Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від вру. закон прийнято !

Закупівлю без використання електронної системі потрібно опублікувати протягом трьох робочих днів з дня укладення договору.

Зверніть увагу! Закупівля без використання електронної системі публікується в 2 етапи. Спочатку публікується форма оголошення закупівлі. Потім – інформація про укладений договір. Після кожного з етапів застосовується ЕЦП/КЕП.

Важливо! На Prozorrо «Закупівля без використання електронної системи» з’явиться лише тоді, коли статус його буде  «Завершено».

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !1. Публікація інформації про закупівлю

Щоб опублікувати закупівлю без використання електронної системи, перейдіть у розділ «Публічні закупівлі». Зі списку, що з’явиться, виберіть «Закупівлі» та натисніть на кнопку  «Нова закупівля».

Також ви можете оголосити закупівлю із плану, детальніше: Як зв’язати план закупівель з тендером?

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

Виберіть тип процедури «Закупівля без використання електронної системи».

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

Вкажіть ідентифікатор плану закупівлі. Його можна скопіювати зі сторінки відповідного плану (ідентифікатор починається з UA-P-20…).

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

Вкажіть вид предмета закупівлі.

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

За потреби у блоці «Контактні дані» оберіть відповідального за публікацію звіту співробітника.

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

Заповніть основну інформацію, що стосується предмета закупівлі. Розглянемо публікацію закупівлі без використання електронної системи на прикладі закупівлі послуг з ремонту комп’ютерів.

У блоці «Інформація про закупівлю» вкажіть: 

 • назву предмета закупівлі
 • інформацію про технічні та якісні характеристики товарів, робіт чи послуг
 • документацію до закупівлі – за бажанням ви можете завантажити будь-які документи, що стосуються предмета закупівлі. В цьому блоці договір завантажувати не потрібно. Для оприлюднення договору передбачена інша форма, яку ви зможете заповнити пізніше
 • очікувану вартість закупівлі
 • поставте відмітку, якщо очікувана вартість враховує ПДВ
 • валюта – автоматично визначено UAH, за потреби можете змінити

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

Блок «Умови оплати» 

У звіті цей блок є необов’язковим для заповнення. Його можна прибрати натиснувши кнопку “Видалити умову оплати”.

Якщо ви все-таки вирішили заповнити умови оплати, то просто вкажіть інформацію в кожному полі відповідно до тих умов оплати, які прописані в укладеному договорі.

У випадку, коли у вас декілька видів оплати, ви можете натиснути кнопку “Додати умову оплати” і заповнити ще одну таблицю. Зверніть увагу, сумарний розмір оплати має дорівнювати 100%.

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

У блоці «Товари, роботи та послуги» вкажіть:

 • назву предмета закупівлі
 • кількість (можна вказати неціле число, з максимум трьома знаками після коми)
 • одиницю виміру –  зі списку, що розкривається

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

Далі оберіть потрібний код класифікатора ДК 021:2015.

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

Введіть пошукове слово або код класифікатора, чи виберіть потрібний код зі списку.

Зазначте строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг. У випадку, коли умовами договору не передбачена початкова дата, її можна не вказувати, заповнивши тільки кінцеву. Вкажіть місце, куди саме потрібно поставити товари, де будуть надаватися послуги чи виконуватися роботи.

Вкажіть інформацію про постачальника, з яким було укладено договір.

Якщо вашим постачальником є просто фізична особа, в полі “Код ЄДРПОУ” вкажіть його ІНН або серію та номер паспорта у форматі АВ123456, якщо фізична особа відмовилась від прийняття ІНН.  Відмітьте позначкою, що введена інформація вказана правильно.

 • Вкажіть суму, яка вказана у підписаному договорі, та контактні дані представника постачальника.
 • Після внесення інформації натисніть  кнопку «Опублікувати закупівлю».
 • Якщо ви натиснули кнопку «Опублікувати закупівлю», а на екрані нічого не змінилося –  перевірте, чи коректно внесена вся інформація.

Якщо всі поля заповнено коректно, має оновитися сторінка і ви побачите повідомлення “Ваші дані відправляються у ЦБД Prozorro.” Приблизно через 5 секунд потрібно буде оновити сторінку (можна натиснути кнопку F5 на клавіатурі).

Після того, як ви натиснете кнопку «Опублікувати закупівлю», внесена інформація буде збережена в системі у вигляді сторінки закупівлі. На цій сторінці вам необхідно обов’язково застосувати електронний підпис ЕЦП/КЕП.

До застосування електронного підпису у вас є можливість відредагувати інформацію. Після того, як закупівля буде підписана, вносити зміни неможливо, тому радимо перевірити вказану інформацію та тільки після того застосувати ЕЦП/КЕП”.

Як застосувати електронний підпис на оголошення закупівлі без використання електронної системі закупівель

Щоб застосувати електронний підпис на заповнену форму оголошення звіту, натисніть на кнопку «Підписати з ЕЦП/КЕП» в правому верхньому куті сторінки закупівлі.

В вікні “Робота з підписом” виберіть центр сертифікації ключів, який видав електронний підпис. Далі натисніть на кнопку «Завантажити ключ» та виберіть файл з ключем на вашому комп’ютері. Вкажіть свій пароль захисту та натисніть на кнопку «Зчитати».

 1. Якщо все вказано вірно –  кнопка «Підписати» змінить колір на зелений, натисніть на неї для завершення роботи з підписом.
 2. У випадку успішного зчитування ключа на сторінці закупівлі відобразиться маркер, що підтверджує підписання електронної форми оголошення.

Ви завершили публікацію першого етапу. Залишилося вказати інформацію про підписаний договір, тож переходимо до другого етапу публікації звіту.

2. Публікація інформації про укладений договір

Перейдіть у розділ “Договір з учасником” (передостанній блок, що знаходиться знизу на сторінці закупівлі). Натисніть на кнопку  «Вказати інформацію про договір».

 • Обов’язково вкажіть номер договору, ціну (заповнивши поля: “Ціна договору” та “Ціна договору без ПДВ”), додатково виберіть ознаку ПДВ, якщо це передбачено в укладеному договорі.

Вкажіть дату підписання, строк його дії. За бажанням, через кнопку “Прикріпити файл” ви можете завантажити файл з відсканованим та підписаним обома сторонами договором. 

При необхідності, ви можете вказати ціну за одиницю поставивши відмітку у відповідному полі. Це поле обов’язкове для  заповнення державними та казенними комерційними підприємствами, комунальними унітарними підприємствами та господарськими товариствами (перелік визначено ст. 75, 77-79 ГКУ).

Після вказання усієї необхідної інформації натисніть кнопку “Завантажити”. Ви знову побачите повідомлення “Ваші дані відправляються у ЦБД ProZorro”. Оновіть сторінку приблизно через 5 секунд.

 1. Натисніть на кнопку “Підписати ЕЦП/КЕП” та застосуйте  електронний підпис.

За необхідності ви можете змінити інформацію про договір, натиснувши на кнопку “Змінити інформацію про договір”. Якщо зміни вносити не потрібно, натисніть на кнопку “Завершити процедуру”.

 • Для того, щоб закупівля набула статусу “Завершено”, у вікні, що з’явиться, натисніть на кнопку “Підписати”.

Закупівля без використання електронної системи опублікована. Вітаємо!

Електронним трудовим договорам бути. Прийнято Закон про електронний документообіг / 12.12.2019

6 грудня 2019 року прийнято Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення окремих питань державної служби та електронного документообігу» (законопроект №2260). Проєкт Закону розроблено у зв’язку з необхідністю приведення положень деяких законів України у відповідність до Закону України «Про державну службу», удосконалення електронної форми комунікації між громадянами, інститутами громадянського суспільства та державними органами, а також уточнення окремих понять. // 12.12.2019

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

Законом вносяться зміни до Кодексу Законів про працю України, Законів України «Про статус народного депутата України», «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації» згідно з якими письмовою формою документа є документ створений у паперовій або електронній формі (у тому числі в автоматичному режимі) з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». При цьому пропонується визначити, що паперовий та електронний документ мають однакову юридичну силу.

Таким чином, роботодавці зможуть укладати колективні, трудові договори, контракти, видавати накази та складати інші документи в сфері трудових відносин в електронній формі з накладенням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Для укладання трудового договору або контракту у письмовій формі ЕЦП має бути і у працівника.

Відповідно до Закону «Про електронні документи та документообіг» електронний документ, складений з дотриманням вимог цього Закону, та з обов’язковими реквізитами, у тому числі з електронним підписом автора або підписом, прирівняним до власноручного підпису відповідно до законодавства, має однакову юридичну силу з документом у письмовій формі з власноручним підписом.

 • В електронній формі може бути оформлено і звернення громадянина до державних органів, установ, організацій, органів місцевого самоврядування відповідно до Закону України «Про звернення громадян», але в цьому випадку застосування ЕЦП не вимагається.
 • Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне).
 • Особливою формою колективного звернення громадян до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, органу місцевого самоврядування є електронна петиція.
 • Звернення може бути усним чи письмовим.
 • Усне звернення викладається громадянином на особистому прийомі або за допомогою засобів телефонного зв’язку через визначені контактні центри, телефонні “гарячі лінії” та записується (реєструється) уповноваженою особою.

Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням засобів телекомунікаційного зв’язку (електронне звернення).

See also:  Зняття недоторканності і закон про лобізм: що передбачає нова антикорупційна стратегія

У зверненні має бути зазначено прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина, номер засобу мобільного зв'язку та адресу електронної пошти (у разі наявності), викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати.

Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення з використанням засобів електронного зв’язку не вимагається.

Звернення громадян, а також відповіді, повідомлення та рішення, що приймаються за результатами їх розгляду (у тому числі в автоматичному режимі) можуть оформлятися як електронний документ з дотриманням вимог законодавства та надсилатися засобами телекомунікаційного зв’язку. Документ, складений в електронній формі (у тому числі в автоматичному режимі) з дотриманням вимог законодавства має однакову юридичну силу з документом, складеним в паперовій формі з власноручним підписом.

Так само у формі електронного документа може бути оформлений запит відповідно до Закону «Про доступ до публічної інформації». Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні запиту на інформацію з використанням засобів електронного зв’язку так само не вимагається.

У разі, якщо запит був надісланий у формі електронного документу або запитувачем надана згода на отримання відповіді в електронній формі, така відповідь, а також запитувана інформація можуть оформлятися (у тому числі в автоматичному режимі) як електронний документ з дотриманням вимог законодавства та надсилатися засобами телекомунікаційного зв’язку.

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

Заробітна плата в Україні: обчислення, нарахування, порядок індексації, види і форми виплати зарплати згідно КЗпП. Зарплата в конверті, утримання з фонду заробітної плати. Оплата праці на підприємстві

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

Трудовые договоры и кадровые документы теперь можно составлять в электронном виде! Новый закон в Украине

Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від ВРУ. Закон прийнято !

В Кзот планируют добавить норму, которая позволит составлять документы кадрового учета не только в бумажной, но и в электронной форме (по собственному выбору). 6 декабря ВРУ был принят во II чтении законопроект №2260.  По пояснительной записке сказано, он разработан в связи с необходимостью приведения положений некоторых законов Украины в соответствие к Закону 10.12.2015 №889-VIII «]]>Про державну службу]]>», и усовершенствования электронной формы коммуникации между гражданами, институтами гражданского общества и государственными органами. Этим законопроектом в Кзот должны ввести новую ст. 5, которая вводит и описывает что такое письменная форма документа и зачем она применяется в трудовом законодательстве.

Письменная форма документа

Письменной формой документа будет считаться документ, созданный в бумажной или электронной форме (в том числе в автоматическом режиме) с соблюдением требований Законов “Об электронных документах и электронном документообороте” и “Об электронных доверительных услугах”, составление и/или предоставление, и/или направление которого предусматривается Кзот.

Посмотрим, на что повлияет такое новое определение .

Электронный трудовой договор

На сегодня в. 24 Кзот предусмотрены случаи, в которых заключается трудовой договор в письменной форме. Соблюдение письменной формы (т. е. составление документа под названием «трудовой договор» или даже «трудовой контракт») является обязательным в следующих ситуациях:

 • 1) при организованном наборе работников;
 • 2) при заключении трудового договора о работе в районах с особыми природными географическими и геологическими условиями и условиями повышенного риска для здоровья;
 • 3) при заключении контракта;
 • 4) в случаях, когда работник настаивает на заключении трудового договора в письменной форме;
 • 5) при заключении трудового договора с несовершеннолетним (статья 187 Кзот);
 • 6) при заключении трудового договора с физическим лицом (имеется в виду, когда физлицо является работодателем);
 • 7) в других случаях, предусмотренных законодательством Украины.
 • Во всех других случаях работник не может быть допущен к работе без заключения трудового договора, оформленного приказом или распоряжением работодателя.

Поэтому получается, что в случае принятия законопроекта №2260 с работниками можно будет заключать письменные трудовые договоры в электронном виде. Но для этого ЭЦПдолжна быть не только руководителя предприятия, но и вновь принятого работника. Ведь договор подписывается как работодателем, так и работником.

Получить ЭЦП можно в следующих центрах сертификации ключей

Электронная кадровая документация

Поскольку ст. 5 Кзот вводится для всех видов письменных документов, которые упоминаются в Кзот, то в электронном виде со дня вступления в силу законопроекта № 2260 можно будет составлять:

 • все кадровые приказы и распоряжения (в частности, о приеме на работу работников или их увольнении, командировке, предоставлении и переносе отпусков, переводе на другую должность и т. п);
 • все заявления от работников (в частности, о приеме на работу и увольнении, о предоставлении отпусков и материальной помощи и т. п.). При нарушении трудовой дисциплины работники с ЭЦП смогут предоставлять письменные пояснения в электронном виде;
 • остальные документы, для которых Кзот предусматривает письменную форму (например, уведомление работника о окончательный расчет при увольнении или договор о полной материальной ответственности).

Обратите внимание! Чтобы ввести такой электронный документооборот, нужно, чтобы все работники имели ЭЦП.  Поэтому, скорее всего, даже те, кто захочет составлять все кадровые документы исключительно в электронном виде, вряд ли смогут это сделать. Поэтому часть документов будет иметь электронную форму, а часть – будет состоять в бумажной.

Заметим, что новое правило относительно электронного документооборота является правом для работодателей, а не их обязанностью. То есть бумажная форма кадровых документов остается актуальной и в дальнейшем.

10 правил карантину для людей і бізнесу — законопроект № 3219 прийнято | БУХГАЛТЕР.UA

Як ми вже повідомляли, МОЗ ініціювало внесення змін до законодавства, покликаних зробити більш ефективною боротьбу з коронавірусом. Згодом ці пропозиції обговорили народні депутати.

І ось стало відомо що саме пропонує проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникнення і поширення коронавірусної хвороби (COVID-19) (№ 3219 від 16.03.2020 р.).

Верховна Рада прийняла Закон повністю на ранковому позачерговому засіданні у вівторок, 17 березня.

1) Податкові та митні новації

У ПКУ передбачать, що тимчасово звільняються від оподаткування ПДВ операції з ввезення на митну територію України лікарських засобів, медичних виробів та/або медичного обладнання, необхідних для запобігання, локалізації та ліквідації коронавірусної хвороби, перелік яких визнає КМУ. У МКУ пропишуть звільнення указаних товарів від сплати ввізного мита, а також їх першочергове митне оформлення.

Ці норми будуть діяти протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону.

І в поточній діяльності, і в критичних ситуаціях більше інформації щодо ефективної практики бухгалтерського та податкового обліку можна почерпнути в професійному рішенні для бухгалтера – одному інструменті із безліччю можливостей для бухгалтера та аудитора. Спробуйте прямо зараз і отримуйте рішення на свої питання.

 • 2) Форс-мажор
 • У Законі про ТПП передбачать напряму, що до числа форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) належить введення карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України.
 • 3) Відпустки працівників та надомна праця
 • У КЗпП та Законі про відпустки щодо відпусток без збереження заробітної плати, званих у народі “за свій рахунок”, передбачать: у разі встановлення КМУ карантину відповідно до Закону № 1645, час перебування у відпустці без збереження заробітної не включається у загальний 15-денний строк, встановлений для відпусток такого типу.

Зрозуміло, що таку ідею вітатимуть роботодавці, які не матимуть витрат на працівників протягом карантину.

Але навряд чи ця ініціатива законодавців потішить найманих працівників, яких працедавці змусять писати заяви на відповідні відпустки і які нічого не отримають за цей період.

Адже вони все одно нестимуть витрати щонайменше на харчування та комунальні послуги, а також – на засоби індивідуального захисту. Про інші шляхи організації та оформлення трудових відносин під час карантину можна дізнатися з нашого аналітичного матеріалу.

Окрім того, законопроект говорить, що на період встановлення карантину або обмежувальних заходів, пов'язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) роботодавець може доручити працівникові (у тому числі державному службовцю чи службовцю органу місцевого самоврядування) виконувати протягом певного періоду роботу вдома чи надавати такому працівнику за його згодою відпустку.

Про те, як оформити дистанційну (надомну) роботу працівників, читайте в матеріалі видання БУХГАЛТЕР&ЗАКОН за посиланням. Для отримання доступу до аналітики видання скористайтеся ТЕСТОВИМ доступом та оцініть зручність і швидкість пошуку необхідних вам матеріалів.

4) Робота підприємств

Згідно з Прикінцевими положеннями законопроекту власником підприємства, установи, організації або уповноваженим органом може змінюватися режими роботи органів, закладів, підприємств, установ, організацій, зокрема, щодо прийому та обслуговування фізичних та юридичних осіб. Інформація про такі зміни повинна доводитися до відома населення з використанням веб-сайтів та інших комунікаційних засобів.

See also:  Види відповідальності за порушення в сфері законодавства про працю

5) Державний нагляд та адміністративні послуги

На період карантину (обмежувальних заходів) забороняється проведення органами державного нагляду (контролю) планових заходів із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Також з дня оголошення карантину зупиняється перебіг строків звернення за отриманням адміністративних та інших послуг та строків надання цих послуг, визначених законом. Від дня припинення карантину перебіг цих строків продовжується з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

6) Публічні закупівлі

У профільному Законі встановлять, що його дія не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є товари, роботи чи послуги, необхідні для запобігання, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій коронавірусної хвороби.

Відповідний перелік товарів, робіт чи послуг та порядок їх закупівлі затверджуються КМУ. За результатами такої закупівлі в електронній системі закупівлі замовник оприлюднює звіт про укладені договори, договір про закупівлю та всі додатки до нього, звіт про виконання договору.

У разі недотримання вимог щодо публікації такого звіту винні особи притягаються до відповідальності.

А розпорядники (одержувачі) бюджетних коштів у договорах про закупівлю зможуть передбачати стовідсоткову попередню оплату за відповідні товари, роботи чи послуги. Ця норма буде діяти протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону.

 1. 7) Житлово-комунальна сфера
 2. На період встановлення карантину (обмежувальних заходів), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється, зокрема:
 3. – нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги;
 4. – припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі;
 5. – примусове виселення із житла та примусове стягнення житла, що належить на праві приватної власності громадянам України під час примусового виконання рішень судів щодо стягнення заборгованості за житлово-комунальні послуги;
 6. – примусове виселення громадян за несвоєчасну оплату житлово-комунальних послуг із жилих приміщень у будинках державного, громадського житлового фонду та житлового фонду соціального призначення.
 7. 8) Антикорупційні декларації

У Законі “Про запобігання корупції” встановлять, що декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2019 рік подають у 2020 році не до 1 квітня, а до 1 червня.

Якщо ж суб'єкти декларування у період до 1 червня 2020 року не будуть мати можливості подати декларацію (повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) через те, що на території їх проживання встановили карантинно-обмежувальні заходи, то їх звільнять від відповідальності.

Щоправда, незрозумілим лишається питання подання і відповідальності за неподання інших видів декларацій, передбачених у Законі “Про запобігання корупції” (у зв'язку із звільненням, прийняттям особи на роботу тощо).

9) Адміністративна відповідальність

У КпАП за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом № 1645, іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними захворюваннями, буде штраф на громадян від 17 тис. до 34 тис. грн, на посадовців – від 34 тис. до 170 тис. грн.

За неоприлюднення або порушення порядку оприлюднення інформації про закупівлі, що здійснюються відповідно до положень “антикарантинного” Закону штраф для посадовців складатиме від 11900 до 17 тис. грн.

10) Кримінальна відповідальність

Покарання за порушення правил та норм, встановлених з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, якщо такі дії спричинили або завідомо могли спричинити поширення цих захворювань, зросте в ККУ. Зараз штраф складає до 1700 грн, за проектом він буде від 17 тис. до 51 тис. грн. Альтернативним покаранням може стати позбавленням волі на строк до трьох років.

Об электронных документах и электронном документообороте

 • Із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 31 травня 2005 року N 2599-IV,від 27 березня 2014 року N 1170-VII,від 15 квітня 2014 року N 1206-VII,від 3 вересня 2015 року N 675-VIII,від 5 жовтня 2017 року N 2155-VIII
 • Цей Закон встановлює основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів.
 • У цьому Законі терміни вживаються в такому значенні:
 • адресат – фізична або юридична особа, якій адресується електронний документ;
 • дані – інформація, яка подана у формі, придатній для її оброблення електронними засобами;
 • посередник – фізична або юридична особа, яка в установленому законодавством порядку здійснює приймання, передавання (доставку), зберігання, перевірку цілісності електронних документів для задоволення власних потреб або надає відповідні послуги за дорученням інших суб'єктів електронного документообігу;
 • обов'язковий реквізит електронного документа – обов'язкові дані в електронному документі, без яких він не може бути підставою для його обліку і не матиме юридичної сили;
 • автор електронного документа – фізична або юридична особа, яка створила електронний документ;
 • суб'єкти електронного документообігу – автор, підписувач, адресат та посередник, які набувають передбачених законом або договором прав і обов'язків у процесі електронного документообігу.
 • Дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у процесі створення, відправлення, передавання, одержання, зберігання, оброблення, використання та знищення електронних документів.
 • Відносини, пов'язані з електронним документообігом та використанням електронних документів, регулюються Конституцією України, Цивільним кодексом України, законами України “Про інформацію”, “Про захист інформації в автоматизованих системах”, “Про державну таємницю”, “Про телекомунікації”, “Про обов'язковий примірник документів”, “Про Національний архівний фонд та архівні установи”, цим Законом, а також іншими нормативно-правовими актами.

(частина перша статті 3 із змінами, внесеними згідно із Законом України від 31.05.2005 р. N 2599-IV)

 1. Якщо міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені цим Законом, застосовуються правила міжнародного договору.
 2. Кабінет Міністрів України та інші органи виконавчої влади в межах повноважень, визначених законом, реалізують державну політику електронного документообігу.
 3. Державне регулювання у сфері електронного документообігу спрямовано на:
 4. реалізацію єдиної державної політики електронного документообігу;
 5. забезпечення прав і законних інтересів суб'єктів електронного документообігу;
 6. нормативно-правове забезпечення технології оброблення, створення, передавання, одержання, зберігання, використання та знищення електронних документів.
 7. Електронний документ – документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа.
 8. Склад та порядок розміщення обов'язкових реквізитів електронних документів визначається законодавством.
 9. Електронний документ може бути створений, переданий, збережений і перетворений електронними засобами у візуальну форму.
 10. Візуальною формою подання електронного документа є відображення даних, які він містить, електронними засобами або на папері у формі, придатній для приймання його змісту людиною.
 11. Для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис.

(частина перша статті 6 у редакції Закону України від 15.04.2014 р. N 1206-VII)

Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Відносини, пов'язані з використанням удосконалених та кваліфікованих електронних підписів, регулюються Законом України “Про електронні довірчі послуги”.

Прийнято новий Закон “Про повну загальну середню освіту” – “ЗА” проголосували 327 нардепів

Педагогічна інтернатура, контракти для директорів та вчителів на пенсії, учнівське самоврядування, можливості для створення справжньої старшої профільної школи, можливість для учнів обирати свою освітню траєкторію, фінансова автономія шкіл, більше можливостей для професійного зростання та збільшення зарплат вчителів. Все це та інші новації передбачає новий Закон “Про повну загальну середню освіту”, що був прийнятий Верховною Радою України сьогодні, 16 січня 2020 року. Документ підтримали 327 народних депутатів.

“Цей Закон – це нові можливості для наших учнів, вчителів та освітніх управлінців, а також гарантії для батьків. У 2017 році був прийнятий Закон “Про освіту”, який передбачив багато потрібних нашій системі новацій, але знарядь для його втілення критично не вистачало.

Закон “Про повну загальну середню освіту” – це реальні інструменти, які допоможуть втілити реформу. Попереду багато кропіткої роботи, ми до неї готові. Але нас замало, реальна школа – це не стіни і не закони, а перш за все вчителі, батьки та учні.

Я закликаю всіх нас не зупинятися і разом працювати над побудовою Нової української школи – вона залежить від кожного із нас”, – відзначила Міністр освіти і науки України Ганна Новосад.

Якими є основні новації Закону для УЧНІВ?

Гарантії рівного доступу до освіти.

 Так, Закон гарантує зарахування дітей до початкової школи без жодних конкурсів, при цьому заклад має бути територіально доступним для дітей незалежно від їхнього соціального статусу чи місця народження.

 Інклюзивність – тобто можливість дітям з особливими освітніми потребами навчатися в звичайних школах за власною освітньою траєкторією – також передбачена документом і гарантується учням.

Діти на тривалому стаціонарному лікуванні завдяки прийняттю цього документа нарешті отримають захищене законом право здобувати освіту в медзакладах.

See also:  Закон «маски-шоу стоп»: перший досвід застосування

Побудова індивідуальної освітньої траєкторії. Цей механізм дає можливість кожному учню гнучко та з урахуванням власних потреб і талантів будувати своє навчання. Це важливо передусім для дітей з особливими освітніми потребами й тих учнів, що додатково поглиблено навчаються поза школою чи прагнуть навчатись вдома.

Для роботи за індивідуальною траєкторією учень та/або його батьки повинні будуть звернутися із заявою до школи. Під це створюватимуть індивідуальний навчальний план, який писатимуть разом педагоги, батьки та учень, схвалюватиме педрада та затверджуватиме директор.

Далі для підтвердження знань з предметів, які здобуваються поза закладом, проводиться звичайне річне оцінювання чи ДПА.

Якщо ж йдеться про підтвердження результатів за домашньою формою, школяру потрібно буде здавати семестровий контроль (тобто 2 на рік).

Додаткові індивідуальні та/або групові консультації для учнів. Закон вперше відкриває можливість надання учням, що цього потребують, індивідуальних та/або групових консультацій на базі школи. Планується, що такі консультації оплачуватимуться за рахунок держави.

Право на справедливе оцінювання та вимоги до доброчесності. Закон вперше на законодавчому рівні встановлює право учнів на справедливе, неупереджене, об’єктивне, незалежне, недискримінаційне та доброчесне оцінювання результатів навчання, незалежно від виду та форми здобуття ними освіти.

Водночас документ деталізує та доповнює положення Закону України «Про освіту» та  встановлює конкретні види відповідальності за порушення академічної доброчесності.

Вибір предметів учнями. Закон запроваджує право учнів обирати курси, навчальні предмети (інтегровані курси).

Три адаптаційні цикли навчання – 1-2 класи, 5-6 класи та 10 клас. Це також новація новоприйнятого Закону, ці періоди – найбільш вразливі для дітей впродовж шкільного життя. Відтепер це обов’язково враховуватиметься при плануванні навчання у школах.

Більше прав для учнівського самоврядування. Закон передбачає:

 • чіткі повноваження учнівського самоврядування;
 • право керівнику учнівського самоврядування на невідкладний прийом керівником закладу освіти;
 • право учнів через своїх представників брати участь у засіданнях педагогічної ради з усіх питань, що стосуються організації та реалізації освітнього процесу.

Реалізація права кожної української дитини на оволодіння державною мовою. Як анонсувалось раніше, Закон передбачає три моделі вивчення української мови у школах.

Дана новація – результат деталізації положень Закону “Про освіту”.

Відповідна стаття документа була написана за результатами численних консультацій з представниками національних меншин та за результатами рекомендацій Венеціанської комісії.

Отже, перша модель передбачена для корінних народів України, що не проживають у мовному середовищі своєї мови та не мають держави, яка цю мову захищала б та розвивала. Найперше йдеться про кримських татар.

Для них у першу модель закладено навчання мовою корінного народу з 1 до 11 (12) класу поряд з ґрунтовним вивченням української мови.

Друга модель – для шкіл з навчанням мовою національних меншин, мови яких належать до мов ЄС. Залежно від мовної групи та мовного середовища проживання, використання цієї моделі може бути різне, але основи такі:

 • материнською мовою, поряд з вивченням державної, вони навчатимуться у початковий школі;
 • у 5 класі не менше 20% річного обсягу навчального часу має викладатись українською з поступовим збільшенням обсягу, щоб у 9 класі досягти позначки у не менше 40% предметів, які вивчаються державною мовою;
 • зі старшої школи не менше 60% річного обсягу навчального часу в цих закладах має читатися державною мовою.

Третя модель працюватиме для решти національних громад України. Вона стосується нацменшин, мова яких належить до однієї з українською мовної сім’ї, а також що проживають переважно в середовищі власної мови (російська мова). Там початкова школа також буде мовою меншини разом із вивченням української, а з 5 класу не менше 80% навчального часу читатиметься державною мовою.

Якими є основні новації Закону для ВЧИТЕЛІВ?

Реальна педагогічна автономія вчителя у:

 • створенні програм;
 • розробці власної системи оцінювання та заохочення учня (зі створенням шкали переведення у 12-бальну шкалу);
 • підвищенні кваліфікації за власним вибором та за кошт держави.

Більші можливості для зростання зарплати вчителя. Документ передбачає більше доплат для вчителів, зокрема від 10 до 20% від зарплати за завідування ресурсними кімнатами, кабінетами інформатики та спортивними залами. Окрім цього, педагоги зможуть отримувати додаткові доплати, які завдяки закону матиме змогу встановлювати засновник закладу.

“Це лише окремі кроки у напрямі збільшення зарплати вчителя. Цьогоріч Міністерство освіти і науки планує комплексну реформу заробітної плати – вона, зокрема, передбачатиме внесення частини надбавок в оклад педагога та гарантії рівня зарплати для всіх вчителів”, – відзначила Ганна Новосад.

Педагогічна інтернатура для молодого вчителя. Перший рік роботи молодий вчитель проходитиме педагогічну інтернатуру. В її межах він чи вона отримає наставника, який буде зобов’язаний надавати консультації молодому фахівцю та допомагати йому стати успішним вчителем. Наставник отримуватиме додаткову 20% надбавку.

Більше можливостей для педагогічного зростання вчителів. Так, новий Закон  встановлює державні гарантії на підвищення кваліфікації вчителя та передбачає його співфінансування з державного та місцевих бюджетів, можливість підвищувати кваліфікацію у недержавних провайдерів, створення нових центрів професійного розвитку педагогічних працівників.

Документ також визначає категорії педагогічних працівників, що мають право на проходження сертифікації, та права і обов’язки, яких набувають учителі у разі її  успішного проходження.

Якими є основні новації Закону для БАТЬКІВ?

Безпечніше середовище для дітей. Закон дає можливість батькам супроводжувати дитину з особливими освітніми потребами під час навчання, а також надає гарантії захисту учнів від булінгу.

Окрім цього, документ передбачає обов’язкове навчання вчителів основам домедичної допомоги та закриває доступ у заклад особам, які вчинили злочин проти статевої свободи чи статевої недоторканності дитини.

Право ініціювати проведення позапланового інституційного аудиту закладу освіти.

 Ідеологія такої перевірки змінена – вона направлена передусім на підтримку та захист школи та всіх учасників освітнього процесу.

Якщо батьки вбачають проблеми у роботі закладу та вичерпали усі можливості вирішити це разом із адміністрацією школи, інституційний аудит зможе розставити крапки над «і» та допомогти знайти оптимальний вихід із ситуації.

Якими є основні новації Закону для ОСВІТНІХ УПРАВЛІНЦІВ?

Більше можливостей для підсилення шкіл педагогами. Новоприйнятий Закон відкриває можливість стати вчителем людині з будь-якою, а не лише педагогічною, вищою освітою. Також документом передбачається, що обов’язкове переведення вчителів-пенсіонерів на строкові контракти має відбутись до 1 липня 2020 року.

Нові підходи до призначення директорів шкіл. Згідно з Законом «Про освіту», директор може займати свою посаду не більше 2 термінів по 6 років поспіль в одному закладі.

Однак щоб ця змінність влади давала позитивні наслідки для розвитку закладу, мають діяти прозорі та чесні механізми виборів директорів.

З урахуванням пілотування різних видів конкурсного відбору директорів Закон встановлює, що колектив школи та батьки відіграватимуть дорадчу роль під час виборів, але сам конкурс проводитиме незалежна комісія.

Також обов’язковою є відеотрансляція та відеофіксація відбору. Це має мінімізувати використання адмінресурсу директором, а також вплив виборів на навчальний процес.

Закон також передбачає, що в межах конкурсу директор обов’язково повинен буде представити стратегічний план розвитку закладу.

При цьому до 1 липня 2020 року директори шкіл, які перебувають на безстрокових трудових угодах, будуть в обов’язковому порядку переведені на строкові трудові угоди на 6 років (на 1 рік – для директорів, які отримують пенсію за віком) з наступною можливістю брати участь у конкурсі.

Фінансова автономія шкіл. Новоприйнятий Закон передбачає більше можливостей для шкіл у використанні власних коштів. Зокрема на:

 • формування структури закладу та штатного розпису;
 • встановлення доплат, надбавок, виплати матеріальної допомоги, премій та/або їхніх розмірів, інших видів стимулювання та відзначення працівників;
 • оплату поточних ремонтних робіт приміщень і споруд закладів загальної середньої освіти;
 • оплату підвищення кваліфікації педпрацівників;
 • укладення цивільно-правових угод для забезпечення діяльності закладу.

“Ми дуже вдячні профільному комітету Верховної Ради за спільну роботу над підготовкою Закону до 2-го читання. Разом ми змогли закласти якісно нові можливості для зростання рівня нашої шкільної освіти для кожної дитини”, – додала Ганна Новосад.

Нагадуємо, що реєстрація на сертифікацію вчителів 2020 року стартувала 15 січня.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*