Мін’юст надав виконавцям роз’яснення щодо застосування норм закону про посилення відповідальності неплатників аліментів

Відповідні роз’яснення опублікував на своїй сторінці у Facebook Прем’єр-міністр Володимир Гройсман .

“Днями Рада ухвалила ще один пакет законопроектів “Чужих дітей не буває”, які гарантують ще більше прав для дитини. Серед них – посилення відповідальності для одного з батьків, який не хоче платити аліменти”, – нагадав Гройсман.

Глава уряду поінформував, що закон передбачає збільшення мінімальної суми аліментів, яка для людини з достатнім заробітком, наприклад, зросла до 100% прожиткового мінімуму (1559/1944грн залежно від віку дитини).

Крім того, за словами Прем’єр-міністра, якщо аліменти не сплачуються більше року, то їх сума збільшується на 20%.

МІН’ЮСТ НАДАВ ВИКОНАВЦЯМ РОЗ’ЯСНЕННЯ ЩОДО ЗАСТОСУВАННЯ НОРМ ЗАКОНУ ПРО ПОСИЛЕННЯ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ НЕПЛАТНИКІВ АЛІМЕНТІВ

Він додав, що відтепер українці, які хочуть посісти керівні посади на держслужбі, муситимуть подавати довідку про те, що не мають боргів зі сплати аліментів більше шести місяців, а от чиновники, які мають більш ніж річну заборгованість зі сплати аліментів, будуть звільнені з посади.

Читайте також: Рада посилила відповідальність за несплату аліментів

Крім того, Гройсман підкреслив, що закон запроваджує кримінальну відповідальність — зокрема, якщо боржник злісно ухиляється від суспільно-корисних робіт через несплату аліментів, він може сісти за грати на строк до двох років.

Ще однією новацією закону, за даними глави уряду, є зміни до положення про дозвіл на виїзд дитини за кордон.

Він відзначив, що той із батьків, з ким залишилась дитина, зможе без дозволу іншого вивезти її за кордон на навчання, лікування та відпочинок тощо на термін до місяця за умови надання побачень з дитиною іншому з батьків.

При цьому батькові, з яким дитина не живе, для поїздки за кордон знадобиться нотаріально завірена згода другого з батьків або рішення суду про дозвіл на виїзд дитини без згоди

Водночас, якщо батько, із яким не живе дитина, не сплачує аліменти більше чотирьох місяців (трьох місяців – якщо дитина хворіє), його дозвіл на виїзд дитини не потрібен навіть для подорожі терміном більше місяця.

Як повідомляв Укрінформ, у вівторок, 3 липня Верховна Рада ухвалила три закони з так званого пакету “Чужих дітей не буває”. Зокрема, народні депутати збільшили економічні передумови захисту права дітей на належне утримання; посилили соціальний захист осіб, які доглядають за хворими дітьми, та скасували оподаткування аліментів від нерезидентів.

Мін’юст надав виконавцям роз’яснення щодо застосування норм закону про посилення відповідальності неплатників аліментів

Міністерство юстиції надало державним виконавцям роз’яснення щодо застосування норм Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», більш відомого як #ЧужихДітейНеБуває.

«З прийняттям цього закону на виконавців покладено низку нових обов’язків. Ми оперативно отримали інформацію про те, що не всі працівники виконавчої служби однаково трактують норми законодавства.

Тому Міністерством юстиції було додатково розроблено та надано у користування виконавців судових рішень методичні рекомендації, які забезпечать однозначність трактування прийнятого законодавства», – наголосив заступник Міністра юстиції Сергій Шкляр.

За його словами, роз’яснення дають можливість забезпечити стабільно високу якість роботи виконавців під час виконання обов’язків, які пов’язані зі стягненням коштів з тих українців, які мають заборгованість зі сплати аліментів.

Зокрема, документ роз’яснює порядок винесення та виконання постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника.

Такі постанови виготовляються за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження, підписуються державним виконавцем та скріплюються печаткою органу державної виконавчої служби.

Вони підлягають направленню сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення. У разі оскарження рішення, дії виконавця, постанови, якщо їх не скасовано, підлягають виконанню відповідними органами після розгляду справи відповідним судом.

У разі погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі, скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України здійснюється на підставі постанови державного виконавця. Тимчасові обмеження боржника у праві керування транспортними засобами та користуванні зброєю припиняються так само на підставі відповідної постанови державного виконавця.

За наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців, державний виконавець зобов’язаний скласти протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення та надіслати його для розгляду до суду за місцезнаходженням органу державної виконавчої служби.

Той із батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, самостійно вирішує питання щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку, за наявності довідки, виданої органом державної виконавчої служби, про наявність заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців. Така довідка видається органом державної виконавчої служби на вимогу стягувача протягом 10 днів та дійсна впродовж 1 місяця.

Довідка виготовляється на бланку органу державної виконавчої служби, підписується його керівником та скріплюється печаткою органу державної виконавчої служби.

У разі виникнення додаткових питань щодо порядку стягнення та виплати аліментів, будь-ласка, звертайтесь до колл-центру Міністерства юстиції за телефоном 044-364-23-93 або до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за телефоном 0-800-213-103.

Нагадаємо: по всій країні діють центри та бюро з надання правової допомоги, які надають безкоштовні юридичні консультації всім українцям. Також надається безкоштовний адвокатський захист найменш захищеним верствам населення legalaid.gov.ua.

Чужих дітей не буває: новий закон про посилення відповідальності злісних неплатників аліментів у дії

З 6 лютого 2018 року Закон вступив у силу

Мін’юст розробив законопроект № 7277 «Чужих дітей не буває» про посилення відповідальності злісних неплатників аліментів. Документ підтримала Верховна Рада України та підписав Президент України.З 6 лютого запрацював цього року Закон вступив у силу.

Які нові засоби впливу запроваджує закон?

Спрощується порядок встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України. Законом на виконавця покладається обов’язок встановлювати таке обмеження без участі суду.

Крім того, з моменту вступу в дію закону злісних неплатників буде обмежено у праві керування транспортними засобами, у праві користування вогнепальною зброєю та у праві полювання.

Той із батьків, хто не проживає з дитиною і має заборгованість зі сплати аліментів, не зможе впливати на рішення щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку. Всі ці обмеження застосовуватимуться до повного погашення заборгованості.

Окрім цього, для неплатників вводиться новий вид адміністративного стягнення — суспільно корисні роботи. Оплата за такі роботи йтиме на погашення заборгованості зі сплати аліментів.

Чи до всіх боржників будуть застосовуватися такі заходи?

Ці положення Закону застосовуються лише до злісних неплатників аліментів — борг яких перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців. Водночас, ми не збираємося залишати недобросовісних батьків без засобів заробітку чи нормального життя.

Для прикладу, тимчасове обмеження у праві користування транспортними засобами не може застосовуватися до боржника якщо: – керування транспортними засобами є для боржника основним законним джерелом доходу; у разі використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю; у випадку проходження боржником військової служби; розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліменти. У таких випадках рішення щодо застосування обмежень визначатимуться окремо, враховуючи всі обставини.

Скільки коштує звернення до суду з вимогою стягнути борг?

Відповідно до прийнятих змін батьки, які подають заяву щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів, звільняються від сплати судового збору.

Проблема безвідповідального ставлення батьків до утримання своїх дітей, дійсно, є однією з найбільш актуальних в Україні. На обліку виконавчої служби Міністерства юстиції перебуває майже 600 тисяч проваджень про примусове стягнення аліментів.

З них понад 90 тисяч стосуються боргу, який перевищує 6 місяців. І це при тому, що лише за минулий рік державними виконавцями Мін’юсту стягнено понад 2,4 млрд грн заборгованості по аліментах на користь 576 тисяч дітей.

Вирішити проблему без законодавчих змін було неможливо.

За детальнішою інформацією звертайтеся до Головного територіального управління юстиції у Сумській області: Україна, 40003, м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 28. Тел./факс (0542) 66–19– 48; 66–19–36. e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.. gov.ua

Головне територіальне управління юстиції у Сумській області

Новий закон України про аліменти та розмір аліментів у 2020 році | Юридичний самозахист

Стаття актуальна на 2020 рік

За нормами закону про аліменти мінімальні аліменти на дитину було встановлено на рівні 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Таким же залишається розмір мінімальних аліментів на дитину.

Той, з ким проживає дитина, може звернутися до суду для видачі судового наказу на аліменти:

 1. в зазначеному вище мінімальному розмірі або,
 2. в розмірі ¼ частини заробітку (доходу) платника аліментів для 1 дитини. Аліменти на двох дітей складають 1/3 частину доходу, а на 3 і більше дітей – ½ доходу (максимально 10 прожиткових мінімумів на кожну дитину).
 • Більш докладно про розмір аліментів читайте в статті «Яким є розмір аліментів на дитину, як їх отримати через суд».
 • Оскільки в Україні чимало батьків ухиляються від сплати аліментів, закон України про аліменти посилив відповідальність за невиконання обов’язків по утриманню дитини та встановив нові норми у сфері стягнення аліментів.
 • У цій статті ми розглянемо, як останні зміни закону про аліменти вплинуть на порядок виїзду дитини за кордон, права батьків, які ухиляються від сплати аліментів і як посилиться відповідальність неплатників аліментів у 2020 році.
See also:  Законодавче врегулювання інституту корпоративних договорів та безвідкличної довіреності

Новий закон про аліменти в Україні

Аліменти стягуються з врахуванням змін, внесених законом про аліменти. Так діють нові способи примусового виконання рішень про стягнення аліментів, якщо заборгованість перевищує суму аліментів за шість місяців. До таких обмежень належать такі:

 1. тимчасове обмеження права боржника управляти транспортом;
 2. тимчасове обмеження відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії;
 3. тимчасове обмеження права полювання;
 4. тимчасове обмеження права виїзду за межі України.

Зміни вносяться до статті 71 Закону України «Про виконавче провадження».

У цьому плані значно зростають повноваження виконавчої служби. Хоча таке розширення компетенції виконавців (в тому числі і приватних) сприймається досить неоднозначно, оскільки всі ці заходи пов’язані з обмеженням конституційних прав громадян на володіння, користування і розпорядження своєю власністю, а також на вільне пересування людини.

Рішення такого роду питань повинно здійснюватись судом, а не окремими особами. Тому таке «спрощення» процедури встановлення цих обмежень має всі шанси привести до появи зловживань з боку стягувачів.

Коли обмеження не застосовуються

Зазначені обмеження не застосовуються, якщо:

 1. вони позбавляють боржника основного законного джерела для існування;
 2. боржник використовує автомобіль як інвалід або піклується про людину з інвалідністю I, II групи або дитину-інваліда;
 3. боржник проходить військову службу;
 4. погашення заборгованості по аліментах відстрочено або розстрочене судом.

Як бачимо, такі види ремесел, як полювання, водіння авто або володіння зброєю в основному торкнуться чоловіків, хоча неплатником аліментів в рівній мірі можуть бути не тільки батьки, а й матері.

Обмеження діятимуть до повного погашення заборгованості по аліментах.

Стягнення аліментів за Сімейним кодексом: виїзд дитини за кордон

Для того з батьків, з ким проживає дитина, знімається одне з дуже проблематичних обмежень. За новим законом встановлено право тимчасово виїжджати дитині за межі України з метою лікування, навчання за кордоном і відпочинку без отримання на це згоди неплатника аліментів.

Відомо, що на практиці питання отримання згоди від другого батька перетворюється на важіль впливу, шантажу і тиску на того з батьків, хто намагається забезпечити дитину новими можливостями, що відкриваються для неї за кордоном. Дитина втрачає право на хороший відпочинок, не може виїхати на спортивні або мистецькі змагання тощо.

Ряд експертів вважає, що таке нововведення призведе до позбавлення права на спілкування батьків і дітей.

Навряд чи можна погодитися з цим, оскільки в тих випадках, коли другий з батьків свідомо ухиляється від утримання своєї дитини, як правило, мова про обмеження якихось його чи її прав на спілкування або участь у вихованні дитини взагалі не йде. Такий боржник апріорі не цікавиться життям дитини.

Неодноразово вже говорилося про те, що вимога обов’язкового отримання нотаріально засвідченої згоди батьків на виїзд дитини за кордон або рішення суду без винятків з цього правила на практиці породжує зловживання батька або матері своїм правом на надання такої згоди. При цьому завдається шкода інтересам самої дитини.

Однак для реалізації такого права на виїзд дитини без згоди другого з батьків необхідно буде дотриматись певних умов:

 1. боржник повинен не платити аліменти і сума заборгованості сукупно повинна перевищувати суму платежів за шість місяців,
 2. той з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, має взяти довідку від державної виконавчої служби про наявність такої заборгованості.

Ці зміни пропонується внести до статті 157 Сімейного кодексу України.

Відповідальність за несплату по новому закону України про аліменти

Ще одне цікаве нововведення, яке прописано в новому законі про аліменти в Україні – це введення адміністративного покарання для неплатників у вигляді суспільно корисних робіт на термін від 120 до 240 годин. Роботи будуть застосуються до боржників із заборгованістю за 6 місяців за рішенням суду.

Такі роботи будуть оплачувані. До їх виконання повинні залучати як тих, хто вже має роботу і отримує відповідну заробітну плату, так і безробітних. На роботодавця за місцем відбування порушником соціальних робіт, зокрема, буде покладатися нарахування плати порушнику і перерахування її на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби або приватного виконавця.

У разі ж ухилення від виконання суспільно корисних робіт, до порушника може бути застосовано адміністративний арешт до 15 діб з розрахунку: 15 годин робіт = 1 день арешту.

Забезпечити практичну реалізацію положення цих статей з урахуванням високого рівня безробіття в Україні буде дуже складно. До того ж це ляже додатковим тягарем на тих роботодавців, які будуть зобов’язані приймати на роботу порушників, які будуть виконувати суспільно корисні роботи.

Нагадаємо також, що кримінальна відповідальність, як і раніше, передбачена статтею 164 Кримінального кодексу України «Ухилення від сплати аліментів на утримання дітей».

Кримінально-караним є саме злісне ухилення від сплати аліментів, під яке підпадають такі дії як приховування доходів, зміна місця проживання або роботи без повідомлення виконавця, який займається стягненням аліментів.

При цьому такі дії повинні привести до виникнення заборгованості по аліментах в сумі за 3 місяці.

Відповідальність за несплату аліментів – Bachynskyy

Несплата аліментів – болюча проблема для багатьох українських сімей.

Останнім часом держава намагається посилити захист прав дитини та активно бореться зі злісними неплатниками аліментів шляхом реформування сімейного законодавства.

Останній зроблений крок у цьому питанні – посилення відповідальності за невиконання батьками обов’язків зі сплати аліментів і спрощення процедури притягнення до відповідальності винних осіб.

Отож чого слід боятися у випадку несплати аліментів?

Тимчасові обмеження

Виконання судових наказів та рішень про сплату аліментів – справа рук виконавчої служби. Тому за наявності заборгованості зі сплати аліментів більше ніж за 4 місяця виконавець може винести постанову про застосування до боржника одного з таких тимчасових обмежень:

 • у праві виїзду за межі України;
 • у праві керування транспортними засобами;
 • у праві користування вогнепальною, мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю та деякими іншими видами зброї;
 • у праві полювання.

Усі зазначені обмеження застосовуються строком до погашення заборгованості у повному обсязі.

Щодо обмеження боржника у праві керування транспортними засобами є окремі винятки

Відповідальність у такій формі не може бути застосовуватись у випадку:

 • якщо водіння транспортним засобом є основним законним джерелом існування боржника (наприклад, водії, таксисти, перевізники);
 • якщо керування автівкою здійснюється у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю І, ІІ групи;
 • проходження строкової військової служби, військової служби та виконання бойових завдань військової служби у бойовій обстановці чи в районі проведення антитерористиних операції;
 • розстрочення або відстрочення сплати заборгованості за аліментами, що встановлено відповідним судовим рішенням.

Найефективніший з таких тимчасових заходів – обмеження керування авто. Проте на практиці таке обмеження ще не працює досконало. Існують проблеми із перевіркою таких боржників органами поліції у відповідному реєстрі, значною кількістю оскаржень винесених поліцією протоколів через неналежне повідомлення боржників про застосування до них такого тимчасового обмеження виконавцем та інші.

Суспільно корисні роботи

Несплата аліментів понад шість місяців тягне за собою накладення адміністративного стягнення у вигляді виконання суспільно корисних робіт на строком від 120 до 240 годин. У такому випадку державний виконавець може скласти протокол про вчинення адміністративного правопорушення та надіслати його для розгляду до суду за місцезнаходженням державної виконавчої служби.

Які саме суспільні роботи будуть виконуватись порушником визначають відповідні міські, селищні, сільські ради. Але тут знову є винятки. Такі роботи не призначаються:

 • інвалідам I або II групи;
 • вагітним жінкам;
 • жінкам старше 55 років та чоловікам старше 60 років.

У разі ухилення порушника від виконання суспільно корисних робіт відділ Державної пенітенціарної служби може звернутися із поданням до відповідного суду про заміну строку невиконаних суспільно корисних робіт на адміністративний арешт строком до 10 діб.

Злісне ухилення від сплати аліментів

Неплатник аліментів може бути притягнутий до кримінальної відповідальності за вироком відповідного суду. Але лише за злісне ухилення від їх сплати. Злісне ухилення від сплати аліментів на дітей означає невиконання рішення суду і наявність  заборгованості більше ніж за 3 місяці.

Це може бути також приховування доходів, зміна місця проживання чи місця роботи без повідомлення державного виконавця, приватного виконавця тощо.

Санкція статті за несплату аліментів на утримання дитини передбачає громадські роботи на строк від 80 до 120 годин або арешт на строк до 3 місяців, або обмеження волі на строк до двох років.

Окрім цього, передбачена кримінальна відповідальність за ухилення боржника від відбування суспільно корисних робіт. Тобто, якщо боржнику було призначено суспільно корисні роботи і він більше двох разів протягом місяця без поважних причин не з’явився на їх виконання, йому загрожує позбавлення волі на строком до 2 років.

Виїзд дитини без згоди неплатника аліментів

Той з батьків, з ким за рішенням суду проживає дитина, може самостійно вирішувати питання щодо виїзду дитини за кордон з метою лікування, навчання чи відпочинку у випадку несплати іншим з батьків за останні 4 місяці аліментів.

Для цього більше не треба брати дозвіл від іншого з батьків на виїзд дитини. Необхідно лише звернутися до виконавчої служби і отримати довідку про наявність заборгованості.

See also:  Государственная монополия на судебную экспертизу в уголовном производстве: «подарок» адвокатам от законодателей

Така довідка видається протягом 10 днів і дійсна протягом одного місяця з дня її видачі.

Суспільний розголос

З метою психологічного впливу на батьків, які ухиляються від сплати аліментів, створено Єдиний реєстр боржників. До нього потрапляють батьки, які мають борг понад 3 місяці.

На офіційному веб-сайті у відкритому доступі можна знайти інформацію про конкретного порушника.

А тому всі контрагенти неплатника мають можливість замислитися, перш ніж вступати з такою особою в будь-які особисті чи ділові відносини.

Втекти не вдасться

Якщо боржник перебуває за кордоном, він все одно відповідатиме за несплату аліментів. Для цього існує низка міжнародних договорів, які регулюють питання здійснення аліментних платежів з закордону.

В окремих випадках той за батьків, з яким живе дитина, може зловживати правом на отримання аліментів на дитину. Непоодинокими є ситуації, коли батько регулярно допомагає матері з дитиною, проте колишня дружина все одно звертається до суду з вимогою видати судовий наказ на сплату аліментів.

Тому завжди фіксуйте виплачену суму допомоги на дитину. Це можна зробити шляхом передачі коштів матері дитини (батьку) під розписку,  надсиланням їх поштовим або банківським переказом із зазначенням призначення такого платежу (наприклад, «аліменти на утримання сина (доньки) ….

(прізвище, ім’я по-батькові)».

Отже, якщо ваш чоловік чи дружина злісно ухиляється від сплати аліментів, пам’ятайте: законодавство на вашій стороні.

Станіслав Куценко: 6 лютого вступає в силу Закон щодо посилення відповідальності за несплату аліментів

На жаль, проблема несплати аліментів дуже гостро стоїть у нашому суспільстві. Адже, досі не було такого механізму впливу на боржника, який би не просто карав за несплату, а й ефективно попереджав її.

6 лютого вступає у силу Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів”. Також Міністром юстиції України буде презентовано відкритий реєстр неплатників аліментів.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”

Тож, ті батьки, які не платять аліменти більше 3 місяців, автоматично туди потраплятимуть. Всі повинні знати, хто економить на своїй дитині, хто не дає їй нормального виховання і належного утримання. Доступ до реєстру матиме кожен – як і журналісти, так і інші українські громадяни. Це стане ще одним засобом впливу на недобросовісних батьків.

 • У Законі прописані новації, які запровадять жорсткі, але дієві заходи щодо батьків, які не виховують своїх дітей:
 • – заборону виїзду за кордон до повного погашення боргів зі сплати аліментів;
 • – заборону керувати автомобілем;
 • – заборону користуватися зброєю та полювати;
 • – до 240 годин суспільно-корисних робіт на користь місцевої громади з направленням коштів на рахунок дитини.
 • Тільки за січень органами Державної виконавчої служби Києва стягнуто 15,9 мільйонів гривень аліментів, відповідні кошти отримали 13 344 дитини.
 • Новації законодавства відчують 6,5 тисяч злісних неплатників аліментів у Києві, сума заборгованості яких перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.

Наше завдання – змінити підхід суспільства до цієї проблеми. Адже чужих дітей не буває. Захищайте свої права з Мін’юстом!

 1. Читайте:
 2. У мін`юсті відзвітували про результати роботи у 2017 році
 3. Чи законно не пускати дітей до школи через те, що вони не щеплені?
 4. Поліцейські на дорогах: як відстояти свої права?

Новації парламентарів. Як заживе український бізнес?

 • Юридична освіта має бути стаціонарною
 • Свобода в інтернеті, або як захистити торгову марку
 • Як отримати спадщину: юридична консультація
 • Легальні документи для українців, які проживають на тимчасово окупованих територіях

Онлайн-сервіси Мін’юсту. Як онлайн зареєструвати чи ліквідувати ФОП в Україні?

 1. Кожна дитина має право на якісне харчування
 2. МАФи Vs Київ
 3. Нове дихання судової системи України

Безкоштовна земля. Як отримати свої гектари?

 • Насильство в школі. Захист від психологічних та фізичних знущань
 • П'ять основних фактів, які слід знати про право поліції на огляд приватних речей
 • Як громадянин може отримати допомогу з депутатського фонду
 • Рейдери не зможуть забрати квартиру, занесену до реєстру
 • Чому українці мають не менше право на спокійний сон, ніж жителі інших країн Європи
 • Станіслав Куценко, експерт-юрист, начальник Головного територіального управління юстиції у м. Києві
 • KиевVласть

Яке покарання відтепер чекає неплатників аліментів

08:00, 2 февраля 2018

Проблема безвідповідального ставлення батьків до утримання своїх дітей дійсно є однією з найбільш актуальних в Україні.

Консультації міністра юстиції України Павла Петренка з актуальних правових питань

«По телевізору багато казали про те, що Мін’юст прийняв закон, який примусить чоловіків, які не платять аліменти, зробити це, або щодо них буде застосоване серйозне покарання. Мій колишній чоловік вже кілька років ні копійки не дає нам з дитиною. Поясніть, що саме його очікує за новим законом».

Проблема безвідповідального ставлення батьків до утримання своїх дітей дійсно є однією з найбільш актуальних в Україні. На обліку виконавчої служби Міністерства юстиції перебуває майже 600 тисяч проваджень про примусове стягнення аліментів. З них понад 90 тисяч стосуються боргу, який перевищує 6 місяців.

І це при тому, що лише за минулий рік державними виконавцями Мін’юсту стягнено понад 2,4 млрд грн заборгованості по аліментах на користь 576 тисяч дітей.

Вирішити проблему без законодавчих змін було неможливо. Тому Мін’юст розробив законопроект №7277 #ЧужихДітейНеБуває про посилення відповідальності злісних неплатників аліментів.

Документ підтримала Верховна Рада України та підписав Президент України. 6 лютого цього року Закон набуває чинності.

Які нові засоби впливу запроваджує закон?

Спрощується порядок встановлення тимчасового обмеження у праві виїзду боржника за межі України. Законом на виконавця покладається обов’язок встановлювати таке обмеження без участі суду.

 • Крім того, з моменту набуття чинності законом злісних неплатників буде обмежено у праві керування транспортними засобами, у праві користування вогнепальною зброєю та у праві полювання.
 • Той із батьків, хто не проживає з дитиною і має заборгованість по аліментах, не зможе впливати на рішення щодо тимчасового виїзду дитини за межі України з метою лікування, навчання дитини за кордоном, відпочинку.
 • Усі ці обмеження застосовуватимуться до повного погашення заборгованості.

Окрім цього, для неплатників вводиться новий вид адміністративного стягнення — суспільно-корисні роботи. Оплата за такі роботи йтиме на погашення заборгованості зі сплати аліментів.

 1. Чи до всіх боржників будуть застосовуватися такі заходи?
 2. Важливо звернути увагу на те, що ці положення Закону застосовуються лише до злісних неплатників аліментів, борг яких перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
 3. Водночас ми не збираємося залишати недобросовісних батьків без засобів заробітку чи нормального життя.
 4. Для прикладу, тимчасове обмеження у праві користування транспортними засобами не може застосовуватися до боржника якщо:
 • керування транспортними засобами є для боржника основним законним джерелом доходу;
 • у разі використання боржником транспортного засобу у зв’язку з інвалідністю чи перебуванням на утриманні боржника особи з інвалідністю;
 • у випадку проходження боржником військової служби;
 • розстрочення або відстрочення сплати заборгованості по аліментах.
 • У таких випадках рішення щодо застосування обмежень визначатимуться окремо, враховуючи всі обставини.
 • Скільки коштує звернення до суду з вимогою стягнути борг?
 • Відповідно до прийнятих змін батьки, які подають заяву щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів, звільняються від сплати судового збору.

За додатковою консультацією звертайтесь до Координаційного центру з надання правової допомоги.м. Київ, вул. Січових Стрільців,73, оф.312

(044) 486-71-06

Блог отражает исключительно точку зрения автора. Текст блога не претендует на объективность и всесторонность освещения темы, о которой идет речь.

Мнение редакции «Судебно-юридической газеты» может не совпадать с точкой зрения автора. Редакция не несет ответственность за достоверность и толкование приведенной информации и выполняет исключительно роль носителя.

Консультує Міністр юстиції: фінансові санкції щодо злісних неплатників аліментів

Чоловік мені не платив більше 2 років і заборгував майже 100 тисяч гривень. Чи правда, що тепер він матиме заплатити набагато більше? Дякую за відповідь.

 • Тамара Сокурова
 • Коли починають діяти нові норми?
 • Завдяки активній позиції Уряду, Міністерства юстиції, народних депутатів та громадськості нам вдалося домогтися швидкого розгляду та ухвалення другого пакету новацій #ЧужихДітейНеБуває Верховною Радою.

3 липня пакет змін було прийнято в цілому. За кілька тижнів після цього документи були підписані главою держави. Відповідно, їхні норми у повному обсязі почнуть діяти з 29 серпня.

Чому було прийнято норми про введення штрафних фінансових санкцій щодо неплатників?

Ціни зростають. Тому було дуже несправедливо, що людині, яка мала кількарічний борг, достатньо було його просто сплатити і зняти з себе усі обмеження щодо виїзду за кордон, керування автомобілем чи полювання.

Адже за несплачені рік чи два тому кошти дитині можна було купити набагато більше книжок, ігор, одягу, ніж на момент сплати.

Саме тому ми запровадили прогресивну шкалу збільшення суми виплати, залежно від строку заборгованості.

 1. Як змінюватиметься сума боргу?
 2. Розробленими Міністерством юстиції документами передбачається, що державний або приватний виконавець виноситиме постанову про накладення штрафу за наявності заборгованості зі сплати аліментів.
 3. Якщо такий борг перевищує суму платежів за 12 місяців, то неплатникові доведеться викласти з власної кишені додаткові 20% від суми боргу.

Такий простий приклад. Якщо горе батько чи мати мала сплачувати на утримання дитини 2000 гривень в місяць, однак кошти не виплачувалися впродовж року, то виконавець накладає штраф у розмірі 20% від суми заборгованості, тобто 4800 грн. Відповідно боржнику доведеться сплатити 28 тисяч 800 гривень.

 • Якщо ж розмір боргу перевищить суму платежів за 2 роки, то розмір штрафу вже становитиме 30%.
 • А ті горе-батьки, які матимуть заборгованість 3 чи більше роки, повинні будуть додатково сплатити на користь дитини 50% від нарахованого боргу.
 • Якщо ми повернемося до попереднього прикладу, то боржникові, який не платив 3 роки по 2000 грн в місяць, доведеться заплатити штраф – 36 тисяч.
See also:  Рада узаконила термины самоизоляция и обсервация и разрешила обработку персональных данных больных covid-19 без их согласия

Різниця більш ніж переконлива, щоб позбавити неплатників бажання ігнорувати економічні права власної дитини. І чим більша сума боргу – тим більшою і вагомішою буде переплата.

 1. З якого моменту починає відраховуватися строк заборгованості?
 2. При цьому слід наголосити, що строк обчислення заборгованості зі сплати аліментів для накладення штрафів обчислюватиметься з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання.
 3. Працівники органів державної виконавчої служби та приватні виконавці вноситимуть до Постанови про накладення штрафу інформацію про розмір заборгованості, яка утворилася з дня пред’явлення виконавчого документа до примусового виконання, та суму штрафу.
 4. Такий документ має бути надісланий боржнику та тому з батьків, хто проживає з дитиною, наступного робочого дня після його винесення.
 5. Штрафи стягуватимуться виконавцем з боржника після погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі та інших витрат виконавчого провадження, і перераховуватимуться стягувачу.

Якщо боржники не виконають норм постанови добровільно та не сплатять борг разом зі штрафом, виконавці отримають право стягнути відповідну заборгованість у примусовому порядку. При цьому вживатимуся всі наявні у виконавців інструменти, зокрема, й арешт майна, коштів та інших активів.

Чи готові виконавці до запровадження цих норм?

Мін’юст не сидів, склавши руки, доки закони готувалися до другого читання та чекали на підпис Президента. Ми підготували чіткі інструкції для виконавців щодо застосування новацій.

Окрім цього, виконавчі служби на місцях зібрали інформацію про боржників, строки заборгованості і з 29 серпня 2018 року будуть готові запроваджувати в дію нові норми.

Тому моя особиста порада до всіх, хто має заборгованість перед власними дітьми, не зволікати і якомога швидше її погасити. Лише так ви зможете уникнути нових  санкцій.

Яким є порядок стягнення аліментів? Консультує Міністр юстиції України Павло Петренко

Павле Дмитровичу, роз’ясніть, будь ласка, як стягнути аліменти з колишнього чоловіка? Ми не проживаємо разом більше ріку, батько дитину майже не бачить та матеріально не підтримує. Дякую за відповідь.Світлана Корнєєва

Що треба зробити для виплати аліментів?Є два способи: мирним шляхом та в примусовому порядку.Так, сторони між собою домовляються щодо розміру та періодичності сплати аліментів на дитину в добровільному порядку.

Дана домовленість може бути лише усною, але для додаткових гарантій виконання домовленостей батьки дитини можуть укласти між собою нотаріально посвідчений договір про утримання дитини.

Також один із батьків може подати за місцем своєї роботи заяву про відрахування аліментів на дитину у розмірі та на строк, які визначені у цій заяві.У разі відсутності домовленостей один із батьків може звернутися до суду із заявою про стягнення аліментів.

В подальшому стягувач аліментів може самостійно подати заяву з виконавчим листом про відрахування аліментів за місцем виплати платникові аліментів заробітної плати, пенсії, стипендії або іншого доходу.

Чи потрібно підписувати якісь папери?Обов’язку підписання таких паперів немає. Однак батьки мають право укласти договір про сплату аліментів на дитину, у якому визначаються розмір та строки виплати.

Договір укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. Укладення договору не звільняє того з батьків, хто проживає окремо, від обов'язку брати участь у додаткових витратах на дитину.

У разі невиконання одним із батьків свого обов'язку за договором, аліменти з нього можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса.

Як стягнути аліменти у судовому порядку?Той з батьків, з ким мешкає дитина, має право звернутися до суду з відповідним позовом. У такому випадку аліменти на дитину присуджуються або як частка від заробітку, або у вигляді конкретно визначеної суми.

 Справи розглядаються місцевими судами за місцем проживання чи реєстрації відповідача.

 Також позови про стягнення аліментів, збільшення їх розміру, оплату додаткових витрат на дитину, стягнення неустойки (пені) за прострочення сплати аліментів, індексацію аліментів, зміну способу їх стягнення можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування позивача.

У разі видачі судом виконавчого документу, стягувач може самостійно надіслати виконавчий документ за місцем роботи боржника або отримання ним інших доходів із заявою про здійснення відрахування аліментів, або направити/подати заяву разом із оригіналом виконавчого документу для примусового виконання до органу державної виконавчої служби чи приватного виконавця.

 • Яким може бути розмір аліментів?
 • Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. 
 • Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку платника аліментів.У 2019 році прожитковий мінімум на дітей становить:віком до 6 років:з 1 січня– 1626 грн;з 1 липня – 1699 грн;з 1 грудня – 1779 грн

віком від 6 до 18 років:з 1 січня – 2027 грн; з 1 липня – 2118 грн;з 1 грудня – 2218 грнОднак є виключення.

Якщо платник аліментів має нерегулярний дохід, суд може визначити розмір аліментів у твердій грошовій сумі, яка підлягає щорічній індексації.

Той із батьків, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Коли призначається державна допомога?Тимчасова допомога призначається у разі, якщо:рішення суду про стягнення аліментів не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває у місцях позбавлення волі, якого визнано недієздатним, або він перебуває на строковій військовій службі; місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.Для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу соцзахисту населення за місцем проживання (перебування): заяву;копію свідоцтва про народження дитини; інші документи. Розмір тимчасової допомоги розраховується як різниця між 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців.

Чи можливо стягнути аліменти за минулий час? Так, законодавством передбачені випадки, коли аліменти можна стягнути за минулий час, але не більше ніж як за 10 років та окремі підстави, коли аліменти стягуються за весь час.

Як виконується рішення суду? Після набрання рішення суду законної сили, стягувач подає до органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю заяву та виконавчий лист. На підставі цих документів виконавець відкриває виконавче провадження.

 До пред’явлення на примусове виконання виконавчий документ про стягнення аліментів може бути самостійно надісланий стягувачем за місцем роботи боржника. Під час виконання у примусовому порядку виконавець вживає заходи примусового виконання.

Якщо боржник працює або отримує пенсію державний виконавець виносить постанову, яку направляє за місцем роботи боржника або за місцем отримання пенсії для утримання аліментів. Якщо є заборгованість виконавець робить відповідний розрахунок та зобов’язаний повідомити про нього стягувача і боржника.

У разі якщо розмір заборгованості зі сплати аліментів перевищує 3 місяці: відомості про боржника вносяться до Єдиного реєстру боржників;майно боржника арештовується виконавцем, вилучається та реалізується.

 Якщо боржник ухиляється від виконання рішення та має заборгованість, виконавець застосовує до нього санкції та обмеження встановлені законом. У разі відсутності відомостей про місце перебування боржника, за поданням виконавця судом виноситься ухвала про розшук боржника.

Яка відповідальність боржника за несплату аліментів?Завдяки дії розроблених Мін’юстом законів #ЧужихДітейНеБуває, до неплатників аліментів застосовуються ряд обмежувальних заходів.

Якщо розмір заборгованості по сплаті аліментів перевищує 4 місяці (та 3 місяці для батьків важкохворої дитини) встановлена можливість накладення обмежень на неплатників аліментів щодо:• виїзду за межі України; • керування транспортними засобами; • користування зброєю;• полювання.

Крім того, передбачені обмеження щодо перебування на державній службі. Також боржник з аліментів не може впливати на рішення про тимчасовий виїзд дитини за межі України.

Не менш дієвим є запровадження фінансових санкцій, передбачено штраф за несплату аліментів залежно від суми заборгованості:• понад 1 рік – 20%;• понад 2 роки – 30%;• понад 3 роки – 50%Також, в законах ми передбачили відповідальність для неплатників аліментів у вигляді суспільно корисних робіт, адміністративного арешту та позбавлення волі.

Від себе можу додати: пакет законів #ЧужихДітейНеБуває дійсно працює, про що свідчать результати за 2018 рік, коли боржники сплатили 4,6 млрд грн аліментів на користь 555 тис дітей та майже 50 тис документів було відкликано через відсутність претензій до боржника.

Куди звертатися за більш детальною консультацією та роз’ясненнями?Якщо у вас залишились питання з цього приводу, будь ласка, телефонуйте до контакт-центру системи безоплатної правової допомоги за номером 0 (800) 213 103, цілодобово та безкоштовно в межах України. В центрах та бюро надання безоплатної правової допомоги по всій країні ви можете отримати юридичну консультацію та правовий захист.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*