Про незаконність платіжок транспортування газу!

Анастасія Зануда ВВС News Україна

Про незаконність платіжок транспортування газу! Копирайт изображения UNIAN

Від січня українські споживачі стали отримувати дві газові платіжки – окремо за сам газ та за його транспортування.

Саме друга платіжка, а не лише ціна газу обурила власницю Шаріка, Любов Колючу, коли вона питала у депутата Брагаря про надмірну плату за комірне, а він порадив їй продати собаку.

Чому ж дві платіжки?

Відокремити плату за газ від його доставки вирішили у рамках реформи газового ринку, що розпочалася ще у 2015 році.

Саме тоді ухвалили закон, який передбачає, що продавати газ і доставляти його споживачеві мають різні компанії.

В теорії це має дати можливість обирати того постачальника, який може запропонувати кращу ціну, й окремо платити за його доставку до своєї оселі. Принаймні, так це працює у ЄС, енергетичне законодавство якого Україна взяла собі за взірець.

Саме тому, наприклад, провели анбандлінг “Нафтогазу”, коли транспортування газу виокремили у нову компанію, залишивши “Нафтогазу” видобуток і постачання.

Чи треба тепер платити більше?

 • Плата за транспортування (або розподіл) газу “не є ані новим, ані додатковим платежем”, твердять у Нацкомісії з регулювання енергетики і комунальних послуг.
 • Саме НКРЕКП і розділило платіжку, до якої раніше входила і плата за газ, і його доставка в одному тарифі.
 • Після “розділення” платіжки плата не повинна зрости, переконують в уряді.
 • Наприклад, якщо у грудні плата за газ в однокімнатній квартирі з газовою плитою без лічильника за нормативом ставила близько 20 грн, то у січні платіж розділився на 18,71 грн за газ та 1,32 грн за його доставку.

Як пояснюють, плата за розподіл нараховуватиметься рівними частками впродовж року, тоді як раніше в одному тарифі ці нарахування були сезонними. Тож загальний зимовий платіж має бути меншим (платіж влітку – більшим).

Завдяки зменшенню цін на газ та теплій зимі за січень цього року споживачі платитимуть менше, ніж у січні минулого року, каже міністр енергетики Олексій Оржель.

Чому платіжки отримали ті, хто платив за труби або має котел на твердому паливі?

Копирайт изображения Валерій Лебідь Image caption Власниця Шаріка Любов Колюча

Комусь газ у домівку провели державним коштом. Але дехто, особливо у сільській місцевості, як Любов Колюча, “скидався” із сусідами на трубу, якою б газ потрапив і до них.

Інші, особливо на піку цін, замінили газові котли на твердопаливні. То чому вони мають платити?

Міністр енергетики, який каже, що й сам користується твердопаливним котлом, пояснює логіку:

“Навіть людина, яка має твердопаливний котел і не користується газом, може відкрити кран, й отримати його. Для того, щоб можна було постійно отримати послугу з газопостачання, щоб весь час був тиск в цих мережах, щоб вони весь час працювали, щоб були ремонтні бригади, обслуговуючий персонал, треба платити”.

А якщо я не споживав/не буду споживати газ?

Плата за транспортування нараховується за принципом “замовлення потужностей”. Розподільчі компанії орієнтуються на те, скільки газу спожили у попередній рік.

 1. Але оскільки “у трубі завжди має бути газ”, квитанції за розподіл отримали і ті, хто минулого року не користувався газом.
 2. Проте для них, а також для нових споживачів НКРЕКП розробляє механізм “мінімальної плати” за розподіл.
 3. “Відбувається діалог, щоб люди, які не користуються газопостачанням, але мають можливість у будь-який момент скористатися ним, будуть отримувати меншу ціну на транспортування”, – повідомив міністр енергетики.
 4. Ті ж, хто планує вже ніколи не користуватися газом, мають подумати про те, щоб розірвати відносини зі своєю розподільчою компанією.

Що буде далі з платіжками?

 • Плату за доставку газу отримуватимуть регіональні розподільчі компанії (облагзи).
 • “За рахунок цих коштів забезпечується робота газових мереж, експлуатація газового обладнання, підтримується цілодобова робота аварійних служб”, – пояснюють у НКРЕКП.
 • Разом із тим, як заявив прем'єр Гончарук, уряд та НКРЕКП зараз розглядають можливість того, щоб отримувачі коштів – за газ та його доставку – були різними, а платіжка – одна:

“Це (розділення постачання і транспортування газу. – Ред.) – правильний крок. Але дійсно, правильніше було би, щоб людина отримувала їх одночасно і одним документом.

Тобто правильно розділити послуги, але варто було б все організувати таким чином, щоб був якийсь один документ”.

Хочете отримувати найважливіші новини в месенджер? Підписуйтеся на наш Telegram або Viber!

Источник: https://www.bbc.com/ukrainian/features-51417540

"Плата за транспортування існувала завжди". Гончарук пояснив, чому українці отримали дві платіжки за газ

Про незаконність платіжок транспортування газу!

Гончарук: Уряд запропонує забезпечити одночасне надходження двох платіжок, аби українцям було зручніше платити kmu.gov.ua

Українці отримали в січні 2020 року платіжку за транспортування газу окремо від платіжки за його споживання, але цей поділ не вплине на сукупну вартість платежу. Про це прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив у Telegram 4 лютого.

“Плата за транспортування завжди існувала – раніше вона входила до загального тарифу. Наразі сплату транспортування відокремили, щоб у разі потреби була можливість вільно змінювати постачальника”, – пояснив прем'єр.

Незважаючи на поділ тарифу, сукупна вартість двох платіжок у січні 2020 року “все одно менша, ніж торік в одній платіжці”, додав прем'єр.

Українці будуть платити за транспортування газу, навіть коли не споживають його, але плата буде мінімальною, підкреслив Гончарук. За його словами, вартість розподілу газу на приготування їжі становитиме 2,8 грн/м³.

“Уряд звернеться до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), із пропозицією затвердити мінімальну оплату за відсутності споживання газу. Також уряд запропонує забезпечити одночасне надходження цих двох платіжок, аби українцям було зручніше сплачувати за спожиті послуги”, – додав він.

Міністр енергетики і довкілля Олексій Оржель напередодні говорив, що уряд і НКРЕКП працюють над створенням однієї платіжки.

Гончарук нагадав, що в лютому Мінсоцполітики автоматично донарахує субсидію і пільгу на транспортування газу за перші два місяці 2020 року.

НКРЕКП 24 грудня 2019 року затвердила окремий тариф на послугу розподілу природного газу і змінила порядок оплати послуг із доправлення газу. Нові правила набули чинності 1 січня 2020 року. Цей тариф у кожному регіоні різний; у першому півріччі найвища в Україні вартість транспортування 1 м³ газу становить 1,99 грн/м³ без ПДВ, зазначено на сайті НКРЕКП.

Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк під час наради щодо тарифів у президента Володимира Зеленського 31 січня заявив, що поява нової платіжки передбачена законом про проведення анбандлінгу “Нафтогазу”.

“Ми мали вивести її вже давно окремими платежами, тому що ми займаємося як країна анбандлінгом: це постачання окремо, транспортування окремо. Це необхідно для того, щоб можна було вільно змінювати постачальника”, – сказав Тарасюк.

Источник: https://gordonua.com/ukr/news/money/-plata-za-transportuvannja-bula-zavzhdi-goncharuk-pojasniv-chomu-ukrajintsi-otrimali-dvi-platizhki-za-gaz-1485612.html

З січня побутові споживачі газу в україні будуть оплачувати послугу за двома платіжками за сам газ і його транспортування

Як платити за газ за новими правилами.

Про незаконність платіжок транспортування газу!

З січня 2020 року українці будуть отримувати дві платіжки за газ. За спожитий газ та його транспортування доведеться платити окремо. Раніше вартість доставлення газу вказувалася окремим рядком в загальному рахунку. Платіжки розділять для споживачів по всій країні, інформує Ukr.Media.

При цьому, якщо уряд раніше заявляв, що опалення подешевшає на 30%, то тарифи за доставлення газу в січні виросли в середньому більш ніж на 46%. А влітку планується ще одне підвищення — на 20%.

Для 44 регіональних газорозподільних компаній з січня тариф становить від 0,28 до 1,99 грн за куб газу в місяць. Найменший тариф — 0,28 грн — встановили для ТОВ “Київгаз”, найбільший — 2,73 грн — для ТОВ “Спектргаз” (Львів). В Дніпрі, Одесі та Харкові тариф до 50 копійок, в інших містах — по 1-2 гривні та більше.

З липня тариф зросте і складе від 0,28 до 2,73 грн залежно від регіону.

Плату за розподіл газу розраховують індивідуально. Для цього:

 • рахують обсяг газу, спожитого протягом попереднього газового року (він триває з 1 жовтня по 30 вересня)
 • цей обсяг множать на тариф на розподіл — виходить річна плата за розподіл газу
 • річна плата ділиться на 12 щомісячних платежів. Вони будуть виплачуватися щомісяця протягом року

Наприклад, споживач, який використовував 80 кубометрів газу в рік, ділить цю суму на 12 місяців, множить на чинний тариф 0,28 гривні та отримує 1,86 грн (без ПДВ) в місяць.

За розподіл газу потрібно заплатити в місяці, в якому надається така послуга — до 20-го числа.

При цьому за кожен день прострочення побутовому споживачеві доведеться доплатити компенсацію, рівну розміру самої плати. Фактично виходить подвійний тариф за розподіл.

Варто врахувати, що дата оплати — це не дата сплати по квитанції у банку або онлайн. Вона визначається датою, коли оплата була зарахована на рахунок Оператора ГРМ.

За розподіл газу за бажанням можна заплатити наперед, наприклад, за кілька місяців чи навіть за рік.

See also:  Проверки гоструда незаконны. но штраф компании все равно выпишут

За сам газ в іншій платіжці потрібно розрахуватися протягом п'яти робочих днів з моменту отримання рахунку.

Теоретично подорожчання за рахунок транспортного тарифу має бути невеликим, адже і ця складова і зараз є і платіжці, просто окремо вона не виділяється. Але незрозуміло, як буде на практиці.

Плюс варто врахувати, що кожна зайва платіжка, це додаткові гроші на її адміністрування, тому газ може додати в ціні від кількох десятків копійок до гривні на кубі.

У підсумку з січня платіжки можуть виявитися всього на 10% нижче торішніх.

Нагадаємо, що з 1 січня в Україні була встановлена фіксована ціна на газ для населення. З січня по квітень вона складе 5500 грн за 1000 кубометрів, без урахування націнок на його доставлення та розподіл.

Источник: https://ukr.media/ukrain/409785/

У нкрекп визнали помилку у платіжках за транспортування газу

Про незаконність платіжок транспортування газу! відкриті джерела (ілюстративне)

У Нацкомісії, що встановлює тарифи, відреагували на ситуацію з платіжками за доставку газу, що надійшли людям, які газом узагалі не користувалися. Щоби взагалі не платити за цю послугу, споживачам радять відрізати газ.

У протилежному разі платіжка за доставку надходити буде, але їм нараховуватимуть у рази менше, ніж нарахували наразі, йдеться у сюжеті ТСН.

У Вадима недобудований будинок і газовий лічильник з нулем, за який треба платити 400 гривень на місяць. Із такою сумою йому надійшла платіжка за доставку газу, яким він іще ні разу не користувався. Вадим записав про це відео, виклав у мережу і став зіркою. За тиждень – понад шість мільйонів переглядів.

Вірусне відео подивилися навіть у Нацкомісії, яка й установила такі тарифи.  Керівник регулятора тризначні суми за доставку газу, яким люди не користувалися, називає технічним недоліком. Тепер вони все виправлять і таким  людям знову надійдуть платіжки.

“Рахунки будуть, бо утримувати мережі потрібно, навіть якщо ти не споживаєш газ, але ти хочеш відімкнути кран і щоб там газ був. Утримувати мережі треба – рахунки будуть. Втім ми змінюємо методологію і рахунки будуть мінімальні”, – обіцяє голова НКРЕКП Валерій Тарасюк.

Обіцяють власнику квартири з газовою плитою, яку він із рік не вмикав, за доставку нарахувати близько трьох гривень, а там, де ще є газова колонка –  10 гривень. А господарю приватної оселі доставка обійдеться 20 гривень.

Нові платіжки з меншими сумами мають надійти вже наступного місяця. Рахунки, які вже прийшли, споживачам усе ж радять оплатити.

“Я б радив заплатити. Потім вони отримають приємний сюрприз, коли побачать перерахунок, і що вистачило не на місяць, а на пів року”, – зазначає Тарасюк.

Вадиму, якщо він заплатить ті гроші, що вже нарахували, вийде, що він оплатить доставку газу на чотири роки наперед.

В березні всі платежі за газ мають знову прийти на одному папірці. Уже після гроші розподілятимуться по різних рахунках. Розділення платежів – це крок до запуску ринку газу. Уже наприкінці весни, обіцяють, споживачі зможуть обирати собі постачальника газу, як мобільного оператора.

Яу нагадує УП, Платіжка за транспортування газу надходить споживачам окремо від платіжки за сам газ, щоб була можливість вільно змінювати компанію, яка його постачатиме.

“Наразі сплату за транспортування відокремили, щоби в разі потреби була можливість вільно змінювати постачальника. А це — європейські правила ринку та боротьба з монополіями”, – заявив Гончарук.

ончарук підкреслив, що розділення платіжок на дві частини не вплине на загальну вартість газу для споживачів.  Він пояснив, що плата за транспортування завжди існувала, але раніше вона входила до загального тарифу.

При цьому він зазначив, що українці  платитимуть за транспортування газу навіть, коли його не використовують, але сума буде мінімальна. Наприклад, вартість розподілу газу на приготування їжі становитиме 2.8 грн.

 • За його словами, уряд звернеться до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) з пропозицією затвердити мінімальну оплату за відсутності споживання газу.
 • Також Уряд запропонує забезпечити одночасне надходження цих двох платіжок, аби споживачам було зручніше їх сплачувати.
 • РБК нагадує, 31 грудня під головуванням президента України Володимира Зеленського відбулася нарада з питань тарифів на послуги теплопостачання для населення та реалізації програми енергоефективності у житловому фонді.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Источник: https://dyvys.info/2020/02/09/u-nkre-vyznaly-pomylku-u-platizhkah-za-transportuvannya-gazu/

Дві платіжки замість одної: як платитимемо за газ у 2020 році?

Оператору газорозподільних мереж, який доставляє газ споживачеві додому, українці тепер платитимуть за окремою платіжкою

Чому в січні за газ прийшло дві платіжки?

В січні частина споживачів природного газу отримали дві платіжки. 

Одну — від постачальника, на оплату спожитого палива в грудні 2019 року. У ній усе звично: платити треба за спожиті кубометри. В суму, крім вартості газу, включені гроші за його транспортування у грудні, розподіл і торгівельну надбавку для постачальника.

Інша платіжка — від оператора газорозподільних мереж, якому доведеться заплатити за те, що він у січні доставить газ споживачеві додому. Це не додаткові гроші — з платіжки просто вилучать суму за розподіл газу, і тепер її доведеться платити окремо.

hromadske існує завдяки фінансовій підтримці глядачів, адже ми — незалежне медіа і не маємо власника. Допоможи журналістам і далі робити свою роботу, фондуй на Спільнокошті.

У лютому в рахунку за спожитий у січні газ вже не буде суми за розподіл, а лише його вартість як товару, плата за транспортування в область та торгівельна націнка постачальника.

Що робити тим, хто не отримав платіжки за розподіл?

Січень — перший місяць, коли споживачам мають прийти дві окремі платіжки. І не факт, що всі газорозподільні компанії зможуть належно це організувати. До прикладу, оператор в «Тернопільгазі» не виключає, що споживачі можуть отримати платіжки в лютому, але одразу за два місяці. Затягувати з оплатою не рекомендують, бо інакше нараховуватиметься ще й пеня.

Нащо за розподіл платити окремо?

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, наприкінці грудня ухвалила пакет рішень для запуску ринку газу. На рівні закону він був ухвалений ще в 2015 році, проте не було необхідної «підзаконки». 

Проте питання кількості платіжок та того, яка інформація в них має міститися, досі не вирішене. У Нацкомісії планують це зробити за кілька місяців. Проте навіть якщо споживач заплатив за розподіл газу авансом, його гроші не пропадуть, оскільки рішення НКРЕКП ніяк не вплине на операторів газорозподільних мереж.

Новий порядок має спростити споживачеві зміну постачальника газу.

Скільки доведеться платити і як часто?

Сума в платіжці за розподіл газу залежить від об’ємів спожитого. За основу братиметься об’єм використаного палива за попередній період (на 2020 рік це період з 1 жовтня 2018 року по 31 вересня 2019 року), який ділиться на 12 і множиться на тариф місцевих операторів, що відповідають за постачання газу до споживача.

Найнижчий тариф в мешканців Києва — 33,6 копійки за один кубометр, найвищий — в мешканців Львівської області, яким газ розподіляє «Спектргаз» — 2 гривні 39 копійок за кубометр.

За розподіл газу доведеться платити щомісяця. Це мали б бути однакові суми за умови, що тариф на розподіл впродовж року не мінятиметься. Але не в 2020 — з 1 січня тариф уже зріс і ще раз зросте з 1 липня. Тому в першій половині року плата за розподіл буде дещо нижчою, ніж в другій.

 • Наприклад, мешканець Київської області, який у жовтні 2018 — вересні 2019 року використав для опалення будинку 1800 кубічних метрів газу, перші пів року платитиме 140,4 гривні щомісяця.
 • 150 м3 (1/12 спожитого за минулий опалювальний період) * 0,93 грн/м3 (тариф оператора) = 140,4 грн.
 • У другій половині року через підвищення тарифу сума зросте до 163,8 гривні/місяць.

Оператори мереж, які виставляють платіжки за розподіл, радять за можливості платити відразу за кілька місяців, а не за кожен окремо. Так, кажуть там, вдасться зекономити кілька гривень, не сплачуючи щоразу комісію.

See also:  Електронні трудові договори та кадрові документи: новації від вру. закон прийнято !

Источник: https://hromadske.ua/posts/dvi-platizhki-zamist-odnoyi-yak-platitimemo-za-gaz-u-2020-roci

Плата «за транспортування» газу. Що буде, якщо ігнорувати платіжки «за трубу»

Українці отримують додаткову платіжку за доставку газу

По всій Україні люди обурюються через нововведення – додаткову платіжку за доставку газу. Зокрема, на Вінниччині розповідають, що самі будували газові мережі, тож не розуміють, кому і за що мають сплатити додатково.

Водночас, вони бояться, що якщо не платитимуть, в них можуть забрати житло. І ці страхи не безпідставні – газовики дійсно погрожують штрафами.

Схожа ситуація й на Житомирщині. Там люди публічно спалюють здирницькі папірці і натякають, що далі з факелами прийдуть під облгази.

Масла у вогонь підливають й депутати, коли радять продавати «елітних песиків», щоб сплачувати комірне. Відповідна заява народного депутата Євгена Брагара викликала в соцмережах шквал мемів на цю тему.

Та все це смішно, доки не отримав нової платіжки. Своєю газовою історією мережу підірвав Вадим Когут.

Він тільки-но будує власний дім, на лічильнику газу має одні нулі, але днями отримав на 2020 рік рахунок, що має сплатити 4 тисячі гривень за транспортування газу, яким ще навіть не користується. 

Тобто, якщо труба є – давай гроші.

Експерти пояснюють, що рахунки, які обурили українців, – не зовсім вже й нововведення. Минулі роки вартість транспортування включали у ціну газу. 

«Ця доставка завжди входила в платіж для споживача, завжди в одній квитанції  виставлялося споживачу. Зараз доставка виділена в окрему платіжку. Але якогось документа, який визначає, що має бути дві платіжки – немає», – розповідає експерт енергетичного ринку Тетяна Бойко.

У платіжки, які викликали обурення у людей, заклали втрати облгазів

Та є в них і багато нового. Вартість транспортування нині вираховують не з кількості спожитих кубометрів, а за незрозумілою формулою, нібито спираючись на споживання попереднього року. Але ж як тоді бути Вадиму Когуту, який отримав платіжку, хоча ні в минулому, ні в теперішньому році газу не споживав? Як рахували?

Експерти розповідають, що формули дійсно ніхто не бачив. Ні облгазами, ні нацкомісією з регулювання комунальних послуг ця інформація не публікувалася і не роз’яснювалася.  Під соусом «руху в Європу» і так званого андбалдінгу – розділення тих хто продає газ і тих хто обслуговує мережу – НКРЕКП прийняла постанову.

  В ній заклали втрати облгазів, але цього разу до них додали зокрема і витрати на доставку газу тим споживачам, які ним не користуються. Позиція облгазів така, що тиск вам створюють 365 днів на рік, а ви вже користуйтеся, скільки хочете. І це ще не все! Через збитковість облгазів НКРЕКП дозволила їм збільшити тариф.

Тож, виходить, Вадиму Когуту облгаз нарахував тисячі гривень законно, і сплатити їх доведеться. Або боротися, відключившись від мережі.

Народний депутат Андрій Герус, який спілкувався з представниками НКРЕКП, обіцяє, що ситуацію будуть виправляти: «Платіжка буде змінена і перерахована».

Міністр енергетики обіцяє те ж саме – аби «не дратувати» народ: «Зараз напрацьовується, щоб не було окремих платіжок, щоб була окрема стаття, але не дві платіжки, щоб не дратувати українців».

Платити відповідну суму потрібно буде, зауважив експерт з питань ЖКХ Олександр Сергієнко

Та радіти вінничанину Вадиму й всім іншим, а також не платити, поки зміни не прийняли, – не варто. Адже на борг нарахують штрафи й пеню.

«В будь-якому разі – чи прислали дві платіжки, чи ні – цю суму треба сплатити. Тому що насправді уряд має на увазі, що не буде два окремих папірця, але вони будуть намагатися засунути в один папірець дві компанії», – говорить експерт з питань ЖКХ Олександр Сергієнко.

Існує й ще одна проблема. Чиновники з нацкомісії дозволили облгазам у поточному році вдвічі збільшити вартість транспортування! «За що? Цей анекдот, який називається «плата за транспортування», я взагалі не розумію. Зараз з нас пробують взяти гроші за «послуги», які я вже оплатив у минулому році», – не розуміє «логіку» чиновників підприємець з Київщини Роман Малієв. 

Чоловіка обурює, що він має платити за доставку газу… його ж трубою, прокладеною ним за власні кошти.  

До речі, таких як Роман – сотні тисяч по всій країні. Часто люди підключались до мережі цілими селами – скидались на це тисячами гривень.

«Нехай облгаз тепер купить в мене трубу і виставляє рахунок за транспортування… А так – це моя труба!», – наголошує Роман Малієв.

Продати власну трубу облгазу, або змусити облгаз платити за неї – ідея подобається багатьом. Втім, справа складна.

«Вважаю, що у цій ситуації правильніше не звертатися з позовом до суду, а звернутися з колективним зверненням до Нацкомісії (це питання має бути вирішене регулятором). Можливо, вона врахує ці обставини і  врегулює чи шляхом зниження абонплати, чи придумає якісь інші механізми. Якщо Нацкомісія ніяк на звернення не відреагує, тоді вже слід йти до суду», – вважають юристи.

Щодо платіжок у ВР підготували звернення до НКРЕКП та Конституційного Суду

Компанію у зверненні до НКРЕ та суду Роману може скласти власник бананової ферми з Київщини Анатолій Патій. Чоловік збудував енергоефективний будинок на околиці села, в теплиці прямо біля дому вирощує екзотичні фрукти. На свої аж 750 квадратів опалюваної площі споживає газу  всього на 1500 гривень в місяць. При цьому за доставку за січень-лютий вже заплатив 500 гривень.

Заплатив і обурюється – власним коштом проклав аж 300 метрів труби, а тепер такий сюрприз: «Я сам цю трубу провів, дві тисячі доларів. їм  віддав, а мені чогось начисляють 550 грн кожний місяць».

Підприємець може собі дозволити додаткові витрати і не турбуватися про пеню й штрафи, хоч і вважає їх несправедливими. А що робити менш забезпеченим українцям?

Пеня, яку з 1 січня 2020 року можуть нараховувати на борг по комуналці, – серйозний ризик. А ще в постанові нацкомісії з ЖКГ прописали право накладати штрафи до 100% несплаченої суми. 

І поки Кабмін та НКРЕКП не приймуть нових рішень, всі отримані вами платіжки – законні, а облгази мають можливість обібрати неплатників за подвійним тарифом. І навіть якщо ви підете до суду, це не зупинить нарахувань…

У Верховній Раді вже підготували і звернення до НКРЄКП, і звернення до Конституційного суду. Зареєстровано й петицію до президента. А коли відреагує влада? Поки що всі мовчать. Але якщо будуть мовчати люди, монополісти точно не зупиняться.

Олександр Крижанівський, Тетяна Стежар

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter

Источник: https://www.unian.ua/economics/energetics/10867841-plata-za-transportuvannya-gazu-shcho-bude-yakshcho-ignoruvati-platizhki-za-trubu.html

С января украинцы будут получать две платежки за газ

С января украинцы будут получать две платежки за газ: одну за потребление газа, вторую — за его транспортировку. Об этом сообщили в Региональной газовой компании (РГК), в которую входят около 20 облгазов.

Стоимость услуги за доставку газа будут рассчитывать индивидуально для каждого потребителя. А размер платы будет зависит только от объема потребления.

«За основу берется объем потребления в течение всего года. Это промежуток времени с начала октября до конца сентября. Сумма кубов газа, потребленного за год, умножается на тариф на доставку. Результат делится на 12 равных платежей, которые выплачиваются ежемесячно в течение года», — сказано в сообщении.

Правила предоставления субсидий в этом сезоне менять не будут

Для домохозяйств с плитой и колонкой, которые используют 170 кубометров газа в год, или 14-15 кубометров в месяц, ежемесячный платеж за доставку не будет превышать 16 грн.

Самые высокие тарифы будут в Николаеве (15,4 грн), Черновцах (14,8 грн), Ивано-Франковске (14,1 грн), самые низкие – в Харькове (4,2 грн), Кривом Роге (4,9 грн) и Днепре (7,8 грн). При этом тарифы не будут зависеть от сезона.

 Потребители могут отказаться от гарантированной цены на газ до 30 декабря. Как это сделать

В РГК рекомендуют потребителям с газовой плитой или колонкой платить единым платежом за квартал, полгода или год. Тогда экономия на комиссии составит 100-200 грн в год, так как комиссия во многих банках составляет больше, чем сумма самого тарифа.

 • При этом тем потребителям с газовыми счетчиками, кто по факту не пользовался услугой газа в определенный период, все равно придется платить за транспортировку газа.
 • В следующем году, обещают в компании, плата за доставку газа будет скорректирована в соответствии с фактическим объемом потребления.
 • Гончарук: Зимой цена на газ в платежках расти не будет
See also:  За незаконные разрешения на строительство должно расплачиваться государство, а не граждане, которым они выдавались

Ранее сообщалось

 • Ранее АМКУ принял решение оштрафовать 16 облгазов на 278 млн грн за то, что с декабря 2015 года по август 2019 года они занимали монопольное положение на рынках комплексной услуги по распределению и поставкам газа бытовым потребителям.
 • С 1 января 2020 года для потребителей, которые имеют право на приобретение газа по льготным условиям (ПСО), будут действовать два ценовых предложения на газ от НАК: квартальное и ежемесячное.
 • Квартальная оптовая цена, зафиксированная на уровне 5,5 тыс. грн за 1 тыс. куб. м (без НДС, транспортных расходов и наценки газсбытов), будет действовать автоматически для всех защищенных потребителей до конца отопительного сезона.

В Минэнерго объяснили, чем выгодна гарантированная цена на газ для потребителей

 • Ежемесячная оптовая цена для таких потребителей в январе 2020 года также составит 5,5 грн за 1 тыс. куб. м (без НДС, транспортных расходов и наценки газсбытов).
 • В то же время ежемесячная цена в последующих месяцах отопительного сезона может быть и выше гарантированной цены, и ниже.

Источник: https://minfin.com.ua/2019/12/27/40206488/

За доставку газу платитимемо окремо

Починаючи з січня 2020 року споживачі природного газу щомісяця отримуватимуть дві платіжки: на оплату за газ, як товар, та за послугу з його доставки.

Ця новина викликала значний суспільний резонанс: нерозуміння суті переведення розрахунків за газ на нову модель спричинило неабияке хвилювання серед громадян з приводу збільшення загального фінансового навантаження на їхні сімейні бюджети.

Чим же насправді викликаний такий поділ та чи дійсно тепер доведеться платити більше, розповів полтавцям заступник голови правління АТ «Полтавагаз» Сергій Іванович Мокрий.

— Напевно, варто розпочати з того, що роз’єднання функцій продажу і транспортування природного газу відбулося ще в 2015 році.

Відтоді Оператори газорозподільних мереж, а в їх числі і АТ «Полтавагаз», послугами якого користуються полтавці, блакитне паливо не продають.

Ми, як газорозподільна організація, доставляємо газ до осель, забезпечуємо його безперебійне та безаварійне постачання, організовуємо його облік.

Нинішній розподіл газового тарифу на дві складові — плату за газ-товар і плату за його транспортування — це важливий крок на шляху регулювання ринку природного газу, упорядкування взаємовідносин між його суб’єктами за принципом розмежування відповідальності.

Ще торік, 7 жовтня 2019 року, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), на виконання Закону України «Про ринок природного газу», своєю постановою № 2080 внесла зміни до трьох документів: Кодексу газорозподільних систем, Типового договору розподілу природного газу і Методики визначення та розрахунку тарифу на послуги розподілу, розділивши оплату за природний газ на оплату за газ, як товар, та оплату за послугу з його розподілу (доставки). При цьому змінився і сам підхід до визначення величини потужності для споживачів природного газу — від приєднаної до замовленої.

— І що означає «замовлена потужність»?

— Відповідно до згаданих змін, які набули чинності з 1 січня 2020 року, тепер у розрахунках оплати споживача за розподіл природного газу буде враховуватися «замовлена потужність». Замовлення потужності здійснюватиметься на основі статистичних даних обсягів споживання природного газу кожного споживача у минулих періодах.

Іншими словами, це обсяг природного газу, спожитий протягом газового року, тобто періоду, який розпочинається з першої газової доби жовтня календарного року і триває до першої газової доби жовтня наступного року.

Якщо ми говоримо конкретно про нинішній газовий рік — 2020-й, то це час з 1 жовтня 2018 року до 30 вересня 2019 року включно.

Для кожного споживача ця величина визначатиметься окремо, залежно від показників його лічильника за вищезазначений період.

— І тепер плата за замовлену потужність буде нараховуватися окремо від плати за газ, чи не так?

— Так, справді. Раніше в платіжках за газ була врахована і сума за його доставку. Нині, рішенням НКРЕКП, з рахунків за газ її вилучено.

Тобто з січня цього року всім споживачам надходитимуть два рахунки: один за газ як товар від постачальника, а інший — за його доставку від АТ «Полтавагаз».

Це дасть змогу кожному зрозуміти, скільки він платить за спожите паливо, а скільки — за послугу з його доставки в будинок.

— А як вирахувати вартість доставки?

— Вартість послуг розподілу (доставки) природного газу розраховується індивідуально для кожного споживача. Як я вже зазначав, розмір плати залежить виключно від обсягів споживання та визначається на основі минулорічних показників.

За основу береться не фактичний обсяг, а обсяг споживання так званого газового року. Сума кубів газу, спожитого за рік, множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які виплачуються щомісячно протягом року.

— Зрозуміло. А як дізнатися тариф на доставку?

— Постановою НКРЕКП для АТ «Полтавагаз» з 1 січня 2020 року тариф встановлено у розмірі 1,14 грн за 1 м³ на місяць (з ПДВ). Детально з цією інформацією можна ознайомитися на офіційному сайті нашого підприємства: poltavagaz.com.ua.

До речі, у різних регіонах цей тариф різний, відрізняється навіть у населених пунктах однієї області.

Так, наприклад, для «ПрАТ «Гадячгаз» Постановою НКРЕКП тариф встановлено в розмірі 1,08 грн за 1 м³ за місяць (з ПДВ).

Тариф на доставку газу для АТ «Вінницягаз» становить 1,068 грн за 1 м³ з ПДВ, «Дніпрогаз» — 0,66 грн, «Київоблгаз» — 0,936 грн, «Сумигаз» — 0,912 грн, «Харківгаз» — 1,236 грн.

— Сергію Івановичу, Ви сказали, що вартість послуги розподілу природного газу дорівнюватиме добутку 1/12 частки замовленої потужності і затвердженого тарифу на розподіл. Тобто споживач щомісячно протягом року за доставку платитиме однакову суму, незалежно від того, опалювальний сезон це чи ні?

— Так. Незалежно від обсягів споживання протягом того чи іншого місяця. Взимку, коли споживачі значно збільшують використання газу, платіж за доставку газу залишається таким же, як і влітку. Тому фінансове навантаження в цей період при сплаті за газ зменшується. Це особливо відчутно для споживачів, які користуються газовим опаленням.

— Відповідно, якщо споживач у цьому році використав менше кубів, то за розподіл у наступному буде платити менше?

— Правильно. Саме від обсягів споживання протягом газового року залежить плата споживача за розподіл природного газу в наступному році.

— А як бути, скажімо, власникам дачних будинків чи заробітчанам, які користуються газом періодично. Їм доведеться платити за розподіл навіть за той період, коли вони нічого не споживали?

— Нарахування не здійснюватиметься тільки тоді, коли газопостачання механічно відключене. В іншому випадку протягом року все одно буде споживання, хоч і мінімальне. А якщо є споживання, то буде й рахунок, адже ми обслуговуємо всі мережі щоденно, в тім числі газові вводи, несемо постійно витрати.

— Схоже, що тариф за замовлену потужність має цілий ряд переваг для споживача?

— Звичайно. Це і вирівнювання сезонних коливань при сплаті за газ, і передбачуваність суми оплати за доставку газу, і простота розрахунку. Окрім того, що не менш важливо, тариф за потужність спрощує зміну постачальника, адже тепер на ринку, окрім ТОВ «Полтавагаззбут» з’явилися й інші, а окремі рахунки відмежовують конкурентний ринок постачання газу від монопольних транспортних послуг.

— Як та в які терміни потрібно платити за доставку?

— За послугу розподілу природного газу розраховуватись необхідно до 20-го числа поточного місяця. Сплачувати за розподіл можна наперед, одним платежем за квартал, півроку чи навіть рік. Так зменшаться витрати на комісії при проведенні платежів. Зокрема, це актуально для споживачів з газовою плитою або плитою та колонкою.

Нині ми працюємо над визначенням обсягів споживання кожного клієнта АТ «Полтавагаз» за попередній газовий рік та суми, яку треба буде сплачувати за місяць. Всі споживачі обов’язково отримають повідомлення з роз’ясненнями, де будуть зазначені обсяги споживання і розмір щомісячної плати. Зокрема, ми співпрацюємо з «Укрпоштою», щоб платіжки було доставлено вчасно до кожної оселі.

— Що чекає на споживачів, які відмовляться сплачувати за розподіл природного газу?

— Відповідно до умов Типового договору розподілу, Оператор ГРМ зобов’язаний припинити газопостачання до домоволодіння боржника. Тому закликаємо наших клієнтів не зволікати з оплатою, розраховуватися за надані послуги своєчасно.

Прес-служба АТ «Полтавагаз»

Источник: https://poltava.to/news/53994/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*