Зброя, кара і закон

Громадяни України на підставі дозволів та за належних умов зберігання мають право на необмежену кількість зброї:

 • мисливської гладкоствольної зброї та основних частин до неї з 21-річного віку;
 • мисливської нарізної зброї та основних частин до неї з 25-річного віку;
 • холодної, охолощеної* та пневматичної зброї та основних частин до неї з 18-річного віку.

Зброя, кара і Закон(*Примітка. Охолощена зброя – виготовлена шляхом спеціального пристосування конструкції стрілецької вогнепальної зброї до стрільби лише холостими патронами, з яких неможливо зробити постріл снарядом, що має достатню вражаючу здатність.

Пристрої – пістолети і револьвери вітчизняного виробництва, які конструктивно призначені тільки для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії і технічно не придатні для стрільби бойовими патронами. При цьому їхня конструкція має забезпечувати неможливість взаємозаміни основних частин бойової і спортивної вогнепальної зброї та унеможливлює здійснення пострілів в автоматичному режимі чергами.)

Для законного володіння зброєю необхідно виконати наступні кроки: отримати дозвіл на придбання зброї, придбати дозволену законом зброю, забезпечити належні умови тримання зброї, отримати дозвіл на зберігання і носіння. Розглянемо ці питання більш детально.

Для одержання громадянами в органах поліції дозволу на придбання мисливської вогнепальної нарізної, гладкоствольної, пневматичної зброї, холодної та охолощеної зброї подаються наступні документи:

 • заява щодо видачі дозволу на придбання зброї на ім'я керівника органу поліції за місцем проживання заявника (заповнюється у відділі МВС);
 • заповнена картка-заява (заповнюється у відділі МВС);
 • медична довідка (крім охолощеної зброї);
 • довідка про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування (крім охолощеної зброї);
 • платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги;
 • копії 1, 2 та 11 сторінок паспорта громадянина України.
 • Якщо фактичне проживання громадянина інше, ніж зазначене в паспорті, необхідно надати документ, що підтверджує фактичне місце проживання громадянина (договір оренди, свідоцтво про право власності на житлове приміщення тощо).
 • Дозволи на придбання, зберігання та носіння зброї, пристроїв оформляються (переоформляються) після проведення органами поліції перевірок, тривалість яких не повинна перевищувати один місяць, щодо відсутності обставин, які унеможливлюють отримання громадянином дозволу, та достовірності документів, які подані для отримання чи перереєстрації зазначених дозволів.
 • Обставини, які унеможливлюють отримання громадянином дозволу на придбання, зберігання та носіння зброї та пристроїв:
 • наявність у особи медичних протипоказань до виконання вказаних функціональних обов'язків та володіння зброєю;
 • наявність даних про систематичне (два чи більше разів) порушення такою особою громадського порядку, зловживання спиртними напоями, вживання наркотичних речовин без призначення лікаря, інших одурманюючих засобів, скоєння насильства в сім’ї, що підтверджується документально;
 • повідомлення такій особі про підозру або складення щодо такої особи повідомлення про підозру, яке не вручене внаслідок не встановлення її місця знаходження;
 • наявність у особи судимості за злочин, яка не погашена або не знята в установленому порядку;
 • відсутність довідки про вивчення матеріальної частини зброї, спеціальних засобів, правил поводження з ними та їх застосування;
 • відсутність права, визначеного актами законодавства, на придбання, зберігання і носіння пристроїв.

Якщо громадянин, який звертається до органу поліції для оформлення дозволу на придбання зброї, пристрою, вже має у власності чи у користуванні зброю чи пристрій, він надає копію дозволу на зберігання цієї зброї, пристрою, а документи (довідки), які були подані при отриманні дозволу на придбання, зберігання (перереєстрації), є дійсними і повторно не оформляються, власник подає їх копії.

Особи, що звернулися до органів поліції за видачею дозволів на придбання, зберігання та носіння зброї чи пристроїв, персонально відповідають за достовірність наданих документів відповідно до законодавства України.

Зброя, кара і Закон

Увага! Придбана на підставі дозволу зброя чи пристрої протягом десяти днів з дня придбання мають бути зареєстровані в органах поліції за місцем проживання власника з одержанням дозволу на її зберігання та носіння.

Для одержання дозволу на зберігання та носіння зброї чи пристроїв власниками до органів поліції подаються:

 • заява щодо видачі дозволу на зберігання та носіння зброї на ім'я керівника органу поліції;
 • дві фотокартки розміром 3 х 4 см;
 • дублікат дозволу з відміткою магазину про продаж зброї, пристрою або з відміткою про переоформлення їх у встановленому законодавством порядку;
 • платіжний документ (платіжне доручення, квитанція) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги.

Також власник зброї пред’являє договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності для власників зброї (крім охолощеної зброї).

Зброя, кара і ЗаконМисливські ножі придбаваються громадянами за наявності дозволу органу поліції на право зберігання та носіння мисливської вогнепальної зброї. При цьому в дозволі на право зберігання та носіння такої зброї магазином робиться відмітка про реалізацію ножа.

 1. За відсутності зазначеного дозволу мисливські ножі придбаваються за дозволом на право придбання холодної зброї (порядок зазначено вище).
 2. У разі неможливості зробити в дозволі на право зберігання та носіння мисливської зброї відмітку про придбання ножа магазином видається довідка, яка в 10-денний строк разом з відповідною заявою про реєстрацію подається власником до органу поліції за місцем реєстрації мисливської зброї.
 3. Для перереєстрації зброї, пристроїв (продовження терміну дії дозволу на їх зберігання та носіння), які придбані відповідно до законодавства, до органів поліції власник подає:
 • заяву про продовження терміну дії дозволу;
 • медичну довідку;
 • платіжний документ (платіжне доручення, квитанцію) з відміткою банку, відділення поштового зв'язку або коду проведеної операції про внесення коштів за надання відповідної платної послуги.

Також власник зброї пред’являє договір обов'язкового страхування цивільної відповідальності для власників зброї.

Власниками пристроїв до заяви додаються документи, які підтверджують статус особи щодо права їх придбання, зберігання і носіння.

Подарована мисливська вогнепальна нарізна, гладкоствольна зброя, пневматична зброя, холодна зброя, пристрої можуть бути зареєстровані в органах поліції, якщо особа, якій ця зброя подарована, має дозвіл на її придбання. Реєстрація такої зброї відбувається відповідно до законодавства (порядок, вказано вище).

Важливо! Для навчання практичній стрільбі громадян, які мають бажання придбати зброю, у стрілецьких тирах і стрільбищах, мисливсько-спортивних стендах дозволено використовувати мисливську вогнепальну зброю, яка належить іншим громадянам, підприємствам, установам, організаціям.

Навчання стрільбі проводиться тільки у стрілецьких тирах і стрільбищах, мисливсько-спортивних стендах, які мають дозвіл, виданий УП ЦОУП на провадження діяльності, пов’язаної з наданням послуг стрільбищами невійськового призначення та функціонування мисливських стендів, в присутності власника зброї та особи, яка проводить навчання з стрільби.

Зброя, кара і ЗаконУвага! Зброя, бойові припаси до неї, основні частини зброї, пристрої та патрони до них, що належать громадянам, мають зберігатися в металевих ящиках, сейфах, спеціально виготовлених для зберігання зброї, за місцем їх постійного проживання або в місцях тимчасового перебування власників (дачних будинках тощо), про що повідомляються органи поліції. При цьому зброя, пристрої мають бути в розрядженому стані.

Дозволяється за погодженням з органами поліції, де зареєстрована зброя, основні частини зброї та пристрої, тимчасове їх зберігання без права використання в іншого члена сім'ї або найближчої близької особи, а в разі їх відсутності – в органах поліції або в інших громадян, які мають відповідні дозволи на зберігання особистої зброї на час тривалого (понад 3 міс) відрядження, перебування на військових зборах або проходження строкової служби у ЗСУ при дотриманні встановлених правил її зберігання. В особових справах власників зброї робиться запис про передачу зброї, основних частин зброї на тимчасове зберігання.

Під час перенесення або перевезення вогнепальна, пневматична зброя має бути у розрядженому стані та знаходитися у спеціальному чохлі, кейсі, футлярі тощо.

Під час перенесення або перевезення зброї та боєприпасів до неї, основних частин зброї, пристроїв та патронів до них власник зобов'язаний мати при собі дозвіл органу поліції на право зберігання та носіння такої зброї, основних частин зброї та пристроїв.

 • Вогнепальна мисливська зброя, основні частини зброї, бойові припаси до неї, пневматична, холодна, охолощена зброя, пристрої та зазначені патрони громадянами України перевозяться через митний кордон України на підставі дозволів на право перевезення зброї територією України, які видаються УП ЦОУП, ГУНП.
 • Дозволено оформлення документів в органах поліції про передачу мисливської вогнепальної (за наявності основних частин зброї), пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв від одного власника іншому, а також переоформлення мисливської вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї та пристроїв від особи, яка їх успадкувала після смерті власника, особі, що має дозвіл органів поліції на їх придбання.
 • У разі смерті власника зброя та бойові припаси до неї, пристрої та патрони у п'ятиденний строк здаються близькими особами до органів поліції на тимчасове зберігання до вирішення питання щодо спадкування майна (на строк не більше 6 місяців).

Якщо хтось із спадкоємців бажає таку зброю (крім нагородної) залишити у власності та користуватися нею, вона може бути зареєстрована на його ім'я в установленому законодавством порядку.

See also:  Закон передбачає обов’язкову участь захисника у кримінальному провадженні щодо особливо тяжких злочинів на всіх стадіях кримінального провадження, в тому числі і в касаційній інстанції (справа № 5-224кс(15)17, 23.11.17)

Якщо серед спадкоємців немає осіб, які мають право на зберігання зброї, основних частин зброї, пристроїв, то зброя, основні частини зброї і пристрій у місячний строк, повинні бути реалізовані в установленому законодавством порядку особі, що має дозвіл на придбання зброї, основних частин зброї, пристрою, або здані на реалізацію в спеціалізований магазин.

Зброя, кара і Закон

Важливо! У разі втрати зброї, основних частин зброї, пристрою власник зобов’язаний негайно повідомити про це органи поліції за місцем встановлення факту втрати зброї та за місцем перебування її на обліку.

У разі анулювання органом поліції дозволу на зберігання та носіння вогнепальної зброї (разом із основними частинами зброї – за наявності), пневматичної та холодної, охолощеної зброї, пристроїв вони в 15-денний строк передаються власниками на комісійний продаж або можуть бути переоформлені на особу, що має дозвіл на їх придбання.

Громадянам, які мають у власності мисливську гладкоствольну зброю, дозволяється придбання, зберігання та перевезення затворів (затворів із затворними рамами) до зброї відповідної моделі (за наявності дозволу на право зберігання та носіння такої зброї), придбання комплектуючих до мисливських набоїв (гільзи, мисливський порох, капсулі, дріб тощо) без отримання додаткового дозволу органів поліції на їх придбання, а також спорядження патронів до мисливської гладкоствольної зброї для особистого використання.

Облік власників зброї та пристроїв здійснюється в книзі обліку. Відомості про наявність зброї у громадян заносяться в БД.

Також на кожну особу, яка володіє вогнепальною мисливською, холодною, нагородною, пневматичною зброєю (крім відомчої зброї), пристроями, заводиться особова справа в УП ГУНП, а на власників мисливської гладкоствольної, пневматичної та холодної зброї – у територіальних підрозділах поліції.

У разі зміни місця проживання власник зброї чи пристрою у десятиденний строк повинен звернутися із заявою в довільній формі про постановку на облік в органі поліції за новим місцем проживання.

У разі вилучення зброї у випадках, передбачених законодавством, добровільної її здачі в орган поліції, продажу, смерті власника зброї особова справа здається в архів, про що в книзі обліку власників зброї робиться відповідний запис, а також дані вносяться до БД.

Контроль за зберіганням зброї та пристроїв, що належать громадянам, здійснюється органами поліції відповідно до законодавства. Перевірка порядку зберігання зброї громадянами проводиться дільничними офіцерами поліції не рідше одного разу на три роки.

Зброя, кара і ЗаконНормативний акт, що регулює порядок придбання та користування відповідною зброєю громадянами – ІНСТРУКЦІЯпро порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів – Наказ МВС України  21.08.1998 № 622

Источник: https://porady.org.ua/volodinna-zbroeu-gromadanami-poradok-pridbanna-ta-koristuvanna

Закон про зброю в Україні – Юридична Газета

«Тоді Він сказав їм: але тепер, хто має мішок, нехай візьме, також і торбу, а в кого немає, нехай продасть одяг свій і купить меч»

Маєте Телеграм? Два кліки – і ви не пропустите жодної важливої юридичної новини. Нічого зайвого, лише #самасуть. З турботою про ваш час!

Євангеліє від Луки

Україна станом на 2019 рік залишається єдиною державою в Європі, яка не має власного Закону, який би регулював обіг цивільної вогнепальної зброї.

Це зовсім не означає, що зброя є недоступною для громадян і в пересічної особи відсутня можливість придбати зброю, наприклад, для полювання.

Порядок придбання та реєстрації зброї визначено «Інструкцією про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної, холодної і охолощеної зброї, пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та патронів до них, а також боєприпасів до зброї, основних частин зброї та вибухових матеріалів» затверджено Наказом МВС від 21.08.1998р. № 622 (далі — Інструкція № 622).

Те різноманіття зброї, яке представлено в українських зброярських магазинах сьогодні, може справити враження на будь-яку особу. Ключовим питанням є лише фінансові можливості особи придбати той, чи інший зразок. Звичайно, вся вона вказується як «мисливська».

Але давайте поглянемо правді у вічі — жодна особа не буде полювати з військовим зразком зброї, який створювали для ураження техніки (калібром 12,7 на 99 мм), жодна особа не буде полювати з використанням військових пістолетів-кулеметів під патрон 9 на 21мм.

Втім, Міністерство внутрішніх справ вважає, що вся ця зброя буде використовуватися виключно з метою полювання.

А тепер більш детально сконцентруємося на Інструкції № 622, яка може бути змінена в будь-який момент часу відповідно до наказу Міністра внутрішніх справ України. Тобто, рішення про те, яку зброю, з якого віку і хто може придбати приймає 1 (одна) особа. Натомість, рішення про зміну Закону повинно бути прийняте на підставі голосування 226 депутатів.

Наприклад, Міністр внутрішніх справ прийме рішення внести зміни і дозволити придбання нарізної мисливської зброї особам, які досягли 18 річного віку (зараз це можливо лише з 25 річного віку). Для цього міністр не проводить розгляду таких змін, не досліджує думку населення, він просто приймає відповідний наказ.

Ця гіпотетична ситуація демонструє, який обсяг влади сконцентровано в руках однієї особи. І це не викликає обурення та неприйняття у населення.

Натомість, люди більше переймаються тим, що Верховна Рада України може ухвалити Закон про зброю, хоча Закон про зброю дозволяє у більшій мірі захистити права населення. Закон не змінюється на підставі одноосібної волі чергового міністра.

Так само, громадян України не турбують значні обсяги нагородження вогнепальною зброєю з боку все того ж Міністра внутрішніх справ. Серед нагородної зброї присутні не лише пістолети та револьвери, а й військові штурмові гвинтівки та кулемети (кулемет Максим для Арсенія Яценюка).

Вражають не тільки значні обсяги «подарованої» зброї (в 2014-2016 роках міністр МВС підписав накази про вручення 1322 одиниць зброї), але й та обставина, що Міністерство внутрішніх справ відмовилось надати список нагороджених осіб. Україна досі не знає імен своїх героїв.

Звичайно, важко собі уявити, що Міністр внутрішніх справ може прийняти подібний наказ. Але, давайте розглянемо ідентичну ситуацію, коли Міністр МВС скасував інший, подібний до Наказу № 622 документ, який регулював використання піротехніки.

Мова йдеться про наказ МВС від 23 грудня 2003 року № 1649 «Про затвердження Тимчасових правил обігу в Україні побутових піротехнічних виробів». Даний наказ було скасовано відповідно до наказу Міністра МВС від 28.11.2017 № 968. Здавалося б жодним чином не цікава подія.

Однак, варто ширше поглянути на проблему і стане зрозумілим, що вищевказані правила обігу піротехніки слугували частиною складу адміністративного правопорушення, яке передбачено статтею 1956 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі — КупАП).

Дана стаття передбачає покарання у вигляді штрафу для осіб, які порушили порядок виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів. Вся суть, в тому, що дана норма є бланкетною та відсилає нас до тих самих Тимчасових правил, які були скасовані одноособовим рішенням Міністра внутрішніх справ.

Источник: https://yur-gazeta.com/publications/practice/inshe/zakon-pro-zbroyu-v-ukrayini.html

Законы о ножах, законодательство Украины о ножах. Хранение ножа, ношение ножа, приобретение ножа

На сегодняшний день вопрос относительно законности использования, ношения ножа, сбыта и приобретения ножей в нормативно-правовых актах нашей страны до конца остаётся не урегулируемым.

Мы не станем высказывать своё мнение относительно того, что на самом деле является, а что не является «холодным оружием», однако считаем нужным дать Вам ознакомиться с информацией относительно всего того, что может быть связано с этим понятием, взятую из открытых источников и являющуюся нормативно-правовыми актами, законами и кодексами Украины.

Информация указана на языке оригинала, то есть украинском. Внимательно прочитайте её, чтобы иметь представление о том, насколько Вы уязвимы имея какой-нибудь нож в своей коллекции.

Перед выпиской из нормативно-правовых актов Украины относительно холодного оружия следует отметить какое наказание может понести пользователь холодного оружия в случае ношения ножа. Административная ответственность (ст.

190 Кодекса о административных правонарушениях): приобретение, хранение, передача другим лицам или продажа холодного оружия без разрешения органов внутренних дел влекут штраф в размере от 51 до 85 грн. с конфискацией оружия или без таковой.

Уголовная ответственность (ст.

263 Уголовного кодекса): ношение, изготовление, ремонт или сбыт кинжалов, финских ножей, кастетов или другого холодного оружия без разрешения – караются штрафом до 850 грн.

или общественными работами на срок от 120 до 240 часов, или арестом на срок от 3 до 6 месяцев, или ограничением свободы от 2 до 5 лет, или лишением свободы на срок до 3 лет.

Попробуем разобраться, что означают такие основные моменты как: приобретения холодного оружия, хранения холодного оружия, передачи холодного оружия, ношение (ножа) холодного оружия, изготовление холодного оружия, ремонт холодного оружия, а также сбыт холодного оружия. Итак, исходя из судебной практики рассмотрения дел связанных с холодным оружием, можно утверждать что:

See also:  Могут ли протоколы нацполиции быть доказательством коррупции: анализ законодательства

Приобретение – получение холодного оружия путем принятия в дар (подарок), покупки либо обмена на что-либо, или любое другое приобретение предполагающее возникновение права собственности.

Хранение – действие, предполагающее безвременное владение холодным оружием не «при себе», а в отведённом любом другом месте. Это может быть тайник либо другое специальное место из которого холодное оружие можно достать только при выполнении каких-нибудь сопутствующих действий. Например, нож спрятан в коробочку и закрыт в сейфе. Для того чтобы его достать нужно: 1). открыть сейф; 2). распаковать коробочку. То есть без возможности его беспрепятственно достать с возможностью мгновенно «применить». Это хранение. Передача это физическое действие по передаче холодного оружия человеку, который не является его собственником и, конечно, во временное пользование. Ношение ножа, который будет признан холодным оружием карается более серьёзно, нежели предыдущие действия и означает его физическое перемещение непосредственно «при себе», то есть в кармане, за поясом, в сумке, даже в автомобиле при условии возможности его незамедлительного применения без выполнения каких-либо сложных дополнительных действий. Рассмотрим два варианта. Первый – в багажнике машины, в коробочке под покрышкой. Это хранение. Второй – в бардачке машины и в чехле, это ношение.

Изготовление холодного оружия Тут вообще ничего сложного. Изготовление это физическое создание, либо восстановление особенностей либо характеристик холодного оружия, которое до этого не было применимо в качестве холодного оружия, не обладало достаточной для удара либо реза прочностью, твёрдостью, остротой и так далее.

Тут следует отметить что заготовка, например клинок без рукояти, не являются полноценным холодным оружием, если без такой составляющей он не обладает достаточным количеством свойств холодного оружия. Например тот же клинок с стержнем, на котором впоследствии должна крепится рукоять. Это не ХО.

Ремонт холодного оружия Тоже достаточно прозаично. Физическое и механическое воздействие, придание качеств и свойств достаточных для применения как ХО инструменту, подпадающему под характеристики ХО, который до этого этими свойствами не обладал либо их потерял в процессе применения.

Попросту говоря – восстановление работоспособности холодного оружия.

Сбыт холодного оружия Это передача холодного оружия в собственность другому лицу путем продажи, обмена или дарения в результате которого оно обретает нового собственника. Сбыт это обратный процесс «приобретения» и карается он существенно жёстче.

Если Вы не хотите перечитывать всю эту выписку из законодательства, а хотите узнать что делать если у Вас есть нож, мы можем посоветовать вам обратиться в орган экспертизы (Научно-исследовательский экспертно-криминалистический центр при ГУ МВД Украины) для выдачи справки (на украинском – «Висновок») о том что конкретно Ваш нож не является холодным оружием. С такой справкой Вы можете носить и использовать его на территории Украины не опасаясь последствий законного использования.

Ношение ножа в таком случае становиться не противозаконным. Также стоит отметить, что большинство складных ножей не признаются органами экспертизы как холодное оружие, если длина клинка менее 9 см.

, или толщина клинка менее 2,6 мм, или нож имеет травмоопасную рукоять (без упоров).

Существуют и другие факторы-характеристики ножей, которые могут повлиять на то, что его не признают холодным оружием в официальном порядке (с выдачей “Висновка” органами экспертизы нашей страны), тем более что наличие хоть одной из перечисленных характеристик (любой из них) согласно “Методике криминалистического исследования холодного оружия и конструктивно схожих с ним изделий” напрямую исключает вариант признания ножа холодным оружием. Тоесть попросту говоря, если хотя бы один параметр не подходит под прописанные величины – нож не признают холодным оружием.

Кодекс України про адміністративні правопорушення.

Стаття 190.

Придбання, зберігання, передача іншим особам або продаж громадянами вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду без дозволу органів внутрішніх справ – тягнуть за собою накладення штрафу від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї або без такої. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї.

Стаття 191. Порушення правил зберігання, носіння або перевезення вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду і бойових припасів громадянами, які мають дозвіл органів внутрішніх справ на зберігання зазначеної зброї, – тягне за собою накладення штрафу від трьох до п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з оплатним вилученням зброї і бойових припасів або без такого. Ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за одне з порушень, передбачених частиною першою цієї статті, – тягнуть за собою накладення штрафу від чотирьох до семи неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією зброї і бойових припасів або без такої. Стаття 192. Порушення громадянами встановлених строків реєстрації (перереєстрації) вогнепальної мисливської чи холодної зброї, а також пневматичної зброї калібру понад 4,5 міліметра і швидкістю польоту кулі понад 100 метрів за секунду або правил взяття їх на облік в органах внутрішніх справ у разі зміни місця проживання – тягне за собою попередження або накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Кримінальний кодекс України.

Стаття 263. Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. 1. Носіння, зберігання, придбання, виготовлення, ремонт, передача чи збут вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв без передбаченого законом дозволу – караються позбавленням волі на строк від двох до п'яти років.

2.

Носіння, виготовлення, ремонт або збут кинджалів, фінських ножів, кастетів чи іншої холодної зброї без передбаченого законом дозволу – караються штрафом до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадськими роботами на строк від ста двадцяти до двохсот сорока годин, або арештом на строк від трьох до шести місяців, або обмеженням волі на строк від двох до п'яти років, або позбавленням волі на строк до трьох років. 3. Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка вчинила злочин, передбачений частинами першою або другою цієї статті, якщо вона добровільно здала органам влади зброю, бойові припаси, вибухові речовини або вибухові пристрої.

Згідно Постанови Пленуму Верховного суду України

від 26 квітня 2002 року N 3 «Про судову практику в справах про викрадення та інше незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами, вибуховими речовинами, вибуховими пристроями чи радіоактивними матеріалами».

7.

До холодної зброї належать предмети, які відповідають стандартним зразкам або історично виробленим типам зброї, чи інші предмети, що справляють колючий, колючо-ріжучий, рубаючий, роздроблюючий або ударний ефект (багнет, стилет, ніж, кинджал, арбалет, нунчаку, кастет тощо), конструктивно призначені для ураження живої цілі за допомогою м'язової сили людини або дії механічного пристрою. 11.Незаконне носіння холодної, вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв є умисними, вчиненими без передбаченого законом дозволу діями по їх переміщенню, транспортуванню особою безпосередньо при собі (в руках, одязі, сумці, спеціальному футлярі, транспортному засобі тощо). 15. Під незаконною передачею вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв слід розуміти надання цих предметів іншій особі у володіння, для тимчасового зберігання чи використання за цільовим призначенням без передбаченого законом дозволу. 16. Незаконний збут холодної, вогнепальної зброї (крім гладкоствольної мисливської), бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв полягає в умисній передачі їх іншій особі поза встановленим порядком шляхом продажу, обміну, дарування, сплати боргу тощо. 28. Звернути увагу судів на те, що під добровільною здачею органам влади зброї, бойових припасів, вибухових речовин або вибухових пристроїв, яка згідно з ч. 3 ст. 263 КК є підставою для звільнення від кримінальної відповідальності, необхідно розуміти такі дії, коли особа, маючи можливість і надалі зберігати будь-який із зазначених предметів, незалежно від мотивів, за власним бажанням передає його відповідному державному органу.

Інструкція про порядок виготовлення, придбання, зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної, пневматичної і холодної зброї,

пристроїв вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії, та зазначених патронів, а також боєприпасів до зброї та вибухових матеріалів.

8.11. До холодної зброї належать пристрої та предмети, конструктивно призначені для ураження живої чи іншої цілі за допомогою м'язової сили людини чи механічного пристрою (може бути холодною ручною та холодною метальною).

See also:  Угон автомобиля (незаконное завладение транспортным средством) в украине: признаки, ответственность, наказание

Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17 червня 1992 р.

N 2471-12 “Про право власності на окремі види майна” правом придбання мисливської гладкоствольної зброї користуються громадяни України, які досягли 21-річного віку, а мисливської нарізної зброї – 25-річного віку, на холодну та пневматичну зброю – 18-річного віку. Кількість зброї, яку може мати громадянин України, не обмежена, однак власник зброї повинен забезпечити її безумовну схоронність.

12.2. Для одержання в органах внутрішніх справ дозволу на придбання мисливської нарізної, комбінованої, гладкоствольної, пневматичної зброї, арбалетів громадянами подаються такі документи: письмове клопотання щодо видачі дозволу на ім'я керівника органу внутрішніх справ; заповнена картка-заява; медичний висновок лікувального закладу про відсутність протипоказань, що перешкоджають придбанню зброї; копію договору страхування; довідка про проходження вивчення матеріальної частини зброї, правил поводження з нею та застосування; платіжне доручення (квитанція) установи банку про оплату послуг за видачу такого дозволу; довідка про наявність чи відсутність судимості. Для одержання дозволу на придбання інших видів холодної зброї, її сучасних копій (катани, мечі, шаблі, кортики, кинджали тощо) з метою їх колекціонування громадяни в органи внутрішніх справ за місцем проживання подають заяву та квитанцію про оплату послуг за видачу дозволу. Дозволи на придбання зброї видаються громадянам органами внутрішніх справ після пред'явлення паспорта або документа, який засвідчує особу. 12.4. Придбана громадянами гладкоствольна, нарізна, комбінована мисливська вогнепальна, пневматична та холодна зброя протягом десяти днів з дня придбання має бути зареєстрована в органах внутрішніх справ за місцем проживання власника з одержанням дозволу на її зберігання, носіння. Для одержання дозволу на зберігання колекційної холодної зброї її власник подає в орган внутрішніх справ за місцем проживання: дублікат дозволу з відміткою магазину про реалізацію такої зброї або інші документи; кольорові фотографії зброї розміром 15 х 15 см. На підставі поданих документів орган внутрішніх справ видає дозвіл на зберігання такої зброї. В дозволі ставиться штамп “колекція”. У разі потреби перевезення такої зброї (для участі у виставках тощо) органи внутрішніх справ видають дозволи на її перевезення. Мисливські ножі придбаються громадянами з дозволу органу внутрішніх справ на право зберігання і носіння мисливської вогнепальної зброї, а також арбалетів, що використовуються громадянами виключно для полювання. При цьому в дозволі на право зберігання і носіння зброї магазином робиться відмітка про реалізацію такого ножа.

Проект Закону України «Про зброю»: Холодна зброя – зброя, призначена для ураження цілі шляхом використання лише м'язової сили людини або механічної енергії. Стаття 6. Обмеження обігу зброї. На території України забороняється:

8) зберігання та використання

за межами спортивних об'єктів і придбання громадянами вогнепальної спортивної нарізної зброї, холодної метальної зброї, пневматичної зброї кінетичною енергією 7,5 Дж і більше, крім випадків, передбачених чинним законодавством; 11) носіння з метою особистого захисту холодної і вогнепальної довгоствольної зброї, за винятком осіб, яким таке право надане чинним законодавством, крім антикварної зброї та її реплік; Придбання і зберігання громадянами холодної зброї, обіг якої не заборонений цим Законом, відповідного дозволу не потребує.

«Методика криминалистического исследования холодного оружия и конструктивно схожих с ним изделий».

1.1. Холодна зброя – предмети та пристрої, конструктивно призначені та за. своїми властивостями придатні для неодноразового завдання тяжких (небезпечних для життя у момент спричинення) і смертельних тілесних ушкоджень (в подальшому – “ураження цілі”), дія яких заснована на використанні м'язової сили людини.

1.6. Не є холодною зброєю вироби господарсько-побутового, виробничого, спортивного та іншого призначення, які схожі з холодною зброєю за зовнішнім виглядом та/або конструктивно, проте не мають всього комплексу суттєвих ознак, притаманних холодній зброї, які наведені у п.1.1.

Зокрема, не відносяться до холодної зброї вироби спортивного, бутафорського та сувенірного характеру, які суттєво відрізняються за своєю здатністю до ураження цілі у порівнянні з їх найближчими бойовими чи мисливськими аналогами. 2.5. За результатами проведених випробувань предмета (пристрою) встановлюється наявність сукупності криміналістичних ознак та робиться висновок щодо його належності до певного різновиду холодної зброї, а в разі відсутності необхідної сукупності характерних для такої зброї ознак (хоча б по одній з визначальних ознак встановлено невідповідність вимогам до холодної зброї) – до певної групи виробів гоподарсько-побутового призначення.

3.1. Цією Методикою встановлюються такі загальні техніко-криміналістичні вимоги до холодної зброї.

3.2. Клинкова холодна зброя, комбінована холодна зброя з клинком (клинками):

3.2.1. мінімальна довжина клинку – не менше, як 90 мм;

3.2.2. мінімальна товщина клинку – не менше, як 2,6 мм; 3.2.3. мінімальна твердість клинку, що виготовлений із вуглецевістої сталі – не менш, як 50 НКС (при відсутності ДСТУ, ТУ, якими встановлені інші значення твердості); 3.2.4. мінімальна твердість клинку, що виготовлений із корозійностійкої сталі – не менш, як 45 НКС (при відсутності ДСТУ, ТУ, якими встановлені інші значення твердості); 3.2.5. кут загострення леза – не більше як 30 град.

Примітки: Довжина клинків визначається вимірюванням відстані від вістря до обмежувача (утику руків'я).

3.2.6. Вимірювання товщини обуху провадиться у найтовшому місці клинка.

Источник: http://www.knife.kiev.ua/zakoni-o-nojah.html

Можно ли использовать оружие для самообороны?

26.09.2017 15:04

Можно ли использовать оружие для самообороны?

25 сентября главу Киевоблэнерго убили в собственном доме. Если бы у него было огнестрельное оружие, он смог бы защитить себя и свою семью.

Мы попытались разобраться имеют ли право украинцы владеть огнестрельным оружием и использовать его для самозащиты.

Может ли украинский гражданин владеть огнестрельным оружием?

В Украине вопрос владения огнестрельным оружием не урегулирован. Закона об оружии не существует, оборот оружия регулируется несколькими подзаконными актами и ведомственными нормативными актами.

Основным из них является приказ министерства внутренних дел от 21.08.1998 № 622. В нём указывается, что большинство огнестрельного оружия подлежит лицензированию.

По данным 2016 года 878 793 человека легально владеют огнестрельным оружием в Украине.

Кто имеет право владеть огнестрельным оружием?

 • Для получения лицензии на огнестрельное оружие не нужно быть охотником или иметь стаж владения таким оружием.
 • Ограничения касаются только возраста.
 • С 18 лет можно владеть:
 • — холодным оружием;
 • — пневматическим оружием калибром более 4,5 миллиметра и скоростью полета пули более 100 метров в секунду;
 • — газовыми пистолетами и револьверами;
 • С 21 года можно приобрести огнестрельное гладкоствольное охотничье оружие.
 • С 25 лет — огнестрельное нарезное охотничье оружие.

Какие виды оружия существуют, и какие из них можно приобрести легально?

Виды оружия Необходимо ли разрешение?
Пневматическое Разрешение не требуется, если калибр не превышает 4,5 мм, а скорость полета пули — 100 метров
Охотничье огнестрельное. Может быть гладкоствольным, нарезным, комбинированным. Лучше всего подходит для самозащиты. Требуется разрешение.
Газовое. Пистолеты и револьверы заряженные слезоточивыми или другими раздражающими веществами. Требуется разрешение.
Травматическое (оружие «несмертельного» действия или оружие стреляющие резиновыми пулями) Такое оружие имеет право покупать только определенная категория людей
Табельное Используется полицейскими, военными и другими лицами в погонах.

Какое оружие можно легально купить?

Гражданин может легально купить винтовки, карабины, штуцеры, ружья (двустволки, полуавтоматические, помповые и т.д.).

 1. Также можно купить «автомат калашникова», но только с возможностью стрелять одиночными выстрелами при сложенном прикладе и магазином не больше 10 патронов.
 2. Помповое ружье, снайперскую винтовку драгунова и другое мощное стрелковое оружие также можно купить при наличии разрешения.
 3. Короткоствольное нарезное огнестрельное оружие (пистолеты и револьверы) запрещено в Украине.

Как получить разрешение на оружие?

Разрешение можно получить в уполномоченном подразделении (управлении, подразделении, секторе) по контролю за оборотом оружия в сфере разрешительной системы Департамента превентивной деятельности Национальной полиции Украины.

Существует два этапа получения разрешения:

 1. Получение разрешения на покупку оружия.
 2. Регистрация оружия и получение разрешения на его сбережение и ношение.

Разрешение на владение нарезным оружием выдается главным управление внутренних дел («в области», а в Киеве на ул.Ереванской), а разрешение на гладкоствольное оружие можно получить в городских и районных органах национальной полиции (разрешительная система).

Для получения разрешения необходимо предоставить следующие документы:

 1. Заявление и анкета (заполняются на месте)
 2. Медицинская справка (форма 127/о)
 3. Справка об изучении материальной части оружия, правил обращения и его использования. (Выдается в лицензированном тире. Мы настоятельно рекомендуем действительно пройти обучение, которое не займет много времени)
 4. Квитанция об уплате административных сборов.
 5. Ксерокопия паспорта гражданина Украины.

Все документы легко собрать самостоятельно.

Узнать как получить разрешение на оружие можно также в телеграм-боте от Bot&Partners Law Firm.

Можно ли использовать оружие для самообороны?

В криминальном кодексе Украины существует понятие «необходимая самооборона». Это означает, что человек может защищать свое имущество, здоровье и интересы других граждан или государства, причиняя вред тому, кто на них посягает.

Есть несколько условий необходимой самообороны.

Во- первых, вы можете применить необходимую самооборону только, если вы имеет дело с преступлением. Это правонарушение прописывается в криминальном кодексе. Например: убийство, нанесение телесных повреждений, насилие, грабеж.

Во-вторых, тот ущерб, что наносите вы, должен быть меньшим, чем вам угрожал. Грубо говоря, если вас хотели ограбить, а вы убили нападающего, то вы причинили больший ущерб.

С другой стороны законом также предусмотрено освобождение от ответственности при «предполагаемой самообороне». Это означает, что вы предполагали и имели на это все основания, что преступник хотел вас не только ограбить, но и убить. Соответственно вы защищались.

В таких случаях большую роль играет контекст и сложно прописать все нюансы всех возможных ситуаций. Поэтому все вышесказанное -теория. На практике суд определяет границы допустимой самообороны.

Источник: https://opendatabot.ua/blog/ru/122-defense

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*