в Україні заборонено, але можливо одночасно – як мінімум протягом двох років з моменту набрання українське громадянство власник іноземного паспорта може законно їм користуватися. Проте законодавство може змінитися.

Можливі зміни

У березні 2017 року президент України, в цілях виключення існуючих для національної безпеки ризиків, вніс в парламент законопроект № 6175, яким пропонувалося внести зміни до ЗУ «Про громадянство». Ключові зміни, передбачені проектом закону, свідчать:

 • українець, який прийняв іноземне громадянство, автоматично відмовляється від українського паспорта;
 • біпатриди протягом півроку повинні відмовитися від закордонних паспортів, інакше втрачають українські документи;
 • іноземці, які зважилися на імміграцію в Україну та отримали її громадянство, відмовляються від чужого: термін надання підтвердження скорочується до 1 місяця.

Читайте також:  У чому особливості оформлення іпотеки за кордоном

Тобто держава Україна посилює законодавство для біпатридів. Однак документ знаходиться на стадії розгляду і не є прийнятим. Тепер розберемося, що з цього приводу російський законодавець передбачив.

Біпатризм: позиція Росії

Росія в цьому питанні куди більш поступлива і демократична. Згідно зі ст. 62 російської Конституції, наявність у росіян другого паспорта аніскільки не зменшує обсяг їх цивільних прав і обов’язків, забезпечених їм російським паспортом. Більш того, в силу дії ст. 6 ФЗ «Про громадянство», в Росії може діяти як подвійне, так і множинне громадянство.

За загальним правилом, росіянин, який володіє іноземним паспортом, визнається на території Росії виключно росіянином. При наявності відповідної договірної бази (яка, до речі, на сьогодні існує лише з Таджикистаном) допускається подвійне громадянство – тоді він визнається біпатридом.

Росіянин, отримує іноземне підданство, незалежно від країни, не втрачає російського паспорта і не зобов’язаний відмовлятися від іноземного.

Таким чином, українські закони не забороняють своїм громадянам мати громадянство РФ і України одночасно, обмежуючись лише тим, що вони не визнають український паспорт біпатрида на своїй території (оскільки між країнами відсутня договірна база).

Наслідки біпатризму

Як можна було зрозуміти з вищесказаного, законодавство обох країн розглядає і подвійне та множинне громадянство з абсолютно різних точок зору. Враховуючи це, радикально відрізняється і можлива відповідальність, передбачена для біпатридів в тому чи іншому випадку законодавством обох країн.

На подив багатьох, незважаючи на більш лояльну позицію російського керівництва до подвійного громадянства, законодавством РФ безпосередньо для біпатридів передбачена набагато більш жорстка відповідальність, ніж в Україні. Враховуючи суттєву різницю, вважаємо за доцільне розглянути їх окремо.

В Україні

Як ми могли побачити, що українське законодавство прямо забороняє біпатризм, одночасно передбачаючи можливість наявності в українців другого паспорта.

Які наслідки чекають громадян України в такому випадку? В теорії, єдиною формою відповідальності, згідно зі ст.

19 ЗУ «Про громадянство», є позбавлення українського паспорта: біпатрид, у разі добровільного набуття документів іншої країни, втрачає правову зв’язок з Україною.

Однак така втрата можлива лише після підписання президентського указу, що само собою процесуально важко в багатонаціональній країні, де сотні тисяч, якщо не мільйони мають паспорти Угорщини, Румунії та Польщі.

Таким чином, реального дієвого механізму втрати громадянства українцями-біпатридами не існує, що, однак, може змінитися у разі прийняття президентського законопроекту.

Якоїсь іншої форми відповідальності або покарання не передбачено.

Читайте також:  Мігранти в Європі: причини, масштаби, перспективи розвитку

В Росії

У Росії ситуація принципово інша. Російське керівництво лояльно до біпатридів, тому за наявність другого громадянства законодавством РФ не передбачено і не може бути передбачено будь-якої відповідальності.

Однак, згідно зі ст. 6 ФЗ «Про громадянство», у біпатридів з моменту набуття іноземного паспорта виникає обов’язок його реєстрації в місцевих міграційних органах.

Він повинен це зробити протягом 60 днів з моменту отримання паспорта або протягом 60 днів після в’їзду в РФ.

Якщо громадянин, що має і російське, і українське громадянства, проігнорує таку обов’язок, він може бути притягнутий як до адміністративної, так і до кримінальної відповідальності.

Зокрема, якщо він повідомить міграційні органи з порушенням строків, надасть недостовірні або неправдиві відомості, направить недіючі або підроблені документи, то його дії можуть бути кваліфіковані за ст. 19.8.3 КПАП. Вона передбачає накладення на порушника штрафу у розмірі 500-1000 рублів.

Ті ж, хто й зовсім відмовляться проходити реєстрацію, можуть бути залучені до кримінальної відповідальності за ст. 302.2 КК. Її санкція передбачає штрафи у розмірі до 200 тис. рублів, річного окладу або до 400 год обов’язкових робіт.

Але при цьому потрібно пам’ятати, що відповідальність настане лише у разі, якщо міграційні органи отримають відповідну інформацію про громадянина, що на практиці відбувається вкрай рідко.

Враховуючи це, біпатриди з російсько-українським громадянством вільно і безкарно можуть використовувати обидва свої паспорти, керуючись головним правилом: у Росії користуватися виключно російським паспортом, в Україні – українським.

Висновок

Резюмуючи все вищесказане, зазначимо, що законодавства України та Росії кардинально протилежно дивляться на біпатризм: росіяни можуть мати друге громадянство, а українці через другий паспорт можуть позбутися власного.

Тому подвійне російсько-українське громадянство неможливо. Це, однак, не заважає громадянам обох країн мати по два паспорти.

Пов’язано це з відсутністю в Україні реальних механізмів притягнення до відповідальності за біпатризм, втім, як і з відсутністю самої такої відповідальності.

Закон про подвійне громадянство: Відео

Источник: https://migrant.biz.ua/dovidkova/emigracia/podvijne-hromadianstvo-rosiia-ukraina.html

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*