Три новорічні «подарунки» для агробізнесу: аналіз законопроекту, підписаного порошенком

Три новорічні «подарунки» для агробізнесу: аналіз законопроекту, підписаного Порошенком

Наближаються різдвяні і новорічні свята. Ми починаємо замислюватися про святкові подарунки для рідних, близьких, друзів і партнерів. Виявляється з подарунками все не так просто, і, отримавши подарунок, ми зобов’язані сплатити податок з доходу фізичних осіб.

За багаторічною звичкою ми впевнені, що вже обмін святковими подарунками – абсолютно особиста справа дарувальників і обдарованих, до якого державі не повинно бути ніякого діла. Але держава думає інакше. І давно вже передбачила наш обов’язок ділитися з ним отриманими подарунками, сплачуючи податок з доходів фізичних осіб.

Звучить це, звичайно ж, неприємно. Але за загальним правилом, отримання подарунків має супроводжуватися сплатою податку з доходів фізичних осіб за ставкою 5% від їх вартості. Якщо подарунок отриманий від іноземного дарувальника, сплаті підлягає податок за ставкою 18%. Така ж ставка буде застосовуватися, якщо дарувальником виступає юридична особа.

Крім того, в кожному разі, коли подарунок підлягає оподаткуванню податком з доходів, повинен бути сплачений ще й військовий збір в розмірі 1,5%.

Податки повинні бути сплачені одержувачем подарунка самостійно по закінченню календарного року, протягом якого подарунок був отриманий.

Вартість отриманих протягом року подарунків повинна бути відображена в річній декларації про майновий стан і доходи. Винятком є ??випадки отримання подарунків від підприємств і підприємців.

Роботодавці, що підносять подарунки своїм співробітникам, зобов’язані одночасно нарахувати і сплатити до бюджету необхідну суму податку з доходів фізичних осіб.

Лише для невеликого переліку ситуацій передбачені пільги, що звільняють одержувача подарунків від обов’язку ділитися з державою. Перевірте, чи потрапляють приготовані вами подарунки до переліку встановлених винятків.

Подарунки між дітьми, батьками та подружжям

Батьки, чоловік або дружина, діти (у тому числі усиновлені) є родичами першого ступеня споріднення. Будь-які подарунки між такими родичами податками не обкладаються.

Всі інші родичі – дідусі і бабусі, тітки і дядька, племінники і племінниці – віднесені до родичів другого ступеня споріднення. І отримання подарунків від них вимагає оподаткування за загальними правилами: 5% для української і 18% для іноземної рідні.

Маленькі подарунки

Невеликі подарунки, вартість яких не перевищує 50% мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня, не оподатковуються. У поточному році розмір таких подарунків становить 689 грн. (1378 грн.*50%).

Якщо обіцянки Кабінету Міністрів України щодо підвищення мінімальної заробітної плати в 2017 році до 3 200. будуть виконані, то в наступному році можна буде щомісяця дарувати один одному подарунки на суму до 1600 грн. – Обов’язку зі сплати податків при цьому не виникнуть.

 • Оплата навчання
 • Підприємство може подарувати своєму співробітникові навчання. Такий подарунок не буде вимагати утримання з працівника податку з доходів при дотриманні таких умов:
 • – Співробітник уклав з роботодавцем договір з обов’язком відпрацювати після закінчення навчального закладу не менше 3 років;

– Вартість навчання не перевищує 1,4 прожиткового мінімуму на 1 січня. У 2016 році така сума становить 1862грн. в місяць (1330 грн.*1,4).

 1. Путівки від профспілок
 2. Путівки для відпочинку, оздоровлення та лікування, подаровані профспілковими організаціями своїм членам та їхнім дітям, не обкладаються податками, якщо будуть виконані такі умови:
 3. – Путівка передбачає відпочинок, оздоровлення та лікування тільки на території України;
 4. – Путівка надається тільки працівникам – членам профспілки та їх дітям віком до 18 років.
 5. Новорічні подарунки

Щорічно в період з 15 листопада по 15 січня подарункові пільги надаються профспілковим організаціям. Святкові подарунки та квитки на новорічно-різдвяні заходи, що надаються ними дітям членів профспілки в цей період, не вимагають оподаткування.

Святкові подарунки не оподатковуються за умови дотримання таких обмежень:

– Подарунки повинні містити лише кондитерські вироби та іграшки українського виробництва, а також фрукти незалежно від країни виробника;

– Загальна вартість дитячого подарунка не повинна перевищувати 8% прожиткового мінімуму на 1 січня. У поточному році ця сума становить 106,08 грн. (1330 грн.*8%).

Вартість квитків на новорічно-різдвяні заходи, які розповсюджуються профспілками у вигляді подарунків без утримання податків, законодавством не обмежується.

Джерело: hyser.com.ua

Источник: https://biznesua.com.ua/opodatkuvannya-podarunkiv/

Облік та оподаткування подарунків працівникам

Іноді підприємство може розщедритись і зробити подарунки своїм працівникам. Особливо це актуально під час новорічних свят, коли робляться подарунки не тільки працівникам, але і їх діточкам.

 • Працівнику звісно буде приємно, а ось бухгалтеру треба буде попрацювати, щоб все правильно відобразити в обліку і ні про що не забути.
 • Отже, для початку слід все правильно документально оформити. Треба буде зробити:
 • 1) Наказ про закупівлю й роздачу подарунків у зв’язку з святами (в наказі зазначається подарунки є частиною зарплати чи ні, спосіб придбання подарунків (безготівковий або за допомогою підзвітної особи), дату й місце роздачі подарунків, інше).
 • 2) Кошторис витрат на придбання подарунків (слід зазначити перелік і кількість подарунків, які будуть роздаватись), який, як правило, є додатком до наказу.
 • 3) Звіт про фактичні витрати (з документами, які підтверджують понесені витрати на придбання подарунків), складається відповідальною особою.
 • 4) Акти на списання розданих подарунків (як правило, складаються на підставі відомостей  та інших первинних документів про видачу подарунків).

ЩО З ПДФО, ВЗ та ЄСВ?

Тут треба орієнтуватися на те, чи буде такий подарунок частиною заробітної плати чи ні. Якщо подарунок буде частиною ЗП (його можна віднести до одноразового заохочення, не пов’язаного з конкретними результатами праці (таким заохоченням може вважатися і новорічний подарунок, як у грошовій, так і натуральній формі) (пп. 2.3.2 Інструкції № 5).

Частина ЗП

Якщо це частина ЗП то відповідним буде і оподаткування:

 1. ЄСВ — 22 % (без застосування натурального коефіцієнту);
 2. ВЗ — 1,5%  (без застосування натурального коефіцієнту);
 3. ПДФО — 18 % (із застосуванням натурального коефіцієнта).

В 1ДФ такі доходи відображають за ознакою доходу «101» як доходи у вигляді заробітної плати. Але, якщо подарунок надається у негрошовій формі, не забуваємо відображати його у розділі І цього звіту за вартістю, збільшеною на «натуральний» коефіцієнт.

 1. Довідка.
 2. Під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовійформі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за формулою:
 3. К = 100 : (100 — Сп), де
 4. К – коефіцієнт;
 5. Сп – ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування.
 6. До наведеної формули застосовується діюча у 2016 році ставка податку 18% (для ставки податку 18% – коефіцієнт 1,21951).

Не частина зп

Тут ситуація цікавіша.

Якщо роботодавець вирішить роздати працівникам подарунки у 2016 році вартістю до 689,00 грн (1/2 мінзп на початок року), то підстав утримувати ПДФО та військовий збір не має. Підпунктом 165.1.39 ПКУ передбачено звільнення від оподаткування ПДФО частини вартості дарунків у розмірі 689 грн у 2016 році, але за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

В 2017 році такий мінімум буде збільшений до 1600,00 грн (3200/2).

Якщо вартість подарунків працівнику перевищує 689,00 грн на місяць (в 2016 р, в 2017 р. — 1600,00 грн), таке перевищення слід оподаткувати ПДФО за ставкою 18% та військовим збором за ставкою 1,5%.

Сума такого перевищення для нарахування ПДФО збільшується на натуркоефіцієнт, а база для військового збору не збільшується на нього.

Якщо подарунок надається у грошовій формі, то уся його вартість оподатковується ПДФО і військовим збором.

Читати по темі:  Податок на нерухомість в 2017 р.

 • У податковому розрахунку за формою №1ДФ подарунки відображають за ознакою доходу «160», якщо дохід не оподатковується, та (або)  за ознакою доходу «126», якщо дохід є оподатковуваним.
 • Зауважимо, що подарунки оподатковувати та/або відображати у формі №1ДФ потрібно, якщо вони будуть роздаватися персоніфіковано (наприклад, буде складено відомість про видачу подарунків під підпис працівників).
 • ЄСВ.

Якщо вартість подарунку працівнику не є частиною зарплати працівника, то, на нашу думку, на неї ЄСВ нараховуватися не повинен (відповідно до ст. 7 Закону про ЄСВ, де у базі нарахування ЄСВ подарунки окремо не зазначені).

Але  податківці, а до них  — і фахівці ПФУ, не розмежовують подарунок на зарплатний чи незарплатний і вважають, що  вартість подарунків, безоплатно переданих працівникам, є базою нарахування ЄСВ у разі перебування їх у трудових відносинах з дарувальником (підкатегорія 301.

03 ресурсу «ЗІР» , лист ПФУ від 02.01.2013 р. № 100/03-20).

А ось якщо працівнику надаються подарунки на його дітей, ситуація інша. На вартість  подарунків до свят і квитків на видовищні заходи для дітей працівників, згідно з п. 8 розділу ІІ Переліку № 1170, ЄСВ не нараховується.

Податок на прибуток

Розділ ІІІ ПКУ не містить жодної норми щодо коригування фінрезультату до оподаткування на вартість розданих подарунків працівникам. Адже з 2015 року податковий облік відповідає бухгалтерському.

Тому обмежень на формування витрат у випадку роздачі подарунків немає і доводити зв’язок з госпдіяльністю не потрібно (лист ДФСУ від 09.06.2015 р. №11999/6/99-99-19-01-01-15, підкатегорія 102.13 ресурсу «ЗІР»).

ПДВ

Тут теж треба визначитись, чи є подарунок частиною ЗП. Якщо так, то ПДВ не треба буде нараховувати.

Якщо подарунок йде окремо від ЗП. то вам можливо прийдеться нараховувати податкові зобов’язання

Источник: https://www.buh24.com.ua/oblik-ta-opodatkuvannya-podarunkiv-pratsivnikam/

Подарунки до новорічних свят від підприємства: оподаткування та облік

Скоро Новий рік, і кожний роботодавець задумується про подарунки для своїх працівників та їх дітей. Як документально оформити придбання та видачу таких подарунків за рахунок підприємства, а також як провести їх в обліку та обкласти податками?

Документальне оформлення придбання та видачі подарунків

Для закупівлі подарунків, як працівникам підприємства, так і їх дітям оформляється наказ керівника по підприємству. У наказі прописуються всі вимоги та критерії до подарунків (наприклад, вартість до певної суми; торговельне підприємство, на якому буде здійснюватися закупівля; порядок видачі подарунків і т. д.).

Відділом кадрів складається окремий список на дітей згідно з копіями свідоцтв про народження дітей (або копіями паспортів). Підприємства зазвичай обдаровують дітей віком до 18 років (вік настання повноліття згідно зі ст. 6 Сімейного кодексу).

Також для закупівлі подарунків складається кошторис (на підставі переліку подарунків, їх кількості та вартості). До речі, у 2016 році подарунок, що не обкладається ПДФО і військовим збором, у розрахунку на місяць коштує 689 грн.

Первинним документом, що підтверджує закупівлю подарунків за безготівковим розрахунком, буде банківська виписка з рахунка. Якщо мав місце готівковий розрахунок, довірена на купівлю подарунків особа надає авансовий звіт, до якого додає накладні, касові чеки, квитанції.

Роздача подарунків здійснюється за відомістю згідно із затвердженим списком під підпис працівників. Після роздачі оформляється акт на списання подарунків.

See also:  Закон передбачає обов’язкову участь захисника у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів на всіх стадіях кримінального провадження, в тому числі і в касаційній інстанції (справа № 5-224кс(15)17, 23.11.17)

Оподаткування подарунків

Податок на прибуток.

Нагадаємо, що база обкладення податком на прибуток визначається виходячи з бухгалтерського фінансового результату до оподаткування, скоригованого на різниці, передбачені Податковим кодексом (далі – ПК).

Рішення про некоригування фінрезультату до оподаткування може прийняти тільки платник податків, у якого за останній звітний податковий період річний дохід не перевищив 20 млн грн. (пп. 134.1.1 ПК).

У ПК є тільки одна податкова різниця, пов'язана з подарунками (пп. 140.5.

9): при безплатній передачі товарів, основних засобів, коштів неприбутковим установам та організаціям така податкова різниця збільшує бухгалтерський фінрезультат до оподаткування поточного року на суму, що перевищує 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року. Як можна помітити, така різниця не враховується при передачі подарунків працівникам підприємства та їх дітям безпосередньо від підприємства.

Крім того, на сьогодні ПК не містить норми, згідно з якою не можна враховувати витрати, не пов'язані з господарською діяльністю або пов'язані з фінансуванням особистих потреб працівника.

Тому витрати на придбання подарунків як самим працівникам, так і їх дітям, включаються до податкових витрат підприємства.

Єдина умова – обов'язкова наявність первинних документів, що підтверджують купівлю подарунків (чеки, платіжні доручення, накладні і т. д.).

ПДВ. При придбанні подарунків підприємство включає всю суму ПДВ до податкового кредиту згідно з п. 198.3 ПК. 

При цьому зверніть увагу, що позиція податківців у питанні безоплатної передачі товарів щодо оподаткування ПДВ змінилась. Так, у листі МГУ ДФС від 11.11.15 р. №  25227/10/28-10-06-11 пропонує наступний алгоритм дій при такій операції:

1) згідно з п. 185.1 ПК – у день передачі подарунків працівникам та їх дітям (виходячи з вартості придбання товару, абзац другий п. 188.1 ПК);

2) виходячи з п. 198.5 ПК – у періоді видачі подарунків, оскільки товари, при придбанні яких був відображений податковий кредит, були використані не в господарській діяльності. База оподаткування визначається виходячи з вартості придбання подарунка (п. 189.1 ПК). Така операція відсторнує раніше відображений податковий кредит.

Однак у листі від 05.09.2016 р.

№ 19171/6 / 99-99-15-03-02-15 ДФС зазначила: операції платника податку з безоплатної передачі товарів/послуг є об'єктом оподаткування ПДВ незалежно від того чи при придбанні таких товарів/послуг суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту чи ні, а тому податкові зобов'язання з ПДВ під час здійснення таких операцій відповідно до п. 198.5 ПК не нараховуються.

При цьому база оподаткування ПДВ за операціями з безоплатної передачі товарів/послуг визначається відповідно до п. 188.1 ПК, а нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за такими операціями здійснюється у загальновстановленому порядку.

Тобто, ДФС у своєму більш свіжішому роз’ясненні пропонує не нараховувати «компенсуючі» податкові зобов’язання з ПДВ за п. 198.5 ПК.

Отже, у цьому питанні краще користуватись більш новим роз’ясненням ДФС або заручитись індивідуальною консультацією.

ПДФО.

Вартість подарунків, що не перевищує 50 % однієї мінімальної зарплати (у розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі, не включається до оподатковуваного доходу працівника. Така норма передбачена пп. 165.1.39 ПК. У 2016 році ця сума становить 689 грн. (1 378 грн. х 50 %). На 2017 рік сума подарунка, що не обкладається податком на доходи, стане відома після прийняття Закону про Держбюджет на 2017 рік.

Тому, якщо вартість подарунка для працівника або його дитини в 2016 році не перевищує 689 грн., податком на доходи такий подарунок не обкладається. 

Сума перевищення обкладається 18 % ПДФО з урахуванням натурального коефіцієнта як додаткове благо (пп. «е» пп. 164.2.17, п. 164.5 ПК). Аналогічне роз'яснення надала ДФС у листі від 29.12.15 р. № 28032/6/99-99-17-03-03-15 (далі – Лист № 28032).

Зверніть увагу! Якщо роботодавець видає декілька подарунків на дітей одному працівнику загальною вартістю, що перевищує на місяць 689 грн., суму перевищення доведеться обкласти як ПДФО, так і військовим збором.

У формі № 1ДФ неоподатковувана частина подарунка (у межах 689 грн. у 2016 році) відображається з ознакою доходу «160», оподатковувана з урахуванням коефіцієнта – з ознакою доходу «126».

Військовий збір. Вартість подарунка, що обкладається податком на доходи, є об'єктом обкладення і військовим збором (1,5 %). При цьому нормами п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПК застосування натурального коефіцієнта не передбачене. Підтвердження знаходимо в Листі № 28032. 

ЄСВ. Згідно з п. 3.23 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5 (далі – Інструкція № 5), вартість подарунків до свят і квитків на видовищні заходи дітям працівників

Источник: https://uteka.ua/ua/publication/commerce-12-xozyajstvennye-operacii-9-podarki-k-novogodnim-prazdnikam-ot-predpriyatiya-nalogooblozhenie-i-uchet

Новорічні подарунки: облік та оподаткування

«Мінфін» дізнавався про нюанси оподаткування подарунків від юридичних осіб.

Новорічні подарунки дітям працівників

 • Фонди соціального страхування перестали фінансувати придбання й видачу новорічних подарунків для дітей працівників страхувальників ще в 2015 році.
 • Разом з тим, підприємства можуть самостійно займатися подарунками для дітей працівників (за умови внесення цієї норми до колективного договору).
 • Колективний договір може передбачати додаткові гарантії, соціально-побутові пільги, зокрема щодо придбання новорічних подарунків для дітей працівників тощо.
 • Тож якщо підприємство має на меті в поточному році придбавати й видавати подарунки дітям працівників, варто звернути увагу на такі моменти:
 • керівник підприємства має видати наказ про здійснення закупівлі та видачі новорічних подарунків дітям працівників, у якому прописати всі необхідні вимоги та критерії;
 • вік дитини визначено не трудовим законодавством, а Сімейним кодексом – до 18 років. Тобто підприємство може самостійно встановити обмеження на вік дітей, яким видаватимуться подарунки.

Обмеження вартості подарунків

Не оподатковуються ПДФО подарунки, вартість яких не перевищує 25 % мінімальної заробітної плати (МЗП) (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (пп. 165.1.39 ПКУ). У 2017 році ця сума становить 800 грн (3200 х 25%).

Сума, яка перевищує цю планку (у 2017 році – 800 грн), обкладається ПДФО за ставкою 18%.

У той же час вартість новорічних подарунків в розмірі, що не перевищує 25% МЗП підприємство повинно відобразити в податковому розрахунку за ф. № 1ДФ з ознакою доходу «160». І з ознакою доходу «126» у разі перевищення такої суми.

Аналогічно оподатковуються ПДФО і подарунки придбані для працівників за власні кошти підприємства.

Звільнення від оподаткування

 1. Як виняток із загальних положень, установлених ПКУ, деякі питання фінансування заходів, пов'язаних із організацією новорічних і різдвяних свят для дітей і підлітків, урегульовано Законом № 2117, який діє щороку вперіод з 15 листопада поточного року до 15 січня наступного року.

 2. Тобто у цей період, вартість святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи не буде включатись до загального оподатковуваного доходу батьків.

 3. Така пільга розповсюджується на подарунки, видані органами державної влади, органами місцевого самоврядування, громадськими (у тому числі профспілковими) організаціями та створеними ними закладами освіти, охорони здоров’я і культури.

 4. Під дитячими святковими подарунками слід розуміти набори товарів, які містять лише кондитерські вироби та іграшки вітчизняного виробництва і фрукти, загальною вартістю не більше 8% прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня звітного податкового року.

 5. Оскільки прожитковий мінімум для працездатної особи станом на 1 січня 2017 року дорівнював 1600 грн, то неоподатковувана вартість новорічних подарунків отриманих у 2017 році (на період з 15 листопада до 31 грудня) складає 1600 х 8% = 128 грн.

На період з 1 січня до 15 січня 2018 року такий показник буде іншим. Проектом закону про Держбюджет-2018 показник прожиткового мінімуму для працездатної особи встановлено на рівні 1762 грн. Тож, неоподатковувана вартість подарунків період з 1 січня до 15 січня 2018 року становитиме 140,96 грн (1762 х 8%).

Якщо ж подарунок коштує дорожче, сума перевищення буде оподатковуватися за ставкою 18% як додаткове благо з урахуванням коефіцієнта для доходів у негрошовій формі.

Таким чином, вартість святкових подарунків і квитків на новорічно-різдвяні заходи, отриманих дітьми згідно із Законом № 2117 від перелічених вище установ і організацій, не включається до загального оподатковуваного доходу громадян, які є їхніми батьками.

Водночас такі доходи слід зазначити в податковому розрахунку за ф. № 1ДФ незалежно від їх оподаткування. Доцільно їх відобразити з ознакою доходу «160».

ЄСВ на вартість подарунків до свят і квитків на видовищні заходи для дітей працівників не нараховується.

Податок на додану вартість

Від обкладення ПДВ звільняються операції з продажу виробничими й торговими підприємствами дитячих святкових подарунків, що закуповуються за кошти профспілкових комітетів підприємств та організацій, інших неприбуткових організацій.

При цьому суми ПДВ, сплачені виробниками дитячих святкових подарунків за придбану сировину й матеріали для їх виробництва, належать до складу податкових витрат і до податкового кредиту не входять (ст. 2 Закону № 2117).

Зауважимо, ця пільга стосується саме продажу подарунків торговими та виробничими підприємствами, сума яких лімітована (128 і 140,96 грн) і лише в період із 15 листопада по 15 січня.

Тобто пільга стосується лише торговців і виробничників. Якщо ви бажаєте скористатися цією пільгою, то краще отримати індивідуальну податкову консультацію.

Новорічні подарунки працівникам

Якщо керівництво підприємства вирішило заохотити працівників новорічними подарунками, то бухгалтеру потрібно врахувати, що в разі виплати платнику податку додаткового блага не в грошовій формі сума ПДФО обчислюється з урахуванням підвищуючого коефіцієнта. На сьогодні цей коефіцієнт становить 1,219512.

Водночас необхідно враховувати неоподаткування доходу працівника у вигляді подарунку у розмірі 25% (МЗП) щомісяця, детальніше див. вище.

Військовий збір

Об'єктом оподаткування військовим збором є загальний оподатковуваний місячний (річний) дохід.

Тому, якщо вартість подарунка оподатковується ПДФО, вона підлягає й оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5 %, якщо ні – військовий збір також не утримується.

Податок на прибуток

ПКУ не містить норми, згідно з якою не можна враховувати витрати, не пов'язані з господарською діяльністю (подарунки, фінансування особистих потреб працівників тощо).

See also:  Закон україни про вищий антикорупційний суд: коротка аналітика

У бухгалтерському обліку під час придбання подарунків їх оприбутковують на субрахунок 209 за первісною вартістю, яка формує витрати, безпосередньо пов'язані з придбанням подарунків. При передаванні подарунків оформлюють проводку Дт 949 – Кт 209.

Податок на додану вартість

Щодо ПДВ, то новорічні подарунки дітям є не що інше, як безоплатна передача товару. Тому під час придбання подарунків підприємство включає суму ПДВ у вартості такого придбання до складу податкового кредиту (п. 198.3 ПКУ).

Проте, оскільки таке безоплатне роздавання подарунків не має зв'язку з господарською діяльністю, необхідно нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ на вартість придбання, аби відсторнувати податковий кредит (п. 198.5 ПКУ).

І, нарешті, при роздаванні подарунків дітям необхідно нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ знову ж таки на вартість придбання, але цього разу – у зв'язку з безоплатною передачею товару (п. 189.1 ПКУ).

Податкові зобов'язання, які нараховують при врученні подарунків, оформлюють проводкою Дт 949 – Кт 641/ПДВ.

Источник: https://minfin.com.ua/ua/2017/12/04/31285888/

Подарунки — дітям. А що з ПДФО/ВЗ/ЄСВ?

Савченко Олена, експерт з питань оплати праці

БУХГАЛТЕР 911 ГРУДЕНЬ, 2019/№ 49

Паперово-оформлювальне. Для того, щоб у подарунковій справі комар носа не підточив, вам будуть потрібні: документи на придбання подарунків (кошторис, договір, накладна тощо), наказ на видачу дитячих подарунків; відомість видачі подарунків з підписами одержувачів, акт на списання дитячих подарунків. Також зберіть копії свідоцтв про народження дітей.

Зверніть увагу: при складанні наказу сформулюйте його так, щоб саме батьки (а не діти) були одержувачами подарунків. Наприклад, використайте таке формулювання: «вручити працівникам, що мають дітей до 18 років, подарунки до дня святого Миколая».

ПДФО/ВЗ. Підпункт 165.1.39 ПКУ виводить з-під оподаткування вартість негрошових подарунків у частині, яка не перевищує 25 % однієї мінзарплати (з розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року. З неоподатковуваних ПДФО подарунків військовий збір також не утримують.

Так, не оподатковуємо ПДФО і ВЗ негрошові подарунки, вартість яких не перевищує у 2019 році 1043,25 грн. (з розрахунку на місяць).

Якщо ви плануєте дарувати дитячі подарунки у 2020 році, наприклад до Різдва (нарахування «подарункового» доходу пройде у 2020 році), то вартість неоподатковуваних подарунків має дорівнювати 1180,75 грн. з розрахунку на місяць (виходячи з проєкту держбюджету — 2020).

При цьому подарунковий дохід нам обов’язково потрібно відобразити у формі № 1ДФ з ознакою доходу «160».

Якщо ж вартість подарунка перевищує неоподатковувану межу, то сума перевищення перетвориться для фізособи-одержувача на додаткове благо (див. п.п. «е» п.п. 164.2.17, п. 174.6 ПКУ, ознака доходу «126»).

У базу оподаткування ПДФО такої подарунок — додаткове благо повинен буде потрапити збільшеним на «натуральний» коефіцієнт.

Тож граничну вартість «дитячого» подарунка краще не перевищувати.

ЄСВ. Якщо одержувачами дитячих подарунків будуть батьки, то ЄСВ не нараховуємо, керуючись п. 8 розд. II Переліку, затвердженого постановою КМУ від 22.12.2010 р. № 1170. У ньому вартість подарунків до свят для дітей працівників зазначена серед виплат, на які не нараховується ЄСВ.

Дитячий вік законодавство обмежує 18 роками.

Якщо ж працівник отримає подарунок на свою дитину, якій уже виповнилося 18 років, то вартість подарунка перетвориться для такого працівника на зарплату. Тобто доведеться сплатити ЄСВ. Саме тому вище ми рекомендували не перевищувати межу у 18 років і мати під рукою свідоцтва про народження дітей.

Источник: https://buhgalter.com.ua/articles/podatky-ta-zbory/podarunki-dityam-a-shcho-z-pdfo-vz-yesv/

Раз – і готово: як упакувати новорічний подарунок

Найголовніше в упакуванні новорічного подарунка – гарний папір і набита рука. Думаємо, до п’ятої коробки у вас точно має вийти ідеально.

Що може знадобитися: пакувальний чи крафт-папір, ножиці, двосторонній скотч (краще прозорий), джгут або будь-яка декоративна стрічка, ялинкові гілочки, маленькі ялинкові іграшки, сушені апельсини, палички кориці, шишки – загалом різноманітний дрібний декор, який буде гармоніювати з упаковкою. Ось кілька ідей, як можна загорнути подарунки різної форми.

Life-Changing Gift Wrapping Hacks

Як використовувати менше паперу при упаковці, як загорнути банку або інший предмет у формі циліндра і як зробити класний бант із залишків паперу. Відео з англійськими субтитрами, але інструкція зрозуміла і без слів.

Simple & Beautiful Gift Wrapping for T-Shirt and More!

Цей метод упаковування хороший, але для новорічного подарунка варто вибрати папір більш святковий. Або, навпаки, загорнути футболку у крафтовий папір та прикрасити кількома милими деталями.

How To: DIY Minimal Gift Wrapping for the Holidays!

Чотири простих варіанти упаковки – від великої коробки до подарункової карти. Десь крафт, джгут і ялинки, десь – штамп з половинки картоплини, ще є біла коробка зі стильними сніжинками та упаковка у формі ярлика на одязі.

MUJI Gift Wrapping Tutorial

У цьому відео зі зрозумілими покроковими інструкціями є кілька цікавих: як зробити упаковку з ручками зі стрічки (такий подарунок має стильний вигляд і його легко переносити) і як правильно склеїти пакет із крафтового паперу – такий варіант підійде для подарунків нестандартної форми.

Japan Gift Wrap Hack [No Tape, No Ribbon]

Техніка «чотирьох кутів», за допомогою якої можна акуратно упакувати будь-яку коробку без використання клею чи скотчу.

How to Wrap a Cylinder-Shaped Gift- Martha Stewart

Красиво упакувати циліндричну коробку (не у формі цукерки, звичайно) – ціла наука. Важливо дотримуватися правильної техніки, яку детально можна переглянути у цьому ролику.

Watch Me DIY Christmas Wrapping Paper

Штампи, трафарети, летерінг, точки і смуги – за допомогою білої акрилової фарби або гуаші можна розписати пакувальний папір для рідних або друзів у єдиному стилі.

DIY HARRY POTTER CHRISTMAS GIFT WRAP IDEAS

Тематична упаковка – цікава ідея для фанатів Поттера, «Месників» та інших героїв книжок або фільмів.

DIY : Gift-wrapping idea with glitter by Søstrene Grene

Мила упаковка в стилі хюґе: крафт і блискучі елементи.

How to DIY and Tie on Gift Toppers- Martha Stewart

 • Папір для пакування можна обрати будь-який, краса – у стильних і незвичайних деталях: помпони з крихітних бантиків, засніжена гілочка дерева або кружечки конфеті.
 • Маша Шаталіна
 • Переклад: Наті Авдєєва
 • Обкладинка:  rawpixel.com / Unsplash

Источник: https://www.the-village.com.ua/village/service-shopping/design-hack/266665-new-year-s-gift

Новорічний корпоратив: основне, що треба знати відділу персоналу

Наближається Новий рік, і багато керівників підприємств замислюються над тим, як зробити це свято приємним для своїх працівників. Так, одні з них вітають колег подарунками, інші — влаштовують корпоративну вечірку.

Звичайно, і подарунки, і вечірка потішать працівників, проте окремим з них вони точно додадуть роботи.

Розібратися з питаннями організації новорічної вечірки, оформленням документів і відображенням в обліку «новорічних» витрат допоможе наша стаття

 • Організація новорічного корпоративу та загальні витрати
 • Насамперед можна відзначити, що існують декілька варіантів проведення новорічного корпоративу — все залежить від мети.
 • Якщо керівництво підприємства бажає, щоб на новорічному корпоративі працівники просто відпочили та розважилися, його можна провести як звичайне свято.

Можна поєднати святкування Нового року з підбиттям підсумків року, що минає. В такому випадку зазвичай спочатку проводять річні збори трудового колективу, а вже після них — новорічний корпоратив.

 1. Ще один варіант проведення корпоративу, під час якого можна поєднати «приємне» з «корисним» — це оформити його як представницький (рекламний) захід із запрошенням ділових партнерів.
 2. Також новорічний корпоратив для працівників підприємства може організувати і профспілка, однак на цьому сьогодні не будемо зупинятися, оскільки профспілка є самостійною організацією та веде окремий облік.
 3. Незалежно від того, як підприємство буде проводити новорічний корпоратив, воно в будь-якому випадку понесе певні витрати.
 4. Основними видами витрат на святкування Нового року є:
 5. — витрати на прикрашання офісу (якщо корпоративна вечірка відбуватиметься саме в офісі). До них належать витрати на придбання ялинки (ялинок) та іграшок, декоративних товарів із новорічною символікою, кульок, на оплату послуг дизайнера (якщо підприємство вирішить звернутися до нього за допомогою);

— витрати на оренду приміщення для проведення корпоративу (якщо він відбуватиметься за межами офісу). Таким приміщенням може бути ресторан, кафе, банкетна зала тощо. Зазвичай приміщення заздалегідь потрібно забронювати;

— витрати на послуги ведучого корпоративу. Ці витрати можуть бути не завжди, оскільки можна обрати ведучим когось із працівників;

— витрати на музичний супровід свята. Якщо корпоратив відбуватиметься в ресторані чи кафе, то, як правило, такі заклади мають музичну групу. В такому разі зазвичай одночасно із бронюванням місця для проведення корпоративу обговорюється і питання музичного супроводу свята. Іноді підприємства запрошують ще й окремих артистів;

— витрати на святкове меню. Якщо корпоратив буде в офісі, то підприємство самостійно складає меню та купує продукти, напої, посуд. Якщо ж корпоратив проходить у ресторані чи кафе, меню обговорюється з працівниками цих закладів і суми витрат визнаються на підставі документів;

— витрати на перевезення працівників підприємства до місця проведення корпоративу.

Взагалі учасники свята можуть дістатися до місця святкування й назад самостійно, але якщо керівництво підприємства організує перевезення, то суму витрат зможуть підтвердити документи від транспортної організації (в разі залучення перевізника) або документи на придбання пального (в разі користування власним транспортом підприємства);

— витрати на подарунки працівникам і гостям новорічного корпоративу. Залежно від фінансових можливостей підприємства новорічні подарунки можуть бути різної вартості. Також деякі підприємства практикують замість подарунків виплачувати своїм працівникам грошові премії.

Від спрямованості новорічного заходу, тобто від того, чи буде це просто свято, річні збори, чи представницький (рекламний) захід, залежить його документальне оформлення та відображення в обліку. Тобто кожен із варіантів проведення новорічного корпоративу має свої нюанси. Тож розглянемо їх окремо.

Новорічний корпоратив як звичайне свято

Варто зауважити, що починаючи з цього року, бухгалтерам стало набагато легше відображати в обліку витрати, пов’язані із проведенням новорічного корпоративу. Справа в тому, що до 1 січня 2015 р.

норми Податкового кодексу України (далі — ПКУ) давали змогу платникам податку на прибуток включати до складу витрат у податковому обліку лише ті з них, які були пов’язані із провадженням господарської діяльності. А підпунктом 139.1.

1 ПКУ було визначено, що витрати на організацію та проведення прийомів, свят, розваг і відпочинку, придбання та розповсюдження подарунків вважаються витрати, не пов’язаними із провадженням господарської діяльності.

See also:  Встановлення господарськими судами незаконності дій органу державної влади під час розгляду справ про відшкодування шкоди – позиція вп вс

Тобто якщо підприємство проводило новорічний корпоратив як звичайне свято, воно не мало права включати понесені витрати до складу податкових витрат, і фінансувало такий захід тільки за рахунок прибутку.

Однак із 1 січня 2015 р. податковий облік витрат відповідає бухгалтерському.

Так, ПКУ вже не містить численних обмежень на формування витрат, які раніше містилися в розділі ІІІ, зокрема, на проведення свят та придбання і розповсюдження подарунків.

Більше того, під час віднесення сум витрат до складу податкових для цілей оподаткування податком на прибуток вже не потрібно доводити їх зв’язок із господарською діяльністю.

Разом із тим, усі суми витрат і доходів підприємства, а також факти господарських операцій мають бути підтверджені належним чином оформленими первинними документами. Ця норма передбачена статтею 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16 липня 1999 р. № 996-ХІV.

 • У разі проведення новорічного корпоративу як свята можна обмежитися такими документами:
 • — наказом керівника підприємства про проведення корпоративу. В ньому слід зазначити мету (привід) для свята й осіб, відповідальних за його організацію;
 • — планом (програмою) проведення свята із зазначенням заходів, що планується провести, і відповідальних осіб;

— первинними документами, що підтверджують витрати. До таких документів належать товарні чеки (квитанції) на придбання новорічних прикрас, подарунків, продуктів, напоїв, оплату послуг ресторану чи кафе, акти наданих послуг та інші документи (залежно від того, де та як проходило свято).

Оскільки керівництво підприємства має на меті лише те, щоб працівники гарно відпочили та поспілкувалися між собою, то понесені витрати можна віднести до складу адміністративних витрат або інших витрат діяльності, що не пов’язані безпосередньо з виробництвом та/або реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг).

Якщо витрати неможливо прямо пов’язати з доходом певного періоду, вони відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були понесені. Отже, і в податковому, і в бухгалтерському обліку витрати на святкування новорічного корпоративу відображаються за фактом оформлення документів, що підтверджують їх здійснення.

Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО)

Оскільки новорічний корпоратив призначений для відпочинку працівників, може виникнути запитання щодо необхідності утримання ПДФО з вартості харчування, напоїв, розважальних заходів тощо. Тобто безкоштовне отримання всього цього може розглядатися як надання додаткового блага.

Однак слід пам’ятати, що обов’язок утримати ПДФО з доходів своїх працівників виникає в роботодавця лише, якщо надання такого доходу можна персоніфікувати.

Якщо ж дохід не можна персоніфікувати (а в цьому випадку так і є, бо ніхто не слідкуватиме, хто скільки з’їв і випив), вартість продуктів харчування, напоїв, святково-масових заходів, оплачена підприємством, не є об’єктом обкладення ПДФО. На цьому наголошують і податківці в листі від 31 січня 2011 р. № 2071/6/17-0715.

Єдиний соціальний внесок (ЄСВ)

Оскільки дохід неможливо персоніфікувати, то він не буде базою для справляння ЄСВ. Це стосується і подарунків (призів), отриманих під час розважальних заходів, тому що їхня вартість включена до складу загальної вартості розважальної програми.

Під час оподаткування слід зважати на вартість подарунків працівникам. Так, згідно з підпунктом 165.1.

39 ПКУ до загального оподатковуваного доходу фізичної особи не включаються подарунки, якщо їхня вартість не перевищує 50 % мінімальної заробітної плати (в розрахунку на місяць), установленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі.

Суму, що перевищує вказаний граничний розмір, слід вважати додатковим благом працівника, отриманим від роботодавця, на підставі підпункту «е» підпункту 164.2.17 ПКУ.

Тобто якщо під час новорічного корпоративу керівництво підприємства роздаватиме своїм працівникам подарунки вартістю, що не перевищує 609,00 грн (12 187,00 грн × 50 %), то їх не потрібно оподатковувати ПДФО. Але якщо працівники отримуватимуть дорожчі подарунки, з вартості, що перевищує вказаний розмір, потрібно утримати ПДФО та військовий збір (далі — ВЗ).

Новорічний корпоратив як річні збори колективу

Якщо проводити новорічний корпоратив під виглядом річних зборів колективу, потрібно оформити такі документи:

— наказ керівника підприємства щодо проведення річних підсумкових зборів органів управління та трудового колективу. Бажано, щоб проведення таких зборів саме в кінці року було передбачено положеннями колективного договору підприємства.

В преамбулі наказу можна вказати, що ці збори проводяться з метою підбиття підсумків роботи за рік і презентації керівництвом підприємства нових стратегій і рішень у розвитку компанії на наступний рік.

Окремим пунктом можна вказати про проведення святкового фуршету (обіду чи вечірки) на честь закінчення року, що минає:

 1. — план (програму) проведення річних зборів із зазначенням заходів, що планується провести, та відповідальних осіб;
 2. — кошторис витрат, у якому зазначають планові витрати на проведення річних зборів, зокрема, витрати на оренду приміщення (якщо вони будуть проходити не в офісі), частування учасників зборів, подарунки працівникам, прикрашання офісу чи зали тощо;
 3. — звіт (протокол) проведення річних зборів. Для того, щоб ніхто не сумнівався, що річні збори були справді проведені, потрібно затвердити звіт (протокол);
 4. — первинні документи, що підтверджують витрати, понесені на проведення річних зборів (платіжні документи на придбання матеріальних цінностей та оплату за оренду приміщення, акти наданих послуг, авансові звіти тощо).
 5. У бухгалтерському та податковому обліку витрати, понесені на організацію та проведення новорічного корпоративу, об’єднаного з річними зборами, слід віднести до складу адміністративних як загальні корпоративні витрати.
 6. ПДФО та ЄСВ

Оскільки підприємство несе витрати на проведення загальних річних зборів колективу, у працівників не виникає жодного персоніфікованого доходу. Тобто об’єкта оподаткування ПДФО немає. Так само не потрібно і справляти ЄСВ.

Подарунки працівникам

Якщо на святковому заході підприємство роздаватиме працівникам подарунки в негрошовій формі, то з метою їх оподаткування слід діяти так, як зазначено вище: подарунки вартістю до 609,00 грн (у 2015 р.

) не оподатковувати, а дорожчі — оподатковувати ПДФО суму перевищення за ставками 15 % або 20 %. Слід враховувати, що під час оподаткування подарунків у негрошовій формі база оподаткування визначається із застосуванням «натурального» коефіцієнта відповідно до пункту 164.

5 ПКУ (1,176471 — якщо ставка податку на доходи 15 %, або 1,25 — за ставкою 20 %).

Звертаємо увагу на те, що згідно з підпунктом 168.1.4 ПКУ якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі, то ПДФО сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Якщо підприємство за підсумками роботи за рік вирішить виплатити своїм працівникам премії, то їх слід оподатковувати в загальному порядку як частину заробітної плати, оскільки такі премії належать до інших заохочувальних і компенсаційних виплат. Це означає, що суми премій підлягають оподаткуванню ПДФО, ЄСВ і ВЗ.

Новорічний корпоратив як представницький (рекламний) захід

Реклама продукції (товарів, послуг), налагодження ділових зв’язків, переговори щодо підписання договорів (контрактів) — важлива складова роботи кожного підприємства.

З цією метою підприємства зазвичай організовують різні офіційні прийоми, куди запрошують своїх ділових партнерів.

Деякі з підприємств практикують напередодні Нового року суміщати такий офіційний прийом партнерів із новорічним корпоративом трудового колективу, таким чином поєднуючи «приємне» з «корисним».

В цьому випадку доведеться оформити ще більше документів:

— наказ керівника підприємства про проведення представницького (рекламного) заходу, що буде включати корпоратив (додаток 1). В ньому слід визначити коло осіб, які братимуть участь у переговорах із представниками ділових партнерів, і дати бухгалтерії вказівку щодо визначення фінансових витрат на організацію та проведення такого прийому;

— офіційні запрошення для гостей і представників ділових партнерів (додаток 2). Спочатку потрібно скласти перелік запрошених осіб: зазвичай до нього включають представників ділових партнерів, із якими налагоджена співпраця, та потенційних покупців і ділових партнерів.

Запрошення може бути складено в довільній формі. В ньому слід вказати мету приїзду, дату і час проведення заходу, кількість запрошених осіб.

Якщо попередньо проводилися переговори та відомо, хто конкретно приїжджатиме, у запрошенні можна зазначити конкретні прізвища;

— план (програма) проведення новорічного корпоративу представницького (рекламного) характеру. В цьому документі, враховуючи рекламний напрямок свята, крім переліку заходів, слід вказати також види та кількість продукції (товарів), які будуть представлені та роздані гостям і представникам ділових партнерів;

— кошторис витрат на проведення представницького (рекламного) заходу. Зауважимо, що відповідно до законодавства складати такий документ зобов’язані тільки підприємства, що фінансуються з бюджету.

Однак і всім іншим підприємствам також доцільно його зробити, оскільки за допомогою кошторису можна буде розрахувати, скільки коштуватиме прийом гостей і представників ділових партнерів.

Складений кошторис затверджується керівником підприємства;

— звіт про проведення представницького (рекламного) заходу. Цей документ є досить корисним для цілей порівняння фактичних витрат, понесених на організацію та проведення корпоративу як ділового заходу, із запланованими.

Складає цей звіт особа, відповідальна за проведення прийому гостей і ділових партнерів.

Для зручності складення такого звіту можна використовувати зазначену вище програму проведення корпоративу, щоб з’ясувати фактичне виконання та вартість кожного заходу;

— первинні документи, що підтверджують витрати, понесені на проведення новорічного корпоративу як представницького (рекламного) заходу. Загалом це ті ж документи, що і в зазначених вище випадках, та додатково — документи на роздану продукцію (товари).

Якщо окремі витрати на проведення новорічного заходу проводились у готівковій формі, то особа, відповідальна за проведення прийому гостей, має скласти та подати до бухгалтерії авансовий звіт про використання підзвітних коштів (у термін, затверджений законодавчо).

В такому випадку у пунктах звіту про проведення представницького (рекламного) заходу слід зробити посилання на авансовий звіт.

 • У бухгалтерському та податковому обліку витрати, понесені на організацію та проведення представницького (рекламного) заходу, слід віднести до складу витрат на збут.
 • Подарунки працівникам оподатковуються аналогічно зазначеним вище випадкам.
 • Щодо подарунків гостям і діловим партнерам, які роздаються під час представницького (рекламного) заходу, то з їхньої вартості сплачувати ПДФО, ЄСВ і ВЗ не потрібно, оскільки отримувачами таких подарунків є підприємства, а не особи, які їх представляють.
 •  Ярина Арсеньєва,
 • консультант з питань бухгалтерського та податкового обліку
 •  Стаття з журналу «Кадровик України» № 12/2015 (грудень)

kadrovyk.com.ua

Источник: https://prohr.rabota.ua/novorichniy-korporativ/

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*